texinfo 4.7.94 - en to eo translation catalogue (536 entries)

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
eo: 	Por ricevi kompletan liston da opcioj tajpu „%s --help‟.

en: 
    * Menu:
      (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
eo: 
    * Menu:
      (Dosiero)Nodo                     Linioj  Longo  Entenanta Dosiero
      --------------                    ------  -----  -----------------

en: 
    * Menu: Nodes whose indices contain `%s':
eo: 
    * Menu: Nodoj kies indeksoj entenas «%s»:

en: 
    Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
eo: 
    Erarraportojn sendu al <bug-texinfo@nu.org>; ĝeneralajn
    demandojn kaj opiniojn al <help-texinfo@gnu.org>.
    La hejmpaĝo de Texinfo: <http://www.gnu.org/software/texinfo/>.
    Por la diskutoj pri Esperanto-traduko uzu la dissendoliston
    <translation-team-eo@lists.sourceforge.net>.

en: 
    Options:
eo: 
    Opcioj:

en:               Picking a menu item causes another node to be selected.
eo:       Elekto de menuero kaŭzas transiron en alian nodon.

en:               You may include a filename as well, as in (FILENAME)NODENAME.
eo:       Ankaŭ la dosiernomon vi povas inkludi, kiel en (DOSIERO)NODO.

en:               and select the node in which the next occurrence is found.
eo:         kaj vizitu la nodon en kiu troviĝos la sekva apero.

en:    Source files groveled to make this file include:
eo:    La fontodosieroj tralaboritaj por fari ĉi tiun dosieron:

en:   %-10s  Follow a cross reference.  Reads name of reference.
eo:   %-10s  Sekvu reFerencon  (legante la nomon de la referenco).

en:   %-10s  Follow the hypertext link under cursor.
eo:   %-10s  Iru laŭ la subkursora hiperteksta ligo.

en:   %-10s  Go to the beginning of this node.
eo:   %-10s  Iru al la komenco de ĉi tiu nodo.

en:   %-10s  Go to the end of this node.
eo:   %-10s  Iru al la fino de ĉi tiu nodo.

en:   %-10s  Invoke the Info tutorial.
eo:   %-10s  Voku la lernilon pri Info.

en:   %-10s  Move `up' from this node.
eo:   %-10s  Iru al la tujsupra („Up‟) nodo de ĉi tiu nodo.

en:   %-10s  Move to node specified by name.
eo:   %-10s  Vizitu nodon indikotan per la nomo.

en:   %-10s  Move to the Top node.  Equivalent to `g Top'.
eo:   %-10s  Iru al la radika nodo.  Ekvivalentas al „g Top‟.

en:   %-10s  Move to the `directory' node.  Equivalent to `g (DIR)'.
eo:   %-10s  Iru al la ĉefkataloga nodo.  Ekvivalentas al „g (DIR)‟.

en:   %-10s  Move to the `next' node of this node.
eo:   %-10s  Iru al la tujsekva („Next‟) nodo de ĉi tiu nodo.

en:   %-10s  Move to the `previous' node of this node.
eo:   %-10s  Iru al la ĵusantaŭa („Previous‟) nodo de ĉi tiu nodo.

en:   %-10s  Move to the last node seen in this window.
eo:   %-10s  Revenu al la Lasta nodo vizitita en ĉi tiu fenestro.

en:   %-10s  Pick first ... ninth item in node's menu.
eo:   %-10s  Elektu resp. la unuan ... la naŭan eron de ĉi-noda menuo.

en:   %-10s  Pick last item in node's menu.
eo:   %-10s  Elektu la lastan eron de ĉi-noda menuo.

en:   %-10s  Pick menu item specified by name.
eo:   %-10s  Iru al la tajpota menuero.

en:   %-10s  Quit Info altogether.
eo:   %-10s  Forlasu la tutan Info.

en:   %-10s  Quit this help.
eo:   %-10s  Forlasu ĉi tiun helpon.

en:   %-10s  Scroll backward 1 line.
eo:   %-10s  Unu paĝon malantaŭen.

en:   %-10s  Scroll backward a page.
eo:   %-10s  Unu paĝon malantaŭen.

en:   %-10s  Scroll forward 1 line.
eo:   %-10s  Unu paĝon antaŭen.

en:   %-10s  Scroll forward a page.
eo:   %-10s  Unu paĝon antaŭen.

en:   %-10s  Search backward for a specified string
eo:   %-10s  Serĉu indikotan signoĉenon supre en la dosiero,

en:   %-10s  Skip to next hypertext link within this node.
eo:   %-10s  Saltu sur la sekvan hipertekstan ligilon en ĉi tiu nodo.

en:   -b, --speech-friendly        be friendly to speech synthesizers.
eo:   -b, --speech-friendly        estu afabla al la parolsinteziloj.

en:   The defaults for the @if... conditionals depend on the output format:
      if generating HTML, --ifhtml is on and the others are off;
      if generating Info, --ifinfo is on and the others are off;
      if generating plain text, --ifplaintext is on and the others are off;
      if generating XML, --ifxml is on and the others are off.
eo: La defaŭlta konduto de la @if...-frazoj dependas je la celata formo:
    se HTML estas generata, --ifhtml aktivas kaj la ceteraj, malaktivas;
    ĉe Info-generado, --ifinfo aktivas kaj la ceteraj, malaktivas; 
    se plata teksto estas generata, --ifplaintext aktivas kaj la ceteraj,
    malaktivas; ĉe XML-generado, --ifxml aktivas kaj la ceteraj, malaktivas.

en:  Subfile: %s
eo:  Subdosiero: %s

en:  case-sensitively
eo:  usklecodistinge

en:  for %s
eo:  por %s

en: "%s" is invalid
eo: «%s» ne validas

en: "%s", line %u:
eo: «%s», linio %u:

en: %c%s expected braces
eo: %c%s postulas vinkulojn

en: %c%s expects `i' or `j' as argument, not `%c'
eo: %c%s atendas argumenton „i‟ aŭ „j‟, ne „%c‟

en: %c%s expects a single character `i' or `j' as argument
eo: %c%s akceptas nur solsignan argumenton „i‟ aŭ „j‟

en: %c%s found outside of an insertion block
eo: %c%s renkontita ekster „insertion block‟

en: %c%s is obsolete
eo: %c%s arkaikiĝis

en: %c%s is obsolete; use %c%s instead
eo: %c%s arkaikiĝis; uzu %c%s anstataŭe

en: %c%s missing close brace
eo: %c%s sen „}‟

en: %c%s requires a name
eo: %c%s bezonas nomon

en: %cend macro not found
eo: makroo %cend ne troviĝis

en: %cfloat environments cannot be nested
eo: La blokoj %cfloat ne rajtas ingiĝi unu en alia

en: %ctop used before %cnode, defaulting to %s
eo: %ctop aperis pli frue ol %cnode; la defaŭlto uzota estas %s

en: %d completions:
eo: %d kompletigoj:

en: %s can be invoked via %s.
eo: %s vokeblas per %s.

en: %s can only be invoked via %s.
eo: %s vokeblas nur per %s.

en: %s is defined to %s.
eo: %s estas ligita al %s.

en: %s is not a valid ISO 639 language code
eo: %s ne estas valida lingvokodo laŭ ISO 639

en: %s is undefined.
eo: %s estas nedifinita.

en: %s reference to nonexistent node `%s' (perhaps incorrect sectioning?)
eo: %s referencas neekzistantan nodon «%s» (ĉu eraro en sekciaranĝo?)

en: %s requires an argument: the formatter for %citem
eo: %s bezonas argumenton: la aranĝilon por %citem

en: %s requires letter or digit
eo: %s bezonas literon aŭ ciferon

en: %s%sfor string [%s]:
eo: %s%spor signoĉeno [%s]:

en: %s: %s arg must be numeric, not `%s'.
eo: %s: La argumento %s devas esti nombro, ne «%s».

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
eo: %s: Post --footnote-style estu „separate‟ aŭ „end‟, ne „%s‟.

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
eo: %s: Post „--paragraph-indent‟ estu nombro, „none‟ aŭ „asis‟, ne „%s‟.

en: %s: Ignoring unrecognized TEXINFO_OUTPUT_FORMAT value `%s'.
eo: %s: Nekonata valoro de TEXINFO_OUTPUT_FORMAT: «%s».  Ignorita.

en: %s: Removing macro output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
eo: %s: La eligdosiero «%s» por makrotraktitaĵo forigitas ĉar estis eraroj;
    uzu la opcion --force por ĝin reteni.

en: %s: Removing output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
eo: %s: La eligdosiero «%s» forigitas ĉar estis eraroj;
    uzu la opcion --force por ĝin reteni.

en: %s: Skipping macro expansion to stdout as Info output is going there.
eo: %s: Makrotraktitaĵo ne trafos en la ĉefeligujon ĉar Info iras tien.

en: %s: Specify the Info file only once.
eo: %s: Indiku la Info-dosieron solfoje.

en: %s: already have dir file: %s
eo: %s: dir-dosiero estas jam havigita: %s

en: %s: could not open --css-file: %s
eo: %s: Ne prosperis malfermi CSS-dosieron: %s

en: %s: could not open macro expansion output `%s'
eo: %s: Ne prosperis malfermi makrotraktadan eligdosieron «%s»

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
eo: %s: ne povas legi (%s) kaj ne povas krei (%s)

en: %s: empty file
eo: %s: malplena dosiero

en: %s: ignoring second macro expansion output `%s'.
eo: %s: Ripeta dosierindiko «%s» por makrotraktada eligo estas ignorita.

en: %s: illegal option -- %c
eo: %s: misa opcio -- %c

en: %s: invalid option -- %c
eo: %s: nevalida opcio -- %c

en: %s: missing file argument.
eo: %s: mankas dosiera argumento.

en: %s: not a texinfo index file
eo: %s: ne indeksa dosiero laŭ Texinfo

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio „%c%s‟ ne toleras argumenton

en: %s: option `%s' is ambiguous
eo: %s: opcio «%s» estas ambigua

en: %s: option `%s' requires an argument
eo: %s: opcio «%s» bezonas argumenton

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio „--%s‟ ne toleras argumenton

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio „-W %s‟ ne toleras argumenton

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
eo: %s: opcio „-W %s‟ estas ambigua

en: %s: option requires an argument -- %c
eo: %s: opcio bezonas argumenton -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
eo: %s: nekonata opcio „%c%s‟

en: %s: unrecognized option `--%s'
eo: %s: nekonata opcio „--%s‟

en: %s: warning:
eo: %s: averto:

en: %s:%d: --css-file ended in comment
eo: %s:%d: CSS-dosiero finiĝis en komento

en: %s:%d: warning:
eo: %s:%d: averto:

en: (line %*d)
eo: (linio %*d)

en: (line )
eo: (linio )

en: (outside of any node)
eo: (ekster iu ajn nodo)

en: * column #%d: output = %s
eo: * kolumno %d-a: eligaĵo = %s

en: ** Multicolumn output from last row:
eo: ** Multekolumna eligo el la lasta linio:

en: -%s%s-Info: (%s)%s, %d lines --%s--
eo: -%s%s-Info: (%s)%s, %d linioj --%s--

en: -%s---Info: %s, %d lines --%s--
eo: -%s---Info: %s, %d linioj --%s--

en: --*** Tags out of Date ***
eo: --*** Etikedoj malaktualiĝis ***

en: --- Use `\[history-node]' or `\[kill-node]' to exit ---
eo: --- Uzu „\[history-node]‟ aŭ „\[kill-node]‟ por eliri ---

en: ---------- Footnotes ----------
eo: ---------- Piednotoj ----------

en: -----Info: (), lines ----,
eo: -----Info: (), linioj ----,

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
eo: @%s estas sensenca ene de bloko „@%s‟

en: @%s not meaningful outside `@float' environment
eo: @%s estas sensenca ekster bloko „@float‟

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
eo: @%s sencas nur en bloko „@titlepage‟ aŭ „@quotation‟

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' environment
eo: @%s ne sencas ekster bloko „@titlepage‟

en: @anchor command ignored; references to it will not work
eo: Ignorita @anchor-komando; la referencoj al ĝi ne funkcios

en: @detailmenu seen before first node, creating `Top' node
eo: @detailmenu renkontita jam antaŭ la unua nodo; nodo „Top‟ kreitas

en: @headitem as the last item of @multitable produces invalid Docbook documents
eo: @headitem lastelemente en @multitable rezultigas nevalidajn Docbook-dokumentojn

en: @image file `%s' (for HTML) not readable: %s
eo: por HTML, la dosiero «%s» en la komando @image estas nelegebla: %s

en: @image file `%s' (for text) unreadable: %s
eo: bilddosiero «%s» (por teksto) estas nelegebla: %s

en: @image file `%s' unreadable: %s
eo: dosiero «%s» en la komando @image estas nelegebla: %s

en: @image missing filename argument
eo: mankas dosiera argumento en la komando @image

en: @item not allowed in argument to @itemize
eo: „@itemize‟ ne rajtas havi argumenton „@item‟

en: @itemx not meaningful inside `%s' block
eo: @itemx estas sensenca ene de bloko «%s»

en: @menu seen before first @node, creating `Top' node
eo: @menu jam antaŭ la unua @nodo; nodo „Top‟ kreitas

en: @sc argument all uppercase, thus no effect
eo: argumento de @sc tuta majuskla, do neniel ŝanĝita

en: @sp requires a positive numeric argument, not `%s'
eo: @sp bezonas ne «%s» sed pozitivan argumenton nombran

en: @strong{Note...} produces a spurious cross-reference in Info; reword to avoid that
eo: «@strong{Note...}» estigas falsan referencon en Info; alivortigu por eviti tion

en: Accept (or force completion of) this line
eo: Akceptu (aŭ kompletigu) ĉi tiun linion

en: Add this digit to the current numeric argument
eo: Aldonu tiun ciferon al la kuranta argumento nombra

en: Anchor `%s' and node `%s' map to the same file name
eo: Dosiernoma kolizio por la ankro «%s» kaj la nodo «%s»

en: Anchors `%s' and `%s' map to the same file name
eo: Dosiernoma kolizio por la ankroj «%s» kaj «%s»

en: Appendix %c
eo: Aldono %c

en: April
eo: aprilo

en: August
eo: aŭgusto

en: Bad argument `%s' to `@%s', using `%s'
eo: Misa argumento «%s» por «%s»; estos uzata «%s»

en: Bad argument to %c%s
eo: Misa argumento por %c%s

en: Bad argument to @%s
eo: Misa argumento por @%s

en: Bad data in infokey file -- some key bindings ignored
eo: Misaj datumoj en infoklava dosiero -- iuj klavasociaĵoj ne validos

en: Bad data in infokey file -- some var settings ignored
eo: Misaj datumoj en infoklava dosiero -- iuj valorizoj de variabloj ne validos

en: Basic Commands in Info Windows
    ******************************
eo: La ĉefaj komandoj info-fenestraj
    *********************************

en: Broken-Type in insertion_type_pname
eo: Misa tipo en la funkcio insertion_type_pname

en: Building completions...
eo: Kompletigoj estas serĉataj ...

en: CAN'T SEE THIS
eo: MALEBLAS VIDI ĈI TION

en: Can't create directory `%s': %s
eo: Provo krei dosierujon «%s» malsukcesis: %s

en: Can't remove file `%s': %s
eo: Ne prosperis forigi dosierujon «%s»: %s

en: Cancel current operation
eo: Ĉesigu la kurantan operacion

en: Cancel or quit operation
eo: Rezigno aŭ eliro

en: Cannot delete a permanent window
eo: Maleblas forigi fenestron permanentan

en: Cannot delete the last window.
eo: Maleblas forigi la lastan fenestron

en: Cannot execute an `echo-area' command here.
eo: Maleblas plenumi eĥozonan („echo-area-‟) komandon ĉi tie.

en: Cannot find `%s'.
eo: Maleblas trovi «%s».

en: Cannot find a window!
eo: Maleblas trovi fenestron!

en: Cannot find node `%s'.
eo: La nodo «%s» ne troveblas.

en: Cannot find node `(%s)%s'.
eo: La nodo „(%s)%s‟ ne troveblas.

en: Cannot kill node `%s'
eo: Maleblas forigi la nodon «%s»

en: Cannot kill the last node
eo: Maleblas forigi la lastan nodon

en: Cannot open pipe to `%s'.
eo: Ne malfermiĝis dukto al «%s».

en: Commands available in Info windows:
eo: Komandoj disponeblaj en Info-fenestroj:

en: Commands available in the echo area:
eo: Komandoj disponeblaj en la eĥozono:

en: Conditional processing in input:
      --ifdocbook       process @ifdocbook and @docbook even if
                          not generating Docbook.
      --ifhtml          process @ifhtml and @html even if not generating HTML.
      --ifinfo          process @ifinfo even if not generating Info.
      --ifplaintext     process @ifplaintext even if not generating plain text.
      --iftex           process @iftex and @tex; implies --no-split.
      --ifxml           process @ifxml and @xml.
      --no-ifdocbook    do not process @ifdocbook and @docbook text.
      --no-ifhtml       do not process @ifhtml and @html text.
      --no-ifinfo       do not process @ifinfo text.
      --no-ifplaintext  do not process @ifplaintext text.
      --no-iftex        do not process @iftex and @tex text.
      --no-ifxml        do not process @ifxml and @xml text.
    
      Also, for the --no-ifFORMAT options, do process @ifnotFORMAT text.
eo: Kondiĉa traktado ĉe enigo:
      --ifdocbook	   Traktu la pecojn sub @ifdocbook kaj @docbook eĉ se
    		      ne Docbook estas generata
      --ifhtml	   Traktu la pecojn sub @ifhtml kaj @html eĉ se ne
    		      HTML estas generata
      --ifinfo	   Traktu la pecojn sub @ifinfo eĉ se ne Info generatas
      --ifplaintext	   Traktu la pecojn sub @ifplaintext eĉ se alia formo ol
    		      plata teksto estas generata
      --iftex	   Traktu la pecojn sub @iftex kaj @tex; implicas --no-split
      --ifxml	   Traktu la pecojn sub @ifxml kaj @xml
      --no-ifdocbook   Ne traktu la pecojn sub @ifdocbook kaj @docbook
      --no-ifhtml	   Ne traktu la pecojn sub @ifhtml kaj @html
      --no-ifinfo	   Ne traktu la pecojn sub @ifinfo
      --no-ifplaintext Ne traktu la pecojn sub @ifplaintext
      --no-iftex	   Ne traktu la pecojn sub @iftex kaj @tex
      --no-ifxml	   Ne traktu la pecojn sub @ifxml kaj @xml
    
      Krome, ĉe la opcioj --no-ifFORMO, ja traktu la pecojn sub @ifnotFORMO.

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
eo: Determinas la konduton de rulumo fine de nodo

en: Could not create output file `%s'.
eo: Maleblas krei eligan dosieron «%s».

en: Couldn't manipulate the file %s.
eo: Maleblas prilabori la dosieron %s.

en: Cross
eo: Referenco

en: December
eo: decembro

en: Delete all other windows
eo: Forigu ĉiujn ceterajn fenestrojn

en: Delete the character behind the cursor
eo: Forigu la signon ĵus antaŭ la kursoro

en: Delete the character under the cursor
eo: Forigu la signon subkursoran

en: Delete the current window
eo: Forigu la kurantan fenestron

en: Describe command:
eo: Priskribu komandon:

en: Describe key: %s
eo: Priskribu klavon: %s

en: Describe variable:
eo: Priskribu variablon:

en: Display help message
eo: Eligu helpomesaĝon

en: Divide the available screen space among the visible windows
eo: Dispartigu la disponeblan ekranspacon inter la videblaj fenestroj

en: Done.
eo: Prete.

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
eo: END-INFO-DIR-ENTRY sen para START-INFO-DIR-ENTRY

en: ESC %s is undefined.
eo: ESC %s estas nedifinita.

en: Entry for index `%s' outside of any node
eo: Artikolo por indekso «%s» estas ekster iu ajn nodo

en: Enumeration stack overflow
eo: Troo en la stako de enumeracioj

en: Error reading infokey file `%s' - short read
eo: Eraro dum lego de infoklava dosiero «%s» (tro frue elĉerpita)

en: Expected `%s'
eo: «%s» atendatas

en: Explain the use of a variable
eo: Klarigu la uzon de variablo

en: Failing
eo: Fiasko

en: February
eo: februaro

en: Find Invocation node of [%s]:
eo: Trovu la voknodon de [%s]:

en: Find file:
eo: Trovu la dosieron:

en: Find the node describing program invocation
eo: Trovu la nodon priskribantan programvokon

en: Finding index entries...
eo: Estas serĉataj indeksaj artikoloj ...

en: Follow menus:
eo: Sekvu menuojn:

en: Follow xref (%s):
eo: Sekvu referencon (%s):

en: Follow xref:
eo: Sekvu referencon:

en: Following Next node...
eo: Estas legata la nodo „Next‟ ...

en: Footnote defined without parent node
eo: Piednoto difinita sen patra nodo

en: Footnotes
eo: Piednotoj

en: Footnotes could not be displayed
eo: La piednotoj ne eligeblas

en: Footnotes inside footnotes are not allowed
eo: Maleblas fari piednoton al piednoto

en: Formatting node %s...
eo: Estas aranĝata la nodo «%s» ...

en: Found `%s' in %s. (`\[next-index-match]' tries to find next.)
eo: Trovita «%s» en %s.  („\[next-index-match]‟ serĉos la sekvan.)

en: Function
eo: Funkcio

en: Generate a sorted index for each TeX output FILE.
eo: Generu ordigitan indekson por ĉiu TeX-a elig-DOSIERO.

en: Get Manpage:
eo: Manlibran paĝon:

en: Go to the next matching index item from the last `\[index-search]' command
eo: Pasu al la sekva indeksa ero kongrua al la lasta komando „\[index-search]‟

en: Goto node:
eo: Iru al la nodo:

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
eo: Serĉu ĉenon en ĉiuj konataj indeksoj Info-dosieraj kaj faru menuon

en: Grow (or shrink) this window
eo: (Mal)pligrandigu ĉi tiun fenestron

en: Here is the %ctop node
eo: Jen estas la nodo %ctop

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use `\[history-node]' in another window.
eo: Jen la menuo de nodoj kiujn vi lastatempe vizitis.
    Elektu iun el la menuo, aŭ uzu „\[history-node]‟ en alia fenestro.

en: I-search backward:
eo: Interaktiva serĉo malantaŭen:

en: I-search:
eo: Interaktiva serĉo:

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too big
eo: La misa infoklava dosiero «%s» ignorita (tro longa)

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too small
eo: La misa infoklava dosiero «%s» ignorita (tro mallonga)

en: Index `%s' already exists
eo: Jam estas indekso «%s»

en: Index apropos:
eo: Serĉu en indekso informon pri:

en: Index entry:
eo: Indeksa artikolo:

en: Info cannot handle `:' in index entry `%s'
eo: Info ne povas trakti „:‟ en indeksa artikolo «%s»

en: Input file options:
          --commands-in-node-names  allow @ commands in node names.
      -D VAR                        define the variable VAR, as with @set.
      -I DIR                        append DIR to the @include search path.
      -P DIR                        prepend DIR to the @include search path.
      -U VAR                        undefine the variable VAR, as with @clear.
eo: Opcioj pri la fontodosieroj:
      --commands-in-node-names    Permesu @-komandojn en nodnomoj
      -D VAR		      Difinu la variablon VAR, kvazaŭ per @set
      -I UJO		      Alkroĉu dosierUJOn al la serĉvojo de @include
      -P UJO		      Antaŭmetu dosierUJOn al la serĉvojo de @include
      -U VAR		      Maldifinu la variablon  VAR,  kiel per @clear

en: Insert a TAB character
eo: Enŝovu TAB-signon

en: Insert completion
eo: Enŝovu la kompletigon

en: Insert next character verbatim
eo: Enŝovu la tujan signon senŝanĝe

en: Insert this character
eo: Enŝovu tiun signon

en: Instance Variable
eo: Ekzemplera variablo

en: Internal error (search_sectioning) "%s"!
eo: Interna eraro (search_sectioning) «%s»!

en: Internal error (search_sectioning) `%s'!
eo: Interna eraro (search_sectioning) „%s‟!

en: Internally used by \[universal-argument]
eo: Uzata interne de \[universal-argument]

en: Invalid infokey file `%s' (bad magic numbers) -- run infokey to update it
eo: Misa infoklava dosiero «%s» (magiaj nombroj); aktualigu ĝin per infokey

en: Invalid infokey file `%s' (bad section code) -- run infokey to update it
eo: Misa infoklava dosiero «%s» (misa sekcikodo); aktualigu ĝin per infokey

en: Invalid infokey file `%s' (bad section length) -- run infokey to update it
eo: Misa infoklava dosiero «%s» (misa sekcilongo) -- aktualigu ĝin per infokey

en: January
eo: januaro

en: July
eo: julio

en: June
eo: junio

en: Kill node (%s):
eo: Forviŝu la nodon (%s):

en: Kill ring is empty
eo: Viŝringo malplenas

en: Kill the word following the cursor
eo: Forviŝu la vorton tuj post la kursoro

en: Kill the word preceding the cursor
eo: Forviŝu la vorton ĵus antaŭ la kursoro

en: Kill this node
eo: Forviŝu ĉi tiun nodon

en: Kill to the beginning of the line
eo: Forviŝu ekde la kursoro ĝis la komenco de la linio

en: Kill to the end of the line
eo: Forviŝu ekde la kursoro ĝis la fino de la linio

en: List possible completions
eo: Eligu la eblajn kompletigojn

en: Look up a string in the index for this file
eo: Serĉu ĉenon en la indekso por ĉi tiu dosiero

en: Macro
eo: Makroo

en: Macro `%s' called on line %d with too many args
eo: Makroo «%s» en la linio %d havas troan argumenton

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
eo: Faru fenestron entenantan menuon de ĉiuj nune vizititaj nodoj

en: Making %s file `%s' from `%s'.
eo: %s-dosiero «%s» estas generata el «%s».

en: March
eo: marto

en: May
eo: majo

en: Menu
eo: Menuo

en: Menu item (%s):
eo: Menuero (%s):

en: Menu item:
eo: Menuero:

en: Method
eo: Metodo

en: Misplaced %c
eo: Misloka %c

en: Missing `}' in @def arg
eo: Mankas „}‟ en la argumento de @def

en: Missing } in @multitable template
eo: Mankas „}‟ en la ŝablono de @multitable

en: Move backward a character
eo: Unu signon malantaŭen

en: Move backward a word
eo: Unu vorton malantaŭen

en: Move backwards or up through node structure
eo: Movu malantaŭen aŭ supren en la strukturo de nodoj

en: Move down to the next line
eo: Malleviĝu al la sekva linio

en: Move forward a character
eo: Unu signon antaŭen

en: Move forward a word
eo: Unu vorton antaŭen

en: Move forwards or down through node structure
eo: Movu antaŭen aŭ malsupren en la strukturo de nodoj

en: Move the cursor to a specific line of the window
eo: Movu la kursoron sur indikitan linion de la fenestro

en: Move to the end of the line
eo: Iru al la fino de la linio

en: Move to the end of this line
eo: Al la fino de ĉi tiu linio

en: Move to the end of this node
eo: Iru al la fino de ĉi tiu nodo

en: Move to the next cross reference
eo: Iru al la sekva referenco

en: Move to the previous cross reference
eo: Iru al la antaŭa referenco

en: Move to the start of the line
eo: Iru al la komenco de la linio

en: Move to the start of this line
eo: Al la komenco de ĉi tiu linio

en: Move to the start of this node
eo: Iru al la komenco de ĉi tiu nodo

en: Move to the start of this node's menu
eo: Iru al la komenco de la menuo de ĉi tiu nodo

en: Move up to the previous line
eo: Leviĝu al la antaŭa linio

en: Moving Prev in this window.
eo: Iro al la antaŭa nodo „Prev‟ en ĉi tiu fenestro.

en: Moving Up %d time(s), then Next.
eo: %d-foje supren, poste al la sekva („Next‟).

en: Moving Up in this window.
eo: Leviĝo al la nodo „Up‟ en ĉi tiu fenestro.

en: Moving to `Prev's last menu item.
eo: Iro al la lasta menuero de la nodo „Prev‟.

en: Moving within a node:
    ---------------------
eo: Por moviĝi ene de nodo:
    ------------------------

en: Multiline command %c%s used improperly
eo: Misa uzo de plurlinia komando «%c%s».

en: Must be in `@%s' environment to use `@%s'
eo: Nur en „@%s‟-bloko uzeblas „@%s‟.

en: NO_NAME!
eo: SEN_NOMO!

en: NUL character (\000) not permitted
eo: NUL-signo (\000) malpermesitas

en: NUL character (^%c) not permitted
eo: NUL-signo (^%c) malpermesitas

en: Next
eo: Sekva

en: Next field of node `%s' not pointed to (perhaps incorrect sectioning?)
eo: La kampo „Next‟ de la nodo «%s» ne estas reciprokita (ĉu misa sekciaranĝo?)

en: Next:
eo: Sekva:

en: No %sindex entries containing `%s'.
eo: En la indekso ne estas %sartikoloj kun «%s».

en: No `%s' found in `%s'
eo: Neniu «%s» trovita en «%s»

en: No `%s' pointer for this node.
eo: Mankas ligilo «%s» por ĉi tiu nodo.

en: No `Prev' for this node.
eo: Mankas ligilo „Prev‟ por ĉi tiu nodo.

en: No `Prev' or `Up' for this node within this document.
eo: En la dokumento mankas ligilo(j) „Prev‟ aŭ „Up‟ por tiu nodo.

en: No available info files have `%s' in their indices.
eo: «%s» malestas en la indeksoj de la disponeblaj Info-dosieroj

en: No closing brace for footnote `%s'
eo: Mankas „}‟ por la piednoto «%s»

en: No completions
eo: Kompletigo malestas

en: No cross references in this node.
eo: Neniu referenco en ĉi tiu nodo.

en: No dir file specified; try --help for more information.
eo: Mankas dosiero Info-katalogo (dir); provu --help por pluaj informoj.

en: No footnotes in this node.
eo: Ne estas piednotoj en ĉi tiu nodo.

en: No index entries.
eo: Neniu indeksa artikolo.

en: No indices found.
eo: Nenia indekso trovita.

en: No input file specified; try --help for more information.
eo: Mankas enigdosiero; provu --help por pluaj informoj.

en: No matching `%cend %s'
eo: Mankas para „%cend %s‟

en: No menu in node `%s'.
eo: En la nodo «%s» malestas menuo.

en: No menu in this node.
eo: En ĉi tiu nodo malestas menuo.

en: No menu item `%s' in node `%s'.
eo: Menuero «%s» malestas en la nodo «%s».

en: No more nodes within this document.
eo: Malestas pluaj referencoj en la dokumento.

en: No node name specified for `%c%s' command
eo: Mankas nodnomo por la komando „%c%s‟

en: No page number in %s
eo: Mankas paĝnumero en %s

en: No previous index search string.
eo: Malestas antaŭa ĉeno por serĉo en indekso.

en: No previous search string
eo: Malestas pli frua serĉoĉeno.

en: No such file `%s'
eo: Ne estas tia dosiero: «%s»

en: Node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
eo: En "%s„ mankas menuero por ‟%s„, malgraŭ ties ligilo ‟Up„‟

en: Node `%s' previously defined at line %d
eo: Nodo «%s» jam difinita en la linio %d

en: Node `%s' requires a sectioning command (e.g., %c%s)
eo: Nodo «%s» bezonas subdividan komandon (ekz-e %c%s)

en: Node with %ctop as a section already exists
eo: Jam estas nodo kun sekcio %ctop

en: Not complete
eo: Nekompleta

en: Not enough room for a help window, please delete a window.
eo: Mankas spaco por helpa fenestro, bv forigi iun fenestron.

en: November
eo: novembro

en: October
eo: oktobro

en: One completion:
eo: Unu kompletigo:

en: Only one window.
eo: Nur unu fenestro.

en: Other commands:
    ---------------
eo: Ceteraj komandoj:
    -----------------

en: Output buffer not empty.
eo: Eliga bufro ne malplenas

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
eo: La enhavon de ĉi tiu nodo metu en la dukton per INFO_PRINT_COMMAND

en: Point doesn't appear within this window's node!
eo: La muskursoro ne estas en ĉi-fenestra nodo!

en: Prev
eo: Antaŭa

en: Prev field of node `%s' not pointed to
eo: La kampo „Prev‟ de la nodo «%s» ne estas reciprokita

en: Previous:
eo: Antaŭa:

en: Print documentation for KEY
eo: Eligu la informon pri KLAVO

en: Printing node %s...
eo: Estas printata la nodo «%s» ...

en: Quit
eo: Finu

en: Quit using Info
eo: Eliru el Info

en: Reached eof before matching @end %s
eo: Pli frue ol la para @end %s renkontiĝis dosierfino

en: Read a command name in the echo area and execute it
eo: Legu en la eĥozono nomon de komando kaj ĝin plenumu

en: Read a footnote or cross reference and select its node
eo: Legu piednoton aŭ referencon kaj elektu ĝian nodon

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
eo: Legu liston da menuoj, komencante per dir kaj sekvante ilin

en: Read a manpage reference and select it
eo: Legu referencon al manlibra paĝo kaj ĝin elektu

en: Read a menu item and select its node
eo: Legu menueron kaj elektu ĝian nodon

en: Read a node name and select it
eo: Legu nodnomon kaj elektu la nodon

en: Read a string and search backward for it
eo: Legu ĉenon kaj ĝin serĉu malantaŭen

en: Read a string and search for it
eo: Legu ĉenon kaj ĝin serĉu

en: Read a string and search for it case-sensitively
eo: Legu ĉenon kaj serĉu ĝin usklecodistinge

en: Read the name of a file and select it
eo: Legu la dosiernomon kaj ĝin elektu

en: Read the name of an Info command and describe it
eo: Legu la nomon de Info-komando kaj priskribu ĝin

en: Redraw the display
eo: Refreŝigi la ekranon

en: Removing %s
eo: %s estas forigata

en: Rename this anchor or use the `--no-split' option
eo: Alinomu la ankron aŭ uzu la opcion „--no-split‟

en: Repeat last search in the reverse direction
eo: Ripetu la ĵusan serĉon alidirekte

en: Repeat last search in the same direction
eo: Ripetu la ĵusan serĉon samdirekte

en: Resulting window would be too small.
eo: La fenestro rezultos tro malgranda.

en: Run command bound to this key's lowercase variant
eo: Plenumi komandon asociitan kun ĉi tiu klavo minuskligita

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
eo: START-INFO-DIR-ENTRY sen para END-INFO-DIR-ENTRY

en: Scanning indices of `%s'...
eo: Serĉo en la indeksoj de «%s» ...

en: Scroll backward in this window
eo: Rulumu malantaŭen en ĉi tiu fenestro

en: Scroll backward in this window and set default window size
eo: Rulumu malantaŭen en ĉi tiu fenestro kaj fiksu defaŭltan fenestrograndon

en: Scroll backward in this window staying within node
eo: Rulumu malantaŭen en ĉi tiu fenestro sed restu en la nodo

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
eo: Rulumu malantaŭen en ĉi tiu fenestro restante en la nodo kaj
         fiksu defaŭltan fenestrograndon

en: Scroll down by half screen size
eo: Duonekrane rulumu suben

en: Scroll down by lines
eo: Linie rulumu suben

en: Scroll forward in this window
eo: Rulumu antaŭen en ĉi tiu fenestro

en: Scroll forward in this window and set default window size
eo: Rulumu antaŭen en ĉi tiu fenestro kaj fiksu defaŭltan fenestrograndon

en: Scroll forward in this window staying within node
eo: Rulumu antaŭen en ĉi tiu fenestro sed restu en la nodo

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
eo: Rulumu antaŭen en ĉi tiu fenestro restante en la nodo kaj
    fiksu defaŭltan fenestrograndon

en: Scroll the completions window
eo: Rulumu la fenestron de kompletigoj

en: Scroll the other window
eo: Rulumu la alian fenestron

en: Scroll the other window backward
eo: Rulumu la alian fenestron malantaŭen

en: Scroll up by half screen size
eo: Duonekrane rulumu supren

en: Scroll up by lines
eo: Linie rulumu supren

en: Search
eo: Serĉu

en: Search backward
eo: Serĉu malantaŭen

en: Search failed.
eo: Serĉo fiaskis.

en: Search interactively for a string as you type it
eo: Interaktive serĉu ĉenon tajpatan

en: Searching subfile %s ...
eo: Estas serĉata la subdosiero «%s» ...

en: See
eo: Vidu

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
eo: Elektu nodon jam vizititan en videbla fenestro

en: Select reference or menu item appearing on this line
eo: Elektu la referencon aŭ la menueron de ĉi tiu linio

en: Select the Next node
eo: Elektu la nodon sekvan („Next‟)

en: Select the Prev node
eo: Elektu la nodon antaŭan („Prev‟)

en: Select the Up node
eo: Elektu la nodon supran („Up‟)

en: Select the first node in this file
eo: Elektu la unuan nodon en ĉi tiu dosiero

en: Select the last item in this node's menu
eo: Elektu la lastan eron en la menuo de ĉi tiu nodo

en: Select the last node in this file
eo: Elektu la lastan nodon en ĉi tiu dosiero

en: Select the most recently selected node
eo: Elektu nodon plej ĵuse elektitan

en: Select the next window
eo: Elektu la sekvan fenestron

en: Select the node `(dir)'
eo: Elektu la nodon „(dir)‟

en: Select the node `Top' in this file
eo: Elektu la nodon „Top‟ en ĉi tiu dosiero

en: Select the previous window
eo: Elektu la antaŭan fenestron

en: Select this menu item
eo: Elektu ĉi tiun menueron

en: Select visited node:
eo: Elektu vizititan nodon:

en: Selecting Next node...
eo: La nodo „Next‟ estas elektata ...

en: Selecting first menu item...
eo: La unua menuero estas elektata ...

en: Selecting other nodes:
    ----------------------
eo: Por elekti aliajn nodojn:
    -------------------------

en: September
eo: septembro

en: Set %s to value (%d):
eo: Variablo %s ricevu la valoron (%d):

en: Set %s to value (%s):
eo: %s ricevu la valoron (%s):

en: Set screen height to (%d):
eo: Alto de la ekrano estu (%d):

en: Set the height of the displayed window
eo: Fiksu la alton de la prezentata fenestro

en: Set the value of an Info variable
eo: Valorizu Info-variablon

en: Set variable:
eo: Valorizu variablon:

en: Show the footnotes associated with this node in another window
eo: Montru la piednotojn el ĉi tiu nodo en alia fenestro

en: Show what to type to execute a given command
eo: Montru, kion tajpi por plenumi koncernan komandon

en: Sole completion
eo: Sola kompletigo

en: Special Form
eo: Speciala Formo

en: Split the current window
eo: Disfendu la kurantan fenestron

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
eo: Komencu (aŭ 4-obligu) la kurantan argumenton nombran

en: Terminal type `%s' is not smart enough to run Info.
eo: La terminaloj de tipo «%s» ne estas sufiĉe inteligentaj por Info.

en: The current search path is:
eo: La kuranta serĉvojo estas:

en: The following commands can only be invoked via %s:
eo: La sekvaj komandoj vokeblas nur per  %s:

en: The following commands cannot be invoked at all:
eo: La sekvaj komandoj neniel vokeblas:

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
eo: La nombro de linioj rulumataj kiam la kursoro moviĝas ekster la fenestron

en: The reference disappeared! (%s).
eo: La referenco malaperis! (%s).

en: There aren't %d items in this menu.
eo: Ĉi tiu menuo ne havas %d erojn.

en: There is no function named `%s'
eo: Malestas funkcio nomata «%s»

en: This @anchor command ignored; references to it will not work
eo: Ĉi tiu @anchor-komando estas ignorita; la referencoj al ĝi ne funkcios

en: This is %s, produced by makeinfo version %s from %s.
eo: Ĉi tiun dosieron %s generis Makeinfo-%s el %s.

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "?" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    %s
eo: Ĉi tio estas la dosiero .../info/dir, entenanta la pinton de la 
    la hierarkio Info -- la ĉefkatalogan nodon nomatan (dir)Top.
    Unuafoje lanĉinte la programon Info, vi trafas en tiun nodon.
    
    %s\tLa pinto de la INFO-hierarkio
    
      Ĉi tie (en la Info-katalogo) estas menuo de la ĉefaj temoj.
      Tajpu „q‟ por eliri; „?‟ por eligi ĉiujn komandojn de Info;
      „d‟ por reveni ĉi tien; „h‟ vokas lernilon por komencantoj;
      „mEmacs<Return>‟ disponigas la manlibron pri Emakso; ktp.
    
      Se vi legas per Emakso, alklaku menueron aŭ referencon per la 2-a
      musbutono por elekti la temon.
    
    %s

en: This node (%s) has the bad Next
eo: Ĉi tiu nodo («%s») havas eraran kampon „Next‟

en: This node (%s) has the bad Prev
eo: Ĉi tiu nodo («%s») havas eraran kampon „Prev‟

en: This window has no additional nodes
eo: Ĉi tiu fenestro ne havas pluajn nodojn

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
eo: Baskulŝaltu la reĝimon de linifaldo en la kuranta fenestro

en: Too many columns in multitable item (max %d)
eo: Tro da kolumnoj en elemento de „multitable‟ (%d maksimume)

en: Too many errors!  Gave up.
eo: Tro multe da eraroj!  Halt'.

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
eo: Traduku fontan Texinfo-dokumenton en diversajn aliajn formojn, defaŭlte en
    Info-dosierojn taŭgajn por dialoga legado per Emakso aŭ aŭtonoma GNU-Info.

en: Transpose characters at point
eo: Permutu la signojn ĉe la kursoro

en: Try --help for more information.
eo: Por ricevi pli da informoj uzu la opcion „--help‟.

en: Try `%s --help' for more information.
eo: Por pluaj detaloj tajpu „%s --help‟.

en: Unable to find node referenced by `%s' in `%s'.
eo: Maleblas trovi nodon referencatan per «%s» en «%s».

en: Undefined command: %s
eo: Nekonata komando:  %s

en: Unexpected string at end of split-HTML file `%s'
eo: Nekonvena signoĉeno fine de disfendita HTML-dosiero «%s»

en: Unknown Info command `%c'; try `?' for help.
eo: Nekonata Info-komando „%c‟; tajpu „?‟ por helpo.

en: Unknown command (%s).
eo: Komando nekonata (%s).

en: Unknown command `%s'
eo: Nekonata komando «%s».

en: Unknown index `%s'
eo: Nekonata indekso «%s»

en: Unknown index `%s' and/or `%s' in @synindex
eo: Nekonata indekso «%s» kajaŭ «%s» en @synindex

en: Unknown index `%s' in @printindex
eo: Nekonata indekso «%s» en @printindex

en: Unmatched `%c%s'
eo: Mankas para „%c%s‟

en: Unmatched }
eo: Nepara „}‟

en: Untitled
eo: Sen titolo

en: Up
eo: Supre

en: Up:
eo: Supre:

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
eo: Uzmaniero: %s [OPCIO]... DOSIERO...

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
eo: Uzmaniero: %s [OPCIO]... TEXINFO-DOSIERO...

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT-FILE]
    
    Compile infokey source file to infokey file.  Reads INPUT-FILE (default
    $HOME/.infokey) and writes compiled key file to (by default) $HOME/.info.
    
    Options:
      --output FILE        output to FILE instead of $HOME/.info
      --help               display this help and exit.
      --version            display version information and exit.
eo: Sintakso: %s [OPCIO]... [ENIG-DOSIERO]
    
    Opcioj:
     --output=DOSIERO         Eligu en DOSIEROn (anatataŭ $HOME/.info).
     --help                   Eligu ĉi tiun helpeton kaj finu.
     --version                Eligu la version de la programo kaj finu.

en: Use braces to give a command as an argument to @%s
eo: Uzu vinkulojn por pasigi al „@%s‟ komandan argumenton

en: User Option
eo: Uzula opcio

en: Usually FILE... is specified as `foo.%c%c' for a document `foo.texi'.
eo: Kutime DOSIERO... estas „umo.%c%c‟ por dokumento „umo.texi‟.

en: Variable
eo: Variablo

en: Visit Info node `(info)Help'
eo: Vizitu la Info-nodon „(info)Help‟

en: Visit as many menu items at once as possible
eo: Vizitu samtempe kiom eble plej multe da menueroj (ĉiun en aparta fenestro)

en: Welcome to Info version %s. Type \[get-help-window] for help, \[menu-item] for menu item.
eo: Bonvenon al Info, versio %s.  Tajpu \[get-help-window] por helpo, \[menu-item] por menuero.

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
eo: Ĉe „On‟, Info akceptas kaj surekranigas la okbitajn signojn

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
eo: Ĉe „On‟, Info traktas makulaturon post malpako de kunpremitaj dosieroj

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
eo: Ĉe „On‟, kreo aŭ forigo de fenestro kaŭzas rearanĝon de la ceteraj

en: When "On", errors cause the bell to ring
eo: Ĉe „On‟, signalu pri eraro per bleko

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
eo: Ĉe „On‟, anstataŭ bleki fulmetu la ekranon

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
eo: Ĉe „On‟, la piednotoj aperas kaj malaperas aŭtomate

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
eo: Ĉe „On‟, la peco kongrua al la serĉoĉeno emfaziĝas

en: Where is command:
eo: Kie estas la komando:

en: Writing node %s...
eo: Estas skribata la nodo «%s» ...

en: Yank back a previous kill
eo: Regluu antaŭan forviŝaĵon

en: Yank back the contents of the last kill
eo: Engluu la enhavon de la lasta forviŝo

en: You are already at the first page of this node.
eo: Tio jam estas la unua paĝo de ĉi tiu nodo

en: You are already at the last page of this node.
eo: Tiu paĝo jam estas la lasta en ĉi tiu nodo

en: Your infokey file `%s' is out of date -- run infokey to update it
eo: Via infoklava dosiero «%s» malaktualas; aktualigu ĝin per infokey

en: [unexpected] cannot select column #%d in multitable
eo: [neatendite] maleblas elekti %d-an kolumnon en „multitable‟.

en: [unexpected] invalid node name: `%s'
eo: [neatendite] misa nodnomo: «%s»

en: [unexpected] no html tag to pop
eo: [neatendite] mankas HTML-etikedo por elstakigo

en: \ in macro expansion followed by `%s' instead of parameter name
eo: Dum makrogenerado: \ sekvata de «%s» (anstataŭ de nomo de parametro)

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
eo: \%-10[beginning-of-node]  Iru al la komenco de ĉi tiu nodo.

en: \%-10[dir-node]  Move to the `directory' node.  Equivalent to `\[goto-node] (DIR)'.
eo: \%-10[dir-node]  Iru al la ĉefkataloga nodo.  Ekvivalentas al "g (DIR)".

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
eo: \%-10[end-of-node]  Iru al la fino de ĉi tiu nodo.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
eo: \%-10[get-info-help-node]  Voku la lernilon pri Info.

en: \%-10[goto-node]  Move to node specified by name.
                  You may include a filename as well, as in (FILENAME)NODENAME.
eo: \%-10[goto-node]  Iru al nodo indikita per nomo.
          Ankaŭ la dosiernomon vi povas inkludi, kiel en (DOSIERO)NODO.

en: \%-10[history-node]  Move to the last node seen in this window.
eo: \%-10[history-node]  Revenu al la Lasta nodo vizitita en ĉi tiu fenestro.

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index entries of this Info
                  file, and select the node referenced by the first entry found.
eo: \%-10[index-search]  Serĉu aperon de donita signoĉeno en la indeksartikoloj de ĉi
          tiu info-dosiero kaj elektu la nodon referencatan de la unua trovita artikolo.

en: \%-10[menu-item]  Pick menu item specified by name.
                  Picking a menu item causes another node to be selected.
eo: \%-10[menu-item]  Elektu menueron indikitan per nomo.
          Elekto de menuero kaŭzas transiron en alian nodon.

en: \%-10[next-line]  Scroll forward 1 line.
eo: \%-10[next-line]  Unu paĝon antaŭen.

en: \%-10[next-node]  Move to the "next" node of this node.
eo: \%-10[next-node]  Iru al la tujsekva („Next‟) nodo de ĉi tiu nodo.

en: \%-10[prev-line]  Scroll backward 1 line.
eo: \%-10[next-line]  Unu paĝon malantaŭen.

en: \%-10[prev-node]  Move to the "previous" node of this node.
eo: \%-10[prev-node]  Iru al la ĵusantaŭa („Previous‟) nodo de ĉi tiu nodo.

en: \%-10[quit-help]  Quit this help.
eo: \%-10[quit-help]  Forlasu ĉi tiun helpon.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
eo: \%-10[quit-help]  Forlasu la tutan Info.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward a page.
eo: \%-10[scroll-backward]  Unu paĝon malantaŭen.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward a page.
eo: \%-10[scroll-forward]  Unu paĝon antaŭen.

en: \%-10[search-backward]  Search backward for a specified string
                  and select the node in which the previous occurrence is found.
eo: \%-10[search-backward]  Serĉu supre aperon de donita signoĉeno kaj
          vizitu la nodon en kiu troviĝos la ĵusantaŭa apero.

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string
                  and select the node in which the next occurrence is found.
eo: \%-10[search]  Serĉu sube aperon de donita signoĉeno kaj
          vizitu la nodon en kiu troviĝos la sekva apero.

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under cursor.
eo: \%-10[select-reference-this-line]  Iru laŭ la subkursora hiperteksta ligo.

en: \%-10[top-node]  Move to the Top node.  Equivalent to `\[goto-node] Top'.
eo: \%-10[top-node]  Iru al la radika nodo.  Ekvivalentas al „g Top‟.

en: \%-10[up-node]  Move "up" from this node.
eo: \%-10[up-node]  Iru al la tujsupra („Up‟) nodo de ĉi tiu nodo.

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference.  Reads name of reference.
eo: \%-10[xref-item]  Sekvu referencon  (legante la nomon de la referenco).

en: `%.40s...' is too long for expansion; not expanded
eo: „%.40s...‟ tro longas por malvolvo; malvolvo ne okazos

en: `%c%s' needs an argument `{...}', not just `%s'
eo: „%c%s‟ bezonas argumenton „{...}‟, ne nuran «%s»

en: `%c%s' needs something after it
eo: „%c%s‟ bezonas post si ion

en: `%s' has no Up field (perhaps incorrect sectioning?)
eo: «%s» malhavas kampon „Up‟ (ĉu eraro en sekciaranĝo?)

en: `%s' is invalid
eo: „%s‟ ne validas

en: `%s' is not on any keys
eo: neniu klavo trovita por la komando «%s»

en: `%s' omitted before output filename
eo: La «%s» antaŭ la eliga dosierindiko estas preterlasita

en: `%s' omitted since writing to stdout
eo: «%s» estas preterlasita, ĉar okazas skribado en la ĉefeligujon

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
eo: „@end‟ atendis „%s‟, sed renkontis „%s‟

en: `{' expected, but saw `%c'
eo: „{‟ atendata, sed „%c‟ ricevita

en: `}' expected, but saw `%c'
eo: „}‟ atendata, sed „%c‟ ricevita

en: action name too long
eo: tro longa agonomo

en: arguments to @%s ignored
eo: Argumentoj por @%s estas ignoritaj

en: cannot create output file `%s'
eo: maleblas krei eligan dosieron «%s»

en: cannot open input file `%s'
eo: ne malfermiĝis eniga dosiero «%s»

en: display this help and exit
eo: eligu ĉi tiun helpon kaj eliru

en: display version information and exit
eo: eligu la uzatan version kaj eliru

en: end of file inside verb block
eo: dosierfino ene de pretaranĝita bloko (verb block)

en: end of file inside verbatim block
eo: dosierfino ene de pretaranĝita bloko

en: entry %s follows an entry with a secondary name
eo: la artikolo %s sekvas artikolon kun kromnomo

en: error closing output file `%s'
eo: eraro dum fermo de eliga dosiero «%s»

en: error writing to `%s'
eo: eraro dum skribo en «%s»

en: excess command line argument `%s'
eo: troa argumento komandlinia: «%s»

en: extra characters following action `%s'
eo: kromaj signoj post la ago «%s»

en: failure reopening %s
eo: fiasko ĉe remalfermo de %s

en: here is the previous definition of `%s'
eo: ĉi tie estas la antaŭa difino de «%s»

en: ignoring @tab outside of multitable
eo: komando @tab ekster „multitable‟; ignorita

en: ignoring stray text `%s' after @multitable
eo: la misa teksto «%s» post @multitable estas ignorita

en: incorrect number of arguments
eo: Malĝusta nombro da argumentoj

en: insert
eo: enŝovu

en: invalid encoded character `%s'
eo: misa kodoprezento: «%s»

en: key sequence too long
eo: tro longa klavosekvenco

en: lettering overflow, restarting at %c
eo: mankas sekva enumeracia litero, rekomencite ekde %c

en: macro `%s' previously defined
eo: makroo «%s» jam difinita antaŭe

en: menu item `%s' already exists, for file `%s'
eo: menuero «%s» jam ekzistas (por la dosiero «%s»)

en: mismatched @end %s with @%s
eo: misa @end %s por @%s

en: missing `=' immediately after variable name
eo: mankas „=‟ tuj post variablonomo

en: missing action name
eo: mankas agonomo

en: missing key sequence
eo: mankanta klavosekvenco

en: missing variable name
eo: mankas nomo de variablo

en: more
eo: pli da

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
eo: Troviĝis nenia informo Info-kataloga pri «%s»; nenio iĝis forigita

en: no index entries found for `%s'
eo: por «%s» ne troviĝis indeksa artikolo

en: no info dir entry in `%s'
eo: Nenia informo por Info-katalogo troviĝis en «%s»

en: of
eo: de

en: on
eo: sur

en: perhaps your @top node should be wrapped in @ifnottex rather than @ifinfo?
eo: eble via @top-nodo staru sub @ifnottex anstataŭ sub @ifinfo?

en: readline: Out of virtual memory!
eo: readline: Virtuala memoro elĉerpita!

en: section too long
eo: tro longa sekcio

en: send output to FILE
eo: sendu la eligaĵon en DOSIEROn

en: sorry, encoding `%s' not supported
eo: Pardonon, la kodo «%s» ne estas disponebla

en: undefined flag: %s
eo: Nedifinita flago: %s

en: unknown action `%s'
eo: nekonata ago «%s».

en: unlikely character %c in @var
eo: dubinda signo „%c‟ en @var

en: unrecognized encoding name `%s'
eo: Nekonata nomo de kodosistemo: «%s»

en: unreferenced node `%s'
eo: la nodo «%s» ne estas referencita

en: value too long
eo: tro longa valoro

en: variable name too long
eo: tro longa variablonomo

en: {No value for `%s'}
eo: {Mankas Valoro Por «%s»}
