wget 1.11.1-b2093 - en to fi translation catalogue (336 entries)

en: 
        The file is already fully retrieved; nothing to do.
fi: 
        Tiedosto on jo kokonaan noudettu.

en: 
    %*s[ skipping %sK ]
fi: 
    %*s[ ohitetaan %sK ]

en: 
    %s received, redirecting output to `%s'.
fi: 
    %s vastaanotettu, ohjataan tulostus tiedostoon ”%s”.

en: 
    %s received.
fi: 
    %s vastaanotettu.

en: 
    Originally written by Hrvoje Niksic <hniksic@xemacs.org>.
fi: 
    Alunperin kirjoittanut Hrvoje Niksic <hniksic@xemacs.org>.

en: 
    REST failed, starting from scratch.
fi: 
    REST epäonnistui, aloitetaan alusta.

en:        --auth-no-challenge     Send Basic HTTP authentication information
                                   without first waiting for the server's
                                   challenge.
fi:        --auth-no-challenge     Lähetä ”Basic HTTP”-todennustiedot odottamatta
                                   ensin palvelimen haastetta.

en:        --bind-address=ADDRESS    bind to ADDRESS (hostname or IP) on local host.
fi:        --bind-address=OSOITE       liitä (palvelin tai IP-) OSOITE paikallisesti

en:        --ca-certificate=FILE    file with the bundle of CA's.
fi:        --ca-certificate=TIEDOSTO   juurivarmennekokoelma

en:        --ca-directory=DIR       directory where hash list of CA's is stored.
fi:        --ca-directory=HAKEMISTO    juurivarmenteiden hajautuslista

en:        --certificate-type=TYPE  client certificate type, PEM or DER.
fi:        --certificate-type=TYYPPI   asiakasvarmenteen tyyppi: PEM tai DER

en:        --certificate=FILE       client certificate file.
fi:        --certificate=TIEDOSTO      asiakasvarmenne

en:        --connect-timeout=SECS    set the connect timeout to SECS.
fi:        --connect-timeout=SEKUNTIA  yhdistämisen aikakatkaisun pituus

en:        --content-disposition   honor the Content-Disposition header when
                                   choosing local file names (EXPERIMENTAL).
fi:        --content-disposition   kunnioittaa Content-Disposition-otsaketta kun
                                   valitaan paikalliset tiedostonimet (KOKEELLINEN).

en:        --cut-dirs=NUMBER          ignore NUMBER remote directory components.
fi:        --cut-dirs=LUKU             ohita alusta LUKU kappaletta hakemistoja

en:        --delete-after       delete files locally after downloading them.
fi:        --delete-after              poista tiedostot haun jälkeen

en:        --dns-timeout=SECS        set the DNS lookup timeout to SECS.
fi:        --dns-timeout=SEKUNTIA      nimipalveluhaun aikakatkaisun pituus

en:        --egd-file=FILE          file naming the EGD socket with random data.
fi:        --egd-file=TIEDOSTO         EGD-pistoke, josta saa satunnaista dataa

en:        --exclude-domains=LIST      comma-separated list of rejected domains.
fi:        --exclude-domains=LISTA     lista torjutuista verkkotunnuksista

en:        --follow-ftp                follow FTP links from HTML documents.
fi:        --follow-ftp                seuraa ftp-linkkejä HTML-dokumenteista

en:        --follow-tags=LIST          comma-separated list of followed HTML tags.
fi:        --follow-tags=LISTA         lista seurattavista HTML-tageista

en:        --ftp-password=PASS     set ftp password to PASS.
fi:        --ftp-password=SALASANA     FTP-salasana

en:        --ftp-user=USER         set ftp user to USER.
fi:        --ftp-user=KÄYTTÄJÄ         FTP-käyttäjänimi

en:        --header=STRING         insert STRING among the headers.
fi:        --header=MERKKIJONO         lisää MERKKIJONO otsakkeiden sekaan

en:        --http-password=PASS    set http password to PASS.
fi:        --http-passwd=SALASANA      HTTP-salasana

en:        --http-user=USER        set http user to USER.
fi:        --http-user=KÄYTTÄJÄ        HTTP-käyttäjänimi

en:        --ignore-case             ignore case when matching files/directories.
fi:        --ignore-case             ei oteta huomioon merkkikokoa kun verrataan tiedostoja/hakemistoja.

en:        --ignore-length         ignore `Content-Length' header field.
fi:        --ignore-length             älä välitä ”Content-Length”-otsakekentästä

en:        --ignore-tags=LIST          comma-separated list of ignored HTML tags.
fi:        --ignore-tags=LISTA         lista ohitettavista HTML-tageista

en:        --keep-session-cookies  load and save session (non-permanent) cookies.
fi:        --keep-session-cookies      hae ja tallenna (väliaikaiset) istuntoevästeet

en:        --limit-rate=RATE         limit download rate to RATE.
fi:        --limit-rate=NOPEUS         rajoita noutonopeutta

en:        --load-cookies=FILE     load cookies from FILE before session.
fi:        --load-cookies=TIEDOSTO     lue evästeet ennen istuntoa TIEDOSTOsta

en:        --max-redirect          maximum redirections allowed per page.
fi:        --max-redirect              uudelleenohjausten sallittu maksimimäärä sivua kohden.

en:        --no-cache              disallow server-cached data.
fi:        --no-cache                  älä käytä palvelimelle välivarastoitua dataa

en:        --no-check-certificate   don't validate the server's certificate.
fi:        --no-check-certificate      älä tarkista palvelimen varmennetta

en:        --no-cookies            don't use cookies.
fi:        --no-cookies                älä käytä evästeitä

en:        --no-dns-cache            disable caching DNS lookups.
fi:        --no-dns-cache              älä säilytä nimipalvelutietoja välimuistissa

en:        --no-glob               turn off FTP file name globbing.
fi:        --no-glob                   älä täydennä tiedostonimiä

en:        --no-http-keep-alive    disable HTTP keep-alive (persistent connections).
fi:        --no-http-keep-alive        ota pois käytöstä jatkuvat yhteydet

en:        --no-passive-ftp        disable the "passive" transfer mode.
fi:        --no-passive-ftp            älä käytä ”passiivista” siirtotapaa

en:        --no-proxy                explicitly turn off proxy.
fi:        --no-proxy                  välityspalvelin pois päältä

en:        --no-remove-listing     don't remove `.listing' files.
fi:        --no-remove-listing         älä poista ”.listing”-tiedostoja

en:        --password=PASS           set both ftp and http password to PASS.
fi:        --password=SALASANA         FTP- ja HTTP-salasana

en:        --post-data=STRING      use the POST method; send STRING as the data.
fi:        --post-data=MERKKIJONO      käytä POST-metodia; lähetä MERKKIJONO datana

en:        --post-file=FILE        use the POST method; send contents of FILE.
fi:        --post-file=TIEDOSTO        käytä POST-metodia; lähetä TIEDOSTON sisältö

en:        --prefer-family=FAMILY    connect first to addresses of specified family,
                                     one of IPv6, IPv4, or none.
fi:        --prefer-family=PERHE       ota yhteyttä ensin PERHEen määrittemään
                                       osoitteeseen, vaihtoedot: IPv6, IPv4 tai none

en:        --preserve-permissions  preserve remote file permissions.
fi:        --preserve-permissions      säilytä noudetun tiedoston oikeudet

en:        --private-key-type=TYPE  private key type, PEM or DER.
fi:        --private-key-type=TYYPPI   salaisen avaimen tyyppi: PEM tai DER

en:        --private-key=FILE       private key file.
fi:        --private-key=TIEDOSTO      salainen avain

en:        --progress=TYPE           select progress gauge type.
fi:        --progress=TYYPPI           valitse edistymismittarin tyyppi

en:        --protocol-directories     use protocol name in directories.
fi:        --protocol-directories      käytä protokollan nimeä hakemistoissa

en:        --proxy-password=PASS   set PASS as proxy password.
fi:        --proxy-passwd=SALASANA     välityspalvelimen salasana

en:        --proxy-user=USER       set USER as proxy username.
fi:        --proxy-user=KÄYTTÄJÄ       välityspalvelimen käyttäjänimi

en:        --random-file=FILE       file with random data for seeding the SSL PRNG.
fi:        --random-file=TIEDOSTO      satunnaista dataa SSL PRNG:n siemeneksi

en:        --random-wait             wait from 0...2*WAIT secs between retrievals.
fi:        --random-wait               odota 0...2*WAIT sekuntia noutojen välillä

en:        --read-timeout=SECS       set the read timeout to SECS.
fi:        --read-timeout=SEKUNTIA     vastaanoton aikakatkaisun pituus

en:        --referer=URL           include `Referer: URL' header in HTTP request.
fi:        --referer=URL               liitä ”Referer: URL”-otsake HTTP-pyyntöön

en:        --restrict-file-names=OS  restrict chars in file names to ones OS allows.
fi:        --restrict-file-names=KJ    käytä vain käyttöjärjestelmän
                                       sallimia tiedostonimiä

en:        --retr-symlinks         when recursing, get linked-to files (not dir).
fi:        --retr-symlinks             rekursiossa: hae linkitetyt tiedostot
                                       (ei hakemistoja)

en:        --retry-connrefused       retry even if connection is refused.
fi:        --retry-connrefused         yritä uudelleen vaikka yhteys torjuttaisiin

en:        --save-cookies=FILE     save cookies to FILE after session.
fi:        --save-cookies=TIEDOSTO     tallenna evästeet istunnon jälkeen TIEDOSTOon

en:        --save-headers          save the HTTP headers to file.
fi:        --save-headers              tallenna HTTP-otsakkeet tiedostoon

en:        --secure-protocol=PR     choose secure protocol, one of auto, SSLv2,
                                    SSLv3, and TLSv1.
fi:        --secure-protocol=PR        valitse turvaprotokolla, vaihtoehdot:
                                       auto, SSLv2, SSLv3 tai TLSv1

en:        --spider                  don't download anything.
fi:        --spider                    älä nouda mitään

en:        --strict-comments    turn on strict (SGML) handling of HTML comments.
fi:        --strict-comments           käytä HTML-kommenttien tiukkaa
                                       (SGML) käsittelyä

en:        --user=USER               set both ftp and http user to USER.
fi:        --user=KÄYTTÄJÄ             FTP- ja HTTP-käyttäjänimi

en:        --waitretry=SECONDS       wait 1..SECONDS between retries of a retrieval.
fi:        --waitretry=SEKUNTIA        odota 1...SEKUNTIA noutojen
                                       uudelleenyritysten välillä

en:        --wdebug              print Watt-32 debug output.
fi:        --wdebug                    näytä ”Watt-32”-virheenjäljitystuloste.

en:   -4,  --inet4-only              connect only to IPv4 addresses.
fi:   -4,  --inet4-only                ota yhteyttä vain IPv4-osoitteisiin

en:   -6,  --inet6-only              connect only to IPv6 addresses.
fi:   -6,  --inet6-only                ota yhteyttä vain IPv6-osoitteisiin

en:   -A,  --accept=LIST               comma-separated list of accepted extensions.
fi:   -A,  --accept=LISTA              lista hyväksytyistä päätteistä

en:   -B,  --base=URL            prepends URL to relative links in -F -i file.
fi:   -B,  --base=URL                  lisää URL suhteellisten linkkien alkuun
                                       -F -i valintojen määrittelemään tiedostoon

en:   -D,  --domains=LIST              comma-separated list of accepted domains.
fi:   -D,  --domains=LISTA             lista hyväksytyistä verkkotunnuksista

en:   -E,  --html-extension        save HTML documents with `.html' extension.
fi:   -E,  --html-extension            tallenna HTML-dokumentit ”.html”-päätteisinä

en:   -F,  --force-html          treat input file as HTML.
fi:   -F,  --force-html                käsittele syötetiedosto HTML:nä

en:   -H,  --span-hosts                go to foreign hosts when recursive.
fi:   -H,  --span-hosts                siirry rekursiossa eri palvelimille

en:   -I,  --include-directories=LIST  list of allowed directories.
fi:   -I,  --include-directories=LISTA lista hyväksytyistä hakemistoista

en:   -K,  --backup-converted   before converting file X, back up as X.orig.
fi:   -K,  --backup-converted          ennen tiedoston X muuttamista,
                                       varmuuskopioi X.orig nimellä

en:   -L,  --relative                  follow relative links only.
fi:   -L,  --relative                  seuraa vain suhteellisia linkkejä

en:   -N,  --timestamping            don't re-retrieve files unless newer than
                                     local.
fi:   -N,  --timestamping              nouda vain paikallista uudemmat tiedostot

en:   -O,  --output-document=FILE    write documents to FILE.
fi:   -O,  --output-document=TIEDOSTO  kirjoita dokumentit TIEDOSTOon

en:   -P,  --directory-prefix=PREFIX  save files to PREFIX/...
fi:   -P,  --directory-prefix=ETULIITE tallenna tiedostot hakemistoon ETULIITE/...

en:   -Q,  --quota=NUMBER            set retrieval quota to NUMBER.
fi:   -Q,  --quota=LUKU                noutokiintiön koko

en:   -R,  --reject=LIST               comma-separated list of rejected extensions.
fi:   -R,  --reject=LISTA              lista torjutuista päätteistä

en:   -S,  --server-response         print server response.
fi:   -S,  --server-response           näytä palvelimen vastaus

en:   -T,  --timeout=SECONDS         set all timeout values to SECONDS.
fi:   -T,  --timeout=SEKUNTIA          kaikkien aikakatkaisujen pituus

en:   -U,  --user-agent=AGENT      identify as AGENT instead of Wget/VERSION.
fi:   -U,  --user-agent=AGENTTI        tunnnistaudu Wget/version sijasta AGENTTI-käyttäjäksi

en:   -V,  --version           display the version of Wget and exit.
fi:   -V,  --version                   näytä Wget-versio ja lopeta

en:   -X,  --exclude-directories=LIST  list of excluded directories.
fi:   -X,  --exclude-directories=LISTA lista poissuljetuista hakemistoista

en:   -a,  --append-output=FILE  append messages to FILE.
fi:   -a,  --append-output=TIEDOSTO    lisää viestit TIEDOSTOon

en:   -b,  --background        go to background after startup.
fi:   -b,  --background                siirry taustalle käynnistyksen jälkeen

en:   -c,  --continue                resume getting a partially-downloaded file.
fi:   -c,  --continue                  jatka osittain noudetun tiedoston noutamista

en:   -d,  --debug               print lots of debugging information.
fi:   -d,  --debug                     näytä paljon vianetsintätietoja

en:   -e,  --execute=COMMAND   execute a `.wgetrc'-style command.
fi:   -e,  --execute=KOMENTO           suorita ”.wgetrc”-tyylinen komento

en:   -h,  --help              print this help.
fi:   -h,  --help                      näytä tämä ohje

en:   -i,  --input-file=FILE     download URLs found in FILE.
fi:   -i,  --input-file=TIEDOSTO       lataa URL:t TIEDOSTOsta

en:   -k,  --convert-links      make links in downloaded HTML point to local files.
fi:   -k,  --convert-links             aseta haettujen HTML-sivujen linkit
                                       osoittamaan paikallisiin tiedostoihin

en:   -l,  --level=NUMBER       maximum recursion depth (inf or 0 for infinite).
fi:   -l,  --level=LUKU                rekursiosyvyys (inf ja 0 = ääretön)

en:   -m,  --mirror             shortcut for -N -r -l inf --no-remove-listing.
fi:   -m,  --mirror                    oikovalitsin, yhtäkuin -r -N -l inf
                                       --no-remove-listing

en:   -nH, --no-host-directories      don't create host directories.
fi:   -nH, --no-host-directories       älä luo palvelinhakemistoja

en:   -nc, --no-clobber              skip downloads that would download to
                                     existing files.
fi:   -nc, --no-clobber                ohita noudot, jotka korvaisivat jo
                                       olemassaolevia tiedostoja

en:   -nd, --no-directories           don't create directories.
fi:   -nd  --no-directories            älä luo hakemistoja

en:   -np, --no-parent                 don't ascend to the parent directory.
fi:   -np, --no-parent                 älä nouse hakemistorakenteessa

en:   -nv, --no-verbose          turn off verboseness, without being quiet.
fi:   -nv, --no-verbose                ei yksityiskohtia, muttei hiljainen

en:   -o,  --output-file=FILE    log messages to FILE.
fi:   -o,  --output-file=TIEDOSTO      kirjaa viestit TIEDOSTOon

en:   -p,  --page-requisites    get all images, etc. needed to display HTML page.
fi:   -p,  --page-requisites           nouda kaikki kuvat yms. HTML-sivun
                                       näyttämiseen tarvittava.

en:   -q,  --quiet               quiet (no output).
fi:   -q,  --quiet                     ole hiljaa (ei tulostusta)

en:   -r,  --recursive          specify recursive download.
fi:   -r,  --recursive                 nouda rekursiivisesti

en:   -t,  --tries=NUMBER            set number of retries to NUMBER (0 unlimits).
fi:   -t,  --tries=MÄÄRÄ               yrityskertojen MÄÄRÄ (0 on rajaton)

en:   -v,  --verbose             be verbose (this is the default).
fi:   -v,  --verbose                   näytä yksityiskohtia (oletus)

en:   -w,  --wait=SECONDS            wait SECONDS between retrievals.
fi:   -w,  --wait=SEKUNTIA             odota SEKUNTIA noutojen välillä

en:   -x,  --force-directories        force creation of directories.
fi:   -x,  --force-directories         pakotettu hakemistojen luonti

en:   Issued certificate has expired.
fi:   Varmenne on vanhentunut.

en:   Issued certificate not yet valid.
fi:   Varmenne ei ole vielä voimassa.

en:   Self-signed certificate encountered.
fi:   Itse allekirjoitettu varmenne kohdattu.

en:   Unable to locally verify the issuer's authority.
fi:   Ei voida paikallisesti todentaa myöntäjän valtuutusta.

en:  (%s bytes)
fi:  (%s tavua)

en:  (unauthoritative)
fi:  (vahvistamaton)

en:  [following]
fi:  [seurataan]

en: %d redirections exceeded.
fi: %d edelleenohjausta ylitetty.

en: %s (%s) - Connection closed at byte %s.
fi: %s (%s) - Yhteys suljettu tavun %s kohdalla.

en: %s (%s) - Data connection: %s;
fi: %s (%s) - tiedonsiirtoyhteys: %s;

en: %s (%s) - Read error at byte %s (%s).
fi: %s (%s) - Lukuvirhe tavun %s kohdalla (%s).

en: %s (%s) - Read error at byte %s/%s (%s).
fi: %s (%s) - Lukuvirhe tavun %s/%s kohdalla (%s).

en: %s (%s) - `%s' saved [%s/%s]
fi: %s (%s) - ”%s” tallennettu [%s/%s]

en: %s (%s) - `%s' saved [%s]
fi: %s (%s) - ”%s” tallennettu [%s]

en: %s ERROR %d: %s.
fi: %s VIRHE %d: %s.

en: %s has sprung into existence.
fi: %s on ilmestynyt.

en: %s request sent, awaiting response...
fi: %s-pyyntö lähetetty, odotetaan vastausta...

en: %s: %s, closing control connection.
fi: %s: %s, suljetaan hallintayhteys.

en: %s: %s: Failed to allocate %ld bytes; memory exhausted.
fi: %s: %s: Muisti loppui, %ld tavun varaaminen epäonnistui.

en: %s: %s: Invalid boolean `%s'; use `on' or `off'.
fi: %s: %s: Valinta ”%s” on virheellinen, valitse ”on” tai ”off”.

en: %s: %s: Invalid byte value `%s'
fi: %s: %s: Tavun arvo ”%s” on virheellinen.

en: %s: %s: Invalid header `%s'.
fi: %s: %s: Otsake ”%s” on virheellinen.

en: %s: %s: Invalid number `%s'.
fi: %s: %s: Numero ”%s” on virheellinen.

en: %s: %s: Invalid progress type `%s'.
fi: %s: %s: Edistymistyyppi ”%s” on virheellinen.

en: %s: %s: Invalid restriction `%s', use [unix|windows],[lowercase|uppercase],[nocontrol].
fi: %s: %s: Rajoitus ”%s” on virheellinen, valitse [unix|windows],[lowercase|uppercase],[nocontrol].

en: %s: %s: Invalid time period `%s'
fi: %s: %s: Aikaväli ”%s” on virheellinen.

en: %s: %s: Invalid value `%s'.
fi: %s: %s: Arvo ”%s” on virheellinen.

en: %s: %s:%d: unknown token "%s"
fi: %s: %s:%d: tuntematon merkki ”%s”

en: %s: %s:%d: warning: "%s" token appears before any machine name
fi: %s: %s:%d: varoitus: ”%s”-merkintä esiintyy kaikkien koneiden nimien edessä

en: %s: %s; disabling logging.
fi: %s: %s; loki poistettu käytöstä.

en: %s: Cannot read %s (%s).
fi: %s: Ei voitu lukea %s (%s).

en: %s: Cannot resolve incomplete link %s.
fi: %s: Epätäydellistä linkkiä %s ei voitu selvittää.

en: %s: Couldn't find usable socket driver.
fi: %s: Ei löytynyt käyttökelpoista pistokeajuria.

en: %s: Error in %s at line %d.
fi: %s: Virhe kohdassa %s rivillä %d.

en: %s: Invalid --execute command `%s'
fi: %s: Komento --execute ”%s” on virheellinen

en: %s: Invalid URL %s: %s
fi: %s: virheellinen URL %s: %s

en: %s: No certificate presented by %s.
fi: %s: %s ei esittänyt varmennetta.

en: %s: Syntax error in %s at line %d.
fi: %s: Syntaksivirhe kohdassa %s rivillä %d.

en: %s: Unknown command `%s' in %s at line %d.
fi: %s: Tuntematon komento ”%s” kohdassa %s rivillä %d.

en: %s: WGETRC points to %s, which doesn't exist.
fi: %s: WGETRC osoittaa kohteeseen %s, jota ei ole olemassa.

en: %s: Warning: Both system and user wgetrc point to `%s'.
fi: %s: Varoitus: Sekä järjestelmän että käyttäjän wgetrc osoittavat ”%s”-tiedostoon.

en: %s: cannot stat %s: %s
fi: %s: tiedoston %s tilaa ei voitu lukea: %s

en: %s: cannot verify %s's certificate, issued by `%s':
fi: %s: ei voida todentaa kohteen %s varmennetta, myöntäjä: ”%s”:

en: %s: certificate common name `%s' doesn't match requested host name `%s'.
fi: %s: varmenteen yleinen nimi ”%s” ei täsmää palvelimen nimeen ”%s”.

en: %s: corrupt time-stamp.
fi: %s: vääristynyt aikaleima.

en: %s: illegal option -- %c
fi: %s: valitsin ei kelpaa – %c

en: %s: illegal option -- `-n%c'
fi: %s: virheellinen valitsin – ”-n%c”

en: %s: invalid option -- %c
fi: %s: valitsin on virheellinen – %c

en: %s: missing URL
fi: %s: URL puuttuu

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ”%c%s” ei salli argumenttia

en: %s: option `%s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ”%s” on moniselitteinen

en: %s: option `%s' requires an argument
fi: %s: valitsin ”%s” vaatii argumentin

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ”--%s” ei salli argumenttia

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ”-W %s” ei salli argumentteja

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ”-W %s” on moniselitteinen

en: %s: option requires an argument -- %c
fi: %s: valitsin vaatii argumentin – %c

en: %s: unable to resolve bind address `%s'; disabling bind.
fi: %s: lähdeosoite %s ei selvinnyt, osoitetta ei käytetä.

en: %s: unable to resolve host address `%s'
fi: %s: ei kyetty ratkaisemaan palvelinosoitetta ”%s”

en: %s: unknown/unsupported file type.
fi: %s: tuntematon/tukematon tiedostotyyppi.

en: %s: unrecognized option `%c%s'
fi: %s: tuntematon valitsin ”%c%s”

en: %s: unrecognized option `--%s'
fi: %s: tuntematon valitsin ”--%s”

en: (no description)
fi: (ei kuvausta)

en: (try:%2d)
fi: (yritys:%2d)

en: , %s (%s) remaining
fi: , %s (%s) jäljellä

en: , %s remaining
fi: , %s jäljellä

en: ==> CWD not needed.
fi: ==> CWD:tä ei tarvita.

en: ==> CWD not required.
fi: ==> CWD:tä ei vaadita.

en: Already have correct symlink %s -> %s
fi: Oikea symbolinen linkki %s -> %s on jo paikallaan.

en: Authorization failed.
fi: Todentaminen epäonnistui.

en: Bad port number
fi: Portin numero on virheellinen

en: Bind error (%s).
fi: Bind-virhe (%s).

en: Can't be verbose and quiet at the same time.
fi: Ei voi näyttää yksityiskohtia ja olla hiljaa yhtä aikaa.

en: Can't timestamp and not clobber old files at the same time.
fi: Vanhoja tiedostoja ei voi aikaleimata ja jättää koskematta yhtä aikaa.

en: Cannot back up %s as %s: %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu varmuuskopioida tiedostoon %s: %s

en: Cannot convert links in %s: %s
fi: Ei voida muuntaa linkkejä tiedostossa %s: %s

en: Cannot get REALTIME clock frequency: %s
fi: REAALIAIKAkellon taajuutta ei saatu: %s

en: Cannot initiate PASV transfer.
fi: PASV-siirtoa ei voitu aloittaa.

en: Cannot open %s: %s
fi: Ei voitu avata tiedostoa %s: %s

en: Cannot open cookies file `%s': %s
fi: Evästetiedostoa ”%s” ei voitu avata: %s

en: Cannot parse PASV response.
fi: PASV-vastausta ei voitu jäsentää.

en: Cannot specify both --inet4-only and --inet6-only.
fi: Argumentteja ”--inet4-only” ja ”--inet6-only” ei voi käyttää yhtä aikaa.

en: Cannot write to `%s' (%s).
fi: Tiedostoon ”%s” ei voitu kirjoittaa (%s).

en: Connecting to %s:%d...
fi: Yhdistetään palvelimeen %s:%d...

en: Connecting to %s|%s|:%d...
fi: Yhdistetään palvelimeen %s|%s|:%d...

en: Continuing in background, pid %d.
fi: Ohjelman suoritus jatkuu taustalla, pid %d.

en: Continuing in background, pid %lu.
fi: Ohjelman suoritus jatkuu taustalla, pid %lu.

en: Continuing in background.
fi: Ohjelman suoritus jatkuu taustalla.

en: Control connection closed.
fi: Hallintayhteys suljettu.

en: Converted %d files in %s seconds.
fi: Muunnettu %d tiedostoa %s sekunnissa.

en: Converting %s...
fi: Muunnetaan linkkejä %s...

en: Cookie coming from %s attempted to set domain to %s
fi: Eväste, joka tuli osoitteesta %s yritti asettaa verkkotunnukseksi %s.

en: Copyright (C) 2008 Free Software Foundation, Inc.
fi: Tekijänoikeus © 2008 Free Software Foundation, Inc.

en: Could not seed PRNG; consider using --random-file.
fi: PRNG:tä ei voitu alustaa; harkitse ”--random-file”-valitsimen käyttöä.

en: Creating symlink %s -> %s
fi: Luodaan symbolinen linkki %s -> %s

en: Currently maintained by Micah Cowan <micah@cowan.name>.
fi: Nykyinen ylläpitäjä Micah Cowan <micah@cowan.name>.

en: Data transfer aborted.
fi: Tiedonsiirto keskeytetty.

en: Directories:
fi: Hakemistot:

en: Directory
fi: Hakemisto

en: Disabling SSL due to encountered errors.
fi: SSL otetaan pois päältä tapahtuneiden virheiden johdosta.

en: Download quota of %s EXCEEDED!
fi: Haun %s:n tavun kiintiö YLITETTY!

en: Download:
fi: Noutaminen:

en: ERROR
fi: VIRHE

en: ERROR: Redirection (%d) without location.
fi: VIRHE: Edelleenohjaus (%d) ilman sijaintia.

en: Error closing `%s': %s
fi: Virhe suljettaessa tiedostoa ”%s”: %s

en: Error in proxy URL %s: Must be HTTP.
fi: Virhe välityspalvelimen URLissa %s: Sen täytyy olla HTTP.

en: Error in server greeting.
fi: Virhe palvelimen tervehdyksessä.

en: Error in server response, closing control connection.
fi: Virhe palvelimen vastauksessa. Hallintayhteys suljetaan.

en: Error matching %s against %s: %s
fi: Virhe kohteessa %s; se on erilainen kuin %s: %s

en: Error parsing proxy URL %s: %s.
fi: Virhe tulkittaessa välityspalvelimen URLia %s: %s.

en: Error writing to `%s': %s
fi: Kirjoitettaessa tiedostoon ”%s” tapahtui virhe: %s

en: FINISHED --%s--
    Downloaded: %d files, %s in %s (%s)
fi: VALMIS --%s--
    Noudettu: %d tiedostoa, %s kohteesssa %s (%s)

en: FTP options:
fi: FTP-valitsimet:

en: Failed reading proxy response: %s
fi: Vastaanotto välityspalvelimelta epäonnistui: %s.

en: Failed to unlink symlink `%s': %s
fi: Symbolisen linkin ”%s” poistaminen epäonnistui: %s

en: Failed writing HTTP request: %s.
fi: HTTP-pyynnön kirjoitus epäonnistui: %s.

en: File
fi: Tiedosto

en: File `%s' already there; not retrieving.
fi: Tiedostoa ”%s” ei noudeta, koska se on jo paikalla.

en: File `%s' already there; not retrieving.
fi: Tiedostoa ”%s” ei noudeta, koska se on jo paikalla.

en: Found %d broken link.
    
     | Found %d broken links.
fi[0]: Löydettiin %d rikkinäinen linkki.
fi[1]: Löydettiin %d rikkinäistä linkkiä.

en: Found no broken links.
fi: Ei löydetty rikkinäisiä linkkejä.

en: GNU Wget %s, a non-interactive network retriever.
fi: GNU Wget %s, ei-vuorovaikutteinen tiedostojen noutaja.

en: Giving up.
fi: Luovutetaan.

en: HTTP options:
fi: HTTP-valitsimet:

en: HTTPS (SSL/TLS) options:
fi: HTTPS (SSL/TLS) -valitsimet:

en: IPv6 addresses not supported
fi: IPv6-osoitteita ei tueta

en: Index of /%s on %s:%d
fi: /%s indeksi kohteessa %s:%d

en: Invalid IPv6 numeric address
fi: Virheellinen numeerinen IPv6-osoite

en: Invalid PORT.
fi: Virheellinen PORTti.

en: Invalid dot style specification `%s'; leaving unchanged.
fi: Pistetyylin määrittely ”%s” on virheellinen; jätetään muuttamatta.

en: Invalid host name
fi: Palvelimen nimi on virheellinen

en: Invalid name of the symlink, skipping.
fi: Symbolisen linkin nimi on virheellinen, ohitetaan.

en: Invalid user name
fi: Käyttäjätunnus on virheellinen

en: Last-modified header invalid -- time-stamp ignored.
fi: ”Last-modified”-otsake on virheellinen – aikaleima jätetty huomiotta.

en: Last-modified header missing -- time-stamps turned off.
fi: ”Last-modified”-otsake puuttuu – aikaleimat poistettu käytöstä.

en: Length:
fi: Pituus:

en: Length: %s
fi: Pituus: %s

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later
    <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fi: Lisenssi GPLv3+: GNU GPL versio 3 tai myöhäisempi
    <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Tämä on vapaa ohjelmisto: voit muuttaa sitä vapaasti ja jakaa sitä edelleen.
    Ohjelmalle EI OLE MITÄÄN TAKUUTA siinä laajuudessa, mitä laki sallii.

en: Link
fi: Linkki

en: Loading robots.txt; please ignore errors.
fi: Ladataan robots.txt, älä välitä virheistä.

en: Location: %s%s
fi: Sijainti: %s%s

en: Logged in!
fi: Kirjauduttu!

en: Logging and input file:
fi: Loki ja syöttötiedostot:

en: Logging in as %s ...
fi: Kirjaudutaan nimellä %s ...

en: Login incorrect.
fi: Kirjautuminen epäonnistui.

en: Mail bug reports and suggestions to <bug-wget@gnu.org>.
fi: Lähetä virheraportit ja ehdotukset osoitteeseen <bug-wget@gnu.org>.

en: Malformed status line
fi: Väärin muotoiltu Status-otsake

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
fi: Pakolliset argumentit pitkille valitsimille ovat pakollisia myös lyhyille.

en: No URLs found in %s.
fi: Tiedostosta %s ei löytynyt URLeja.

en: No data received.
fi: Yhtään dataa ei vastaanotettu.

en: No error
fi: Ei virhettä

en: No headers, assuming HTTP/0.9
fi: Ei otsakkeita, oletetaan HTTP/0.9

en: No matches on pattern `%s'.
fi: Hakulause ”%s” ei löytänyt mitään.

en: No such directory `%s'.
fi: Hakemistoa ”%s” ei ole.

en: No such file `%s'.
fi: Tiedostoa ”%s” ei ole.

en: No such file or directory `%s'.
fi: Tiedostoa tai hakemistoa ”%s” ei ole.

en: Not descending to `%s' as it is excluded/not-included.
fi: Hakemiston ”%s” sisältöä ei noudeta, koska se on poissuljettu.

en: Not sure
fi: Epävarma

en: Output will be written to `%s'.
fi: Tuloste kirjoitetaan tiedostoon ”%s”.

en: POST data file `%s' missing: %s
fi: POST-metodin data-tiedosto ”%s” puuttuu: %s

en: Proxy tunneling failed: %s
fi: Välityspalvelintunnelointi epäonnistui: %s

en: Read error (%s) in headers.
fi: Lukuvirhe (%s) otsakkeissa.

en: Recursion depth %d exceeded max. depth %d.
fi: Rekursiosyvyys %d on ylittänyt sallitun syvyyden %d.

en: Recursive accept/reject:
fi: Rekursiivinen hyväksyntä/torjunta:
    (listojen osat erotellaan pilkuin)

en: Recursive download:
fi: Rekursiivinen nouto:

en: Rejecting `%s'.
fi: Hylätään ”%s”.

en: Remote file does not exist -- broken link!!!
fi: Etätiedostoa ei ole – rikkinäinen linkki!!!

en: Remote file exists and could contain further links,
    but recursion is disabled -- not retrieving.
fi: Etätiedosto on olemassa ja saattaa sisältää lisää linkkejä.
    Rekursio ei kuitenkaan ole käytössä joten linkkejä ei seurata.

en: Remote file exists and could contain links to other resources -- retrieving.
fi: Etätiedosto on olemassa ja saattaisi sisältää linkkejä muihin resursseihin – noudetaan.

en: Remote file exists but does not contain any link -- not retrieving.
fi: Etätiedosto on olemassa, mutta ei sisällä yhtään linkkiä – ei noudeta.

en: Remote file exists.
fi: Etätiedosto on olemassa.

en: Remote file is newer than local file `%s' -- retrieving.
fi: Etätiedosto ”%s” on uudempi kuin paikallinen – noudetaan.

en: Remote file is newer, retrieving.
fi: Etätiedosto on uudempi, noudetaan.

en: Remote file no newer than local file `%s' -- not retrieving.
fi: Etätiedosto ”%s” ei ole uudempi kuin paikallinen – ei noudeta.

en: Removed `%s'.
fi: Listatiedosto ”%s” poistettu.

en: Removing %s since it should be rejected.
fi: Poistetaan %s, koska sen pitäisi olla hylätty.

en: Removing %s.
fi: Poistetaan %s.

en: Resolving %s...
fi: Selvitetään osoitetta %s...

en: Retrying.
fi: Yritetään uudelleen.

en: Reusing existing connection to %s:%d.
fi: Käytetään uudelleen yhteyttä %s:%d.

en: Saving to: `%s'
fi: Tallennetaan kohteeseen ”%s”

en: Server error, can't determine system type.
fi: Palvelinvirhe, järjestelmän tyyppiä ei voitu päätellä.

en: Server file no newer than local file `%s' -- not retrieving.
fi: Palvelimen tiedosto ”%s” ei ole paikallista uudempi – ei noudeta.

en: Skipping directory `%s'.
fi: Ohitetaan hakemisto ”%s”.

en: Spider mode enabled. Check if remote file exists.
fi: Hakurobottitila aktivoitu. Tarkista, onko etätiedosto olemassa.

en: Startup:
fi: Käynnistys:

en: Symlinks not supported, skipping symlink `%s'.
fi: Ei tukea symbolisille linkeille, ohitetaan ”%s”.

en: Syntax error in Set-Cookie: %s at position %d.
fi: Syntaksivirhe Set-Cookiessa: %s kohdassa %d.

en: Temporary failure in name resolution
fi: Väliaikainen virhe nimipalvelussa

en: The server refuses login.
fi: Palvelin hylkäsi kirjautumisen.

en: The sizes do not match (local %s) -- retrieving.
fi: Koot eivät täsmää (paikallinen %s) – noudetaan.

en: The sizes do not match (local %s) -- retrieving.
fi: Koot eivät täsmää (paikallinen %s) – noudetaan.

en: To connect to %s insecurely, use `--no-check-certificate'.
fi: Ottaaksesi yhteyden kohteeseen %s:n turvattomasti, käytä ”--no-check-certificate”-valitsinta.

en: Try `%s --help' for more options.
fi: Kirjoita ”%s --help” saadaksesi lisää valitsimia.

en: Unable to delete `%s': %s
fi: Tiedostoa ”%s” ei voitu poistaa: %s

en: Unable to establish SSL connection.
fi: SSL-yhteyden muodostaminen ei onnistunut.

en: Unknown authentication scheme.
fi: Tuntematon todennusjärjestelmä.

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown host
fi: Tuntematon palvelin

en: Unknown type `%c', closing control connection.
fi: Tuntematon tyyppi ”%c”. Hallintayhteys suljetaan.

en: Unsupported listing type, trying Unix listing parser.
fi: Listaustyyppiä ei tueta, yritetään jäsentää unix-listauksena.

en: Unsupported scheme
fi: Kaavaa ei tueta

en: Unterminated IPv6 numeric address
fi: Päättämätön numeerinen IPv6-osoite

en: Usage: %s NETRC [HOSTNAME]
fi: Käyttö: %s NETRC [PALVELIMEN NIMI]

en: Usage: %s [OPTION]... [URL]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [URL]...

en: Using `%s' as listing tmp file.
fi: Listaus tallennetaan väliaikaisesti ”%s” tiedostoon.

en: WARNING
fi: VAROITUS

en: WARNING: using a weak random seed.
fi: VAROITUS: satunnaislukujen lähde on heikkolaatuinen.

en: Warning: wildcards not supported in HTTP.
fi: Varoitus: HTTP ei tue jokerimerkkejä.

en: Will not retrieve dirs since depth is %d (max %d).
fi: Hakemistoja ei noudeta, koska syvyys on %d (raja %d).

en: Write failed, closing control connection.
fi: Kirjoitus epäonnistui. Hallintayhteys suljetaan.

en: Wrote HTML-ized index to `%s' [%s].
fi: HTML-muotoiltu indeksi on kirjoitettu tiedostoon ”%s” [%s].

en: Wrote HTML-ized index to `%s'.
fi: HTML-muotoiltu indeksi on kirjoitettu tiedostoon ”%s”.

en: connected.
fi: yhdistetty.

en: couldn't connect to %s port %d: %s
fi: ei voitu yhdistää %s porttiin %d: %s

en: done.
fi: valmis.

en: done.
fi: valmis.

en: done.
fi: valmis.

en: failed: %s.
fi: epäonnistui: %s.

en: failed: No IPv4/IPv6 addresses for host.
fi: epäonnistui: Palvelimelle ei ole IPv4/IPv6-osoitteita.

en: failed: timed out.
fi: epäonnistui: aikaraja ylittyi.

en: ignored
fi: jätetty huomiotta

en: nothing to do.
fi: ei ole tehtävää.

en: time unknown
fi: tuntematon aika

en: unspecified
fi: määrittelemätön
