iso_3166 3.5 - en to id translation catalogue (321 entries)

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Antarctica
id: Antartika

en: Antigua and Barbuda
id: Antigua dan Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
id: Republik Arab Mesir

en: Argentine Republic
id: Republik Argentina

en: Bahamas
id: Bahama

en: Belarus
id: Belarusia

en: Belgium
id: Belgia

en: Bolivarian Republic of Venezuela
id: Republik Bolivaria Venezuela

en: Bosnia and Herzegovina
id: Bosnia-Herzegovina

en: Bouvet Island
id: Kepulauan Bouvet

en: Brazil
id: Brasil

en: British Antarctic Territory
id: Wilayah Antartika Inggris

en: British Indian Ocean Territory
id: Wilayah Samudra Indonesia Inggris

en: British Virgin Islands
id: Kepulauan Virgin Inggris

en: Burkina Faso
id: Burkina-Faso

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
id: Republik Sosialis Persatuan Birma

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
id: Republik Sosialis Soviet Belarusia

en: Cambodia
id: Kamboja

en: Cameroon
id: Kamerun

en: Canada
id: Kanada

en: Canton and Enderbury Islands
id: Kepulauan Canton dan Enderbury

en: Cape Verde
id: Teluk Verde

en: Cayman Islands
id: Kepulauan Cayman

en: Central African Republic
id: Republik Afrika Tengah

en: Chile
id: Cili

en: China
id: Cina

en: Christmas Island
id: Kepulauan Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
id: Kepulauan Cocos (Keeling)

en: Colombia
id: Kolumbia

en: Commonwealth of Dominica
id: Persemakmuran Dominica

en: Commonwealth of the Bahamas
id: Persemakmuran Bahama

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
id: Persemakmuran Kepulauan Mariana Utara

en: Comoros
id: Komoro

en: Congo, The Democratic Republic of the
id: Republik Demokrat Congo

en: Cook Islands
id: Kepulauan Cook

en: Costa Rica
id: Kosta Rika

en: Croatia
id: Kroasia

en: Cuba
id: Kuba

en: Cyprus
id: Siprus

en: Czech Republic
id: Republik Ceko

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
id: Republik Sosialis Chekoslovakia

en: Côte d'Ivoire
id: Pantai Gading

en: Democratic People's Republic of Korea
id: Republik Demokrat Rakyat Korea

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
id: Republik Demokrat Sao Tome dan Principe

en: Democratic Republic of Timor-Leste
id: Republik Demokrat Timor Timur

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
id: Republik Sosialis Demokrat Sri Lanka

en: Djibouti
id: Jibouti

en: Dominica
id: Dominika

en: Dominican Republic
id: Republik Dominika

en: Dronning Maud Land
id: Dataran Maud

en: East Timor
id: Timor Timur

en: Eastern Republic of Uruguay
id: Republik Timur Uruguay

en: Ecuador
id: Ekuador

en: Egypt
id: Mesir

en: Equatorial Guinea
id: Guinea Ekuatorial

en: Eritrea
id: Eritria

en: Falkland Islands (Malvinas)
id: Kepulauan Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
id: Kepulauan Faroe

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
id: Republik Demokrat Federal Ethiopia

en: Federal Democratic Republic of Nepal
id: Republik Demokrat Federal Nepal

en: Federal Republic of Germany
id: Republik Federal Jerman

en: Federal Republic of Nigeria
id: Republik Federal Nigeria

en: Federated States of Micronesia
id: Negara Federasi Micronesia

en: Federative Republic of Brazil
id: Republik Federasi Brasil

en: Fiji
id: Kepulauan Fiji

en: Finland
id: Finlandia

en: France
id: Perancis

en: France, Metropolitan
id: Prancis, Metropolitan

en: French Afars and Issas
id: Prancis, Afars dan Issas

en: French Guiana
id: Guyana Perancis

en: French Polynesia
id: Polinesia Perancis

en: French Republic
id: Republik Perancis

en: French Southern Territories
id: Perancis, Wilayah Bagian Selatan

en: French Southern and Antarctic Territories
id: Perancis, Wilayah Bagian Selatan dan Antartika

en: Gabonese Republic
id: Republik Gabon

en: German Democratic Republic
id: Republik Demokrat Jerman

en: Germany
id: Jerman

en: Germany, Federal Republic of
id: Republik Federal Jerman

en: Gibraltar
id: Jabaltar

en: Gilbert and Ellice Islands
id: Kepulauan Gilbert dan Ellice

en: Greece
id: Yunani

en: Guernsey
id: Guersey

en: Hashemite Kingdom of Jordan
id: Kerajaan Hashemit Yordania

en: Heard Island and McDonald Islands
id: Kepulauan Heard dan Kepulauan McDonald

en: Hellenic Republic
id: Republik Helenik

en: Holy See (Vatican City State)
id: Takhta Suci Vatican (Negara Kota)

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
id: Hongkong, Daerah Administratif Istimewa China

en: Hungary
id: Hungaria

en: Iceland
id: Islandia

en: Independent State of Samoa
id: Negara Independen Samoa

en: Iran, Islamic Republic of
id: Iran, Republik Islam

en: Iraq
id: Irak

en: Ireland
id: Irlandia

en: Islamic Republic of Afghanistan
id: Republik Islam Afghanistan

en: Islamic Republic of Iran
id: Republik Islam Iran

en: Islamic Republic of Mauritania
id: Republik Islam Mauritania

en: Islamic Republic of Pakistan
id: Republik Islam Pakistan

en: Isle of Man
id: Isle Man

en: Italian Republic
id: Republik Italia

en: Italy
id: Italia

en: Johnston Island
id: Kepulauan Johnston

en: Jordan
id: Yordania

en: Kingdom of Bahrain
id: Kerajaan Bahrain

en: Kingdom of Belgium
id: Kerajaan Belgia

en: Kingdom of Bhutan
id: Kerajaan Bhutan

en: Kingdom of Cambodia
id: Kerajaan Kamboja

en: Kingdom of Denmark
id: Kerajaan Denmark

en: Kingdom of Lesotho
id: Kerajaan Lesotho

en: Kingdom of Morocco
id: Kerajaan Maroko

en: Kingdom of Norway
id: Kerajaan Norwegia

en: Kingdom of Saudi Arabia
id: Kerajaan Arab Saudi

en: Kingdom of Spain
id: Kerajaan Spanyol

en: Kingdom of Swaziland
id: Kerajaan Swaziland

en: Kingdom of Sweden
id: Kerajaan Swedia

en: Kingdom of Thailand
id: Kerajaan Thailand

en: Kingdom of Tonga
id: Kerajaan Tonga

en: Kingdom of the Netherlands
id: Kerajaan Belanda

en: Korea, Democratic People's Republic of
id: Korea Utara

en: Korea, Republic of
id: Korea Selatan

en: Kyrgyz Republic
id: Republik Kyrgyz

en: Lao People's Democratic Republic
id: Republik Demokrat Rakyat Laos

en: Lebanese Republic
id: Republik Libanon

en: Lebanon
id: Libanon

en: Libyan Arab Jamahiriya
id: Libya

en: Lithuania
id: Lituania

en: Luxembourg
id: Luksemburg

en: Macao Special Administrative Region of China
id: Macao, Daerah Administratif Istimewa China

en: Macedonia, Republic of
id: Masedonia, Republik

en: Madagascar
id: Madagaskar

en: Marshall Islands
id: Kepulauan Marshall

en: Mayotte
id: Mayote

en: Mexico
id: Meksiko

en: Micronesia, Federated States of
id: Federasi Negara-negara Micronesia

en: Midway Islands
id: Kepulauan Midway

en: Morocco
id: Maroko

en: Mozambique
id: Mozambik

en: Netherlands
id: Belanda

en: Netherlands Antilles
id: Antilles Belanda

en: Neutral Zone
id: Zona Netral

en: New Caledonia
id: Kaledonia Baru

en: New Hebrides
id: Hebrida Baru

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: Nicaragua
id: Nikaragua

en: Norfolk Island
id: Kepulauan Norfolk

en: Northern Mariana Islands
id: Kepulauan Mariana Utara

en: Norway
id: Norwegia

en: Occupied Palestinian Territory
id: Wilayah Palestina

en: Pacific Islands (trust territory)
id: Kepulauan Pasifik (Wilayah Kepercayaan)

en: Palestinian Territory, Occupied
id: Wilayah Palestina

en: Panama Canal Zone
id: Zona Terusan Panama

en: Panama, Republic of
id: Republik Panama

en: Papua New Guinea
id: Papua Nugini

en: People's Democratic Republic of Algeria
id: Republik Demokrat Rakyat Algeria

en: People's Republic of Bangladesh
id: Republik Rakyat Bangladesh

en: People's Republic of China
id: Republik Rakyat Cina

en: Philippines
id: Filipina

en: Poland
id: Polandia

en: Portuguese Republic
id: Republik Portugis

en: Principality of Andorra
id: Kepemimpinan Andorra

en: Principality of Liechtenstein
id: Kepemimpinan Liechtenstein

en: Principality of Monaco
id: Kepemimpinan Monako

en: Republic of Albania
id: Republik Albania

en: Republic of Angola
id: Republik Angola

en: Republic of Armenia
id: Republik Armenia

en: Republic of Austria
id: Republik Austria

en: Republic of Azerbaijan
id: Republik Azerbaijan

en: Republic of Belarus
id: Republik Belarusia

en: Republic of Benin
id: Republik Benin

en: Republic of Bolivia
id: Republik Bolivia

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
id: Republik Bosnia-Herzegovina

en: Republic of Botswana
id: Republik Botswana

en: Republic of Bulgaria
id: Republik Bulgaria

en: Republic of Burundi
id: Republik Burundi

en: Republic of Cameroon
id: Republik Kamerun

en: Republic of Cape Verde
id: Republik Teluk Verde

en: Republic of Chad
id: Republik Chad

en: Republic of Chile
id: Republik Cili

en: Republic of Colombia
id: Republik Kolumbia

en: Republic of Costa Rica
id: Republik Costa Rica

en: Republic of Croatia
id: Republik Kroasia

en: Republic of Cuba
id: Republik Kuba

en: Republic of Cyprus
id: Republik Siprus

en: Republic of Côte d'Ivoire
id: Republik Pantai Gading

en: Republic of Djibouti
id: Republik Jibouti

en: Republic of Ecuador
id: Republik Ekuador

en: Republic of El Salvador
id: Republik El Salvador

en: Republic of Equatorial Guinea
id: Republik Guinea Ekuatorial

en: Republic of Estonia
id: Republik Estonia

en: Republic of Finland
id: Repulik Finlandia

en: Republic of Ghana
id: Republik Ghana

en: Republic of Guatemala
id: Republik Guatemala

en: Republic of Guinea
id: Republik Guinea

en: Republic of Guinea-Bissau
id: Republik Guinea-Bissau

en: Republic of Guyana
id: Republik Guyana

en: Republic of Haiti
id: Republik Haiti

en: Republic of Honduras
id: Republik Honduras

en: Republic of Hungary
id: Republik Hungaria

en: Republic of Iceland
id: Republik Islandia

en: Republic of India
id: Republik India

en: Republic of Indonesia
id: Negara Kesatuan Republik Indonesia

en: Republic of Iraq
id: Republik Irak

en: Republic of Kazakhstan
id: Republik Kazakhstan

en: Republic of Kenya
id: Republik Kenya

en: Republic of Kiribati
id: Republik Kiribati

en: Republic of Latvia
id: Republik Latvia

en: Republic of Liberia
id: Republik Liberia

en: Republic of Lithuania
id: Republik Lithuania

en: Republic of Madagascar
id: Republik Madagaskar

en: Republic of Malawi
id: Republik Malawi

en: Republic of Maldives
id: Republik Maldives

en: Republic of Mali
id: Republik Mali

en: Republic of Malta
id: Republik Malta

en: Republic of Mauritius
id: Republik Mauritius

en: Republic of Moldova
id: Republik Moldova

en: Republic of Mozambique
id: Republik Mozambik

en: Republic of Namibia
id: Republik Namibia

en: Republic of Nauru
id: Republik Nauru

en: Republic of Nicaragua
id: Republik Nicaragua

en: Republic of Niue
id: Republik Niue

en: Republic of Palau
id: Republik Palau

en: Republic of Panama
id: Republik Panama

en: Republic of Paraguay
id: Republik Paraguay

en: Republic of Peru
id: Republik Peru

en: Republic of Poland
id: Republik Polandia

en: Republic of San Marino
id: Republik San Marino

en: Republic of Senegal
id: Republik Senegal

en: Republic of Serbia
id: Republik Serbia

en: Republic of Seychelles
id: Republik Seychelles

en: Republic of Sierra Leone
id: Republik Sierra Leone

en: Republic of Singapore
id: Republik Singapura

en: Republic of Slovenia
id: Republik Slovenia

en: Republic of South Africa
id: Republik Afrika Selatan

en: Republic of Suriname
id: Republik Suriname

en: Republic of Tajikistan
id: Republik Tajikistan

en: Republic of Trinidad and Tobago
id: Republik Trinidad dan Tobago

en: Republic of Tunisia
id: Republik Tunisia

en: Republic of Turkey
id: Republik Turki

en: Republic of Uganda
id: Republik Uganda

en: Republic of Uzbekistan
id: Republik Uzbekistan

en: Republic of Vanuatu
id: Republik Vanuatu

en: Republic of Yemen
id: Republik Yaman

en: Republic of Zambia
id: Republik Zambia

en: Republic of Zimbabwe
id: Republik Zimbabwe

en: Republic of the Congo
id: Republik Congo

en: Republic of the Fiji Islands
id: Republik Kepulauan Fiji

en: Republic of the Gambia
id: Republik Gambia

en: Republic of the Marshall Islands
id: Republik Kepulauan Marshall

en: Republic of the Niger
id: Republik Niger

en: Republic of the Philippines
id: Republik Filipina

en: Republic of the Sudan
id: Republik Sudan

en: Romania, Socialist Republic of
id: Republik Sosialis Romania

en: Russian Federation
id: Federasi Rusia

en: Rwandese Republic
id: Republik Rwanda

en: Saint Kitts and Nevis
id: St Kittis & Nevis

en: Saint Lucia
id: St Lucia

en: Saint Martin (French part)
id: Saint Martin (wilayah Prancis)

en: Saint Pierre and Miquelon
id: St. Pierre and Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
id: St. Vincent dan The Grenadines

en: Sao Tome and Principe
id: Sao Tome dan Principe

en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

en: Serbia and Montenegro
id: Serbia dan Montenegro

en: Singapore
id: Singapura

en: Slovak Republic
id: Republik Slovakia

en: Slovenia
id: Slovania

en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
id: Rakyat Sosialis Libya Arab Jamahiriya

en: Socialist Republic of Viet Nam
id: Republik Sosialis Vietnam

en: Solomon Islands
id: Kepulauan Solomon

en: Somali Republic
id: Republik Somalia

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
id: Kepulauan Georgia Selatan dan Sandwich Selatan

en: Southern Rhodesia
id: Rhodesia Selatan

en: Spain
id: Spanyol

en: Spanish Sahara
id: Sahara Spanyol

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
id: St. Kitts-Navis-Anguilla

en: State of Israel
id: Negara Israel

en: State of Kuwait
id: Negara Kuwait

en: State of Qatar
id: Negara Qatar

en: Sultanate of Oman
id: Kesultanan Oman

en: Svalbard and Jan Mayen
id: Svalbard dan Jan Mayen

en: Sweden
id: Swedia

en: Swiss Confederation
id: Konfederasi Swiss

en: Switzerland
id: Swiss

en: Syrian Arab Republic
id: Republik Arab Syria

en: Taiwan, Province of China
id: Taiwan, Provinsi China

en: Tanzania, United Republic of
id: Tanzania

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
id: Republik Masedonia

en: Timor-Leste
id: Timor Timur

en: Togolese Republic
id: Republik Togo

en: Trinidad and Tobago
id: Trinidad dan Tobago

en: Turkey
id: Turki

en: Turks and Caicos Islands
id: Turki & Kepulauan Caicos

en: US Miscellaneous Pacific Islands
id: Kepualau Pasifik Amerika

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
id: Republik Sosialis Soviet Serikat

en: Ukraine
id: Ukraina

en: Union of Myanmar
id: Persatuan Myanmar

en: Union of the Comoros
id: Serikat Komoro

en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

en: United Kingdom
id: Inggris

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
id: Kerajaan Bersatu Britania Raya dan Irlandia Utara

en: United Mexican States
id: Negara-negara Bersatu Meksiko

en: United Republic of Tanzania
id: Republik Bersatu Tanzania

en: United States
id: Amerika Serikat

en: United States Minor Outlying Islands
id: Kepulauan Kecil Terluar Amerika Serikat

en: United States of America
id: Amerika Serikat

en: Upper Volta, Republic of
id: Republik Volta

en: Vatican City State (Holy See)
id: Negara Kota Vatikan (Takhta Suci)

en: Viet Nam
id: Vietnam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
id: Republik Demokrat Viet-Nam

en: Virgin Islands of the United States
id: Kepulauan Virgin Amerika Serikat

en: Virgin Islands, British
id: Kepulauan Virgin Inggris

en: Virgin Islands, U.S.
id: Kepulauan Virgin Amerika Serikat

en: Wake Island
id: Kepulauan Wake

en: Wallis and Futuna
id: Wallis dan Futuna

en: Western Sahara
id: Sahara Barat

en: Yemen
id: Yaman

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
id: Republik Demokratik Rakyat Yaman

en: Yemen, Yemen Arab Republic
id: Republik Arab Yaman

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
id: Republik Federasi Sosialis Yugoslavia

en: Zaire, Republic of
id: Republik Zaire

en: Åland Islands
id: Kepulauan Åland
