gtk+ 2.12.1 - en to io translation catalogue (657 entries)

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
io: "%s" ne povis esar konvertita ad valoro de tipo "%s" por atributo "%s"

en: "%s" is not a valid attribute name
io: "%s" ne es valida atributala nomo

en: "%s" is not a valid attribute type
io: "%s" ne es valida atributala tipo

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
io: "%s" ne es valida valoro por atributo "%s"

en: "Deepness" of the color.
io: "Profundeso" di la koloro.

en: %1$s on %2$s
io: %1$s an %2$s

en: %s job #%d
io: %s tasko #%d

en: '%s' already exists in the bookmarks list
io: '%s' ja existas en la markorubanda listo

en: '%s' does not exist in the bookmarks list
io: '%s' ne existas en la markorubanda listo

en: (Empty)
io: (Vakua)

en: (None)
io: (Nula)

en: (disabled)
io: (nekapabla)

en: (unknown)
io: (nekonocata)

en: <%s> element has invalid id "%s"
io: <%s>-elemento havas invalida id "%s"

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
io: <%s>-elemento havas nek "name" nek "id" atributo

en: A <%s> element has already been specified
io: <%s>-elemento ja specigabas

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
io: <text>-elemento ne povas eventar avane <tags>-elemento

en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
io: Dokumento nomizita "%s" ja existas.  Ka vu deziras remplasar ol?

en: A_t:
io: A_d:

en: About %s
io: Pri %s

en: Accelerator|Disabled
io: Nekapabla

en: Add the current folder to the bookmarks
io: Adjuntez la nuna dokumentuyo a la markorubandi

en: Add the folder '%s' to the bookmarks
io: Adjuntez la dokumentuyo '%s' a la markorubandi

en: Add the selected folder to the Bookmarks
io: Adjuntez la selektata dokumentuyo a la Markorubandi

en: Add the selected folders to the bookmarks
io: Adjuntez la selektata dokumentuyi a la markorubandi

en: All sheets
io: Omna folii

en: Amharic (EZ+)
io: Amharala (EZ+)

en: Amount of blue light in the color.
io: Quanto de blua lumo en la koloro.

en: Amount of green light in the color.
io: Quanto de verda lumo en la koloro.

en: Amount of red light in the color.
io: Quanto de reda lumo en la koloro.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
io: Anomima tago trovis ed tagi ne povas kreesar.

en: Application
io: Programo

en: Artwork by
io: Artaji da

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
io: Atributo "%s" es nevalida sur <%s>-elemento en ica kuntexto

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
io: Atributo "%s" repetis duople sur la sama <%s>-elemento

en: Axes
io: Axi

en: Be_fore:
io: _Avan:

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
io: Due "id" ed "name" esis trovita sur la <%s>-elemento

en: Brightness of the color.
io: Lumozeso di la koloro.

en: CLASS
io: KLASO

en: COLORS
io: KOLORI

en: C_ollate
io: K_olacionez

en: C_onnect
io: K_onektez

en: C_reate
io: K_reez

en: C_redits
io: K_rediti

en: C_urrent
io: N_una

en: Cache file created successfully.
io: Trovajarala dokumento kreis sucesante.

en: Cannot allocate colormap entries
io: Ne povas asignar koloromapa elementi

en: Cannot allocate colormap structure
io: Ne povas asignar koloromapa strukturo

en: Cannot allocate new pixbuf
io: Ne povas asignar nova imajobufro

en: Cannot read XPM colormap
io: Ne povas lektar XPM-koloromapo

en: Cedilla
io: Cedilio

en: Cl_ear
io: _Vakuigez

en: Classified
io: Klasifikita

en: Color
io: Koloro

en: Color Selection
io: Kolorala Selektajo

en: Color Wheel
io: Kolora Roto

en: Color _name:
io: Kolorala _nomo:

en: Command Line
io: Imperala Lineo

en: Confidential
io: Konfidencala

en: Copie_s:
io: _Kopiuri:

en: Copies
io: Kopiuri

en: Copy URL
io: Kopiez URL

en: Copy _Location
io: Kopiez _Loko

en: Could not add a bookmark
io: Ne povis adjuntar markorubando

en: Could not add a bookmark for '%s' because it is an invalid path name.
io: Ne povis adjuntar markorubando por '%s' pro ke ol es nevalida voyala nomo.

en: Could not clear list
io: Ne povis vakuigez listo

en: Could not get image height (bad TIFF file)
io: Ne povis aquirar imajala alteso (mala TIFF dokumento)

en: Could not get image width (bad TIFF file)
io: Ne povis aquirar imajala larjeso (mala TIFF dokumento)

en: Could not get information for file '%s': %s
io: Ne povis aquirar informo pri dokumento '%s': %s

en: Could not mount %s
io: Ne povis acensar %s

en: Could not remove bookmark
io: Ne povis forigar markorubando

en: Could not remove item
io: Ne povis forigar elemento

en: Could not rename %s back to %s: %s.
io: Ne povis retronomizar %s a %s: %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
io: Ne povis rinomizar %s a %s: %s

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
io: No povis rinomizar %s ad %s: %s, do forigas %s.

en: Could not retrieve information about the file
io: Ne povis aquirar informo pri la dokumento

en: Could not select file
io: Ne povis selektar dokumento

en: Could not select file '%s' because it is an invalid path name.
io: Ne povis selektar dokumento '%s' pro ke ol es nevalida voyala nomo.

en: Could not start the search process
io: Ne povis startar la sercha procedo

en: Couldn't convert filename
io: Ne povis konvertar dokumentonomo

en: Couldn't create new pixbuf
io: Ne povis krear nova imajobufro

en: Couldn't write to BMP file
io: Ne povis skribar ad BMP-dokumento

en: Create Fo_lder
io: Kreez _Dokumentuyo

en: Create in _folder:
io: Kreez en _dokumentuyo:

en: Credits
io: Krediti

en: Cu_t
io: _Tranchez

en: Custom Size %d
io: Desnormala Grandeso %d

en: Custom size
io: Desnormala grandeso

en: DISPLAY
io: VIDIGILO

en: De_lete File
io: _Efacez Dokumento

en: Decrease Indent
io: Mingrandigez Paragrafigo

en: Delete File
io: Efacez Dokumento

en: Desktop
io: Pupitrosupro

en: Disabled
io: Nekapabla

en: Documented by
io: Dokumentizita da

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
io: Elemento <%s> ne es permisata sub <%s>

en: Empty
io: Vakua

en: Error
io: Eroro

en: Error creating folder '%s': %s
io: Eroro dum kreas dokumentuyo '%s': %s

en: Error deleting file '%s': %s
io: Eroro dum efacas dokumento '%s': %s

en: Error getting information for '%s': %s
io: Eroro dum aquiras informo pri '%s': %s

en: Error loading icon: %s
io: Eroro dum charjas ikono: %s

en: Error printing
io: Eroro dum imprimado

en: Error renaming file "%s" to "%s": %s
io: Eroro dum rinomizas dokumento "%s" ad "%s": %s

en: Error renaming file "%s": %s
io: Eroro dum rinomizas dokumento "%s": %s

en: Error renaming file to "%s": %s
io: Eroro dum rinomizas dokumento ad "%s": %s

en: Error writing to image file: %s
io: Eroro dum skribas ad imajala dokumento: %s

en: Even sheets
io: Para folii

en: Excess data in file
io: Ecesa donaji en dokumento

en: FLAGS
io: FLAGI

en: Failed to close '%s' while writing image, all data may not have been saved: %s
io: Faliis klozar '%s' dum skribas imajo, omna donaji forsan ne esabas salvita: %s

en: Failed to load RGB data from TIFF file
io: Faliis charjar RVB-donaji de TIFF-dokumento

en: Failed to load TIFF image
io: Faliis charjar TIFF-imajo

en: Failed to load icon
io: Faliis charjar ikono

en: Failed to load image '%s': %s
io: Faliis apertar imajo '%s': %s

en: Failed to open '%s' for writing: %s
io: Faliis apertar '%s' por skribo: %s

en: Failed to open TIFF image
io: Faliis apertar TIFF-imajo

en: Failed to open file '%s': %s
io: Faliis apertar dokumento '%s': %s

en: Failed to open temporary file
io: Faliis apertar tempala dokumento

en: Failed to read from temporary file
io: Faliis lektar de tempala dokumento

en: Failed to rewrite header
io: Faliis riskribar kapo

en: Failed to save TIFF image
io: Faliis salvar TIFF-imajo

en: Failed to write TIFF data
io: Faliis skribar TIFF-donaji

en: Failed to write cache file: %s
io: Faliis skribar trovajarala dokumento: %s

en: Failed to write folder index
io: Faliis skribar dokumentuyala indexo

en: Failed to write hash table
io: Faliis skribar hachotabelo

en: Failed to write header
io: Faliis skribar kapo

en: Failed to write to temporary file when loading XBM image
io: Faliis skribar a tempala dokumento dum ke charjis XBM-imajo

en: Failed to write to temporary file when loading XPM image
io: Faliis skribar a tempala dokumento dum ke charjis XPM-imajo

en: Failure reading GIF: %s
io: Eroro dum lektas GIF: %s

en: File
io: Dokumento

en: File System
io: Dokumenta Sistemo

en: File not found: %s
io: Dokumento netrovita: %s

en: Files
io: Dokumenti

en: Find and _Replace
io: Trovez ed _Remplasez

en: Finishing
io: Finanta

en: Fol_ders
io: _Dokumentuyi

en: Folders
io: Dokumentuyi

en: Font
io: Tiparo

en: Font Selection
io: Tiparala Selektajo

en: Full Volume
io: Plena Lauteso

en: GTK+ Options
io: GTK+ Selekti

en: Gamma
io: Lumozeso

en: General
io: Generala

en: Group
io: Grupo

en: High
io: Alta

en: Icon has zero height
io: Ikono havas zera alteso

en: Icon has zero width
io: Ikono havas zera larjeso

en: Image Quality
io: Imajala Qualeso

en: Image format unknown
io: Imajala formato nekonocata

en: Image has unsupported bpp
io: Imajo havas nesuportata bpp

en: Image has zero height
io: Imajo havas zera alteso

en: Image has zero width
io: Imajo havas zera larjeso

en: Image header corrupt
io: Imajala kapo es koruptita

en: Image type '%s' is not supported
io: Imajala tipo '%s' es nesuportata

en: Increase Indent
io: Plugrandigez Paragrafigo

en: Information
io: Informo

en: Invalid URI
io: Nevalida URI

en: Invalid UTF-8
io: Nevalida UTF-8

en: Invalid XBM file
io: Nevalida XBM-dokumento

en: Invalid file name
io: Nevalida dokumenta nomo

en: Invalid filename: %s
io: Nevalida dokumentnomo: %s

en: Invalid header in animation
io: Nevalida kapo en animo

en: Invalid header in icon
io: Nevalida kapo en ikono

en: Job
io: Tasko

en: Job Details
io: Taskala Detali

en: Justify|_Center
io: _Centrigez

en: Justify|_Fill
io: _Plenigez

en: Justify|_Left
io: _Sinistrigez

en: Justify|_Right
io: _Dextrigez

en: Keys
io: Klavi

en: LRM _Left-to-right mark
io: LRM _Sinistra-a-dextra marko

en: Landscape
io: Peizajo

en: Layout
io: Traso

en: License
io: Yurizo

en: Load additional GTK+ modules
io: Charjez plusa GTK+-moduli

en: Location
io: Loko

en: Low
io: Basa

en: MODULES
io: MODULI

en: Manage Custom Sizes
io: Direktez Desnormala Grandesi

en: Manage Custom Sizes...
io: Direktez Desnormala Grandesi...

en: Margins from Printer...
io: Marjini de Imprimilo...

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
io: Marjini:
    Sinistra: %s %s
    Dextra: %s %s
    Supra: %s %s
    Infra: %s %s

en: Media|P_ause
io: P_auzez

en: Media|Pre_vious
io: A_ntea

en: Media|R_ewind
io: R_etrospulez

en: Media|_Forward
io: Sp_ulez

en: Media|_Next
io: _Sequanta

en: Media|_Play
io: _Pleez

en: Media|_Record
io: _Registragez

en: Media|_Stop
io: _Haltez

en: Medium
io: Meza

en: Modified
io: Modifikita

en: Muted
io: Tacigata

en: NAME
io: NOMO

en: Name
io: Nomo

en: Name too long
io: Nomo tro longa

en: Navigation|_Back
io: Ad_dopo

en: Navigation|_Bottom
io: _Infrajo

en: Navigation|_Down
io: _Infre

en: Navigation|_First
io: _Unesmo

en: Navigation|_Forward
io: _Adavano

en: Navigation|_Last
io: _Lasto

en: Navigation|_Top
io: _Suprajo

en: Navigation|_Up
io: _Supre

en: New Folder
io: Nova Dokumentuyo

en: No items found
io: Nula elemteni trovita

en: None
io: Nula

en: Not available
io: Nedisponebla

en: Odd sheets
io: Nepara folii

en: One Sided
io: Unlatera

en: Op_acity:
io: Op_akeso:

en: Open '%s'
io: Apertez '%s'

en: Other...
io: Altra...

en: Out of paper
io: Ne plusa papero

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
io: Maxim extera elemento en texto mustas esar <text_view_markup> ne <%s>

en: Output Tray
io: Produkturala Pleto

en: Output t_ray:
io: Produkturala _pleto:

en: PNM file has an image height of 0
io: PNM dokumento havas imajala alteso de 0

en: PNM file has an image width of 0
io: PNM dokumento havas imajala larjeso de 0

en: Page %u
io: Pagino %u

en: Page Setup
io: Pagina Establiso

en: Pages Per Sheet
io: Pagini Po Folio

en: Pages per _sheet:
io: Pagini po _folio:

en: Pages per _side:
io: Pagini po _latero:

en: Paper
io: Papero

en: Paper Margins
io: Paperala Marjini

en: Paper Size
io: Paperala Grandeso

en: Paper Source
io: Paperala Fonto

en: Paper Type
io: Paperala Tipo

en: Paper _source:
io: Paperala _fonto:

en: Paper _type:
io: Paperala _tipo:

en: Path is not a folder: '%s'
io: Voyo ne es dokumentuyo: '%s'

en: Paused
io: Pauzita

en: Pick a Color
io: Selektez Koloro

en: Pick a Font
io: Selektez Tiparo

en: Places
io: Loki

en: Portrait
io: Portreto

en: Position on the color wheel.
io: Loko en la kolora roto.

en: Postscript
io: Posskribajo

en: Preparing
io: Preparas

en: Preparing %d
io: Preparas %d

en: Pri_ority:
io: Pri_oreso:

en: Print
io: Imprimez

en: Print Document
io: Imprimez Dokumento

en: Print Pages
io: Imprimez Pagini

en: Print to File
io: Imprimez a Dokumento

en: Print to LPR
io: Imprimez a LPR

en: Print to Test Printer
io: Imprimez a Testa Imprimilo

en: Printer
io: Imprimilo

en: Printer offline
io: Imprimilo es deskonectata

en: Printing %d
io: Imprimas %d

en: Question
io: Questiono

en: RLM _Right-to-left mark
io: RLM _Dextra-a-sinistra marko

en: Ra_nge
io: Ra_ngo

en: Really delete file "%s"?
io: Reale efacar dokumento "%s"?

en: Received invalid color data
io: Recevis nevalida kolorala donaji

en: Remove
io: Forigez

en: Remove the bookmark '%s'
io: Forigez la markorubando '%s'

en: Remove the selected bookmark
io: Forigez la selektata markorubando

en: Rename File
io: Rinomizez Dokumento

en: Rename file "%s" to:
io: Rinomizez dokumento "%s" ad:

en: Rename...
io: Rinomizez...

en: Reverse landscape
io: Kontrea peizajo

en: Reverse portrait
io: Kontrea portreto

en: SCREEN
io: SKRENO

en: Same as --no-wintab
io: Sama kam --no-wintab

en: Sans 12
io: Sen 12

en: Save _As
io: Salvez _Kom

en: Save in _folder:
io: Salvez en _dokumentuyo:

en: Sc_ale:
io: Sk_alo:

en: Screen
io: Skreno

en: Search
io: Serchez

en: Secret
io: Sekreta

en: Select A File
io: Selektez Dokumento

en: Select _All
io: Selektez _Omno

en: Serialized data is malformed
io: Seriigata donaji es misforma

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
io: Seriigata donaji es misforma. Unesma seciono ne es GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: Show GTK+ Options
io: Montrez GTK+ Selecti

en: Show _Hidden Files
io: Montrez _Celita Dokumenti

en: Si_ze:
io: _Grandeso:

en: Size
io: Grandeso

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1-3,7,11
io: Specigez un o plu pagina rangi,
     exemple 1-3,7,11

en: Standard
io: Normala

en: Status
io: Stando

en: TIFFClose operation failed
io: TIFFClose-operaco faliis

en: T_wo-sided:
io: _Dulatera:

en: Tag "%s" already defined
io: Tago "%s" ja definita

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
io: Tago "%s" ne existas en bufro ed tagi ne povas kreesar.

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
io: Tago "%s" havas nevalida prioreso "%s"

en: Tag "%s" has not been defined.
io: Tago "%s" ne esabas definita.

en: The ANI image format
io: La ANI imajala formato

en: The BMP image format
io: La BMP imajala formato

en: The GIF image format
io: La GIF imajala formato

en: The ICO image format
io: La ICO imajala formato

en: The JPEG image format
io: La JPEG imajala formato

en: The PCX image format
io: La PCX imajala formato

en: The PNG image format
io: La PNG imajala formato

en: The PNM/PBM/PGM/PPM image format family
io: La PNM/PBM/PGM/PPM-imajoformatala familio

en: The TIFF image format
io: La TIFF imajala formato

en: The Targa image format
io: La Targa imajala formato

en: The URI bound to this button
io: La URI ligita ad ica butono

en: The WBMP image format
io: La WBMP imajala formato

en: The XBM image format
io: La XBM imajala formato

en: The XPM image format
io: La XPM imajala formato

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
io: La atributo "%s" esis trovita duople sur la <%s>-elemento

en: The folder could not be created
io: La dokumentuyo ne povis kreesar

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.  Try using a different name for the folder, or rename the file first.
io: La dokumentuyo ne povis kreesar, pro ke dokumento kun la sama nomo ja existas.  Esforcez uzar diferanta nomo por la dokumentuyo, od rinomizez la dokumento unesme.

en: The generated cache was invalid.
io: La genitita trovajaro esis nevalida.

en: The license of the program
io: La yurizo di la programo

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
io: La exselektita koloro, por komparado a la koloro ke vu selectas nun. Vu povas tranar ica koloro a piktoplanketa elemento, o selectez ica koloro kom nuna per tranas ol a la altra koloromakulo flanke.

en: Today at %H:%M
io: Cadie ad %H:%M

en: Top Secret
io: Maxim Sekreta

en: Translated by
io: Tradukita da

en: Transparency of the color.
io: Diafaneso di la koloro.

en: Two Sided
io: Dulatera

en: Unclassified
io: Neklasifikita

en: Unknown
io: Nekonocata

en: Unknown item
io: Nekonocata elemento

en: Unsupported JPEG color space (%s)
io: Nesuportat JPEG-kolorospaco (%s)

en: Unsupported depth for ICO file: %d
io: Nesuportata profundeso por ICO-dokumento: %d

en: Unsupported icon type
io: Nesuportata ikonala tipo

en: Urgent
io: Urjanta

en: Validate existing icon cache
io: Validigez existanta ikonala trovajaro

en: Volume
io: Lauteso

en: Volume Down
io: Lauteso Infre

en: Volume Up
io: Lauteso Supre

en: Warning
io: Averto

en: Width or height of TIFF image is zero
io: Larjeso od alteso di TIFF imajo es zero

en: Window
io: Fenestro

en: Written by
io: Skribita da

en: X _tilt:
io: _X-inklino:

en: X display to use
io: X-vidigilo uzota

en: X screen to use
io: X-skreno uzota

en: XPM file has image height <= 0
io: XPM dokumento havas imajala alteso <= 0

en: XPM file has image width <= 0
io: XPM dokumento havas imajala larjeso <= 0

en: Y t_ilt:
io: _Y-inklino:

en: Yesterday at %H:%M
io: Hiere ad %H:%M

en: _About
io: _Pri

en: _Add
io: _Adjuntez

en: _Add to Bookmarks
io: _Adjuntez a markorubandi

en: _After:
io: _Dop:

en: _All
io: _Omna

en: _Apply
io: A_plikez

en: _Ascending
io: _Acensanta

en: _Blue:
io: _Bluo:

en: _Bold
io: _Dika

en: _Bottom:
io: _Bazo:

en: _CD-Rom
io: _KD

en: _Cancel
io: A_brogez

en: _Clear
io: _Netigez

en: _Clear List
io: _Vakuigez Listo

en: _Close
io: _Klozez

en: _Color
io: _Koloro

en: _Convert
io: _Konvertez

en: _Copy
io: _Kopiez

en: _Delete
io: _Efacez

en: _Descending
io: _Decensanta

en: _Device:
io: _Aparato:

en: _Discard
io: _Forjetez

en: _Disconnect
io: _Deskonektez

en: _Edit
io: _Redaktez

en: _Execute
io: _Exekutez

en: _Family:
io: _Familio:

en: _Files
io: _Dokumenti

en: _Find
io: _Trovez

en: _Floppy
io: _Disketo

en: _Folder name:
io: _Dokumentuya nomo:

en: _Font
io: _Tiparo

en: _Fullscreen
io: _Skrenoplena

en: _Gamma value
io: _Lumozesa valoro

en: _Green:
io: _Verdo:

en: _Harddisk
io: _Harda Disko

en: _Height:
io: _Alteso:

en: _Help
io: _Helpo

en: _Home
io: _Hemo

en: _Hue:
io: _Kolornuanco:

en: _Index
io: _Indexo

en: _Information
io: _Informo

en: _Italic
io: _Kursiva

en: _Jump to
io: _Saltez ad

en: _Leave Fullscreen
io: _Livez Skenoplena

en: _Left:
io: _Sinistra:

en: _License
io: _Yurizo

en: _Location:
io: _Loko:

en: _Mode:
io: _Modo:

en: _Name:
io: _Nomo:

en: _Network
io: _Reto

en: _New
io: _Nova

en: _New Folder
io: _Nova Dokumentuyo

en: _Normal Size
io: _Normala Grandeso

en: _Now
io: _Nun

en: _OK
io: _Aceptez

en: _Only print:
io: _Nur imprimez:

en: _Open
io: _Apertez

en: _Orientation:
io: _Orientizeso:

en: _Output format
io: _Produkturala formato

en: _Palette:
io: _Piktoplanketo:

en: _Paper size:
io: _Paperala grandeso:

en: _Paste
io: _Glutinez

en: _Places
io: _Loki

en: _Preferences
io: _Preferi

en: _Pressure:
io: _Presado:

en: _Preview:
io: _Prevido:

en: _Print
io: _Imprimez

en: _Properties
io: _Propraji

en: _Quit
io: _Livez

en: _Red:
io: _Redo:

en: _Redo
io: _Rifacez

en: _Refresh
io: _Rifreshigez

en: _Remove
io: _Forigez

en: _Remove From List
io: _Forigez de Listo

en: _Rename
io: _Rinomizez

en: _Rename File
io: _Rinomizez Dokumento

en: _Replace
io: _Remplasez

en: _Reverse
io: _Inversigez

en: _Right:
io: _Dextra:

en: _Saturation:
io: _Saturajo:

en: _Save
io: _Salvez

en: _Save color here
io: _Salvez koloro hike

en: _Save in folder:
io: _Salvez en dokumentuyo:

en: _Search:
io: _Serchez:

en: _Selection:
io: _Selektajo:

en: _Stop
io: _Haltez

en: _Strikethrough
io: _Trastrekizez

en: _Style:
io: _Stilo:

en: _Top:
io: _Suprajo:

en: _Undelete
io: _Desefacez

en: _Underline
io: _Substrekizez

en: _Undo
io: _Desfacez

en: _Value:
io: _Valoro:

en: _Wheel:
io: _Roto:

en: _Width:
io: _Largeso:

en: calendar year format|%Y
io: %Y

en: calendar:MY
io: calendar:YM

en: calendar:day:digits|%d
io: %d

en: calendar:week:digits|%d
io: %d

en: calendar:week_start:0
io: calendar:week_start:1

en: keyboard label|Alt
io: Alt

en: keyboard label|BackSpace
io: RetroSpaco

en: keyboard label|Begin
io: Komencez

en: keyboard label|Ctrl
io: Ctrl

en: keyboard label|Delete
io: Efacez

en: keyboard label|Down
io: Infre

en: keyboard label|End
io: Fino

en: keyboard label|Escape
io: Eskapez

en: keyboard label|Home
io: Hemo

en: keyboard label|Hyper
io: Hyper

en: keyboard label|Insert
io: Insertez

en: keyboard label|KP_Begin
io: KP_Komencez

en: keyboard label|KP_Delete
io: KP_Efacez

en: keyboard label|KP_Down
io: KP_Infre

en: keyboard label|KP_End
io: KP_Fino

en: keyboard label|KP_Enter
io: KP_Enirez

en: keyboard label|KP_Home
io: KP_Hemo

en: keyboard label|KP_Insert
io: KP_Insertez

en: keyboard label|KP_Left
io: KP_Sinistra

en: keyboard label|KP_Next
io: KP_Sequanta

en: keyboard label|KP_Page_Down
io: KP_Pagino_Infre

en: keyboard label|KP_Page_Up
io: KP_Pagino_Supre

en: keyboard label|KP_Prior
io: KP_Antea

en: keyboard label|KP_Right
io: KP_Dextra

en: keyboard label|KP_Space
io: KP_Spaco

en: keyboard label|KP_Tab
io: KP_Tab

en: keyboard label|KP_Up
io: KP_Supre

en: keyboard label|Left
io: Sinistra

en: keyboard label|Meta
io: Meta

en: keyboard label|Multi_key
io: Multa_klavo

en: keyboard label|Num_Lock
io: Nombrala_Seruro

en: keyboard label|Page_Down
io: Pagino_Infre

en: keyboard label|Page_Up
io: Pagino_Supre

en: keyboard label|Pause
io: Pauzo

en: keyboard label|Print
io: Imprimez

en: keyboard label|Return
io: Rivenez

en: keyboard label|Right
io: Dextra

en: keyboard label|Scroll_Lock
io: Rulala_Seruro

en: keyboard label|Shift
io: Shift

en: keyboard label|Space
io: Spaco

en: keyboard label|Super
io: Super

en: keyboard label|Sys_Req
io: Sis_Dem

en: keyboard label|Tab
io: Tab

en: keyboard label|Up
io: Supre

en: none
io: nula

en: output.%s
io: produkturo.%s

en: paper size|#10 Envelope
io: #10 Kuverto

en: paper size|#11 Envelope
io: #11 Kuverto

en: paper size|#12 Envelope
io: #12 Kuverto

en: paper size|#14 Envelope
io: #14 Kuverto

en: paper size|#9 Envelope
io: #9 Kuverto

en: paper size|10x11
io: 10x11

en: paper size|10x13
io: 10x13

en: paper size|10x14
io: 10x14

en: paper size|10x15
io: 10x15

en: paper size|11x12
io: 11x12

en: paper size|11x15
io: 11x15

en: paper size|12x19
io: 12x19

en: paper size|5x7
io: 5x7

en: paper size|6x9 Envelope
io: 6x9 Kuverto

en: paper size|7x9 Envelope
io: 7x9 Kuverto

en: paper size|9x11 Envelope
io: 9x11 Kuverto

en: paper size|A0
io: A0

en: paper size|A0x2
io: A0x2

en: paper size|A0x3
io: A0x3

en: paper size|A1
io: A1

en: paper size|A10
io: A10

en: paper size|A1x3
io: A1x3

en: paper size|A1x4
io: A1x4

en: paper size|A2
io: A2

en: paper size|A2x3
io: A2x3

en: paper size|A2x4
io: A2x4

en: paper size|A2x5
io: A2x5

en: paper size|A3
io: A3

en: paper size|A3 Extra
io: A3 Extra

en: paper size|A3x3
io: A3x3

en: paper size|A3x4
io: A3x4

en: paper size|A3x5
io: A3x5

en: paper size|A3x6
io: A3x6

en: paper size|A3x7
io: A3x7

en: paper size|A4
io: A4

en: paper size|A4 Extra
io: A4 Extra

en: paper size|A4 Tab
io: A4 Tab

en: paper size|A4x3
io: A4x3

en: paper size|A4x4
io: A4x4

en: paper size|A4x5
io: A4x5

en: paper size|A4x6
io: A4x6

en: paper size|A4x7
io: A4x7

en: paper size|A4x8
io: A4x8

en: paper size|A4x9
io: A4x9

en: paper size|A5
io: A5

en: paper size|A5 Extra
io: A5 Extra

en: paper size|A6
io: A6

en: paper size|A7
io: A7

en: paper size|A8
io: A8

en: paper size|A9
io: A9

en: paper size|Arch A
io: Arko A

en: paper size|Arch B
io: Arko B

en: paper size|Arch C
io: Arko C

en: paper size|Arch D
io: Arko D

en: paper size|Arch E
io: Arko E

en: paper size|B0
io: B0

en: paper size|B1
io: B1

en: paper size|B10
io: B10

en: paper size|B2
io: B2

en: paper size|B3
io: B3

en: paper size|B4
io: B4

en: paper size|B5
io: B5

en: paper size|B5 Extra
io: B5 Extra

en: paper size|B6
io: B6

en: paper size|B6/C4
io: B6/C4

en: paper size|B7
io: B7

en: paper size|B8
io: B8

en: paper size|B9
io: B9

en: paper size|C0
io: C0

en: paper size|C1
io: C1

en: paper size|C10
io: C10

en: paper size|C2
io: C2

en: paper size|C3
io: C3

en: paper size|C4
io: C4

en: paper size|C5
io: C5

en: paper size|C6
io: C6

en: paper size|C6/C5
io: C6/C5

en: paper size|C7
io: C7

en: paper size|C7/C6
io: C7/C6

en: paper size|C8
io: C8

en: paper size|C9
io: C9

en: paper size|Choukei 2 Envelope
io: Choukei 2 Kuvero

en: paper size|Choukei 3 Envelope
io: Choukei 3 Kuvero

en: paper size|Choukei 4 Envelope
io: Choukei 4 Kuvero

en: paper size|DL Envelope
io: DL Kuvero

en: paper size|Dai-pa-kai
io: Dai-pa-kai

en: paper size|European edp
io: Europala edp

en: paper size|Executive
io: Exekutiva

en: paper size|Folio
io: Folio

en: paper size|Folio sp
io: Folio sp

en: paper size|Index 3x5
io: Indexo 3x5

en: paper size|Index 4x6 (postcard)
io: Indexo 4x6 (postokarto)

en: paper size|Index 4x6 ext
io: Indexo 4x6 ext

en: paper size|Index 5x8
io: Indexo 5x8

en: paper size|Invite Envelope
io: Invitala Kuverto

en: paper size|Invoice
io: Fakturo

en: paper size|Italian Envelope
io: Italiala Kuverto

en: paper size|JB0
io: JB0

en: paper size|JB1
io: JB1

en: paper size|JB10
io: JB10

en: paper size|JB2
io: JB2

en: paper size|JB3
io: JB3

en: paper size|JB4
io: JB4

en: paper size|JB5
io: JB5

en: paper size|JB6
io: JB6

en: paper size|JB7
io: JB7

en: paper size|JB8
io: JB8

en: paper size|JB9
io: JB9

en: paper size|Monarch Envelope
io: Monarkala Kuverto

en: paper size|Personal Envelope
io: Personala Kuverto

en: paper size|Quarto
io: Quarto

en: paper size|RA0
io: RA0

en: paper size|RA1
io: RA1

en: paper size|RA2
io: RA2

en: paper size|ROC 16k
io: ROC 16k

en: paper size|ROC 8k
io: ROC 8k

en: paper size|SRA0
io: SRA0

en: paper size|SRA1
io: SRA1

en: paper size|SRA2
io: SRA2

en: paper size|Small Photo
io: Mikra Fotografuro

en: paper size|Super A
io: Supera A

en: paper size|Super B
io: Supera B

en: paper size|US Legal
io: US Legala

en: paper size|US Legal Extra
io: US Legala Extra

en: paper size|US Letter
io: US Letro

en: paper size|US Letter Extra
io: US Letro Extra

en: paper size|US Letter Plus
io: US Letra Plus

en: paper size|Wide Format
io: Larja Formato

en: paper size|a2 Envelope
io: a2 Kuverto

en: paper size|asme_f
io: asme_f

en: paper size|b-plus
io: b-plus

en: paper size|c
io: c

en: paper size|c5 Envelope
io: c5 Kuverto

en: paper size|d
io: d

en: paper size|e
io: e

en: paper size|edp
io: edp

en: paper size|f
io: f

en: paper size|hagaki (postcard)
io: hagaki (postokarto)

en: paper size|jis exec
io: jis exec

en: paper size|juuro-ku-kai
io: juuro-ku-kai

en: paper size|kahu Envelope
io: kahu Kuvero

en: paper size|kaku2 Envelope
io: haku2 Kuvero

en: paper size|oufuku (reply postcard)
io: oufuku (responda postokarto)

en: paper size|pa-kai
io: pa-kai

en: paper size|prc 16k
io: prc 16k

en: paper size|prc 32k
io: prc 32k

en: paper size|prc1 Envelope
io: prc1 Kurverto

en: paper size|prc10 Envelope
io: prc10 Kuverto

en: paper size|prc2 Envelope
io: prc2 Kuverto

en: paper size|prc3 Envelope
io: prc3 Kuverto

en: paper size|prc4 Envelope
io: prc4 Kuverto

en: paper size|prc5 Envelope
io: prc5 Kuverto

en: paper size|prc6 Envelope
io: prc6 Kuverto

en: paper size|prc7 Envelope
io: prc7 Kuverto

en: paper size|prc8 Envelope
io: prc8 Kuverto

en: paper size|you4 Envelope
io: you4 Kuvero

en: print operation status|Blocking on issue
io: Vartas pro problemo

en: print operation status|Finished
io: Finita

en: print operation status|Finished with error
io: Finita kun eroro

en: print operation status|Generating data
io: Genitas donaji

en: print operation status|Initial state
io: Iniciala stando

en: print operation status|Preparing to print
io: Preparas imprimar

en: print operation status|Printing
io: Imprimas

en: print operation status|Sending data
io: Sendas donaji

en: print operation status|Waiting
io: Vartas

en: progress bar label|%d %%
io: %d %%

en: recent menu label|%d. %s
io: %d. %s

en: recent menu label|_%d. %s
io: _%d. %s

en: sdl|system
io: sistemo

en: test-output.%s
io: testa-produkturo.%s

en: volume percentage|%d %%
io: %d %%

en: year measurement template|2000
io: 2000
