gawk 3.1.31 - en to ro translation catalogue (295 entries)

en: 	# -- main --
ro: 	# -- principal(main) --

en: 	# BEGIN block(s)
ro: 	# bloc(uri) BEGIN

en: 	# END block(s)
ro: 	# bloc(uri) END

en: 	# Rule(s)
ro: 	# Regulă(i)

en: 	# gawk profile, created %s
ro: 	# profil gawk, creat %s

en: 	-W dump-variables[=file]	--dump-variables[=file]
ro: 	-W dump-variables[=fişier]	--dump-variables[=fişier]

en: 	-W profile[=file]	--profile[=file]
ro: 	-W profile[=fişier]	--profile[=fişier]

en: 	-f progfile		--file=progfile
ro: 	-f fişierprogram		--file=fişierprogram

en: 
    	# Function Call Stack:
ro: 
    	# Stiva de Apelare a Funcţiei:

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
ro: 
    	# Funcţii, listate alfabetic

en: %d is invalid as number of arguments for %s
ro: %d este invalid ca număr de argumente pentru %s

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl: %s)
ro: %s %s `%s': nu s-a putut seta close-on-exec: (fcntl: %s)

en: %s to "%s" failed (%s)
ro: %s către "%s" eşuată (%s)

en: %s: array_ref to %s
ro: %s: array_ref către %s

en: %s: close failed (%s)
ro: %s: închidere eşuată (%s)

en: %s: empty (null)
ro: %s: vid (null)

en: %s: empty (zero)
ro: %s: vid (zero)

en: %s: illegal option -- %c
ro: %s: opţiune ilegală -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ro: %s: opţiune invalidă -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `%c%s' nu permite parametri

en: %s: option `%s' is ambiguous
ro: %s: opţiunea `%s' este ambiguă

en: %s: option `%s' requires an argument
ro: %s: opţiunea `%s' necesită un parametru

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `--%s' nu permite parametri

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `-W %s' nu permite parametri

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ro: %s: opţiunea `-W %s' este ambiguă

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
ro: %s: opţiunea `-W %s' nu e recunoscută, ignorată

en: %s: option requires an argument -- %c
ro: %s: opţiunea necesită un parametru -- %c

en: %s: string literal as last arg of substitute has no effect
ro: %s: şirul de caractere literal ca ultim argument al înlocuitorului nu are nici un efect

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ro: %s: opţiune necunoscută `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
ro: %s: opţiune necunoscută `--%s'

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
ro: -Ft nu setează FS în tab în POSIX awk

en: -m option usage: `-m[fr] nnn'
ro: folosirea opţiunii -m : `-m[fr] nnn'

en: /inet/raw client not ready yet, sorry
ro: clientul /inet/raw nu este pregătit încă, scuze

en: /inet/raw server not ready yet, sorry
ro: serverul /inet/raw nu este pregătit încă, scuze

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
ro: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    Acest program este software liber; poate fi redistribuit şi/sau modificat
    sub termenii Licenţei Publice Generale GNU publicată de 
    Free Software Foundation; fie versiunea 2 a Licenţei, fie
    (la latitudinea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.

en: Invalid back reference
ro: referinţă anterioară(back) invalidă

en: Invalid character class name
ro: nume clasă caracter invalid

en: Invalid collation character
ro: Caracter de comparare invalid

en: Invalid content of \{\}
ro: Conţinut invalid al \{\}

en: Invalid preceding regular expression
ro: Expresie regulară anterioară invalidă

en: Invalid range end
ro: Sfârşit de domeniu invalid

en: Invalid regular expression
ro: Expresie regulară invalidă

en: Memory exhausted
ro: Memorie plină

en: NF set to negative value
ro: NF setat la valoare negativă

en: No match
ro: Nici o potrivire

en: No previous regular expression
ro: Nu există expresii regulare anterioare

en: Operation Not Supported
ro: Operaţie NeSuportată

en: POSIX does not allow `%s'
ro: POSIX nu permite `%s'

en: POSIX does not allow `\x' escapes
ro: POSIX nu permite escape-uri `\x'

en: POSIX does not allow operator `**'
ro: POSIX nu permite operatorul `**'

en: POSIX does not allow operator `**='
ro: POSIX nu permite operatorul `**='

en: POSIX options:		GNU long options:
ro: opţiuni POSIX:		opţiuni lungi GNU:

en: Premature end of regular expression
ro: Sfârşit prematur de expresie regulară

en: Regular expression too big
ro: Expresie regulară prea mare

en: Success
ro: Succes

en: TCP/IP communications are not supported
ro: Comunicaţiile TCP/IP nu sunt suportate

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
ro: Acest program este distribuit în speranţa că va fi folositor,
    dar FĂRĂ NICI O GARANŢIE; chiar fără presupusa garanţie a
    VANDABILITĂŢII sau MODIFICĂRII ÎNTR-UN SCOP PRIVAT.  Cititi
    Licenţa Publică  Generală GNU pentru mai multe detalii.

en: Trailing backslash
ro: Backslash final

en: Unmatched ( or \(
ro: ( sau \( fără reciprocă

en: Unmatched ) or \)
ro: ) or \) fără reciprocă

en: Unmatched [ or [^
ro: [ sau [^ fără reciprocă

en: Unmatched \{
ro: { fără reciprocă

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
ro: Folosire: %s [opţiuni stil POSIX sau GNU] -f fişierprogram [--] fişier ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
ro: Folosire: %s [opţiuni stil POSIX sau GNU] [--] %cprogram%c fişier ...

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
ro: Ar fi trebuit să primiţi o copie a Licenţei Publice Generale GNU
    împreună cu acest program; dacă nu, scrieţi la Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
ro: [s]printf: specificatorul de format nu are literă de control

en: ^ ran out for this one
ro: ^ insuficient pentru aceasta

en: `$' is not permitted in awk formats
ro: `$' nu este permis în formatele awk

en: `$' not permitted after period in format
ro: `$' nu este permis în format după punct

en: `%s' is a Bell Labs extension
ro: `%s' este extensie Bell Labs

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
ro: `%s' este funcţie internă, nu poate fi redefinită

en: `%s' is a gawk extension
ro: `%s' este extensie gawk

en: `%s' is not supported in old awk
ro: `%s' nu este suportat în vechiul awk

en: `--posix' overrides `--traditional'
ro: `--posix' suprascrie `--traditional'

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
ro: `--posix'/`--traditional' suprascrie `--non-decimal-data'

en: `-m[fr]' option irrelevant in gawk
ro: `-m[fr]' opţiune irelevantă în gawk

en: `BINMODE' is a gawk extension
ro: `BINMODE' este extensie gawk

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
ro: `FIELDWIDTHS' este extensie gawk

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
ro: `IGNORECASE' este extensie gawk

en: `L' is meaningless in awk formats; ignored
ro: `L' nu are sens în formatele awk; ignorat

en: `L' is not permitted in POSIX awk formats
ro: `L' nu este permis în formatele POSIX awk

en: `break' outside a loop is not allowed
ro: `break' în afara buclei nu este permis

en: `break' outside a loop is not portable
ro: `break' în afara buclei nu este portabil

en: `continue' outside a loop is not allowed
ro: `continue' în afara buclei nu este permis

en: `continue' outside a loop is not portable
ro: `continue' în afara buclei nu este portabil

en: `delete array' is a gawk extension
ro: `delete array' este extensie gawk

en: `extension' is a gawk extension
ro: `extension' este o extensie gawk

en: `goto' considered harmful!
ro: `goto' este considerat periculos!

en: `h' is meaningless in awk formats; ignored
ro: `h' nu are sens în formatele awl; ignorat

en: `h' is not permitted in POSIX awk formats
ro: `h' nu este permis în formatele POSIX awk

en: `l' is meaningless in awk formats; ignored
ro: `l' nu are sens în formatele awk; ignorat

en: `l' is not permitted in POSIX awk formats
ro: `l' nu este permis în formatele awk POSIX

en: `next' cannot be called from a BEGIN rule
ro: `next' nu poate fi apelat dintr-o regulă BEGIN

en: `next' cannot be called from an END rule
ro: `next' nu poate fi apelat dintr-o regulă END

en: `nextfile' cannot be called from a BEGIN rule
ro: `nextfile' nu poate fi apelat dintr-o regulă BEGIN

en: `nextfile' cannot be called from an END rule
ro: `nextfile' nu poate fi apelat dintr-o regulă END

en: `nextfile' is a gawk extension
ro: `nextfile' este extensie gawk

en: `return' used outside function context
ro: `return' folosit în afara contextului funcţiei

en: `|&' not supported
ro: `|&' nesuportat

en: and(%lf, %lf): fractional values will be truncated
ro: and(%lf, %lf): valorile fracţionale vor fi trunchiate

en: and(%lf, %lf): negative values will give strange results
ro: and(%lf, %lf): valorile negative vor da rezultate ciudate

en: and: received non-numeric first argument
ro: and: s-a primit un prim argument nenumeric

en: arg count with `$' must be > 0
ro: numărul de arg cu `%' trebuie să fie > 0

en: assignment is not allowed to result of builtin function
ro: atribuirea nu este permisă rezultatului funcţiei interne

en: assignment used in conditional context
ro: atribuire folosită în context condiţional

en: atan2: received non-numeric first argument
ro: atan2: s-a primit un prim argument nenumeric

en: atan2: received non-numeric second argument
ro: atan2: s-a primit un al doilea argument nenumeric

en: attempt to access field %d
ro: încercare de accesare a câmpului %d

en: attempt to field reference from non-numeric value
ro: încercare de referinţă la câmp din valoare nenumerică

en: attempt to reference from null string
ro: încercare de referinţă din şir de caractere vid(null)

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
ro: încercare de a utiliza array-ul `%s' într-un context scalar

en: attempt to use scalar `%s' as array
ro: încercare de a utiliza scalarul `%s' ca array

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
ro: încercare de utilizare a parametrului scalar `%s' drept array

en: backslash at end of string
ro: backslash la sfârşitul şirului de caractere

en: backslash not last character on line
ro: backslash nu este ultimul caracter din linie

en: bad `%sFMT' specification `%s'
ro: `%sFMT' specificaţie `%s' invalidă

en: buffer overflow in genflags2str
ro: depăşire(overflow) de buffer în genflags2str

en: call of `length' without parentheses is deprecated by POSIX
ro: apelarea lui `length' fără paranteze nu mai este folosită în POSIX

en: call of `length' without parentheses is not portable
ro: apelarea lui `legth' fără paranteze nu este portabilă

en: can't convert string to float
ro: nu se poate converti şir de caractere în float

en: can't open pipe `%s' for input (%s)
ro: nu se poate deschide legătura(pipe) `%s' pentru input (%s)

en: can't open pipe `%s' for output (%s)
ro: nu se poate deschide legătura(pipe) `%s' pentru output (%s)

en: can't open source file `%s' for reading (%s)
ro: nu se poate deschide fişierul sursă `%s' pentru citire (%s)

en: can't open two way pipe `%s' for input/output (%s)
ro: nu se poate deschide legătura(pipe) bidirecţională `%s' pentru input/output (%s)

en: can't open two way socket `%s' for input/output (%s)
ro: nu se poate deschide socketul bidirecţional `%s' pentru input/output (%s)

en: can't read sourcefile `%s' (%s)
ro: nu se poate citi fişierul sursă `%s' (%s)

en: can't redirect from `%s' (%s)
ro: nu se poate redirecta din `%s' (%s)

en: can't redirect to `%s' (%s)
ro: nu se poate redirecta către `%s' (%s)

en: can't use function name `%s' as variable or array
ro: nu se poate folosi numele funcţiei `%s' ca variabilă sau array

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
ro: nu s-a putu crea proces copil(child) pentru `%s' (fork: %s)

en: cannot open file `%s' for reading (%s)
ro: nu s-a putu deschide `%s' pentru citire (%s)

en: cannot open pipe `%s' (%s)
ro: nu s-a putut deschide legătura(pipe) `%s' (%s)

en: close of `%s' failed (%s).
ro: închiderea `%s' eşuată (%s).

en: close of fd %d (`%s') failed (%s)
ro: închiderea lui fd %d (`%s') eşuată (%s)

en: close of pipe failed (%s)
ro: închiderea legăturii(pipe) a eşuat (%s)

en: close of redirection that was never opened
ro: închiderea unei redirectări care n-a fost deschisă niciodată

en: close of stdin in child failed (%s)
ro: închiderea stdin în copil(child) a eşuat (%s)

en: close of stdout in child failed (%s)
ro: închiderea stdout în copil(child) a eşuat (%s)

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
ro: close: `%.*s' nu este un fişier deschis, o legătură(pipe) sau un coproces

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
ro: close: redirectarea `%s' nu a fost deschisă cu `|&', al doilea argument ignorat

en: close: second argument is a gawk extension
ro: close: al doilea argument este extensie gawk

en: close: second argument must be `to' or `from'
ro: close: al doilea argument trebuie să fie `to' sau `from'

en: cmd. line:
ro: linie cmd:

en: co-process flush of pipe to `%s' failed (%s).
ro: flush-ul legăturii(pipe) coprocesului la `%s' eşuat (%s).

en: compl(%lf): fractional value will be truncated
ro: compl(%lf): valorile fracţionale vor fi trunchiate

en: compl(%lf): negative value will give strange results
ro: compl(%lf): valorile negative vor da rezultate ciudate

en: compl: received non-numeric argument
ro: compl: s-a primit argument nenumeric

en: concatenation: side effects in one expression have changed the length of another!
ro: concatenation: efectele secundare dintr-o expresie au schimbat lungimea alteia!

en: cos: received non-numeric argument
ro: cos: s-a primit un argument nenumeric

en: could not find groups: %s
ro: nu am putut găsi grupurile: %s

en: could not open `%s' for writing (%s)
ro: nu s-a putut deschide `%s' pentru scriere (%s)

en: could not open `%s' for writing: %s
ro: nu am putut deschide `%s' pentru scriere: %s

en: could not open `%s', mode `%s'
ro: nu s-a putut deschide `%s', modul `%s'

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
ro: nu s-a putut predeschide /dev/null pentru fd %d

en: data file `%s' is empty
ro: fişierul de date `%s' este vid

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
ro: dcgettext: `%s' nu este o categorie locală validă

en: delete: index `%s' not in array `%s'
ro: delete: indexul `%s' nu este în array-ul `%s'

en: division by zero attempted
ro: s-a încercat împărţire la zero

en: division by zero attempted in `%%'
ro: s-a încercat împărţire la zero în `%%'

en: division by zero attempted in `%%='
ro: s-a încercat împărţire la zero în `%%='

en: division by zero attempted in `/='
ro: s-a încercat împărţire la zero în `/='

en: empty argument to `--source' ignored
ro: argument vid pentru `--source' ignorat

en: empty program text on command line
ro: text program vid în linia de comandă

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
ro: este setată variabila de mediu `POSIXLY_CORRECT': se activează `--posix'

en: error reading input file `%s': %s
ro: eroare în citirea fişierului de intrare(input) `%s': %s

en: error writing standard error (%s)
ro: eroare în scrierea la dispozitivul standard de eroare (%s)

en: error writing standard output (%s)
ro: eroare în scrierea la ieşirea(output) standard (%s)

en: error:
ro: eroare:

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
ro: secvenţa de escape `\%c' tratată ca `%c' simplu

en: exp: argument %g is out of range
ro: exp: argumentul %g este în afara domeniului

en: exp: received non-numeric argument
ro: exp: s-a primit argument nenumeric

en: expression for `%s' redirection has null string value
ro: expresia din redirectarea `%s' are valoar de şir null

en: expression in `%s' redirection only has numeric value
ro: expresia din redirectarea `%s' are doar valoare numerică

en: extension: cannot open `%s' (%s)
ro: extension: nu s-a putut deschide `%s' (%s)

en: extension: library `%s': cannot call function `%s' (%s)
ro: extension: biblioteca `%s': nu pot apela funcţia `%s' (%s)

en: failure status (%d) on file close of `%s' (%s)
ro: stare de avarie (%d) în fişierul închis în `%s' (%s)

en: failure status (%d) on pipe close of `%s' (%s)
ro: stare de avarie (%d) în legătura(pipe) închisă în `%s' (%s)

en: fatal error: internal error
ro: eroare fatală: eroare internă

en: fflush: `%s' is not an open file, pipe or co-process
ro: fflush: `%s' nu este fişier deschis, legătură(pipe) sau co-proces

en: fflush: cannot flush: file `%s' opened for reading, not writing
ro: fflush: nu s-a putut face flush: fişierul `%s' a fost deschis pentru citire, nu scriere

en: fflush: cannot flush: pipe `%s' opened for reading, not writing
ro: fflush: nu s-a putut face flush: legătura(pipe) `%s' a fost deschisă pentru citire, nu scriere

en: file `%s' is a directory
ro: fişierul `%s' este director

en: file flush of `%s' failed (%s).
ro: flush-ul de fişier al `%s' eşuat (%s).

en: filename `%s' for `%s' redirection may be result of logical expression
ro: numele de fişier `%s' pentru redirectarea `%s' poate fi rezultatul unei expresii logice

en: floating point exception
ro: excepţie virgulă mobilă

en: function `%s' called but never defined
ro: funcţia `%s' este apelată dar niciodată definită

en: function `%s' called with more arguments than declared
ro: funcţia `%s' a fost apelată cu mai multe argumente decât cele declarate

en: function `%s' defined but never called
ro: funcţia `%s' este definită dar niciodată apelată

en: function `%s' not defined
ro: funcţia `%s' nu este definită

en: function `%s': can't use function name as parameter name
ro: funcţia `%s': nu se poate folosi numele funcţiei ca nume de parametru

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
ro: funcţia `%s': parametrul #%d, `%s', parametrul duplicat #%d

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
ro: funcţia `%s': parametrul `%s' nu mai ţine cont de(shadows) variabila globală

en: function name `%s' previously defined
ro: numele funcţiei `%s' a mai fost definit înainte

en: illegal type (%s) in tree_eval
ro: tip ilegal (%s) în tree_eval

en: index: received non-string first argument
ro: index: s-a primit un prim argument non-şir de caractere

en: index: received non-string second argument
ro: index: s-a primit un al doilea argument non-şir de caractere

en: int: received non-numeric argument
ro: int: s-a primit argument nenumeric

en: invalid char '%c' in expression
ro: caracter invalid `%c' în expresie

en: invalid subscript expression
ro: expresie subscript invalidă

en: invalid tree type %s in redirect()
ro: tip arbore(tree) invalid %s în redirect()

en: length: received non-string argument
ro: legth: s-a primit argument non-string

en: local port invalid in `%s'
ro: port local invalid în `%s'

en: log: received negative argument %g
ro: log: s-a primit argument %g negativ

en: log: received non-numeric argument
ro: log: s-a primit argument nenumeric

en: lshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
ro: lshift(%lf, %lf): valorile fracţionale vor fi trunchiate

en: lshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
ro: lshift(%lf, %lf): valorile negative vor furniza rezultate ciudate

en: lshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
ro: lshift(%lf, %lf): valorile schimbate prea mult vor da rezultate ciudate

en: lshift: received non-numeric first argument
ro: lshift: s-a primit un prim argument nenumeric

en: match: third argument is a gawk extension
ro: match: al treilea argument este extensie gawk

en: match: third argument is not an array
ro: match: al treilea argument nu este un array

en: mktime: received non-string argument
ro: mktime: s-a primit argument non şir de caractere

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
ro: mutarea legăturii(pipe) la stdin în copil(child) a eşuat (dup: %s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
ro: mutarea legăturii(pipe) la stdout în copil(child) a eşuat (dup: %s)

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
ro: valoarea multicaracter a `RS' este extensie gawk

en: multistage two-way pipelines don't work
ro: legăturile(pipelines) bidirecţionale multistage nu vor funcţiona

en: must supply a remote hostname to `/inet'
ro: trebuie furnizat un nume de host remote pentru `/inet'

en: must supply a remote port to `/inet'
ro: trebuie furnizat un port remote pentru `/inet'

en: no (known) protocol supplied in special filename `%s'
ro: nici un protocol (cunoscut) furnizat în numele de fişier special `%s'

en: no `$' supplied for positional field width or precision
ro: nu s-a furnizat nici un `$' pentru câmpul poziţional lungime sau precisie

en: no explicit close of co-process `%s' provided
ro: nu s-a furnizat închiderea explicită a coprocesului `%s'

en: no explicit close of file `%s' provided
ro: nu s-a furnizat închiderea explicită a fişierului `%s'

en: no explicit close of pipe `%s' provided
ro: nu s-a furnizat închiderea explicită a legăturii(pipe) `%s'

en: no explicit close of socket `%s' provided
ro: nu s-a furnizat închiderea explicită a socketului `%s'

en: no hex digits in `\x' escape sequence
ro: nu există digiţi hexa în secvenţa de escape `\x'

en: no pre-opened fd %d
ro: nici un fd predeschis %d

en: no program text at all!
ro: nu există nici un text de program!

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
ro: `getline' nedefinită şi neredirectată înăuntrul unei acţiuni END

en: not enough arguments to satisfy format string
ro: nu există destule argumente pentru satisfacerea formatului şirului de caractere

en: null string for `FS' is a gawk extension
ro: şirul de caractere null pentru `FS' este extensie gawk

en: old awk does not support operator `**'
ro: vechiul awk nu supoortă operatorul `**'

en: old awk does not support operator `**='
ro: vechiul awk nu suportă operatorul `**='

en: only root may use `/inet/raw'.
ro: doar root-ul poate folosi `/inet/raw'.

en: operator `^' is not supported in old awk
ro: operator `^' nu este suportat în vechiul awk

en: operator `^=' is not supported in old awk
ro: operatorul `^=' nu este suportat în vechiul awk

en: or(%lf, %lf): fractional values will be truncated
ro: or(%lf, %lf): valorile fracţionale vor fi trunchiate

en: or(%lf, %lf): negative values will give strange results
ro: or(%lf, %lf): valorile negative for da rezultate ciudate

en: or: received non-numeric first argument
ro: or: s-a primit un prim argument nenumeric

en: pipe flush of `%s' failed (%s).
ro: flush-ul legăturii(pipe) `%s' eşuat (%s).

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
ro: `print' simplu din regulile BEGIN sau END ar trebui să fie probabil `print ""'

en: printf: no arguments
ro: printf: nici un argument

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
ro: s-a atins limita sistemului pentru fişiere deschise: se începe muliplexarea desciptorilor de fişier

en: reason unknown
ro: motiv necunoscut

en: reference to uninitialized argument `%s'
ro: referinţă la argumentul neiniţializat `%s'

en: reference to uninitialized element `%s["%s"]'
ro: referinţă la elementul neiniţializat `%s["%s"]'

en: reference to uninitialized variable `%s'
ro: referinţă la variabila neiniţializată `%s'

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
ro: constanta regexp `/%s/' arată ca un comentariu C, dar nu este

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
ro: regexp constant pentru parametrul #%d solicită(yields) valoare booleană

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
ro: expresie regulară în stânga operatorului `~' sau `!~'

en: regular expression on right of assignment
ro: expresie regulară în dreapta atribuirii

en: regular expression on right of comparison
ro: expresie regulară în dreapta comparaţiei

en: remote port invalid in `%s'
ro: port remote invalid în `%s'

en: restoring stdin in parent process failed
ro: refacerea stdin în procesul părinte a eşuat

en: restoring stdout in parent process failed
ro: refacerea stdout în procesul părinte a eşuat

en: rshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
ro: rshift(%lf, %lf): valorile fracţionale vor fi trunchiate

en: rshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
ro: rshift(%lf, %lf): valorile negative vor da rezultate ciudate

en: rshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
ro: rshift(%lf, %lf): valorile schimbate prea mult vor da rezultate ciudate

en: rshift: received non-numeric first argument
ro: rshift: s-a primit un prim argument nenumeric

en: sending profile to standard error
ro: se trimite profilul la dipsozitivul de eroare standard

en: shadow_funcs() called twice!
ro: shadow_funcs() apelată de două ori!

en: sin: received non-numeric argument
ro: sin: s-a primit un argument nenumeric

en: source file `%s' is empty
ro: fişierul sursă `%s' este vid

en: source file does not end in newline
ro: fişierul sursă nu se termină în linie nouă

en: special file name `%s' is incomplete
ro: numele special de fişier `%s' nu este complet

en: split: null string for third arg is a gawk extension
ro: split: şirul nul pentru al treilea arg este o extensie gawk

en: split: second argument is not an array
ro: split: al doilea argument nu este un array

en: sqrt: called with negative argument %g
ro: sqrt: apelat cu argumentul negativ %g

en: sqrt: received non-numeric argument
ro: sqrt: s-a primit argument nenumeric

en: srand: received non-numeric argument
ro: srand: s-a primit un argument nenumeric

en: standard output
ro: ieşire(output) standard

en: statement has no effect
ro: declaraţia nu are nici un efect

en: statement may have no effect
ro: declaraţia poate să nu aibă nici un efect

en: strftime: received empty format string
ro: strftime: s-a primit şir de caractere în format vid

en: subscript of array `%s' is null string
ro: înscrierea array-ului `%s' este şir null

en: substr: non-integer length %g will be truncated
ro: substr lungimea ne-întregului(integer) %g va fi trunchiată

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
ro: substr: indexul de start ne-întreg(integer) %g va fi trunchiat

en: substr: source string is zero length
ro: substr: şirul de caractere sursă are lungime zero

en: substr: start index %g is invalid, using 1
ro: substr: indexul de start %g este invalid, se foloseşte -1

en: too many arguments supplied for format string
ro: prea multe argumente furnizate pentru formatul şirului de caractere

en: too many pipes or input files open
ro: prea multe legături(pipe) sau fişiere de intrare(input) deschise

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
ro: se dezactivează `--lint' din cauza atribuirii lui `LINT'

en: unexpected type %s in prec_level
ro: tip %s neaşteptat în prec_level

en: unknown nodetype %d
ro: tip nod %d necunoscut

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
ro: amestecare nenecesară a `>' şi `>>' pentru fişierul `%.*s'

en: unterminated regexp
ro: regexp neterminat

en: unterminated regexp at end of file
ro: regexp neterminat la sfârşitul fişierului

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
ro: regexp-ul neterminat se termină cu `\'` la sfârşitul fişierului

en: unterminated string
ro: şir de caractere neterminat

en: use `PROCINFO["%s"]' instead of `%s'
ro: folosiţi `PROCINFO["%s"]' în loc de `%s'

en: use `PROCINFO[...]' instead of `/dev/user'
ro: folosiţi `PROCINFO[...]' în loc de `/dev/user'

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
ro: folosirea continuării liniei `\ #...' nu este portabilă

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
ro: folosirea lui dcgettext(_"...") este incorectă: eliminaţi liniuţa_jos de la început

en: warning:
ro: avertisment:

en: xor(%lf, %lf): fractional values will be truncated
ro: xor(%lf, %lf): valorile fracţionale vor fi trunchiate

en: xor(%lf, %lf): negative values will give strange results
ro: xor(%lf, %lf): valorile negative vor da rezultate ciudate

en: xor: received non-numeric first argument
ro: xor: s-a primit un prim argument nenumeric
