iso_639 3.5 - en to rw translation catalogue (391 entries)

en: Abkhazian
rw: Abukaziyani

en: Achinese
rw: Ikinyabashinwa

en: Acoli
rw: Ikinyakoli

en: Adangme
rw: Ikinyadangume

en: Adyghe; Adygei
rw: Ikinyadugeyi

en: Afar
rw: Ikinyafari

en: Afrihili
rw: Ikinyafurihili

en: Afrikaans
rw: Ikinyafurikansi

en: Afro-Asiatic (Other)
rw: Ikinyafuro-aziyatike (Ibindi)

en: Akan
rw: Ikinyakani

en: Akkadian
rw: Ikinyakadiyani

en: Albanian
rw: Ikinyalubaniya

en: Algonquian languages
rw: Indimi za Aligonkiyani

en: Altaic (Other)
rw: Icyalitayike (Ibindi)

en: Amharic
rw: Ikinyamarike

en: Apache languages
rw: Indimi z'Apashe

en: Arabic
rw: Icyarabu

en: Aragonese
rw: Icyaragoneze

en: Arapaho
rw: Icyarapaho

en: Arawak
rw: Icyarawaka

en: Armenian
rw: Icyarumeniya

en: Artificial (Other)
rw: Ibyahanzwe (Ibindi)

en: Assamese
rw: Ikinyasamese

en: Australian languages
rw: Indimi za Ositaraliya

en: Austronesian (Other)
rw: Ikinyawositoroneziya (Ibindi)

en: Avaric
rw: Ikinyavarika

en: Avestan
rw: Ikinyavesitani

en: Awadhi
rw: Ikinyawadi

en: Aymara
rw: Ikinyayimara

en: Azerbaijani
rw: Ikinyazeribayijani

en: Balinese
rw: Ikibalineze

en: Baltic (Other)
rw: Ikibalitike (Ibindi)

en: Baluchi
rw: Ikibalushi

en: Bambara
rw: Ikibambara

en: Bamileke languages
rw: Indimi za bamileke

en: Bantu (Other)
rw: Ikibantu (Ibindi)

en: Basa
rw: Ikibasa

en: Bashkir
rw: Ikinyabashikiri

en: Basque
rw: Ikibasike

en: Belarusian
rw: Ikibelarusiya

en: Bemba
rw: Ikibemba

en: Bengali
rw: Ikibengali

en: Berber (Other)
rw: Ikiberiberi (Ibindi)

en: Bhojpuri
rw: Ikibojipuri

en: Bihari
rw: Ikibihari

en: Bikol
rw: Ikinyabikoli

en: Bislama
rw: Ikibisilamu

en: Blin; Bilin
rw: Ikibulini; Ikibirini

en: Bosnian
rw: Ikinyabosiniya

en: Braj
rw: Ikiburaji

en: Breton
rw: Ikinyabureto

en: Buginese
rw: Ikibagini

en: Bulgarian
rw: Ikinyabulugariya

en: Buriat
rw: Ikiburiyati

en: Burmese
rw: Ikibarumi

en: Caddo
rw: Ikinyakado

en: Caucasian (Other)
rw: Ikinyakokaze (Ibindi)

en: Cebuano
rw: Igisebuwano

en: Celtic (Other)
rw: Igiselitiki (Ibindi)

en: Central American Indian (Other)
rw: Igihinde cy'Amerika yo Hagati (Ibindi)

en: Chagatai
rw: Igicagatayi

en: Chamic languages
rw: Indimi za camika

en: Chamorro
rw: Igishamoro

en: Chechen
rw: Igiceceni

en: Cherokee
rw: Igisheroki

en: Cheyenne
rw: Igiceyene

en: Chibcha
rw: Igicibusha

en: Chinese
rw: Igishinwa

en: Chinook jargon
rw: Urugobeko rwa Cinuki

en: Choctaw
rw: Igicokitawu

en: Chuvash
rw: Igicuvashi

en: Coptic
rw: Igikopute

en: Cornish
rw: Igikorunishe

en: Corsican
rw: Igikoruse

en: Cree
rw: Igikiri

en: Creek
rw: Igikirike

en: Creoles and pidgins (Other)
rw: Ibikerewole n'Ibipigini

en: Croatian
rw: Ikinyakorowasi

en: Cushitic (Other)
rw: Igikashitika (Ibindi)

en: Czech
rw: Ikinyaceke

en: Dakota
rw: Ikidakota

en: Danish
rw: Ikidanwa

en: Dargwa
rw: Ikidarugwa

en: Delaware
rw: Ikinyadelaweya

en: Dinka
rw: Ikidinka

en: Dogri
rw: Ikidogiri

en: Dogrib
rw: Ikinyadogiribu

en: Dravidian (Other)
rw: Ikidaravidiyani (Ibindi)

en: Duala
rw: Ikinyaduwala

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
rw: Ikinyaholande, Hagati (ca. 1050-1350)

en: Dyula
rw: Ikinyaduyula

en: Dzongkha
rw: Ikinyazongika

en: Efik
rw: Ikinyefike

en: Egyptian (Ancient)
rw: Ikinyamisiri (Cya kera)

en: Ekajuk
rw: Ikinyekajuke

en: Elamite
rw: Icyelamite

en: English
rw: Icyongereza

en: English, Middle (1100-1500)
rw: Icyongereza, Hagati (1100-1500)

en: Erzya
rw: Ikinyeriza

en: Esperanto
rw: Icyesiperanto

en: Estonian
rw: Icyesitoniya

en: Ewe
rw: Icyewe

en: Ewondo
rw: Icyewendo

en: Fang
rw: Igifangi

en: Fanti
rw: Igifanti

en: Faroese
rw: Igifero

en: Fijian
rw: Igifijiyani

en: Filipino; Pilipino
rw: Ikibulini; Ikibirini

en: Finnish
rw: Ikinyafinilande

en: Finno-Ugrian (Other)
rw: Ikinyafino-ugiriya (Ibindi)

en: Fon
rw: Igifoni

en: French
rw: Igifaransa

en: Friulian
rw: Igifuriyuliyani

en: Fulah
rw: Igifurahe

en: Ga
rw: Ikinyaga

en: Galician
rw: Ikigalegani

en: Ganda
rw: Ikiganda

en: Gayo
rw: Ikinyagayo

en: Gbaya
rw: Ikigubaya

en: Geez
rw: Ikinyagwizi

en: Georgian
rw: Ikinyageworugiya

en: German
rw: Ikidage

en: Germanic (Other)
rw: Ndage (Ibindi)

en: Gilbertese
rw: Ikinyagiliberiti

en: Gondi
rw: Ikigondi

en: Gorontalo
rw: Ikigorontalo

en: Gothic
rw: Ikinyagotike

en: Grebo
rw: Ikigerebo

en: Greek, Ancient (to 1453)
rw: Ikigereki, Cya kera (ku 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
rw: Ikigereki, Gishya (1453-)

en: Guarani
rw: Ikigwarani

en: Gujarati
rw: Ikigujarati

en: Haida
rw: Igihayida

en: Haitian; Haitian Creole
rw: Ikinyahayiti; Igikerewole nyahayiti

en: Hausa
rw: Igihawusa

en: Hawaiian
rw: Ikinyahawayi

en: Hebrew
rw: Igiheburayo

en: Herero
rw: Igiherero

en: Hiligaynon
rw: Igihiligayino

en: Himachali
rw: Igihimacali

en: Hindi
rw: Igihindi

en: Hittite
rw: Ikinyahitite

en: Hmong
rw: Ikinyahimonge

en: Hungarian
rw: Ikinyahangariya

en: Hupa
rw: Igihupa

en: Iban
rw: Ikibani

en: Icelandic
rw: Ikinyisilande

en: Ido
rw: Ikido

en: Igbo
rw: Ikigibo

en: Iloko
rw: Ikiloko

en: Inari Sami
rw: Ikinarisami

en: Indic (Other)
rw: Ikindika (Ibindi)

en: Indo-European (Other)
rw: Igihinde-buraya (Ibindi)

en: Indonesian
rw: Ikinyendonisiya

en: Ingush
rw: Ikingushi

en: Inuktitut
rw: Ikinukititutu

en: Inupiaq
rw: Ikinupiyake

en: Iranian (Other)
rw: Ikinya-irani (Ibindi)

en: Irish
rw: Ikinyirilande

en: Irish, Middle (900-1200)
rw: Ikinyirilande, Hagati (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
rw: Ikinyirilande, Gishaje (ku 900)

en: Iroquoian languages
rw: Indimi za Irokwa

en: Italian
rw: Igitaliyani

en: Japanese
rw: Ikiyapani

en: Javanese
rw: Ikijavani

en: Judeo-Arabic
rw: Ikinyajudewo-nyarabu

en: Judeo-Persian
rw: Ikinyajudewo-nyaperisi

en: Kabardian
rw: Igikabaridiyani

en: Kabyle
rw: Ikikabile

en: Kamba
rw: Igikamba

en: Kannada
rw: Iginyakanada

en: Kanuri
rw: Igikanuri

en: Kara-Kalpak
rw: Igikarakalupake

en: Karachay-Balkar
rw: Igikaracayi-bali

en: Kashmiri
rw: Igikashimiri

en: Kashubian
rw: Ikikashubiyani

en: Kawi
rw: Igikawi

en: Kazakh
rw: Igikazaki

en: Khoisan (Other)
rw: Igikoyizani (Ibindi)

en: Kimbundu
rw: Ikimbundu

en: Kinyarwanda
rw: Ikinyarwanda

en: Klingon; tlhIngan-Hol
rw: Igikilingoni

en: Komi
rw: Igikomi

en: Kongo
rw: Ikinyakongo

en: Konkani
rw: Igikonkani

en: Korean
rw: Igikoreya

en: Kosraean
rw: Igikosiriyani

en: Kpelle
rw: Igikipele

en: Kumyk
rw: Igikumiki

en: Kurdish
rw: Igikurudishi

en: Kurukh
rw: Igikuruki

en: Kutenai
rw: Igikutenayi

en: Ladino
rw: Ikiladino

en: Lahnda
rw: Ikilahinda

en: Lamba
rw: Ikilamba

en: Lao
rw: Ikilawo

en: Latin
rw: Ikilatini

en: Latvian
rw: Ikilativiya

en: Lezghian
rw: Ikileziyani

en: Lingala
rw: Ilingala

en: Lithuanian
rw: Ikinyalitwani

en: Lojban
rw: Ikilojibani

en: Lower Sorbian
rw: Igisorubiyani cyo hasi

en: Lozi
rw: Ikilozi

en: Luba-Katanga
rw: Ikiluba-Katanga

en: Luba-Lulua
rw: Ikiluba-Lulwa

en: Luiseno
rw: Ikilwizeno

en: Lule Sami
rw: Ikilule-sami

en: Lunda
rw: Ikilunda

en: Luo (Kenya and Tanzania)
rw: Ikiluwo (Kenya na Tanzaniya)

en: Lushai
rw: Ikirushayi

en: Macedonian
rw: Ikinyamacedoniya

en: Madurese
rw: Ikimeduri

en: Magahi
rw: Ikimagahi

en: Maithili
rw: Ikimayitili

en: Makasar
rw: Ikimakasari

en: Malagasy
rw: Ikimaragasi

en: Malay
rw: Ikimalayi

en: Malayalam
rw: Ikimalayalamu

en: Maltese
rw: Ikinyamalite

en: Manchu
rw: Ikimancu

en: Mandar
rw: Ikimandari

en: Mandingo
rw: Ikimandingo

en: Manobo languages
rw: Indimi manobo

en: Manx
rw: Ikimangisi

en: Maori
rw: Ikimawori

en: Marathi
rw: Ikimarati

en: Mari
rw: Ikimari

en: Marshallese
rw: Ikimarishali

en: Marwari
rw: Ikimarwari

en: Masai
rw: Ikimasayi

en: Mayan languages
rw: Indimi mayani

en: Mende
rw: Ikimende

en: Mi'kmaq; Micmac
rw: Mikimaki

en: Minangkabau
rw: Ikiminangikabawu

en: Mirandese
rw: Ikimeduri

en: Mohawk
rw: Ikimohawuki

en: Moksha
rw: Ikimokisha

en: Moldavian; Moldovan
rw: Ikinyamoludavi

en: Mon-Khmer (Other)
rw: Ikomoni-kimeri

en: Mongo
rw: Ikimongo

en: Mongolian
rw: Ikinyamongoliya

en: Mossi
rw: Ikimosi

en: Multiple languages
rw: Indimi nyinshi

en: Munda languages
rw: Indimi munda

en: Nauru
rw: Ikinawuru

en: Ndonga
rw: Ikindonga

en: Neapolitan
rw: Ikinewopolita

en: Nepali
rw: Ikinyanepale

en: Nias
rw: Ikiniyasi

en: Niger-Kordofanian (Other)
rw: Ikinyanigeri (Ibindi)

en: Nilo-Saharan (Other)
rw: Ikinyanilosahara (Ibindi)

en: Niuean
rw: Ikiniyuweni

en: Nogai
rw: Ikinogayi

en: Norse, Old
rw: Ikinorusi, Gishaje

en: Northern Sami
rw: Igisami amajyaruguru

en: Norwegian
rw: Ikinyanoruveji

en: Nubian languages
rw: Indimi nubiyani

en: Nyankole
rw: Ikinyankole

en: Nyoro
rw: Ikinyoro

en: Nzima
rw: Ikinzima

en: Ojibwa
rw: Icyojibwa

en: Oriya
rw: Icyoriya

en: Oromo
rw: Icyoromo

en: Osage
rw: Icyoseje

en: Otomian languages
rw: Indimi za Otomiyani

en: Pahlavi
rw: Igipahilavi

en: Palauan
rw: Igipalawani

en: Pali
rw: Igipali

en: Pangasinan
rw: Igipangasinani

en: Papiamento
rw: Igipapiyamento

en: Papuan (Other)
rw: Igipapuwani (Ibindi)

en: Persian
rw: Ikinyaperisi

en: Philippine (Other)
rw: Ikinyafilipine (Ibindi)

en: Phoenician
rw: Ikinyafowenisiyani

en: Pohnpeian
rw: Igipohinipeyini

en: Polish
rw: Ikinyapolonye

en: Portuguese
rw: Igiporutigali

en: Prakrit languages
rw: Indimi za purakiriti

en: Quechua
rw: Igikwecuwa

en: Rajasthani
rw: Ikirajasitani

en: Rapanui
rw: Ikirapanuyi

en: Romance (Other)
rw: Ikiromansi

en: Romanian
rw: Ikinyarumaniya

en: Romany
rw: Ikiromani

en: Rundi
rw: Ikirundi

en: Russian
rw: Ikirusiya

en: Salishan languages
rw: Indimi za salisha

en: Samaritan Aramaic
rw: Igisamaritani

en: Sami languages (Other)
rw: Indimi za sami

en: Samoan
rw: Igisamowani

en: Sandawe
rw: Igisanidawe

en: Sango
rw: Igisango

en: Sanskrit
rw: Igisansikiriti

en: Santali
rw: Igisentali

en: Sardinian
rw: Ikinyasaridini

en: Sasak
rw: Igisasaki

en: Scots
rw: Ikinyasikoti

en: Selkup
rw: Igiselikupe

en: Semitic (Other)
rw: Ikinyasemiti (Ibindi)

en: Serbian
rw: Ikinyaseribiya

en: Serer
rw: Igisera

en: Shan
rw: Igishani

en: Shona
rw: Igishona

en: Sicilian
rw: Igifuriyuliyani

en: Sidamo
rw: Igisidamo

en: Siksika
rw: Igisikisika

en: Sindhi
rw: Igisindi

en: Sinhala; Sinhalese
rw: Ikinyasinali

en: Sino-Tibetan (Other)
rw: Ikinyasino-tibeti (Ibindi)

en: Siouan languages
rw: Indimi za siwu

en: Skolt Sami
rw: Igisikoluti-sami

en: Slave (Athapascan)
rw: Igicakara (Antapasikani)

en: Slavic (Other)
rw: Ikinyasilave (ibindi)

en: Slovak
rw: Igisilovake

en: Slovenian
rw: Ikinyasiloveniya

en: Sogdian
rw: Igisogidiyani

en: Somali
rw: Igisomali

en: Soninke
rw: Igisonenki

en: Sorbian languages
rw: Indimi za sorubiyani

en: Sotho, Southern
rw: Igisotho, Amajyepfo

en: South American Indian (Other)
rw: Igihinde cy'Amerika y'Amajyepfo (Ibindi)

en: Southern Sami
rw: Igisami Amajyepfo

en: Sukuma
rw: Igisukuma

en: Sumerian
rw: Ikinyasumeri

en: Sundanese
rw: Ikinyasundani

en: Susu
rw: Igisusu

en: Swahili
rw: Igiswayili

en: Swati
rw: Igiswati

en: Swedish
rw: Ikinyasuwede

en: Syriac
rw: Ikinyasiriya

en: Tagalog
rw: Igitagaloge

en: Tahitian
rw: Ikinyatahiti

en: Tai (Other)
rw: Igitayi

en: Tajik
rw: Igitajika

en: Tamashek
rw: Igitamasheke

en: Tamil
rw: Igitamili

en: Tatar
rw: Igitatari

en: Telugu
rw: Igitelugu

en: Tereno
rw: Igitereno

en: Tetum
rw: Igitetumu

en: Thai
rw: Igitayi

en: Tibetan
rw: Ikinyatibeti

en: Tigre
rw: Ikinyatigire

en: Tigrinya
rw: Igitigirinya

en: Timne
rw: Ikinyatimine

en: Tiv
rw: Igitivu

en: Tok Pisin
rw: Igitokipisini

en: Tokelau
rw: Igitokelawu

en: Tonga (Nyasa)
rw: Igitonga (Nyansa)

en: Tonga (Tonga Islands)
rw: Igitonga (Ibirwa bya Tonga)

en: Tsimshian
rw: Igitsimushiyani

en: Tsonga
rw: Igitsonga

en: Tswana
rw: Igitswana

en: Tumbuka
rw: Igitumbuka

en: Tupi languages
rw: Indimi za tupi

en: Turkish
rw: Ikinyaturukiya

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
rw: Ikinyaturukiya, Otomani (1500-1928)

en: Turkmen
rw: Igiturukimeni

en: Tuvalu
rw: Igituvalu

en: Tuvinian
rw: Ikinyatuvini

en: Twi
rw: Igitwi

en: Udmurt
rw: Icyudimuriti

en: Ugaritic
rw: Icyugaritike

en: Ukrainian
rw: Ikinya-ikarayini

en: Umbundu
rw: Icyumbundu

en: Undetermined
rw: Kitazwi

en: Upper Sorbian
rw: Ikinyasorubiya cyo hejuru

en: Urdu
rw: Icyuridu

en: Uzbek
rw: Icyuzubeka

en: Vai
rw: Ikivayi

en: Venda
rw: Ikivenda

en: Vietnamese
rw: Ikinyaviyetinamu

en: Votic
rw: Ikivotika

en: Wakashan languages
rw: Indimi za wakashi

en: Walloon
rw: Ikiwaluni

en: Waray
rw: Ikiwarayi

en: Washo
rw: Ikiwasho

en: Welsh
rw: Ikiwelishi

en: Wolof
rw: Ikiwolofu

en: Xhosa
rw: Ikigisosa

en: Yakut
rw: Ikiyakuti

en: Yao
rw: Ikiyawo

en: Yapese
rw: Ikiyapi

en: Yiddish
rw: Ikiyidishi

en: Yoruba
rw: Ikiyoruba

en: Yupik languages
rw: Indimi za yupika

en: Zapotec
rw: Ikizapoteke

en: Zenaga
rw: Ikizenega

en: Zulu
rw: Ikizulu

en: Zuni
rw: Ikizuni
