gawk 3.1.3l - en to tr translation catalogue (378 entries)

en: 	# BEGIN block(s)
tr: 	# BEGIN blokları

en: 	# END block(s)
tr: 	# END blokları

en: 	# Rule(s)
tr: 	# Kurallar

en: 	# gawk profile, created %s
tr: 	# gawk profili, oluşturuldu: %s

en: 	-F fs			--field-separator=fs
tr:    -F ayraç                    --field-separator=ayraç

en: 	-W compat		--compat
tr:    -W compat                   --compat

en: 	-W copyleft		--copyleft
tr:    -W copyleft                 --copyleft

en: 	-W copyright		--copyright
tr:    -W copyright                --copyright

en: 	-W dump-variables[=file]	--dump-variables[=file]
tr:    -W dump-variables[=dosya]   --dump-variables[=dosya]

en: 	-W gen-po		--gen-po
tr:    -W gen-po                   --gen-po

en: 	-W help			--help
tr:    -W help                     --help

en: 	-W lint-old		--lint-old
tr:    -W lint-old                 --lint-old

en: 	-W lint[=fatal]		--lint[=fatal]
tr:    -W lint[=ölümcül]           --lint[=ölümcül]

en: 	-W non-decimal-data	--non-decimal-data
tr:    -W non-decimal-data         --non-decimal-data

en: 	-W nostalgia		--nostalgia
tr:    -W nostalgia                --nostalgia

en: 	-W parsedebug		--parsedebug
tr:    -W parsedebug               --parsedebug

en: 	-W posix		--posix
tr:    -W posix                    --posix

en: 	-W profile[=file]	--profile[=file]
tr:    -W profile[=dosya]          --profile[=dosya]

en: 	-W re-interval		--re-interval
tr:    -W re-interval              --re-interval

en: 	-W source=program-text	--source=program-text
tr:    -W source=program-metni     --source=program-metni

en: 	-W traditional		--traditional
tr:    -W traditional              --traditional

en: 	-W usage		--usage
tr:    -W usage                    --usage

en: 	-W version		--version
tr:    -W version                  --version

en: 	-f progfile		--file=progfile
tr:    -f progDosyası              --file=progDosyası

en: 	-m[fr] val
tr:    -m[fr] değer

en: 	-v var=val		--assign=var=val
tr:    -v var=değer                --assign=var=değer

en: 
    	# Function Call Stack:
tr: 
    	# İşlev Çağrı Yığını:

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
tr: 
    	# İşlevler, alfabetik sırayla

en: 
    To report bugs, see node `Bugs' in `gawk.info', which is
    section `Reporting Problems and Bugs' in the printed version.
tr: 
    Hataları raporlarken, `gawk.info' içindeki `Reporting Problems and Bugs'
    kısmının `Bugs' başlıklı bölümünden gerekli bilgileri alabilirsiniz.
    
    Çeviri hatalarını <gnu-tr-u12a@lists.sourceforge.net> adresine bildiriniz.

en: # this is a dynamically loaded extension function
tr: # bu özdevimli olarak yüklenmiş bir ek işlevdir

en: # treated internally as `delete'
tr: # dahili olarak `delete' varsayıldı

en: %d is invalid as number of arguments for %s
tr: %d argüman sayısı olarak %s için geçersiz

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl: %s)
tr: %s %s `%s': close-on-exec belirlenemedi: (fcntl: %s)

en: %s blocks must have an action part
tr: %s blokları bir eylem bölümü içermeli

en: %s third parameter is not a changeable object
tr: üçüncü %s parametresi değiştirilebilir bir nesne değil

en: %s to "%s" failed (%s)
tr: %s  "%s"ya yazılamadı (%s)

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
tr: %s: `-v' ile verilen `%s' argümanı `var=değer' biçiminde değil

en: %s: array_ref to %s
tr: %s: %s için dizi başvurusu

en: %s: close failed (%s)
tr: %s: kapatma başarısız (%s)

en: %s: empty (null)
tr: %s: boş (null)

en: %s: empty (zero)
tr: %s: boş (sıfır)

en: %s: illegal option -- %c
tr: %s: kuraldışı seçenek -- %c

en: %s: invalid option -- %c
tr: %s: geçersiz seçenek -- %c

en: %s: is parameter
tr: %s: parametredir

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
tr: %s: seçenek `%c%s' argümansız kullanılır

en: %s: option `%s' is ambiguous
tr: %s: `%s' seçeneği belirsiz

en: %s: option `%s' requires an argument
tr: %s: `%s' seçeneği bir argümanla kullanılır

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
tr: %s: `--%s' seçeneği argümansız kullanılır

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
tr: %s: `-W %s' seçeneği argümansız kullanılır

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
tr: %s: `-W %s' seçeneği belirsiz

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
tr: %s: `-W %s' seçeneği tanımlı değil, yok sayıldı

en: %s: option requires an argument -- %c
tr: %s: seçenek bir argümanla kullanılır -- %c

en: %s: string literal as last arg of substitute has no effect
tr: %s: yerine kullanılan son argüman olarak dizge sabiti etkisiz

en: %s: table_size = %d, array_size = %d
tr: %s: tablo_uzunluğu = %d, dizi_indisi = %d

en: %s: unrecognized option `%c%s'
tr: %s: `%c%s' seçeneği bilinmiyor

en: %s: unrecognized option `--%s'
tr: %s: `--%s' seçeneği bilinmiyor

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
tr: POSIX awk -Ft ile dosya sistemini belirlemez

en: -m option usage: `-m[fr] nnn'
tr: -m seçeneğinin kullanımı: `-m[fr] nnn'

en: /inet/raw client not ready yet, sorry
tr: /inet/raw istemci henüz hazır değil

en: /inet/raw server not ready yet, sorry
tr: /inet/raw sunucu henüz hazır değil

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
tr: Telif hakkı (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    Bu program bir serbest yazılımdır. Bu yazılımı Free Software Foundation
    tarafından yayınlanmış olan GNU Genel Kamu Lisansının 2. ya da daha sonraki
    bir sürümünün koşulları altında kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya
    üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

en: Duplicate `default' detected in switch body
tr: switch içinde yinelenmiş `default' saptandı

en: Examples:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd
tr: Örnekler:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' dosya
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd

en: Invalid back reference
tr: Geriye başvuru geçersiz

en: Invalid character class name
tr: Karakter sınıf ismi geçersiz

en: Invalid collation character
tr: Karşılaştırma karakteri geçersiz

en: Invalid content of \{\}
tr: \{\} içeriği geçersiz

en: Invalid preceding regular expression
tr: düzenli ifade önceliği geçersiz

en: Invalid range end
tr: Kapsam sonu geçersiz

en: Invalid regular expression
tr: Düzenli ifade geçersiz

en: Memory exhausted
tr: Bellek tükendi

en: NF set to negative value
tr: NF negatif değere ayarlı

en: No match
tr: Eşleşmez

en: No previous regular expression
tr: Daha önce düzenli ifade yok

en: Operation Not Supported
tr: İşlem Desteklenmiyor

en: POSIX does not allow `%s'
tr: `%s' POSIX uyumlu değil

en: POSIX does not allow `\x' escapes
tr: POSIX `\x' öncelemelerine izin vermez

en: POSIX does not allow operator `**'
tr: `**' işlemimi POSIX uyumlu değil

en: POSIX does not allow operator `**='
tr: `**=' işlemimi POSIX uyumlu değil

en: POSIX options:		GNU long options:
tr: POSIX seçenekleri:          GNU uzun seçenekleri:

en: Premature end of regular expression
tr: Düzenli ifade sonu eksik kalmış

en: Regular expression too big
tr: Düzenli ifade çok büyük

en: Success
tr: Başarılı

en: TCP/IP communications are not supported
tr: TCP/IP haberleşmesi desteklenmiyor

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
tr: Bu program kullanışlı olabileceği umularak dağıtılmaktadır. Ancak,
    hiçbir GARANTİSİ YOKTUR; hatta SATILABİLİRLİĞİ veya HERHANGİ BİR
    AMACA UYGUNLUĞU için bile garanti verilmez. Daha ayrıntılı bilgi
    edinmek için GNU Genel Kamu Lisansına bakınız.

en: Trailing backslash
tr: İzleyen tersbölü

en: Unmatched ( or \(
tr: ( ya da \( eşleşmiyor

en: Unmatched ) or \)
tr: ) ya da  \) eşleşmiyor

en: Unmatched [ or [^
tr: [ ya da [^ eşleşmiyor

en: Unmatched \{
tr: \{ eşleşmiyor

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
tr: Kullanımı: %s [POSIX veya GNU tarzı seçenekler] -f progdosyası [--] dosya ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
tr: Kullanımı: %s [POSIX veya GNU tarzı seçenekler] %cprogram%c dosya ...

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
tr: GNU Genel Kamu Lisansının bir kopyasını bu programla birlikte almış
    olacaksınız; yoksa Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street
    Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA. adresinden isteyebilirsiniz.

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
tr: [s]printf: biçem belirteci denetim karakteri içermiyor

en: [s]printf: value %g is out of range for `%%%c' format
tr: [s]printf: %g değeri `%%%c' biçimi için kapsamdışı

en: ^ ran out for this one
tr: bir bunun için ^ tükendi

en: `$' is not permitted in awk formats
tr: `$' awk biçemlerde kullanılmaz

en: `$' not permitted after period in format
tr: `$' biçem içinde noktadan sonra kullanılmaz

en: `%s' is a Bell Labs extension
tr: `%s' bir Bell Laboratuarları uzantısıdır

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
tr: `%s' bir yerleşik işlevdir, yeniden atanamaz

en: `%s' is a gawk extension
tr: `%s' bir gawk uzantısıdır

en: `%s' is not a legal variable name
tr: `%s' kurala uygun bir değişken ismi değil

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
tr: `%2$s=%3$s' için dosyaya bakınca, `%1$s' bir değişken ismi değil

en: `%s' is not supported in old awk
tr: `%s' eski awk tarafından desteklemiyor

en: `%s' used in %s action
tr: `%s' %s eyleminde kullanılmış

en: `--posix' overrides `--traditional'
tr: `--posix' seçeneği `--traditional' seçeneğini etkisiz kılar

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
tr: `--posix'/`--traditional' seçenekleri `--non-decimal-data' seçeneğini etkisiz kılar

en: `-m[fr]' option irrelevant in gawk
tr: `-m[fr]' seçeneği gawk'da böyle kullanılmaz

en: `BINMODE' is a gawk extension
tr: `BINMODE' bir gawk uzantısıdır

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
tr: `FIELDWIDTHS' bir gawk uzantısıdır

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
tr: `IGNORECASE' bir gawk uzantısıdır

en: `L' is meaningless in awk formats; ignored
tr: `L' awk biçemlerde anlamsız; yoksayıldı

en: `L' is not permitted in POSIX awk formats
tr: `L' POSIX awk biçemlerde kullanılmaz

en: `break' outside a loop is not allowed
tr: döngü dışında `break' kullanımı yasak

en: `break' outside a loop is not portable
tr: döngü dışında `break' kullanımı taşınabilir değil

en: `continue' outside a loop is not allowed
tr: döngü dışında `continue' kullanımı yasak

en: `continue' outside a loop is not portable
tr: döngü dışında `continue' kullanımı taşınabilir değil

en: `delete array' is a gawk extension
tr: `delete array' bir gawk uzantısıdır

en: `delete(array)' is a non-portable tawk extension
tr: `delete array' uyarlanabilir olmayan bir gawk uzantısıdır

en: `extension' is a gawk extension
tr: `extension' bir gawk uzantısıdır

en: `goto' considered harmful!
tr: `goto' zararlı sayılır!

en: `h' is meaningless in awk formats; ignored
tr: `h' awk biçemlerde anlamsız; yoksayıldı

en: `h' is not permitted in POSIX awk formats
tr: `h' POSIX awk biçemlerde kullanılmaz

en: `l' is meaningless in awk formats; ignored
tr: `l' awk biçemlerde anlamsız; yoksayıldı

en: `l' is not permitted in POSIX awk formats
tr: `l' POSIX awk biçemlerde kullanılmaz

en: `next' cannot be called from a BEGIN rule
tr: `next' bir BEGIN kuralından çağrılamaz

en: `next' cannot be called from an END rule
tr: `next' bir END kuralından çağrılamaz

en: `nextfile' cannot be called from a BEGIN rule
tr: `nextfile' bir BEGIN kuralından çağrılamaz

en: `nextfile' cannot be called from an END rule
tr: `nextfile' bir END kuralından çağrılamaz

en: `nextfile' is a gawk extension
tr: `nextfile' bir gawk uzantısıdır

en: `return' used outside function context
tr: `return' işlev bağlamının dışında kullanılmış

en: `|&' not supported
tr: `|&' desteklenmiyor

en: and(%lf, %lf): fractional values will be truncated
tr: and(%lf, %lf): tamsayı kısım kalacak şekilde kalanı atılacak

en: and(%lf, %lf): negative values will give strange results
tr: and(%lf, %lf): negatif değerler tuhaf sonuçlar verecek

en: and: received non-numeric first argument
tr: and: ilk argüman sayısal olmayan türde alındı

en: and: received non-numeric second argument
tr: and: ikinci argüman sayısal değil

en: arg count %ld greater than total number of supplied arguments
tr: argüman sayısı %ld sağlanmış toplam argüman sayısından büyük

en: arg count with `$' must be > 0
tr: `$' ile birlikte verilen argüman sayısı > 0 olmalıdır

en: assignment is not allowed to result of builtin function
tr: değişken ismine yerleşik işlevin sonucu atanamaz

en: assignment used in conditional context
tr: koşul bağlamında atama yapılmış

en: atan2: received non-numeric first argument
tr: atan2: ilk argüman sayısal olmayan türde alındı

en: atan2: received non-numeric second argument
tr: atan2: ikinci argüman sayısal olmayan türde alındı

en: attempt to access field %d
tr: %d. alana erişilmeye çalışılıyor

en: attempt to field reference from non-numeric value
tr: sayısal olmayan değerden alan başvurusu

en: attempt to reference from null string
tr: null dizgeden alan başvurusu

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
tr: `%s' dizisi bir sayısal bağlamda kullanılmaya çalışılıyor

en: attempt to use function `%s' as an array
tr: `%s' işlevi dizi olarak kullanılmaya çalışılıyor

en: attempt to use scalar `%s' as array
tr: sayısal `%s' dizi olarak kullanılmaya çalışılıyor

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
tr: sayısal paramaetre `%s' bir dizi olarak kullanılmaya çalışılıyor

en: backslash at end of string
tr: dizge sonunda tersbölü

en: backslash not last character on line
tr: tersbölü satırdaki son karakter değil

en: bad `%sFMT' specification `%s'
tr: `%sFMT' özelliği `%s' hatalı

en: buffer overflow in genflags2str
tr: genflags2str içinde tampon taştı

en: call of `length' without parentheses is deprecated by POSIX
tr: parantezsiz `length' çağrısı POSIX'e uygun değil

en: call of `length' without parentheses is not portable
tr: parantezsiz `length' çağrısı taşınabilir değil

en: can't convert string to float
tr: dizge gerçel sayıya dönüştürülemiyor

en: can't open pipe `%s' for input (%s)
tr: `%s' veriyolu girdi için açılamadı (%s)

en: can't open pipe `%s' for output (%s)
tr: `%s' veriyolu çıktı için açılamadı (%s)

en: can't open source file `%s' for reading (%s)
tr: kaynak dosyası `%s' okumak için açılamıyor (%s)

en: can't open two way pipe `%s' for input/output (%s)
tr: iki yönlü `%s' veriyolu G/Ç için açılamıyor (%s)

en: can't open two way socket `%s' for input/output (%s)
tr: iki yönlü `%s' soketi G/Ç için açılamıyor (%s)

en: can't read sourcefile `%s' (%s)
tr: kaynak dosyası `%s' okunamıyor (%s)

en: can't redirect from `%s' (%s)
tr: `%s'den yönlendirilemiyor (%s)

en: can't redirect to `%s' (%s)
tr: `%s'e yönlendirilemiyor (%s)

en: can't set binary mode on stderr (%s)
tr: standart hata ikilik kipe ayarlanamaz (%s)

en: can't set binary mode on stdin (%s)
tr: standart girdi ikilik kipe ayarlanamaz (%s)

en: can't set binary mode on stdout (%s)
tr: standart çıktı ikilik kipe ayarlanamaz (%s)

en: can't use function name `%s' as variable or array
tr: `%s' işlev ismi bir değişken ya da dizi olarak kullanılamaz

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
tr: `%s' için ast süreç oluşturulamıyor (fork: %s)

en: cannot open file `%s' for reading (%s)
tr: `%s' okumak için açılamıyor (%s)

en: cannot open pipe `%s' (%s)
tr: `%s' veriyolu açılamıyor (%s)

en: close of `%s' failed (%s).
tr: `%s' kapatılamadı (%s).

en: close of fd %d (`%s') failed (%s)
tr: dosya tanımlayıcı %d (`%s') başarısız (%s)

en: close of master pty failed (%s)
tr: ana pty kapatılamadı (%s)

en: close of pipe failed (%s)
tr: veriyolu kapatılamadı (%s)

en: close of redirection that was never opened
tr: hiç açılmamış bir yönlendirmenin kapatılması

en: close of slave pty failed (%s)
tr: yardımcı pty kapatılamadı (%s)

en: close of stdin in child failed (%s)
tr: ast süreçte stdG kapatılamadı (%s)

en: close of stdout in child failed (%s)
tr: ast süreçte stdÇ kapatılamadı (%s)

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
tr: close: `%.*s' bir açık dosya, veriyolu ya da alt-işlem değil

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
tr: close: `%s' yönlendirmesi bir `|&' ile açılmamış, ikinci argüman yoksayıldı

en: close: second argument is a gawk extension
tr: close: ikinci argüman bir gawk uzantısı

en: close: second argument must be `to' or `from'
tr: close: ikinci argüman `to' ya da `from' olmalı

en: cmd. line:
tr: komut satırı:

en: co-process flush of pipe to `%s' failed (%s).
tr: `%s'e veriyolunun alt-işlemi ile veri aktarımı başarısız (%s).

en: compl(%lf): fractional value will be truncated
tr: compl(%lf): tamsayı kısım kalacak şekilde kalanı atılacak

en: compl(%lf): negative value will give strange results
tr: compl(%lf): negatif değerler tuhaf sonuçlar verecek

en: compl: received non-numeric argument
tr: compl: sayısal olmayan argüman alındı

en: concatenation: side effects in one expression have changed the length of another!
tr: bitiştirme: bir ifadenin yan etkileri diğerinin uzunluğunu değiştirmiş!

en: cos: received non-numeric argument
tr: cos: sayısal olmayan argüman alındı

en: could not allocate more input memory
tr: daha fazla girdi belleği ayrılamadı

en: could not find groups: %s
tr: gruplar bulunamadı: %s

en: could not open `%s' for writing (%s)
tr: `%s' yazmak için açılamadı (%s)

en: could not open `%s' for writing: %s
tr: `%s' yazmak için açılamadı: %s

en: could not open `%s', mode `%s'
tr: `%s', `%s' kipinde açılamadı

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
tr: %d dosya tanımlayıcısı için /dev/null ön açılışı yapılamadı

en: data file `%s' is empty
tr: veri dosyası `%s' boş

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
tr: dcgettext: `%s' geçerli bir yerel kategori değil

en: delete: index `%s' not in array `%s'
tr: delete: `%s' indeksi `%s' dizisinde değil

en: division by zero attempted
tr: sıfırla bölme hatası

en: division by zero attempted in `%%'
tr: `%%'de sıfırla bölme hatası

en: division by zero attempted in `%%='
tr: `%%='de sıfırla bölme hatası

en: division by zero attempted in `/='
tr: `/='de sıfırla bölme hatası

en: duplicate case values in switch body: %s
tr: switch içinde yinelenmiş case değerleri var: %s

en: each rule must have a pattern or an action part
tr: her kural bir eylem bölümü veya bir kalıp içermeli

en: empty argument to `--source' ignored
tr: `--source' seçeneği için boş argüman yoksayıldı

en: empty program text on command line
tr: komut satırında boş program metni

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
tr: ortam değişkeni `POSIXLY_CORRECT' var: `--posix' kullanılıyor

en: error reading input file `%s': %s
tr: `%s' girdi dosyası okunurken hata: %s

en: error writing standard error (%s)
tr: standart hataya yazarken hata (%s)

en: error writing standard output (%s)
tr: standart çıktıya yazarken hata (%s)

en: error:
tr: hata:

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
tr: `\%c' önceleme dizgesi `%c' olarak kullanıldı

en: exp: argument %g is out of range
tr: exp: %g kapsamdışı

en: exp: received non-numeric argument
tr: exp: sayısal olmayan argüman alındı

en: expression for `%s' redirection has null string value
tr: `%s' yönlendirmesi içindeki ifade null dizge değeri içeriyor

en: expression in `%s' redirection only has numeric value
tr: `%s' yönlendirmesi içindeki ifade sadece sayısal değer içeriyor

en: extension: can't redefine function `%s'
tr: extension: `%s' işlevi yeniden tanımlanamaz

en: extension: can't use gawk built-in `%s' as function name
tr: extension: bir gawk yerleşiği olan `%s' işlev ismi olamaz

en: extension: cannot open `%s' (%s)
tr: extension: `%s' açılamıyor (%s)

en: extension: function `%s' already defined
tr: extension: `%s' işlevi zaten tanımlı

en: extension: function name `%s' previously defined
tr: extension: işlev ismi `%s' evvelce tanımlanmış

en: extension: illegal character `%c' in function name `%s'
tr: extension: `%2$s' işlevindeki `%1$c' karakteri kuraldışı

en: extension: library `%s': cannot call function `%s' (%s)
tr: extension: kitaplık `%s': `%s' işlevi çağrılamıyor (%s)

en: extension: missing function name
tr: extension: işlev ismi eksik

en: failure status (%d) on file close of `%s' (%s)
tr: başarısızlık durumu (%d): `%s' dosyasının kapatılması (%s)

en: failure status (%d) on pipe close of `%s' (%s)
tr: başarısızlık durumu (%d): `%s' veriyolunun kapatılması (%s)

en: fatal error: internal error
tr: ölümcül iç hata

en: fatal:
tr: ölümcül:

en: fflush: `%s' is not an open file, pipe or co-process
tr: fflush: `%s' bir açık dosya, veriyolu ya da bir yan işlem değil

en: fflush: cannot flush: file `%s' opened for reading, not writing
tr: fflush: kanala yazılamadı: dosya `%s' okumak için açıldı, yazmak için değil

en: fflush: cannot flush: pipe `%s' opened for reading, not writing
tr: fflush: kanala yazılamadı: veriyolu `%s' okumak için açıldı, yazmak için değil

en: file `%s' is a directory
tr: `%s' dosya değil dizin

en: file flush of `%s' failed (%s).
tr: `%s'in dosya ile veri aktarımı başarısız (%s).

en: filename `%s' for `%s' redirection may be result of logical expression
tr: `%s' dosya ismi (`%s' yönlendirmesi için) mantıksal ifadenin sonucu olabilir

en: floating point exception
tr: Gerçel sayı istisnası

en: for loop: array `%s' changed size from %ld to %ld during loop execution
tr: for loop: `%s' dizisinin boyu döngünün yorumlanması sırasında %ld iken %ld oldu

en: from %s
tr: %s'den

en: function `%s' called but never defined
tr: `%s' işlevi çağrıldı ama hiç atanmamış

en: function `%s' called with more arguments than declared
tr: `%s' işlevi bildirilenden daha fazla argümanla çağrıldı

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
tr: `%s' işlevi `(' ile isim arasında boşlukla çağrılmış,
    ya da bir değişken veya bir dizi olarak kullanılmış

en: function `%s' defined but never called
tr: `%s' işlevi atanmış ama hiç çağrılmadı

en: function `%s' not defined
tr: `%s' işlevi tanımsız

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
tr: `%s' işlevi: %d. argüman: dizi tek değerli bir değişken olarak kullanılmaya çalışılıyor

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
tr: `%s' işlevi: %d. argüman: tek değerli değişken bir dizi olarak kullanılmaya çalışılıyor

en: function `%s': can't use function name as parameter name
tr: işlev `%s': işlev ismi parametre ismi olarak kullanılamaz

en: function `%s': missing argument #%d
tr: `%s' işlevi: %d. argüman eksik

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
tr: `%s' işlevi: %d. parametre, `%s', %d. parametrenin tekrarı

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
tr: `%s' işlevi: parametre, `%s'global değişkeni gölgeliyor

en: function name `%s' previously defined
tr: işlev ismi `%s' önceden atanmış

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
tr: gawk bir dizge kalıplarını tarama ve işleme dilidir.
    Öntanımlı olarak standart girdiyi okur ve standart çıktıya yazar.

en: gensub: third argument of 0 treated as 1
tr: gensub: 0 olan 3. argüman 1 kabul edildi

en: illegal type (%s) in tree_eval
tr: tree_eval içinde kuraldışı tür (%s)

en: index: received non-string first argument
tr: index: ilk argüman dizge olmayan türde alındı

en: index: received non-string second argument
tr: index: ikinci argüman dizge olmayan türde alındı

en: int: received non-numeric argument
tr: int: sayısal olmayan argüman alındı

en: internal error: %s with null vname
tr: iç hata: null vname'li %s

en: invalid char '%c' in expression
tr: ifade içinde '%c' karakteri geçersiz

en: invalid subscript expression
tr: indis ifadesi geçersiz

en: invalid tree type %s in redirect()
tr: redirect() içindeki ağaç türü %s geçersiz

en: length: received non-string argument
tr: length: dizge olmayan argüman alındı

en: local port invalid in `%s'
tr: `%s' deki yerel port geçersiz

en: log: received negative argument %g
tr: log: negatif argüman %g alındı

en: log: received non-numeric argument
tr: log: sayısal olmayan argüman alındı

en: lshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
tr: lshift(%lf, %lf): tamsayı kısım kalacak şekilde kalanı atılacak

en: lshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
tr: lshift(%lf, %lf): negatif değerler tuhaf sonuçlar verecek

en: lshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
tr: lshift(%lf, %lf): çok büyük kaydırma değeri tuhaf sonuçlar verecek

en: lshift: received non-numeric first argument
tr: lshift: ilk argüman sayısal olmayan türde alındı

en: lshift: received non-numeric second argument
tr: lshift: ikinci argüman sayısal değil

en: match: third argument is a gawk extension
tr: match: üçüncü argüman bir gawk uzantısı

en: match: third argument is not an array
tr: match: üçüncü argüman bir dizi değil

en: mktime: received non-string argument
tr: mktime: dizge olmayan argüman alındı

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
tr: ast süreçte veriyolu standart girdiye taşınamadı (dup: %s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
tr: ast süreçte veriyolu standart çıktıya taşınamadı (dup: %s)

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
tr: ast süreçte yardımcı pty standart girdiye taşınamadı (dup: %s)

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
tr: ast süreçte yardımcı pty standart çıktıya taşınamadı (dup: %s)

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
tr: `RS' çoklu karakter değeri bir gawk uzantısıdır

en: multistage two-way pipelines don't work
tr: çok katlı iki yönlü veriyolları çalışmaz

en: must supply a remote hostname to `/inet'
tr: `/inet' e bir karşı makina ismi sağlanmalı

en: must supply a remote port to `/inet'
tr: `/inet' e bir karşı port sağlanmalı

en: must use `count$' on all formats or none
tr: tüm biçemlerde ya `count$' kullanmalısınız ya da hiçbir şey

en: no (known) protocol supplied in special filename `%s'
tr: özel dosya ismi `%s' içinde (bilinen) bir protokol sağlanmamış

en: no `$' supplied for positional field width or precision
tr: konumsal alan genişliği ya da duyarlığı için `$' kullanılmamış

en: no explicit close of co-process `%s' provided
tr: `%s' alt-işleminin açıkça kapatılması istenmedi

en: no explicit close of file `%s' provided
tr: `%s' dosyasının açıkça kapatılması istenmedi

en: no explicit close of pipe `%s' provided
tr: `%s' veriyolunun açıkça kapatılması istenmedi

en: no explicit close of socket `%s' provided
tr: `%s' soketinin açıkça kapatılması istenmedi

en: no hex digits in `\x' escape sequence
tr: `\x' önceleme dizgesinde onaltılık rakamlar yok

en: no pre-opened fd %d
tr: ön açılışlı bir %d dosya tanımlayıcısı yok

en: no program text at all!
tr: program metni hiç yok!

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
tr: END eyleminin içinde yönlendirme yapmayan `getline' tanımsız

en: not enough arguments to satisfy format string
tr: biçem dizgesini oluşturacak yeterli argüman yok

en: null string for `FS' is a gawk extension
tr: `FS' için null dizge bir gawk uzantısıdır

en: old awk does not support operator `**'
tr: `**' işlemimini eski awk desteklemiyor

en: old awk does not support operator `**='
tr: `**=' işlemimini eski awk desteklemiyor

en: only root may use `/inet/raw'.
tr: `/inet/raw' sadece root tarafından kullanılabilir

en: operator `^' is not supported in old awk
tr: `^' işlemimini eski awk desteklemiyor

en: operator `^=' is not supported in old awk
tr: `^=' işlemimini eski awk desteklemiyor

en: or(%lf, %lf): fractional values will be truncated
tr: or(%lf, %lf): tamsayı kısım kalacak şekilde kalanı atılacak

en: or(%lf, %lf): negative values will give strange results
tr: or(%lf, %lf): negatif değerler tuhaf sonuçlar verecek

en: or: received non-numeric first argument
tr: or: ilk argüman sayısal olmayan türde alındı

en: or: received non-numeric second argument
tr: or: ikinci argüman sayısal değil

en: pipe flush of `%s' failed (%s).
tr: `%s'in veriyolu ile veri aktarımı başarısız (%s).

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
tr: BEGIN veya END kuralındaki `print' aslında `print ""' olmalıydı

en: printf: no arguments
tr: printf: argüman yok

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
tr: açık dosyalar için sistem sınırı aşıldı: çoğul dosya tanımlayıcılara başlarken

en: reason unknown
tr: sebebi bilinmiyor

en: reference to uninitialized argument `%s'
tr: başlangıç değeri olmayan `%s' argümanına başvuru

en: reference to uninitialized element `%s["%s"]'
tr: ilklendirilmemiş öğeye ( %s["%s"] ) başvuru yapılıyor

en: reference to uninitialized field `$%d'
tr: ilklendirilmemiş `$%d' alanına başvuru

en: reference to uninitialized variable `%s'
tr: öndeğer ataması yapılmamış `%s' değişkenine başvuru

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
tr: düzenli ifade sabiti `/%s/' bir C açıklaması gibi görünüyor ama değil

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
tr: %d numaralı argüman bir düzenli ifade sabiti

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
tr: düzenli ifade `~' ya da `!~' işlemiminin solunda

en: regular expression on right of assignment
tr: düzenli ifade atamanın sağında

en: regular expression on right of comparison
tr: düzenli ifade karşılaştırmanın sağında

en: remote port invalid in `%s'
tr: `%s' de karşı port geçersiz

en: restoring stdin in parent process failed
tr: üst süreçte stdG eski durumuna getirilemedi

en: restoring stdout in parent process failed
tr: üst süreçte stdÇ eski durumuna getirilemedi

en: rshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
tr: rshift(%lf, %lf): tamsayı kısım kalacak şekilde kalanı atılacak

en: rshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
tr: rshift(%lf, %lf): negatif değerler tuhaf sonuçlar verecek

en: rshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
tr: rshift(%lf, %lf): çok büyük kaydırma değeri tuhaf sonuçlar verecek

en: rshift: received non-numeric first argument
tr: rshift: ilk argüman sayısal olmayan türde alındı

en: rshift: received non-numeric second argument
tr: rshift: ikinci argüman sayısal değil

en: running %s setuid root may be a security problem
tr: %s root yetkileriyle çalıştırıldığında güvenlik sorunları olabilir

en: sending profile to standard error
tr: profil standart hataya gönderiliyor

en: shadow_funcs() called twice!
tr: shadow_funcs() iki kere çağrıldı!

en: sin: received non-numeric argument
tr: sin: sayısal olmayan argüman alındı

en: source file `%s' is empty
tr: kaynak dosyası `%s' boş

en: source file does not end in newline
tr: kaynak dosyasının sonunda satırsonu eksik

en: special file name `%s' is incomplete
tr: özel dosya ismi `%s' tamamlanmamış

en: split: null string for third arg is a gawk extension
tr: split: üçüncü argüman olan null dizge bir gawk uzantısı

en: split: second argument is not an array
tr: split: ikinci argüman bir dizi değil

en: sqrt: called with negative argument %g
tr: sqrt: negatif argüman %g ile çağrıldı

en: sqrt: received non-numeric argument
tr: sqrt: sayısal olmayan argüman alındı

en: srand: received non-numeric argument
tr: srand: sayısal olmayan argüman alındı

en: standard output
tr: standart çıktı

en: statement has no effect
tr: deyim etkisiz

en: statement may have no effect
tr: deyim bir etkiye sahip olmayabilir

en: strftime: received empty format string
tr: strftime: boş biçem dizgesi alındı

en: strftime: received non-numeric second argument
tr: strftime: ikinci argüman sayısal olmayan türde alındı

en: strftime: received non-string first argument
tr: strftime: ilk argüman dizge olmayan türde alındı

en: subscript of array `%s' is null string
tr: dizinin indisi `%s' bir null dizge

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
tr: substr: uzunluk %g, %g başlangıç indisinde ilk argümanın uzunluğunu (%lu) aşar

en: substr: length %g is not >= 0
tr: substr: uzunluk %g => 0 değil

en: substr: length %g is not >= 1
tr: substr: uzunluk %g >= 1 değil

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
tr: substr: dizge indislemesi için uzunluk olarak %g çok fazla, %g den sonrası gözardı ediliyor

en: substr: non-integer length %g will be truncated
tr: substr: tamsayı olmayan uzunluk %g den ondalık kısım çıkarılacak

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
tr: substr: tamsayı olmayan başlangıç indeksi %g den ondalık kısım çıkarılacak

en: substr: source string is zero length
tr: substr: kaynak dizge sıfır uzunlukta

en: substr: start index %g is invalid, using 1
tr: substr: başlangıç indeksi olarak %g geçersiz, 1 kullanılıyor

en: substr: start index %g is past end of string
tr: substr: başlangıç indisi %g dizgenin sonundan sonra

en: system: received non-string argument
tr: system: dizge olmayan argüman alındı

en: there were shadowed variables.
tr: gölgeli değişkenler vardı.

en: tolower: received non-string argument
tr: tolower: dizge olmayan argüman alındı

en: too many arguments supplied for format string
tr: biçem dizgesi için çok fazla argüman sağlanmış

en: too many pipes or input files open
tr: çok fazla veriyolu ya da dosya açık

en: toupper: received non-string argument
tr: toupper: dizge olmayan argüman alındı

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
tr: `LINT' atamasından dolayı `--lint' kapatılıyor

en: unexpected newline or end of string
tr: beklenmeyen satırsonu ya da dizge sonu

en: unexpected type %s in prec_level
tr: prec_level'da anlaşılamayan tür %s

en: unknown nodetype %d
tr: %d. düğümtürü bilinmiyor

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
tr: `%.*s' dosyası için `>' ve `>>' karışımı gereksiz

en: unterminated regexp
tr: sonlandırılmamış düzenli ifade

en: unterminated regexp at end of file
tr: dosya sonunda sonlandırılmamış düzenli ifade

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
tr: sonlandırılmamış düzenli ifade dosya sonunda `\' ile bitiyor

en: unterminated string
tr: sonlandırılmamış dizge

en: use `PROCINFO["%s"]' instead of `%s'
tr: `PROCINFO["%s"]' kullanın (`%s' yerine)

en: use `PROCINFO[...]' instead of `/dev/user'
tr: `/dev/user' yerine `PROCINFO[...]' kullanın

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
tr: `\ #...' satır uzatma kullanımı taşınabilir değil

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
tr: dcgettext(_"...") kullanımı yanlış: altçizgiyi kaldırın

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
tr: dcngettext(_"...") kullanımı yanlış: altçizgiyi kaldırın

en: use of non-array as array
tr: dizi olmayan değişken dizi olarak kullanılmış

en: warning:
tr: uyarı:

en: xor(%lf, %lf): fractional values will be truncated
tr: xor(%lf, %lf): tamsayı kısım kalacak şekilde kalanı atılacak

en: xor(%lf, %lf): negative values will give strange results
tr: xor(%lf, %lf): negatif değerler tuhaf sonuçlar verecek

en: xor: received non-numeric first argument
tr: xor: ilk argüman sayısal olmayan türde alındı

en: xor: received non-numeric second argument
tr: xor: ikinci argüman sayısal değil
