tar 1.18 - en to tr translation catalogue (490 entries)

en: 
    *This* tar defaults to:
tr: 
    *Bu* tar için öntanımlılar:

en: 
    Report bugs to <%s>.
tr: 
    Yazılım hatalarını <%s> adresine,
    çeviri hatalarını <gnu-tr@belgeler.org> adresine bildiriniz.

en:   or:
tr:     veya:

en:  !             Spawn a subshell
tr:  !                   bir alt kabuk açılır

en:  ?             Print this list
tr:  ?                    Bu listeyi basar

en:  [OPTION...]
tr:  [SEÇENEK...]

en:  link to %s
tr:  bağı -> %s

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
tr:  n isim              Sonraki (ve peşisıra) bölüm(ler) için yeni dosya ismi
     q                   Uygulama sonlandırılır
     y veya <enter>      İşlem sürdürülür

en:  unknown file type %s
tr:  bilinmeyen dosya türü %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter must be positive
tr: %.*s: ARGP_HELP_FMT parametresi pozitif olmalı

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
tr: %.*s: ARGP_HELP_FMT parametresi bir değer gerektirir

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
tr: %.*s: ARGP_HELP_FMT ile belirtilen parametre bilinmiyor

en: %s command failed
tr: %s komutu başarısız

en: %s is not continued on this volume
tr: %s bu bölümde devam etmiyor

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
tr: %s belki de bu bölümde devam ediyor: başlıktaki isim kırpılmış

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
tr: %s yanlış uzunluk (%s != %s + %s)

en: %s: Cannot %s
tr: %s: %s olanaksız

en: %s: Cannot change mode to %s
tr: %s: Kip %s olarak değiştirilemez

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
tr: %s: Dosya sahipliği, Kullanıcı-kimlik %lu ve Grup-kimlik %lu olarak değiştirilemez.

en: %s: Cannot create symlink to %s
tr: %s: %s'e sembolik bağ oluşturulamıyor

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
tr: %s: Dosya çıkarılamaz -- dosyanın başı diğer bölümde

en: %s: Cannot hard link to %s
tr: %s: %s'e sabit bağ kurulamıyor

en: %s: Cannot remove
tr: %s: Kaldırılamaz

en: %s: Cannot rename to %s
tr: %s: İsmi %s olarak değiştirilemez

en: %s: Cannot seek to %s
tr: %s: %s e gidilemiyor

en: %s: Deleting %s
tr: %s: %s siliniyor

en: %s: Directory has been renamed
tr: %s: Dizin adı değiştirilmişti

en: %s: Directory has been renamed from %s
tr: %s: Dizinin eski adı %s idi

en: %s: Directory is new
tr: %s: Dizin yeni

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
tr: %s: durumu çıkarılamadan dizin ismi değiştirildi

en: %s: File removed before we read it
tr: %s: Dosya okunamadan kaldırıldı

en: %s: File shrank by %s byte | %s: File shrank by %s bytes
tr[0]: %s: Dosya %s baytta kırpılmış
tr[1]: %s: Dosya %s baytta kırpılmış

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
tr[0]: %s: Dosya %s baytta kaldı; sıfırlarla dolduruluyor
tr[1]: %s: Dosya %s baytta kaldı; sıfırlarla dolduruluyor

en: %s: Invalid archive format
tr: %s: Geçersiz arşiv biçimi

en: %s: Invalid group
tr: %s: geçersiz grup

en: %s: Not found in archive
tr: %s: Arşivde yok

en: %s: Not purging directory: unable to stat
tr: %s: dizin temizlenmiyor: durumlama yapılamadı

en: %s: Omitting
tr: %s: Geçiliyor

en: %s: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
tr[0]: %1$s: %3$lu bayt okunurken  %2$s. baytta okuma hatası
tr[1]: %1$s: %3$lu bayt okunurken  %2$s. baytta okuma hatası

en: %s: Required occurrence not found in archive
tr: %s: Arşivde bulunması gerekirken yok

en: %s: Too many arguments
tr: %s: argüman sayısı fazla

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
tr: %s: Dizin oluşturulurken anlaşılamayan uyumsuzluk

en: %s: Unknown file type `%c', diffed as normal file
tr: %s: '%c' dosya türü bilinmiyor, normal dosya olarak karşılaştırıldı

en: %s: Unknown file type `%c', extracted as normal file
tr: %s: Bilinmeyen dosya türü '%c', normal dosya olarak çıkartılıyor

en: %s: Unknown file type; file ignored
tr: %s: Bilinmeyen dosya türü; dosya yoksayıldı

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
tr[0]: %s: Bölüm etiketi çok uzun (sınır: %lu bayt)
tr[1]: %s: Bölüm etiketi çok uzun (sınır: %lu bayt)

en: %s: Warning: Cannot %s
tr: %s: Uyarı: %s olanaksız

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
tr: %s: Uyarı: %s e gidilemiyor

en: %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
tr[0]: %1$s: Uyarı: %3$lu bayt okunurken  %2$s. baytta okuma hatası
tr[1]: %1$s: Uyarı: %3$lu bayt okunurken  %2$s. baytta okuma hatası

en: %s: Was unable to backup this file
tr: %s: Bu dosyayı yedeklemek mümkün olmadı

en: %s: Wrote only %lu of %lu byte | %s: Wrote only %lu of %lu bytes
tr[0]: %1$s: %3$lu baytın sadece %2$lu baytı yazıldı
tr[1]: %1$s: %3$lu baytın sadece %2$lu baytı yazıldı

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
tr: %s: %s arabellekleme dizini yaftasını içeriyor; %s

en: %s: contains invalid volume number
tr: %s: geçersiz bölüm numarası içeriyor

en: %s: directory is on a different device: not purging
tr: %s: dizin farklı bir aygıtta: temizlenmiyor

en: %s: door ignored
tr: %s: kapı yoksayıldı

en: %s: file changed as we read it
tr: %s: dosya okundu olarak imlendi

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
tr: %s: dosya farklı bir dosya sisteminde; dökümlenmedi

en: %s: file is the archive; not dumped
tr: %s: dosya arşivdir; dökümlenmedi

en: %s: file is unchanged; not dumped
tr: %s: dosya değişmedi; dökümlenmedi

en: %s: file list already read
tr: %s: dosya listesi zaten okundu

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
tr: %s: dosya ismi çok uzun (parçalanamıyor); dökümlenmedi

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
tr: %s: dosya ismi çok uzun (en çok %d olabilir); dökümlenmedi

en: %s: file name read contains nul character
tr: %s: okunan dosya ismi boş karakter içeriyor

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
tr: %s: dosya ismi GNU çoklu bölüm başlığında saklanamayacak kadar uzun, kırpıldı

en: %s: illegal option -- %c
tr: %s: kuraldışı seçenek -- %c

en: %s: implausibly old time stamp %s
tr: %s: makul olmayan eski tarih damgası %s

en: %s: invalid option -- %c
tr: %s: geçersiz seçenek -- %c

en: %s: link name is too long; not dumped
tr: %s: bağ ismi çok uzun; dökümlenmedi

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
tr: %s: seçenek `%c%s' argümansız kullanılır

en: %s: option `%s' is ambiguous
tr: %s: `%s' seçeneği belirsiz

en: %s: option `%s' requires an argument
tr: %s: `%s' seçeneği bir argümanla kullanılır

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
tr: %s: `--%s' seçeneği argümansız kullanılır

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
tr: %s: `-W %s' seçeneği argümansız kullanılır

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
tr: %s: `-W %s' seçeneği belirsiz

en: %s: option requires an argument -- %c
tr: %s: seçenek bir argümanla kullanılır -- %c

en: %s: socket ignored
tr: %s: soket yoksayıldı

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
tr: %s: zaman damgası %s %s s gelecekte

en: %s: unrecognized option `%c%s'
tr: %s: `%c%s' seçeneği bilinmiyor

en: %s: unrecognized option `--%s'
tr: %s: `--%s' seçeneği bilinmiyor

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
tr: (YAZILIM HATASI) Sürümünü bilmiyor!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
tr: (YAZILIM HATASI) Seçenek tanınmak zorunda!?

en: (pipe)
tr: (boru)

en: --Continued at byte %s--
tr: --Devamı bayt %s de--

en: --Long Link--
tr: --Uzun  Bağ--

en: --Long Name--
tr: --Uzun İsim--

en: --Volume Header--
tr: --Bölüm Başlığı--

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
tr: --atime-preserve='system' seçeneği bu platformda desteklenmiyor

en: --checkpoint value is not an integer
tr: --checkpoint değeri bir tamsayı değil

en: --occurrence cannot be used in the requested operation mode
tr: --occurrence istenen işlem kipinde kullanılamaz

en: --occurrence is meaningless without a file list
tr: --occurrence bir dosya listesi olmaksızın anlamlı değil

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
tr: --pax-option sadece POSIX arşivlerinde kullanılabilir

en: --stat requires file names
tr: --stat seçeneği dosya isimleri gerektirir

en: -T reads null-terminated names
tr: -T boş karakter sonlandırmalı isimleri okur

en: -T reads null-terminated names, disable -C
tr: -T boş karakter sonlandırmalı isimleri okur, -C iptal edilir

en: A lone zero block at %s
tr: %s de tek başına sıfır bloğu

en: ARCHIVE
tr: ARŞİV

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
tr: ARGP_HELP_FMT: %s değeri %s değerinden küçük ya da ona eşit

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
tr: DOSYAya BOYUT bayt eklenir. BOYUT evvelce --length seçeneği ile belirtilir.

en: Archive base-256 value is out of %s range
tr: Arşiv base-256 değeri %s aralığının dışında

en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
tr: Arşiv %.*s içeriyor, halbuki orada sayısal %s değeri bekleniyor

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
tr: Arşivdeki dosya isimleri dosya yolu içermiyor.

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
tr: Arşiv atıl base-64 başlıklar içeriyor

en: Archive format selection:
tr: Arşiv biçimi seçimi:

en: Archive is compressed. Use %s option
tr: Aeşiv sıkıştırılmış. %s seçeneğini kullanın

en: Archive not labeled to match %s
tr: Arşiv etiketi %s ile eşleşmiyor

en: Archive octal value %.*s is out of %s range
tr: Arşiv sekizlik değeri %.*s aralığın %s dışında

en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
tr: Arşiv sekizlik değeri %.*s aralığın %s dışında; ikinin tümleyeni kabul ediliyor

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
tr: Arşiv imzalı base-64 dizge %s, %s aralığının dışında

en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
tr: Arşiv değeri %s %s türünün %s..%s aralığının dışında

en: At beginning of tape, quitting now
tr: Bandın başlangıcında, şimdilik çıkıyor

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
tr: Sembolik bağlar, sabit bağlar olarak çıkarılmaya çalışılıyor

en: BLOCKS
tr: BLOK

en: BLOCKS x 512 bytes per record
tr: kayıt başına BLOK x 512 bayt

en: Bad incremental file format
tr: Arttırımlı dosya biçimi hatalı

en: Blanks in header where numeric %s value expected
tr: Sayısal %s değeri beklenirken başlıkta boşluklar bulundu

en: CHANGES
tr: KİP

en: COMMAND
tr: KOMUT

en: CONTROL
tr: DENETİM

en: Cannot allocate buffer space
tr: Tampon alanı ayrılamıyor

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
tr: Arşiv dosyası geri alınamaz; -i olmaksızın okunamayabilir

en: Cannot change working directory
tr: Çalışma dizini değiştirilemez

en: Cannot combine --listed-incremental with --newer
tr: --listed-incremental ile --newer birlikte kullanılamaz

en: Cannot concatenate compressed archives
tr: Sıkıştırılmış arşivler birleştirilemez

en: Cannot create temporary directory using template %s
tr: %s şablonu kullanılarak geçici dizin oluşturulamıyor

en: Cannot execute remote shell
tr: Uzak kabuk çalıştırılamıyor

en: Cannot rename %s to %s
tr: %s ismi %s olarak değiştirilemez

en: Cannot save working directory
tr: Çalışılan dizin kaydedilemez

en: Cannot update compressed archives
tr: Sıkıştırılmış arşivler güncellenemez

en: Cannot use multi-volume compressed archives
tr: Çok sayıda bölüm içeren sıkıştırılmış arşivler kullanılamıyor

en: Cannot verify compressed archives
tr: Sıkıştırılmış arşivler doğrulanamaz

en: Cannot verify multi-volume archives
tr: Çok sayıda bölüm içeren arşivler doğrulanamaz

en: Cannot verify stdin/stdout archive
tr: stdG/stdÇ arşivi doğrulanamaz

en: Command dumped core
tr: Komut bellek dökümü verdi

en: Command exited successfully
tr: Komut başarıyla sonlandı

en: Command failed with status %d
tr: Komut %d çıkış durumu ile başarısız oldu

en: Command stopped on signal %d
tr: Komut %d sinyali ile durduruldu

en: Command terminated
tr: Komut sonlandı

en: Command terminated on signal %d
tr: Komut %d sinyali ile sonlandırıldı

en: Compatibility options:
tr: Uyumluluk seçenekleri:

en: Conflicting compression options
tr: Sıkıştırma seçenekleri çelişiyor

en: Contents differ
tr: İçerikler farklı

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
tr[0]: Sadece %2$lu baytın %1$lu baytı okunabildi
tr[1]: Sadece %2$lu baytın %1$lu baytı okunabildi

en: Cowardly refusing to create an empty archive
tr: Bir boş arşivin oluşturulması ister istemez reddediliyor

en: Create file of the given SIZE
tr: Dosya belirtilen BOYUTta oluşturulur

en: Creating directory:
tr: Oluşturulan dizin:

en: Current %s is newer or same age
tr: Mevcut %s daha yeni ya da yaşıt

en: DATE
tr: TARİH

en: DATE-OR-FILE
tr: DOSYA-TARİHİ

en: DIR
tr: DİZİN

en: Date sample file not found
tr: Tarih örnekleri dosyası bulunamadı

en: Deleting non-header from archive
tr: Arşivden başlık-olmayan siliniyor

en: Device blocking:
tr: Aygıtın blok düzeni:

en: Device number differs
tr: Aygıt numaraları farklı

en: Device selection and switching:
tr: Aygıt seçimi ve aygıt değiştirme:

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
tr: İcra edilen sınamalar ve KOMUTun çıkış durumu gösterilir

en: EOF where user reply was expected
tr: Kullanıcı cevabı beklenirken dosya sonuna gelindi

en: EXPRESSION
tr: İFADE

en: Error exit delayed from previous errors
tr: Hata çıkışı önceki hatalardan dolayı gecikti

en: Error is not recoverable: exiting now
tr: Hata kurtarılabilir değil: şimdilik çıkılıyor

en: Error parsing number near `%s'
tr: Sayı çözümlenirken `%s' civarında hata

en: Execute COMMAND
tr: KOMUT çalıştırılır

en: Execute given COMMAND. Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch
tr: Belirtilen KOMUT çalıştırılır. --checkpoint ile ve --cut, --append, --touch seçeneklerinden biri ile birlikte kullanışlıdır

en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
tr: Ek başlık %s=%s, %s..%s aralığının dışında

en: Extended header length %*s is out of range
tr: Ek başlık uzunluğu %*s aralık dışında

en: Extended header length is out of allowed range
tr: Ek başlık uzunluğu izin verilen aralığın dışında

en: Extracting contiguous files as regular files
tr: Bitişik dosyaları normal dosyalar olarak çıkarıyor

en: FILE
tr: DOSYA

en: FORMAT
tr: BİÇİM

en: FORMAT is one of the following:
tr: BİÇİM şunlardan biri olabilir:

en: Field too long while reading snapshot file
tr: Anlık görüntü dosyası okunurken alan çok uzun

en: File creation options:
tr: Dosya oluşturma seçenekleri:

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
tr: Dosya ismi eşleştirme seçenekleri
    (içerme ve dışlama kalıplarının her ikisi de etkili):

en: File name not specified. Try again.
tr: Dosya ismi belirtilmemiş. Tekrar deneyin.

en: File name transformations:
tr: Dosya ismi dönüşümleri:

en: File statistics options:
tr: Dosya istatistikleri seçenekleri:

en: File type differs
tr: Dosya türleri farklı

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
tr: Dosyayı belirtilen ŞABLON ile doldurur. ŞABLON 'default' veya 'zeros' olabilir

en: GNU `tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
tr: GNU `tar' çok sayıda dosyayı birarada tek bir disk arşivi olarak veya teybe
     kaydeder ve böyle bir arşivden dosyaları tek tek çıkarabilir
    
    Örnekler:
      tar -cf arşiv.tar foo bar  # foo ve bar dosyalarından arşiv.tar oluşturulur
      tar -tvf arşiv.tar         # arşiv.tar içindeki dosyalar listelenir
      tar -xf arşiv.tar          # arşiv.tar'dan tüm dosyalar çıkarılır

en: GNU features wanted on incompatible archive format
tr: GNU özellikleri ile uyumsuz arşiv biçimi

en: GNU format as per tar <= 1.12
tr: tar <= 1.12 için GNU biçimi

en: GNU tar 1.13.x format
tr: GNU tar 1.13.x biçimi

en: Garbage command
tr: Bozuk komut

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
tr: ARGP_HELP_FMT bozuk: %s

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
tr: Seyrek dosya üretilir. Komut satırının kalanı dosya eşlemini verir.

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
tr: Üretilen isim/değer çifti çok uzun (isim=%s, uzunluk=%s)

en: Generating negative octal headers
tr: Negatif sekizlik başlık üretiliyor

en: Gid differs
tr: Grup-kimlikler farklı

en: Handling of file attributes:
tr: Dosya özniteliklerinin elde edilmesi:

en: Ignoring unknown extended header keyword `%s'
tr: Bilinmeyen ek başlık anahtar sözcüğü `%s' yoksayılıyor

en: Informative output:
tr: Bilgilendirme çıktısı:

en: Input string too long
tr: Girdi dizgesi çok uzun

en: Invalid blocking factor
tr: Bloklama çarpanı geçersiz

en: Invalid device number
tr: Geçersiz aygıt numarası

en: Invalid inode number
tr: Geçersiz düğüm numarası

en: Invalid input. Type ? for help.
tr: Girdi geçersiz, Yardım için ? yazın.

en: Invalid mode given on option
tr: Seçenekte verilen kip geçersiz

en: Invalid modification time (nanoseconds)
tr: Değişiklik zamanı (nanosaniye cinsinden) geçersiz

en: Invalid modification time (seconds)
tr: Değişiklik zamanı (saniye cinsinden) geçersiz

en: Invalid number
tr: Sayı geçersiz

en: Invalid number of elements
tr: Elemen sayısı geçersiz

en: Invalid owner
tr: Sahip geçersiz

en: Invalid record size
tr: Kayıt uzunluğu geçersiz

en: Invalid size: %s
tr: Geçersiz boyut: %s

en: Invalid sparse version value
tr: Seyrek sürüm değeri geçersiz

en: Invalid tape length
tr: Kayıt ortamının uzunluğu geçersiz

en: Invalid time stamp
tr: Geçersiz zaman damgası

en: Invalid value for record_size
tr: record_size için geçersiz değer

en: Keyword %s cannot be overridden
tr: %s anahtar sözcüğü çakıştırılamaz

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
tr: %s anahtar sözcüğü ya bilinmiyor ya da henüz gerçeklenmemiş

en: Local file selection:
tr: Yerel dosya seçimi:

en: MAJOR[.MINOR]
tr: ANA[.ALT]

en: MEMBER-NAME
tr: ÜYE-İSMİ

en: METHOD
tr: YÖNTEM

en: Main operation mode:
tr: Ana işlem kipi:

en: Malformed density argument: %s
tr: Hatalı yoğunluk argümanı: %s

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceeded by 'R'
tr: dumpdir bozuk: 'T' 'R' ile öncelenmemiş

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
tr: dumpdir bozuk: 'X' yinelenmiş

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
tr: dumpdir bozuk: 'X' hiç kullanılmamış

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
tr: dumpdir bozuk: 'R'deki isim boş

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
tr: dumpdir bozuk: 'T'deki isim boş

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
tr: dumpdir bozuk: umulan '%c' ama bulunan %#3o

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
tr: dumpdir bozuk: umulan'%c' ama bulunan veri sonu

en: Malformed extended header: excess %s=%s
tr: Ek başlık bozuk: %s=%s aşırıya kaçmış

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
tr: Ek başlık bozuk: %s geçersiz: değerler tek sayıda

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
tr: Ek başlık bozuk: %s geçersiz: umulmadık %c ayracı

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
tr: Ek başlık bozuk: %s=%s geçersiz

en: Malformed extended header: missing blank after length
tr: Ek başlık bozuk: uzunluktan sonra boşluk yok

en: Malformed extended header: missing equal sign
tr: Ek başlık bozuk: eşit işareti eksik

en: Malformed extended header: missing length
tr: Ek başlık bozuk: uzunluk eksik

en: Malformed extended header: missing newline
tr: Ek başlık bozuk: satırsonu eksik

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
tr: Uzun seçenekler için zorunlu veya isteğe bağlı olan argümanlar kısa seçenekler için de geçerlidir.

en: Missing links to %s.
tr: %s için bağlar kayıp.

en: Missing record terminator
tr: Kayıt sonlandırıcı eksik

en: Mod time differs
tr: Değişiklik zamanları farklı

en: Mode differs
tr: Kipleri farklı

en: More than one threshold date
tr: Birden fazla eşik tarihi

en: Multiple archive files require `-M' option
tr: Çok sayıda arşiv dosyası `-M' seçeneği gerektirir

en: NAME
tr: İSİM

en: NUMBER
tr: SAYI

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
tr: 512'nin katları olarak kayıt başına BOYUT bayt

en: Negative size: %s
tr: Negatif boyut: %s

en: No archive name given
tr: Arşiv ismi verilmemiş

en: No new volume; exiting.
tr: Yeni bölüm yok; çıkıyor.

en: Not linked to %s
tr: %s'e bağlı değil

en: Number out of allowed range: %s
tr: Numara izin verilen aralığın dışında: %s

en: Number syntax error
tr: Sayısal sözdizimi hatası

en: OFFSET
tr: KONUM

en: Old option `%c' requires an argument.
tr: Eski seçenek `%c' bir argümanla kullanılır.

en: Only one --to-command option allowed
tr: Sadece tek bir --to-command seçeneği kullanılabilir

en: Operation modifiers:
tr: İşlem değiştiriciler:

en: Option %s: Treating date `%s' as %s
tr: Seçenek %s: `%s' tarihi %s olarak ele alınıyor

en: Options `-%s' and `-%s' both want standard input
tr: `-%s' ve `-%s' seçeneklerinin ikisi de standart girdi istiyor

en: Options `-Aru' are incompatible with `-f -'
tr: `-Aru' seçenekleri `-f -' ile uyumsuz

en: Options `-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
tr: `-[0-7][lmh]' seçeneği *bu* tar ile desteklenmiyor

en: Other options:
tr: Diğer seçenekler:

en: Overwrite control:
tr: Üsteyazma denetimi:

en: PATTERN
tr: ŞABLON

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
tr: POSIX 1003.1-1988 (ustar) biçimi

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
tr: POSIX 1003.1-2001 (pax) biçimi

en: PROG
tr: UYG

en: Pattern %s cannot be used
tr: %s şablonu kullanılamıyor

en: Pattern matching characters used in file names. Please,
tr: Kalıp eşleme karakterleri dosya isimlerinde kullanılmış. Lütfen,

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
tr: Sınama SAYIsı aşıldığında belirtilen eylem uygulanır (aşağıya bakınız)

en: Premature end of file
tr: Dosya sonu belirsiz

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
tr: #%d. bölümü %s için hazırlamak istiyorsanız return tuşuna basınız:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
tr: Belirtilen her dosya için stat yapısının içeriğini basar. Öntanımlı BİÇİM:

en: Read checkpoint %u
tr: Okuma sınaması yeri %u

en: Read error in snapshot file
tr: Anlık görüntü dosyasında okuma hatası

en: Read file names from FILE
tr: Dosya isimleri DOSYAdan okunur

en: Reading %s
tr: %s okunuyor

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
tr[0]: Kayıt uzunluğu = %lu blok
tr[1]: Kayıt uzunluğu = %lu blok

en: Record size must be a multiple of %d.
tr: Kayıt uzunluğu %d nin katları olmalı

en: Removing leading `%s' from hard link targets
tr: Sabit bağ hedeflerinden `%s' kaldırılıyor

en: Removing leading `%s' from member names
tr: Üye isimlerinden `%s' kaldırılıyor

en: Renaming %s back to %s
tr: Gerisin geriye %s %s olarak değiştiriliyor

en: Renaming %s to %s
tr: %s %s olarak değiştiriliyor

en: Report bugs to %s.
tr: Yazılım hatalarını <%s> adresine,
    çeviri hatalarını <gnu-tr@belgeler.org> adresine bildiriniz.

en: SECS
tr: SAN

en: SIGNAL
tr: SiNYAL

en: SIZE
tr: BOYUT

en: STRING
tr: DİZGE

en: STYLE
tr: ŞEKİL

en: Seek direction out of range
tr: Arama yönü kapsamdışı

en: Seek offset error
tr: Arama başlangıcı hatası

en: Seek offset out of range
tr: Arama başlangıcı kapsamdışı

en: Seek to the given offset before writing data
tr: Veriyi yazmadan önce belirtilen konuma gider

en: Select output stream:
tr: Çıktı akımını seçiniz:

en: Set date for next --touch option
tr: Sonraki --touch seçeneği için tarih ayarlanır

en: Size differs
tr: Uzunlukları farklı

en: Size of a block for sparse file
tr: Seyrek dosyalar için blok boyu

en: Skipping to next header
tr: Sonraki başlığa atlanıyor

en: Substituting %s for unknown date format %s
tr: Bilinmeyen tarih biçemi %2$s yerine %1$s kullanılıyor

en: Substituting `.' for empty hard link target
tr: Boş sabit bağ hedefi için `.' ikamesi

en: Substituting `.' for empty member name
tr: Boş üye ismi için `.' ikamesi

en: Symlink differs
tr: Sembolik bağlar farklı

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
tr: Çalıştırma eylemlerini eşzamanlar. Bunlar --checkpoint seçeneği ile belirtilen sayı aşıldığında çalıştırılırlar.

en: Synchronous execution options:
tr: İcra eşzamanlama seçenekleri:

en: TEXT
tr: METİN

en: The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
tr: --suffix veya SIMPLE_BACKUP_SUFFIX ile belirtilmedikçe yedek soneki '~' dir.
    Sürüm denetimi aşağıdaki değerler --backup veya VERSION_CONTROL ile
    kullanılarak yapılabilir:
    
      none, off       yedekleme yapılmaz
      t, numbered     numaralı yedekleme yapılır
      nil, existing   numaralıysa numaralı, değilse basit yedekleme yapılır
      never, simple   daima basit yedekleme yapılır

en: This does not look like a tar archive
tr: Bu bir tar arşivi gibi görünmüyor

en: This volume is out of sequence
tr: Bu bölüm sıralama dışı

en: Too many errors, quitting
tr: Çok hata var, çıkıyor

en: Total bytes deleted: %s
tr: Silinen toplam bayt: %s

en: Total bytes read
tr: Okunan toplam bayt

en: Total bytes written
tr: Yazılan toplam bayt

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
tr: DOSYA --length seçeneği ile belirtilen boyutta kırpılır (belirtilmemişse 0)

en: Try `%s --help' for more information.
tr: Daha fazla bilgi için `%s --help' yazın.

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
tr: Daha fazla bilgi için `%s --help' veya `%s --usage' yazın.

en: Uid differs
tr: Kullanıcı-kimlikler farklı

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
tr[0]: Arşivde hizalanmamış blok (%lu bayt)
tr[1]: Arşivde hizalanmamış blok (%lu bayt)

en: Unexpected EOF in archive
tr: Arşivde beklenmeyen dosya sonu

en: Unexpected EOF in snapshot file
tr: Anlık görüntü dosyasında beklenmeyen dosya sonu

en: Unexpected field value in snapshot file
tr: Anlık görüntü dosyasında beklenmeyen alan değeri

en: Unexpected long name header
tr: Umulmadık uzun isim başlığı

en: Unknown date format
tr: Bilinmeyen tarih biçimi

en: Unknown density: `%c'
tr: Bilinmeyen yoğunluk: '%c'

en: Unknown field `%s'
tr: Bilinmeyen alan `%s'

en: Unknown quoting style `%s'. Try `%s --quoting-style=help' to get a list.
tr: Sarmalama şekli `%s' bilinmiyor. Listeyi almak için `%s --quoting-style=help' yazın.

en: Unknown signal name: %s
tr: Bilinmeyen  sinyal ismi: %s

en: Unknown system error
tr: Bilinmeyen sistem hatası

en: Update the access and modification times of FILE
tr: DOSYAnın değişiklik ve erişim zamanları güncellenir

en: Usage:
tr: Kullanımı:

en: Usage: %s [OPTION]
    Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process.
    
      --version  Output version info.
      --help     Output this help.
tr: Kullanımı: %s [SEÇENEK]
    Bir teybi uzak bağlantı üzerinden komut kabul ederek çalıştırır.
    
      --version   Sürümü basar.
      --help      Bu iletiyi basar.

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
tr[0]: DOĞRULAMA BAŞARISIZ: %d geçersiz başlık saptandı
tr[1]: DOĞRULAMA BAŞARISIZ: %d geçersiz başlık saptandı

en: Valid arguments are:
tr: Geçerli argümanlar:

en: Valid arguments for --quoting-style options are:
tr: --quoting-style seçeneği için geçerli değerler:

en: Verification may fail to locate original files.
tr: Doğrulama, özgün dosyaların konumlanmasında başarısız olabilir.

en: Verify
tr: Doğrulama

en: Volume %s does not match %s
tr: %s bölümü %s ile eşleşmiyor

en: Volume number overflow
tr: Bölüm numarası kapsamdışı

en: WARNING: Archive is incomplete
tr: UYARI: Arşiv eksik

en: Warning: the -I option is not supported; perhaps you meant -j or -T?
tr: Uyarı: -I seçeneği desteklenmiyor; -j ya da -T mi yazacaktınız yoksa?

en: Write checkpoint %u
tr: Yazma sınama yeri %u

en: Write to file NAME, instead of standard output
tr: Dosyalar standart çıktı yerine İSİM dosyasına yazılır

en: You may not specify more than one `-Acdtrux' option
tr: `-Acdtrux' seçenekleri birden fazla belirtilemez

en: You must specify one of the `-Acdtrux' options
tr: `-Acdtrux' seçeneklerinden biri belirtilmeli

en: [ARGS...]
tr: [ARGÜMANLAR...]

en: [FILE]...
tr: [DOSYA]...

en: ^[nN]
tr: ^[hHnN]

en: ^[yY]
tr: ^[eEyY]

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
tr: belirtilen DOSYA arşive eklenir (isim bir tire ile başlıyorsa kullanışlıdır)

en: additionally quote characters from STRING
tr: DİZGEdeki sarmalama karakterlerine ek olarak

en: always use numbers for user/group names
tr: kullanıcı/grup isimleri yerine daima numaraları kullanılır

en: ambiguous argument %s for %s
tr: `%2$s' için %1$s argümanı belirsiz

en: append files to the end of an archive
tr: dosyaları arşivin sonuna ekler

en: append tar files to an archive
tr: bir arşive tar dosyaları ekler

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
tr: arşivden çıkarılırken izinlere kullanıcıların umask'ı uygulanır (sıradan kullanıcılar için öntanımlı)

en: archive file is local even if it has a colon
tr: bir iki nokta üstüste içerse bile arşiv dosyası yereldir

en: archive is seekable
tr: arşiv arama yapılabilen türde

en: ask for confirmation for every action
tr: her eylemden önce doğrulama istenir

en: attempt to verify the archive after writing it
tr: yazdıktan sonra arşivi doğrulamaya çalışır

en: avoid descending automatically in directories
tr: dizinlerde özdevinimli olarak azalan sıralamadan kaçınılır

en: backup before removal, choose version CONTROL
tr: kaldırılmadan önce DENETİM sürümü seçilerek yedeklenir

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
tr: kaldırmadan önce uygun sonekle yedekleme yapılır (SIMPLE_BACKUP_SUFFIX ortam değişkeni ile belirlenmemişse sonek olarak '~' kullanılır

en: begin at member MEMBER-NAME in the archive
tr: arşivin ÜYE-İSMİ üyesinden başlanır

en: block %s:
tr: blok %s:

en: block %s: ** Block of NULs **
tr: blok %s: ** NUL bloku **

en: block %s: ** End of File **
tr: blok %s: ** Dosya Sonu **

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
tr: --delay-directory-restore seçeneğinin etkisi iptal edilir.

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
tr: seyrek dosyalar standart çıktıda üretilemez, --file seçeneğini kullanın

en: cannot open `%s'
tr: `%s' açılamıyor

en: cannot seek
tr: konumlanamıyor

en: cannot set time on `%s'
tr: zaman `%s' olarak ayarlanamaz

en: case sensitive matching (default)
tr: harf büyüklüklerine duyarlı eşleşme (öntanımlı)

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
tr: SAYI x 1024 bayt yazıldıktan sonra band değiştirilir

en: change to directory DIR
tr: DİZİN dizinine geçilir

en: child process
tr: alt süreç

en: compare date and time when data changed only
tr: sadece veri değişecekse tarih ve saat karşılaştırılır

en: contents not dumped
tr: içerik dökümlenmedi

en: control pax keywords
tr: pax anahtar sözcüklerini denetler

en: create a new archive
tr: yeni bir arşiv oluşturur

en: create archive of the given format
tr: belirtilen biçimin arşivi oluşturulur.

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
tr: arşivi METİN bölüm ismiyle oluşturur; listeleme/çıkarma sırasında METİN, bölüm ismini genelleme kalıbı olarak kullanılır

en: create/list/extract multi-volume archive
tr: çok bölümlü arşivi oluşturur/listeler/çıkarır

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
tr: herşey çıkarılana kadar çıkarılan dizinlerin izinleri ve değişiklik zamanlarının değiştirilmesi geciktirilir

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
tr: arşivden siler (teyplerde değil!)

en: directory not dumped
tr: dizin dökümlenmedi

en: disable quoting for characters from STRING
tr: DİZGEdeki karakterler için sarmalamayı iptal eder

en: disable use of some potentially harmful options
tr: bozuculuk olasılığı olan bazı seçeneklerin kullanımı iptal edilir

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
tr: her SAYIncı kayıtta gelişim iletisi gösterilir (öntanımlı: 10)

en: do not exit with nonzero on unreadable files
tr: dosyalar okunamadığında sıfırdan farklı bir değerle çıkılmaz

en: do not unquote filenames read with -T
tr: -T ile okunan dosyaisimlerine tırnak ayıklama uygulanmaz

en: don't extract file modified time
tr: dosya değişiklik zamanı çıkarılmaz

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
tr: arşivdeki kopyalaraından daha yeni dosyalar değiştirilmez

en: don't replace existing files when extracting
tr: çıkarılırken mevcut dosyalar değiştirilmez

en: don't strip leading `/'s from file names
tr: dosya isimlerinin başındaki `/'lar ayrılmaz

en: empty hierarchies prior to extracting directory
tr: dizin çıkarılmadan önce alt dizinleri silinir

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
tr: yafta dosyası hariç, CACHEDIR.TAG içeren dizinler dışlanır

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
tr: DOSYA'nın kendisi hariç, DOSYA içeren dizinlerin içerikleri hariç tutulur

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
tr: CACHEDIR.TAG içeren dizinler hariç tutulur

en: exclude directories containing FILE
tr: DOSYA içeren dizinler hariç tutulur

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
tr: CACHEDIR.TAG içeren dizinlerin altındaki herşey hariç tutulur

en: exclude everything under directories containing FILE
tr: DOSYA içeren dizinlerin altındaki herşey hariç tutulur

en: exclude files, given as a PATTERN
tr: belirtilen ŞABLONa uyan dosyalar hariç tutulur

en: exclude patterns listed in FILE
tr: DOSYAdaki şablonlara uyan isimler hariç tutulur

en: exec/tcp: Service not available
tr: exec/tcp: Servis yok

en: extract files as yourself
tr: dosyalar sizin sahipliğinizde çıkarılır

en: extract files from an archive
tr: bir arşivdeki dosyaları çıkarır

en: extract files to standard output
tr: dosyalar standart çıktıya çıkarılır

en: extract information about file permissions (default for superuser)
tr: dosya izinleri ile ilgili bilgileri çıkarır (root kullanıcısı için öntanımlı)

en: file name contains null character
tr: dosya ismi boş karakter içeriyor

en: filter the archive through bzip2
tr: arşivi bzip2 üzerinden geçirir

en: filter the archive through compress
tr: arşivi compress üzerinden geçirir

en: filter the archive through gzip
tr: arşivi gzip üzerinden geçirir

en: filter through PROG (must accept -d)
tr: arşivi UYG üzerinden geçirir (UYG -d kabul etmeli)

en: find differences between archive and file system
tr: arşiv ile dosya sistemi arasındaki farklar bulunur

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
tr: sembolik bağlar izlenir; hedeflerindeki dosyalar arşivlenir ve dökümlenir

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
tr: KİP eklenen dosyaların (sembolik) kipi yapılır

en: force NAME as group for added files
tr: İSİM eklenen dosyaların grubu yapılır

en: force NAME as owner for added files
tr: İSİM eklenen dosyaların sahibi yapılır

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
tr: genfile, GNU paxutils deneme araçları için veri dosyalarını işleme sokar.
    SEÇENEKLER:

en: get names to extract or create from FILE
tr: çıkarılacak ya da oluşturulacak isimler DOSYAdan alınır

en: give a short usage message
tr: kısa bir kullanım iletisi gösterilir

en: give this help list
tr: bu yardım iletisi gösterilir

en: handle new GNU-format incremental backup
tr: GNU yeni tarz arttırımlı yedekleme tanınır

en: handle old GNU-format incremental backup
tr: GNU eski tarz arttırımlı yedekleme tanınır

en: handle sparse files efficiently
tr: seyrek dosyalar verimli şekilde elde edilir

en: hang for SECS seconds (default 3600)
tr: SANİYE saniye bekler (öntanımlı 3600)

en: ignore case
tr: harf büyüklükleri önemsenmez

en: ignore exit codes of children
tr: altsüreçlerin çıkış kodları yoksayılır

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
tr: arşivdeki sıfırlı bloklar yoksayılır (dosyasonu anlamında)

en: incorrect mask (near `%s')
tr: kalıp yanlış (`%s' yakınında)

en: interprocess channel
tr: süreçlerarası kanal

en: invalid argument %s for %s
tr: `%2$s' için %1$s argümanı  geçersiz

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
tr: isim[[:]=değer][,isim[[:]=değer]]...

en: list the contents of an archive
tr: bir arşiv içeriğini listeler

en: memory exhausted
tr: bellek tükendi

en: old V7 tar format
tr: eski V7 tar biçimi

en: only append files newer than copy in archive
tr: sadece arşivdeki kopyasından daha yeni dosyalar eklenir

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
tr: sadece DOSYA-TARİHİnden daha yeni dosyalar saklanır

en: overwrite existing files when extracting
tr: çıkarılırken mevcut dosyaların üzerine yazılır

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
tr: çıkarılırken mevcut dizinlerin metaverisinin üzerine yazılır (öntanımlı)

en: patterns match after any `/' (default for exclusion)
tr: bir /'dan sonra şablonla eşleşen kalıplar (dışlama için öntanımlı)

en: patterns match file name start
tr: dosya isminin başlangıcına uyan kalıplar

en: pipe extracted files to another program
tr: çıkarılan dosyaları başka bir uygulamaya borular

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
tr: dökümlenen dosyalarda erişim zamanları korunur; ya okuma sonrası eski değerine getirerek (YÖNTEM='replace' öntanımlıdır) ya da ilk yerindeki zamanı değiştirmeyerek (YÖNTEM='system').

en: preserve metadata of existing directories
tr: mevcut dizinlerin öznitelikleri korunur

en: print a message if not all links are dumped
tr: tüm bağlar dökümlenmezse bir ileti basılır

en: print file modification dates in UTC
tr: dosya değişiklik zamanları UTC'ye göre basılır

en: print program version
tr: sürüm bilgisi gösterilir

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
tr: arşivi işledikten sonra bayt toplamını basar; bir - argümanla SiNYAL alındığında bayt toplamını basar; İzin verilen sinyaller: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 ve SIGUSR2; SIG ile başlamayanları da kabul edilir

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
tr: her dosyanın arşivdeki sadece SAYI'ıncı kopyası işlenir; bu seçenek sadece --delete, --diff, --extract veya --list alt komutlarından biri ile geçerlidir ve dosyaların listelenmesi sırasında ya komut satırından ya da -T seçeneği üzerinden belirtilir. SAYI öntanımlı olaral 1'dir.

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
tr: okunmuş olarak yeniden bloklanır (4.2 BSD boruları için)

en: recurse into directories (default)
tr: dizinlerin alt dizinlerine inilir (öntanımlı)

en: remove each file prior to extracting over it
tr: çıkarılmadan önce mevcut dosya silinir

en: remove files after adding them to the archive
tr: arşive eklendikten sonra dosyalar silinir

en: rmtd: Cannot allocate buffer space
tr: rmtd: Tampon alanı ayrılamıyor

en: rmtd: Premature eof
tr: rmtd: Dosya sonu belirsiz

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
tr: rmtlseek bir kaydın sınırında durmadı

en: run script at end of each tape (implies -M)
tr: her bandın sonunda betiği çalıştırır (-M uygular)

en: same as --format=posix
tr: --format=posix ile aynı

en: same as --format=v7
tr:  --format=v7 ile aynı

en: same as both -p and -s
tr: -p ve -s birlikte verilmiş gibi olur

en: same as pax
tr: pax ile aynı

en: send verbose output to FILE
tr: ayrıntılı çıktı DOSYAya gönderilir

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
tr: DOSYA-TARİHİnde eklenen dosyalar için mtime ayarlanır

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
tr: sarmalama şeklinin ismi; geçerli ŞEKİL değerleri için aşağıya bakınız

en: set the program name
tr: uygulama ismi

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
tr: kullanılacak seyrek biçim sürümü ayarlanır (--sparse uygular)

en: show block number within archive with each message
tr: her iletide arşiv içindeki blok sayısı gösterilir

en: show file or archive names after transformation
tr: dönüşümden sonra dosya ve arşiv isimlerini gösterir

en: show tar defaults
tr: tar öntanımlıları gösterilir

en: sort names to extract to match archive
tr: isimler arşivdeki sırasına göre çıkarılır

en: specify drive and density
tr: sürücü ve yoğunluk belirtilir

en: stat(%s) failed
tr: stat(%s) başarısız

en: stay in local file system when creating archive
tr: arşiv oluşturulurken yerel dosya sisteminde kalınır

en: stdin
tr: stdG

en: stdout
tr: stdÇ

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
tr: çıkarılırken dosya isimlerinden baştaki SAYI bileşen ayrılır

en: suppress this warning.
tr: ya da bu uyarıyı engellemek için --no-wildcards kullanın.

en: test the archive volume label and exit
tr: arşiv bölüm etiketini sınar ve çıkar

en: too many arguments
tr: argüman sayısı çok fazla

en: treat non-zero exit codes of children as error
tr: altsüreçlerin çıkış kodları sıfırdan farklıysa hata olarak ele alınır

en: try extracting files with the same ownership
tr: sahibi aynı olan dosyalar çıkarılmaya çalışılır

en: unquote filenames read with -T (default)
tr: -T ile okunan dosyaisimlerine tırnak ayıklama uygulanır

en: use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to
tr: ya kalıp eşlemeyi etkin kılmak için --wildcards  kullanın,

en: use archive file or device ARCHIVE
tr: arşiv dosyası ya da ARŞİV aygıtı kullanılır

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
tr: rmt yerine rmt KOMUT kullanılır

en: use remote COMMAND instead of rsh
tr: rsh yerine uzak uçta KOMUT kullanılır

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
tr: dosya isimleri dönüştürülürken sed değiştirme İFADEsi kullanılır

en: use wildcards (default for exclusion)
tr: genelleme kalıpları kullanılır (dışlama için öntanımlı)

en: use/update the volume number in FILE
tr: DOSYAda bölüm numarası kullanılır/güncellenir

en: value %s out of %s range %s..%s
tr: %1$s değeri, %3$s..%4$s aralığının %2$s dışında

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
tr: %1$s değeri, %3$s..%4$s aralığının %2$s dışında; yerine %5$s kullanılıyor

en: verbatim string matching
tr: birebir dizge eşleme

en: verbosely list files processed
tr: işlenen dosyalar ayrıntılı listelenir

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
tr: oluştururken --old-archive ile, çıkarırken --no-same-owner ile aynı

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
tr: listeleme ya da çıkarma sırasında arama koşuluna uymayan dizinler listelenir

en: wildcards do not match `/'
tr: '/' ile eşleşmeyen genelleme kalıpları

en: wildcards match `/' (default for exclusion)
tr: '/' ile eşleşen genelleme kalıpları (dışlama için öntanımlı)
