squirrelmail - en to fa translation catalogue (810 entries)

en: %s Login
fa: ورود به سیستم ایمیل %s

en: %s Logo
fa: آرم %s

en: %s New Message | %s New Messages
fa[0]: %s پیغام جدید

en: %s New Messages
fa: %s پیغام‌ جدید

en: %s dictionary
fa: دیکشنری %s

en: %s is not found.
fa: %s پیدا نشد.

en: %s should be writable by user %s
fa: %s باید برای کاربر %s قابل نوشتن باشد.

en: %s to %s
fa: %s به %s

en: (discards changes made on this form so far)
fa: (چنانچه کلیک کنید، تغییراتی که هم‌اکنون انجام داده‌اید از بین میرود)

en: (no subject)
fa: (بدون موضوع)

en: (none)
fa: (خالی)

en: 0 min.
fa: ۰ دقیقه

en: 1 hr.
fa: ۱ ساعت

en: 1.5 hr.
fa: ۱.۵ ساعت

en: 12-hour clock
fa: دوازده ساعته

en: 15 min.
fa: ۱۵ دقیقه

en: 2 hr.
fa: ۲ ساعت

en: 2.5 hr.
fa: ۲.۵ ساعت

en: 24-hour clock
fa: بیست و چهار ساعته

en: 3 hr.
fa: ۳ ساعت

en: 3.5 hr.
fa: ۳.۵ ساعت

en: 30 min.
fa: ۳۰ دقیقه

en: 4 hr.
fa: ۴ ساعت

en: 45 min.
fa: ۴۵ دقیقه

en: 5 hr.
fa: ۵ ساعت

en: 6 hr.
fa: ۶ ساعت

en: ADD
fa: بیافزا

en: ATTENTION:
fa: توجه:

en: Add
fa: اضافه کن

en: Add International Dictionaries
fa: اضافه‌کردن دیکشنری‌های بین‌المللی

en: Add New Criteria
fa: افزودن معیار جدید

en: Add Server
fa: افزودن میزبان

en: Add a New Identity
fa: اضافه کردن یک شناسه جدید

en: Add address
fa: اضافه کردن آدرس

en: Add this word to your personal dictionary
fa: این کلمه را به دیکشنری شخصی اضافه کن

en: Add to %s
fa: اضافه کن به %s

en: Add to Address Book
fa: به دفترچه‌آدرس اضافه کن

en: Add to Addressbook
fa: به دفترچه‌آدرس اضافه کن

en: Add to Dic
fa: بیافزا به دیکشنری

en: Add to address book
fa: اضافه کن به دفترچه‌آدرس

en: Add to:
fa: اضافه به:

en: Additional info
fa: اطلاعات بیشتر

en: Address
fa: آدرس

en: Address Book
fa: دفترچه‌آدرس

en: Address Book Search
fa: جستجوی دفترچه‌آدرس‌ها

en: Addressbook Display Format
fa: نحوه نمایش دفترچه‌آدرس

en: Addressbook is read-only
fa: دفترچه‌آدرس غیر قابل ویرایش است

en: Addresses
fa: آدرس‌ها

en: Advanced Identities
fa: مشخصات (پیشرفته)

en: After message body
fa: پس از متن پیغام

en: All
fa: همه

en: All Folders
fa: تمامی پوشه‌ها

en: All address books
fa: تمامی دفترچه‌آدرس‌ها

en: All done!
fa: انجام شد!

en: All messages
fa: همه پیغام‌ها

en: Always
fa: همیشه

en: Always Show Full Date
fa: همیشه تاریخ را به‌طور کامل نمایش بده

en: American date and time
fa: زمان و تاریخ آمریکایی

en: And
fa: و

en: Append Signature before Reply/Forward Text
fa: اضافه کردن امضا قبل از متن جوابیه/قدیم

en: Apr
fa: آوریل

en: April
fa: آوریل

en: Are you sure you want to delete %s?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید پوشه %s را حذف کنید؟

en: As Attachment
fa: به عنوان ضمیمه

en: Attach:
fa: ضمیمه:

en: Attachments
fa: ضمائم

en: Aug
fa: اوت

en: August
fa: اوت

en: Auto Refresh Folder List
fa: به‌روزرسانی خودکار لیست پوشه‌ها

en: Autodetect
fa: تشخیص خودکار

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
fa: برگشت به صفحه غلط املایی یاب

en: Base Sent Folder
fa: پوشه اصلی ارسال‌شده‌ها

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
fa: برای راحت‌تر تمیز دادن پیغام‌هایتان میتوانید تنظیماتی در این قسمت انجام دهید تا رنگ آنها بر اساس موضوعشان در لیست متفاوت باشد.

en: Bcc
fa: رونوشت پنهان

en: Before
fa: قبل از

en: Before headers
fa: قبل از سرآمد

en: Before you sign up, be warned
fa: قبل از ثبت نام، آگاه باشید

en: Between headers and message body
fa: بین سرآمد و متن پیغام

en: Body
fa: متن

en: Bodystructure
fa: ساختار بدنه

en: Brazilian Portuguese
fa: پرتغالی برزیلی

en: Bug
fa: مشکل

en: Bug Reports:
fa: گزارش‌های مشکلات:

en: Bulgarian
fa: بلغاری

en: By default, move to sent
fa: به طور پیش‌فرض به فرستاده‌شده‌ها منتقل کن

en: By default, move to trash
fa: به طور پیش‌فرض به سطل آشغال منتقل کن

en: Calendar
fa: تقویم

en: Cancel / Done
fa: انصراف / انجام شد

en: Cannot change password!
fa: نمیتوان گذرواژه را تغییر داد!

en: Cc
fa: رونوشت

en: Cellular Phone
fa: تلفن همراه

en: Change
fa: تغییر

en: Change ALL occurances of this word
fa: تغییر همه تکرارهای این لغت

en: Change All
fa: تغییر همه

en: Change Password
fa: تغییر گذرواژه

en: Change this word
fa: تغییر این لغت

en: Change title on supported browsers
fa: تغییرعنوان را در مرورگرهای پشتیبانی شده

en: Change to:
fa: تغییر به:

en: Check Spelling
fa: چک کردن املا

en: Check all boxes, not just INBOX
fa: تمام جعبه‌ها را چک کن، نه فقط INBOX را

en: Check mail
fa: بازخوانی

en: Check to see if your bug is already listed in the %sBug List%s on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
fa:  برای رفع مشکل خود %sلیست مشکلات%s را نگاه کنید. چنانچه در لیست موجود بود, ما از بروز این مشکل آگاهی داریم و در پی برطرف کردن آنیم.

en: Checkbox
fa: گزینه

en: Chinese, Simplified
fa: چینی ساده‌شده

en: Chinese, Traditional
fa: چینی سنتی

en: Click here to go back
fa: اینجا را برای بازگشت کلیک کنید.

en: Click here to log back in.
fa: اینجا را برای ورود دوباره کلیک کنید.

en: Click here to return to %s
fa: اینجا را برای بازگشت به %s کلیک کنید

en: Close
fa: بستن

en: Close Date
fa: تاریخ بستن

en: Close Window
fa: بستن پنجره

en: Close and Cancel
fa: انصراف و بستن

en: Close and Commit
fa: تایید و بستن

en: Close this Window
fa: بستن پنجره

en: Color
fa: رنگ

en: Command failed
fa: دستور اجرا نشد

en: Command:
fa: دستور:

en: Compose
fa: نوشتن پیغام

en: Compose Messages in New Window
fa: نوشتن پیغام در پنجره جدید

en: Confirm Delete
fa: تائید پاک کردن

en: Confirm Deletion of a Server
fa: تائید پاک کردن از میزبان

en: Confirm delete of selected server?
fa: تائید پاک کردن از میزبان انتخاب شده؟

en: Contains:
fa: شامل باشه:

en: Content-Type
fa: نوع محتویات

en: Could not create initial preference file!
fa: فایل اولیه تنظیمات نما را نمیتوانم بسازم!

en: Could not lock datafile
fa: نمیتوان فایل اطلاعات را قفل کرد

en: Could not move/copy file. File not attached
fa: نمیتوان فایل را کپی و یا جابه‌جا کرد. فایل ضمیمه نشده است

en: Count only messages that are RECENT
fa: فقط پیغام‌هایی که اخیراً ارسال شده را بشمار

en: Create
fa: ایجاد

en: Create Folder
fa: ایجاد پوشه

en: Croatian
fa: کره‌ای

en: Current File:
fa: پرونده جاری

en: Current Folder
fa: پوشه فعلی

en: Current Password:
fa: کلمه‌عبور فعلی:

en: Current Search
fa: جستجوی فعلی

en: Cursor Position when Replying
fa: مکان کٍرسِر هنگام جواب دادن پیغام

en: Custom Stylesheet
fa: سبک نمایش دلخواه

en: Czech
fa: چکی

en: DEL
fa: حذف

en: Danish
fa: دانمارکی

en: Dark Blue
fa: آبی پررنگ

en: Dark Cyan
fa: فیروزه‌ای پررنگ

en: Dark Gray
fa: خاکستری پررنگ

en: Dark Green
fa: سبز پررنگ

en: Dark Magenta
fa: بنفش پررنگ

en: Dark Yellow
fa: زرد پررنگ

en: Database error: %s
fa: خطای ساختار اطلاعاتی: %s

en: Date
fa: تاریخ

en: Date:
fa: تاریخ:

en: Day View
fa: چشم‌انداز روز

en: Dec
fa: دسامبر

en: December
fa: دسامبر

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Default Identity
fa: شناسه پیش‌فرض

en: Default Language
fa: زبان پیش‌فرض

en: Default preference file not found or not readable!
fa: فایل تنظیمات نمای پیش‌فرض وجود ندارد و یا قابل خواندن نیست!

en: Default theme
fa: رنگ‌بندی پیش‌فرض

en: Delete
fa: حذف

en: Delete & Next
fa: حذف و رفتن به بعدی

en: Delete & Prev
fa: حذف و برگشت به قبلی

en: Delete Folder
fa: حذف پوشه

en: Delete checked words
fa: حذف لغات چک‌شده

en: Delete failed:
fa: پاک نشده‌ها:

en: Delete my dictionary and start a new one
fa: دیکشنری من را پاک کن و یکی از نو شروع کن

en: Delete selected
fa: حذف

en: Delete selected attachments
fa: ضمایم مشخص شده را حذف کن

en: Delete spam when reported:
fa: هرزنامه را پس از گزارش شدن پاک کن:

en: Delete/Move/Next Buttons:
fa: دکمه‌های حذف/انتقال/بعدی:

en: Deleted
fa: حذف‌شده

en: Deleting messages from server...
fa: پاک کردن پیغام از میزبان

en: Deleting the following entries from %s dictionary:
fa: پاک کردن ورودی ذیل از دایرکتوری %s :

en: Delivery error report
fa: گزارش خطا در ارسال

en: Dictionary Erased
fa: دیکشنری پاک شد

en: Disable it
fa: غیرفعالش کن

en: Disabled
fa: غیر فعال

en: Display Attached Images with Message
fa: نمایش تصاویر ضمیمه‌شده به پیغام

en: Display Preferences
fa: تنظیمات نما

en: Display at bottom
fa: پایین نمایششان بده

en: Display at top
fa: بالا نمایششان بده

en: Do not use Drafts
fa: از پیش‌نویس استفاده نکن

en: Do not use Sent
fa: از فرستاده‌شده‌ها استفاده نکن

en: Do not use Trash
fa: از سطل آشغال استفاده نکن

en: Do you really want to change this event from:
fa: آیا شما واقعاٌ می خواهید رویداد را تغییر دهید؟

en: Do you really want to delete this event?
fa: آیا واقعاً می خواهید این رویداد را پاک کنید؟

en: Done
fa: انجام شد.

en: Down
fa: پایین

en: Download
fa: دریافت

en: Download this as a file
fa: دریافت در قالب فایل

en: Draft
fa: پیش‌نویس

en: Draft Email Saved
fa: پست الکترونیکی پیش‌نویس ذخیره شد

en: Draft Folder
fa: پوشه پیش‌نویس

en: Draft Saved
fa: پیش‌نویس ذخیره شد

en: Dutch
fa: هلندی

en: E-Mail Address
fa: آدرس پست الکترونیکی

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: E-mail address
fa: آدرس پست الکترونیکی

en: E-mail address is missing
fa: پست الکترونیکی وارد نشده

en: EDIT
fa: تغییر

en: ERROR
fa: خطا

en: ERROR: Help files are not in the right format!
fa: خطا: فایل‌های راهنما مشکل دارند!

en: Edit
fa: ویرایش

en: Edit Advanced Identities
fa: ویرایش مشخصات (پیشرفته)

en: Edit Message as New
fa: به‌عنوان پیغام جدید ویرایش کن

en: Edit selected
fa: ویرایش

en: Edit your Personal Dictionary
fa: ویرایش دیکشنری شخصی

en: Edit your personal dictionary
fa: ویرایش دیکشنری شخصی

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Email Address
fa: آدرس پست الکترونیکی

en: Email-based reporting
fa: گزارش دهنده تحت پست الکترونیک

en: Empty command string
fa: رشته دستور خالی

en: Enable Alternating Row Colors
fa: رنگ‌آمیزی یکی‌درمیان سطرها

en: Enable Collapsable Folders
fa: فعال‌سازیی پوشه‌های جمع‌شو

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
fa: فعال‌سازی اعلام پیغام‌های نخوانده جمعی

en: Enable Forward as Attachment
fa: امکان فرستادن پیغام رسیده به‌عنوان ضمیمه یک پیغام جدید

en: Enable Mail Delivery Notification
fa: فعال‌سازی اعلام جابه‌جایی پیغام

en: Enable Mailer Display
fa: نمایش اسم نامه‌رسان پیغام

en: Enable Media Playing
fa: فعالسازی اجرای صوت

en: Enable Page Selector
fa: اجازه انتخاب صفحه

en: Enable Printer Friendly Clean Display
fa: فعال‌سازی نمایش نسخه مناسب چاپ

en: Enable Thread Sort by References Header
fa: فعال‌سازی ترتیب ریسمانی با سرآمد منابع

en: Enable Unread Message Notification
fa: فعال‌سازی اعلام وجود پیغام نخوانده

en: Enable it
fa: فعالش کن

en: Enabled
fa: فعال شده

en: English
fa: انگلیسی

en: Error
fa: خطا

en: Error Appending Message!
fa: خطا در الحاق پیغام

en: Error creating directory %s.
fa: خطایی در ساخت دایرکتوری %s بوجود آمد.

en: Error initializing LDAP server %s:
fa: خطا در آماده‌سازی میزبان LDAP: %s

en: Error initializing addressbook database.
fa: آماده‌سازی ساختار اطلاعاتی دفترچه‌آدرس با خطا مواجه شد.

en: Error initializing global addressbook.
fa: آماده‌سازی دفترچه‌آدرس با خطا مواجه شد.

en: Error opening %s
fa: خطا در خواندن %s

en: Error opening file %s
fa: ناتوان در خواندن فایل %s

en: Error opening timezone config, contact administrator.
fa: خطا در خواندن تنظیمات زمانی‌مکانی، با مدیر تماس بگیرید.

en: Error:
fa: خطا:

en: Error: Draft folder %s does not exist.
fa: خطا: پوشه پیش‌نویس %s وجود ندارد

en: European date and time
fa: زمان و تاریخ اروپایی

en: Event Has been added!
fa: رویداد اضافه گشت!

en: Event deleted!
fa: رویداد پاک شد!

en: Event updated!
fa: رویداد به روز شد

en: Everywhere
fa: همه جا

en: Ex: 63aa7f
fa: مثال: 63aa7f

en: FETCH line:
fa: خط دریافت:

en: Fax
fa: دورنگار

en: Feb
fa: فوریه

en: February
fa: فوریه

en: Fetch
fa: دریافت

en: Fetch Mail
fa: دریافت پیغام

en: Fetching Servers
fa: میزبانان دریافت

en: Fetching from
fa: در حال دریافت از

en: Fetching message
fa: در حال دریافت پیغام

en: Filipino (Tagalog)
fa: فلیپینی

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
fa: صافی پیغام‌ها این امکان را به شما میدهد تا پیغام‌هایتان را براساس معیار‌هایی به طور خودکار دسته‌بندی نمایید تا سازمان‌دهی آنها راحت‌تر باشد.

en: Finnish
fa: فنلاندی

en: First name
fa: نام

en: Flag
fa: پرچم

en: Flagged
fa: پرچم‌دار

en: Flags
fa: پرچم‌ها

en: Focus in body
fa: متن پیغام

en: Fold
fa: تا کن

en: Folder
fa: پوشه

en: Folder List
fa: لیست پوشه‌ها

en: Folder List Options
fa: تنظیمات لیست پوشه‌ها

en: Folder Path
fa: مسیر پوشه

en: Folder Preferences
fa: تنظیمات پوشه‌ها

en: Folder Selection Options
fa: تنظیمات انتخاب پوشه

en: Folder:
fa: پوشه:

en: Folders
fa: پوشه‌ها

en: Fortunes:
fa: طالع‌ها:

en: Forward
fa: فرستادن

en: Forward as Attachment
fa: فرستادن به عنوان ضمیمه

en: Found %s errors
fa: %s خطا پیدا شد

en: French
fa: فرانسوی

en: Fri
fa: جمعه

en: Friday
fa: جمعه

en: From
fa: از

en: From:
fa: از:

en: Full Name
fa: نام (کامل)

en: General Display Options
fa: تنظیمات عمومی نما

en: German
fa: آلمانی

en: Global address book
fa: دفترچه‌آدرس همگانی

en: Go
fa: برو

en: Go to the login page
fa: برو به صفحه ورود

en: Greek
fa: یونانی

en: Header
fa: سرآمد

en: Header Field
fa: فیلد سرآمد

en: Height of Compose Window
fa: عرض پنجره پیغام جدید

en: Height of Editor Window
fa: عرض پنجره ویرایشگر

en: Help
fa: راهنما

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
fa: دراینجا شما میتوانید تنظیم کنید که چگونه دیکشنری شخصی شما برپا گردد، چگونه آنرا ویرایش کنید، یا اینکه کدام زبان برای چک کردن املا شما مورد استفاده قرار گیرد.

en: Hide Unsafe Images
fa: پنهان‌سازی تصاویر نا اَمن

en: High
fa: بالا

en: Home Phone
fa: شماره تلفن منزل

en: Hour Format
fa: فرمت ساعت

en: Hungarian
fa: مجاری

en: I tried to execute '%s', but it returned:
fa: سعی کردم که '%s' را اجرا کنم ولی مقدار برگشتی برابر بود با:

en: IMAP command string
fa: رشته دستور IMAP

en: IMAP server information
fa: اطلاعات میزبان IMAP

en: INBOX
fa: رسیده‌ها

en: Icelandic
fa: ایسلند

en: Identifying name
fa: نام مشخص‌کننده

en: If %s contains %s then move to %s
fa: اگز %s شامل %s باشه، آنگاه به %s منتقلش کن

en: Ignore
fa: نادیده بگیر

en: Ignore ALL occurances this word
fa: تمام تکرارهای این لغت را نادیده بگیر

en: Ignore All
fa: همه را نادیده بگیر

en: Ignore this word
fa: این لغت را نادیده بگیر

en: Illegal folder name. Please select a different name.
fa: نام پوشه نادرست است. لطفاً نام دیگری را انتخاب کنید.

en: In
fa: در

en: Include CCs when Forwarding Messages
fa: آوردن اسامی رونوشت‌ها در پیغام جدید

en: Include Me in CC when I Reply All
fa: آوردن من در لیست رونوشت‌ها در هنگام پاسخ به همه

en: Index Order
fa: ترتیب فهرست

en: Indonesian
fa: اندونزیایی

en: Info
fa: اطلاعات

en: Interface language
fa: زبان ظاهر برنامه

en: International Dictionaries Preferences Updated
fa: ترجیحات دیکشنری بین‌المللی بروز شد

en: International date and time
fa: تاریخ و ساعت بین‌المللی

en: Invalid URL
fa: URL نادرست

en: Invalid input data
fa: اطلاعات ورودی نادرست

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: Jan
fa: ژانویه

en: January
fa: ژانویه

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Jul
fa: ژوئیه

en: July
fa: ژوئیه

en: Jun
fa: ژوئن

en: June
fa: ژوئن

en: Korean
fa: کره‌ای

en: Language
fa: زبان

en: Language settings
fa: تنظیمات زبان

en: Last Refresh
fa: آخرین بازخوانی

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Latin
fa: لاتین

en: Latin American Spanish
fa: لاتین اسپانیایی آمریکایی

en: Leave Mail on Server
fa: پست الکترونیکی را بر روی میزبان نگه دار

en: Left
fa: راست

en: Length:
fa: طول:

en: Let this folder contain subfolders
fa: به این پوشه اجازه داشتن زیرپوشه را بده

en: Light Blue
fa: آبی روشن

en: Light Cyan
fa: فیروزه‌ای روشن

en: Light Gray
fa: خاکستری کم‌رنگ

en: Light Green
fa: سبز روشن

en: Light Magenta
fa: صورتی

en: Light Yellow
fa: زرد کم‌رنگ

en: Line with an error:
fa: خطا در خط:

en: List Archives
fa: لیست آرشیوها

en: List all
fa: همه را لیست کن

en: Loading the sound...
fa: اجرا کردن صدا...

en: Location of Buttons when Composing
fa: مکان دکمه‌ها در ویرایش پیغام جدید

en: Location of Folder List
fa: مکان لیست پوشه‌ها

en: Logging out from IMAP
fa: در حال خروج از IMAP

en: Login
fa: ورود

en: Login Failed:
fa: خطا در ورود

en: Login OK: Inbox EMPTY
fa: ورود موفق: Inbox خالی میباشد

en: Login OK: Inbox contains %s messages
fa: ورود موفق: Inbox شامل %s پیغام میباشده

en: Login OK: No new messages
fa: ورود موفق: پیغام جدیدی وجود ندارد

en: Low
fa: پایین

en: Ma&#121;
fa: می

en: Mail Fetch Result:
fa: نتیجه‌ی دریافت پست الکترونیکی

en: Mailbox Display Options
fa: تنظیمات نمای فضای پیغام‌ها

en: Mailer
fa: نامه‌رسان

en: Make Default
fa: تبدیل به پیش‌فرض

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
fa: مطمئن شوید که از جدیدترین نسخه %s استفاده میکنید. شما دارید از نسخه %s استفاده میکنید.

en: Make these changes
fa: تغییرات را اعمال کن

en: Make this dictionary my default selection:
fa: این دیکشنری را پیش‌فرض من کن:

en: Mar
fa: مارس

en: March
fa: مارس

en: Match:
fa: مورد تطبیق:

en: Matches
fa: مطابق باشه با

en: Maximum Number of Pages to Show
fa: حداکثر تعداد صفحات برای نمایش

en: May
fa: می

en: Medium Gray
fa: خاکستری

en: Memory Search
fa: جستجوی حافظه

en: Message Body
fa: متن پیغام

en: Message Details
fa: جزئیات پیغام

en: Message Display and Composition
fa: تنظیمات نمایش پیغام

en: Message Filtering
fa: تنظیمات صافی پیغام‌ها

en: Message Filters
fa: صافی‌های پیغام‌ها

en: Message Highlighting
fa: رنگ‌آمیزی پیغام‌ها

en: Message List
fa: لیست پیغام‌ها

en: Message appended to mailbox
fa: پیغام به فضای پیغام‌ها الحاق شد

en: Message not printable
fa: پیغام غیر قابل چاپ

en: Message:
fa: پیغام:

en: Minute
fa: دقیقه

en: Minutes
fa: دقیقه

en: Modify
fa: تغییر دادن

en: Modify Server
fa: تغییر میزبان

en: Mon
fa: ۲ش

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Month View
fa: چشم‌انداز ماه

en: Monthly
fa: ماهانه

en: More information
fa: اطلاعات بیشتر

en: Move
fa: انتقال

en: Move Selected To
fa: منتقل کن به

en: Move Up
fa: ببر بالا

en: Move spam to:
fa: هرزنامه را منتقل کن به:

en: Move to:
fa: منتقل کن به:

en: Multiple Identities
fa: چند شناسه‌ای

en: Must be unique
fa: باید یکتا باشد

en: Name
fa: نام

en: Name and Address Options
fa: تنظیمات نام و آدرس

en: Name is missing
fa: نام وارد نشده

en: Name:
fa: نام:

en: Never
fa: هیچ‌وقت

en: New
fa: جدید

en: New Mail
fa: پیغام جدید

en: New Mail Notification
fa: آگاه کننده دریافت پست الکترونیکی جدید

en: New Password:
fa: کلمه‌عبور جدید:

en: New name:
fa: نام جدید:

en: NewMail Options
fa: تنظیمات پست جدید

en: Next
fa: بعدی

en: Nickname
fa: نام مستعار

en: Nickname contains illegal characters
fa: اسم مستعار حاوی کاراکترهای غیرمجاز است

en: No
fa: خیر

en: No Citation
fa: بدون نقل

en: No Clock
fa: بدون ساعت

en: No Messages Found
fa: پیغامی یافت نشد

en: No Notification
fa: اعلام نشود

en: No changes requested.
fa: تغییری درخواست نشده بود.

en: No changes were made.
fa: تغییری ایجاد نشده است.

en: No connection to server
fa: اتصالی با میزبان برقرار نیست

en: No errors found
fa: خطایی یافت نشد

en: No focus
fa: مرورگر

en: No folders found
fa: پوشه‌ای یافت نشد

en: No folders were found to subscribe to!
fa: پوشه‌ای برای اشتراک پیدا نشد!

en: No folders were found to unsubscribe from!
fa: پوشه‌ای برای خروج از اشتراک یافت نشد!

en: No highlighting is defined
fa: رنگ‌آمیزی‌ای مشخص نشده است

en: No login ID submitted
fa: شناسه کاربری ارسال نشده

en: No messages were selected.
fa: پیغامی انتخاب نشده است.

en: No password submitted
fa: اسم رمز ارسال نشده

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
fa: دفترچه‌آدرس شخصی تعریف نشده است. به مدیر مراجعه کنید.

en: No persons matching your search were found
fa: شخص موردنظر پیدا نشد

en: No server specified
fa: میزبانی مشخص نشده

en: No sound specified
fa: هیچ صدایی مشخص نشده

en: No such file or directory
fa: چنین فایل و یا دایرکتوری‌ای یافت نشد

en: None
fa: هیچکدام

en: Normal
fa: معمولی

en: Norwegian
fa: نروژی

en: Not
fa: غیر

en: Not a file name
fa: نام فایل نمیباشد

en: Note
fa: یادداشت

en: Nothing to delete!
fa: چیزی برای پاک کردن وجود ندارد!

en: Nov
fa: نوامبر

en: November
fa: نوامبر

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
fa: در حال ذخیره‌سازی دیکشنری شخصی شما... لطفاً صبر کنید.

en: Number of supported language pairs: %s
fa: تعداد  جفت زبان‌های پشتیبانی شده: %s

en: Number of supported languages: %s
fa: تعداد زبان‌های پشتیبانی شده: %s

en: OFF
fa: خاموش

en: ON
fa: روشن

en: Occurs times:
fa: تعداد تکرارها:

en: Oct
fa: اکتبر

en: October
fa: اکتبر

en: On Delivery
fa: هنگام جابه‌جایی

en: On Read
fa: هنگام خواندن

en: Only INBOX
fa: فقط برای رسیده‌ها

en: Only Unseen
fa: فقط دیده‌نشده‌ها

en: Only unread messages
fa: فقط نخوانده‌ها

en: Oops,
fa: اوخ،

en: Open Date
fa: تاریخ باز کردن

en: Open failed
fa: ناتوان در خواندن

en: Opening IMAP server
fa: در حال بازکردن میزبان IMAP

en: Opening POP server
fa: در حال بازکردن میزبان POP

en: Options
fa: تنظیمات

en: Order:
fa: ترتیب:

en: Organization / Department
fa: سازمان/دپارتمان

en: Original Message
fa: پیغام اصلی

en: Other:
fa: غیره:

en: POP3 Fetch Mail
fa: دریافت پست الکترونیکی از روش POP3

en: POP3 connect:
fa: اتصال POP3:

en: POP3 login:
fa: POP3 ورود:

en: POP3 user:
fa: POP3 کاربر:

en: Paginate
fa: صفحه‌بندی

en: Password for
fa: اسم رمز برای

en: Password:
fa: گذرواژه:

en: Personal Dictionary Updated
fa: دیکشنری شخصی بروزرسانی شد

en: Personal Information
fa: اطلاعات شخصی

en: Personal address book
fa: دفترچه‌آدرس شخصی

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
fa: لطفاً دیکشنری مورد نظر خود را برای چک کردن نوشتار را انتخاب کنید:

en: Please choose which options you wish to set up:
fa: لطفاً تنظیماتی را که میخواهید اعمال شود را انتخاب کنید:

en: Please contact your system administrator and report this error.
fa: لطفاً با مدیر سیستم تماس بگیرید و مشکل را گزارش کنید.

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
fa: مطمئن شوید که هر اطلاعاتی را که داشته اید نوشته اید. در این صورت شما این شانس را به بقیه داده اید که مشکلاتشان را راحت‌تر پیدا و حل کنند. با فرستادن این مشکل، آن را در لیست مشکلات قرار نمیدهید. بلکه کسی که پیغام شما را دریافت میکند، ممکن است آن را برای شما اضافه کند.

en: Please make your selection first.
fa: لطفاً ابتدا انتخاب کنید.

en: Please wait, communicating with the server...
fa: لطفا صبر کنید، در حال برقراری ارتباط با میزبان...

en: Plugin is disabled.
fa: متصل‌شونده فعال نیست.

en: Plugins
fa: متصل‌شونده‌ها

en: Polish
fa: لهستانی

en: Portuguese
fa: پرتغالی

en: Post to List
fa: پست به لیست

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
fa: فایل تنظیمات نما، %s، موجود نمیباشد. از سیستم خارج شده و دوباره وارد شوید تا این فایل با استفاده از مقادیر پیش‌فرض ساخته شود.

en: Prefix Signature with '-- ' Line
fa: خط قبل امضاء (--)

en: Previous
fa: قبلی

en: Print
fa: چاپ

en: Printer Friendly
fa: نسخه مناسب چاپ

en: Priority
fa: اولویت

en: Priority:
fa: اولویت:

en: Proceed
fa: ادامه بده

en: Purge
fa: تخلیه

en: Quarterly
fa: هر فصل

en: Quote Who XML
fa: نقل XMLای

en: Read
fa: خوانده‌شده

en: Read data:
fa: اطلاعات خوانده‌شده:

en: Read receipt
fa: خواندن رسید

en: Read:
fa: خواندن:

en: Reason:
fa: علت:

en: Receipt
fa: رسید

en: Recent
fa: اخیر

en: Recent Searches
fa: جستجوهای اخیر

en: Reconnect from dead connection
fa: برقراری اتصال مجدد

en: Refresh Folder List
fa: بازخوانی لیست

en: Refresh Page
fa: بازخوانی صفحه

en: Remove unneccessary messages from your folder and start with your Trash folder.
fa: پیغام‌های غیر ضروری را از پوشه حذف کنید. از سطل آشغال شروع کنید.

en: Rename
fa: تغییر نام

en: Rename a Folder
fa: تغییر نام پوشه

en: Rename a folder
fa: تغییر نام پوشه

en: Reply
fa: پاسخ

en: Reply All
fa: پاسخ به همه

en: Reply Citation Options
fa: تنظیمات نقل پیغام در جوابیه

en: Reply Citation Style
fa: سبک نقل پیغام در جوابیه

en: Reply To
fa: پاسخ به

en: Reply to List
fa: پاسخ به لیست

en: Request:
fa: درخواست:

en: Response:
fa: پاسخ:

en: Resume Draft
fa: بازیابی پیش‌نویس

en: Return
fa: بازگشت

en: Return to options page
fa: برگشت به صفحه تنظیمات

en: Right
fa: چپ

en: Romanian
fa: رمانی

en: Russian
fa: روسی

en: SPAM Filters
fa: صافی‌های هرزنامه‌ها

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
fa: شما میتوانید در این قسمت با استفاده از لیست‌های سیاه نامه‌های تبلیغاتی و هرزنامه را به طور خودکار شناسایی کرده و به پوشه دیگری منتقل کنید.

en: Same as server
fa: همانند میزبان

en: Sat
fa: شنبه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Save
fa: ذخیره شود

en: Save / Update
fa: ذخیره

en: Save Draft
fa: ذخیره پیش‌نویس

en: Save ID
fa: ذخیره شناسه

en: Save Message
fa: ذخیره سازی پیغام

en: Save Method
fa: روش ذخیره سازی

en: Save folder tree
fa: ذخیره درخت پوشه‌ها

en: Saved Scan type
fa: نوع پویش ذخیره گشت

en: Saved Searches
fa: جستجوهای ذخیره‌شده

en: Saved Translation Options
fa: تنظیمات ذخیره شده ی ترجمه

en: Search
fa: جستجو

en: Search Criteria
fa: معیارهای جستجو

en: Search Results
fa: نتایج جستجو

en: Search for
fa: جستجو برای

en: Seconds
fa: ثانیه

en: Seen
fa: دیده‌شده

en: Select
fa: انتخاب

en: Select All
fa: انتخاب تمام گزینه‌ها

en: Select Server:
fa: انتخاب میزبان:

en: Select a folder
fa: یک پوشه را انتخاب کن

en: Select body
fa: انتخاب متن

en: Select server file
fa: پرونده میزبان را انتخاب کن

en: Select your translator:
fa: مترجم خود را انتخاب کنید:

en: Selected Server:
fa: میزبان انتخاب شده:

en: Selection List Style
fa: سبک لیست انتخاب

en: Send
fa: بفرست

en: Send Mail
fa: ارسال پیغام

en: Send Spam Report
fa: ارسال گزارش هرزنامه

en: Send read receipt now
fa: هم‌اکنون رسید را بفرست

en: Sent
fa: فرستاده شده

en: Sent Before
fa: فرستاده‌شده قبل از

en: Sent By
fa: فرستاده‌شده توسط

en: Sent Folder
fa: پوشه فرستاده‌شده‌ها

en: Sent On
fa: فرستاده شده در

en: Sent Subfolders Options
fa: تنظیمات زیرپوشه ارسال‌شده‌ها

en: Sent To
fa: فرستاده شود به

en: Sep
fa: سپتامبر

en: September
fa: سپتامبر

en: Serbian
fa: صربی

en: Server Name:
fa: نام میزبان

en: Server responded:
fa: جواب میزبان:

en: Server:
fa: میزبان:

en: Set Event
fa: رویداد را تنظیم کن

en: Set up international dictionaries
fa: تنظیم دیکشنری‌های بین‌المللی

en: Settings adjusted to: %s with %s as default dictionary.
fa: تنظیمات بر اساس %s با استفاده از %s به عنوان دیکشنری اصلی بر‌قرار گردید.

en: Show All
fa: نمایش همه

en: Show Clock on Folders Panel
fa: نمایش ساعت در صفحه لیست پوشه‌ها

en: Show HTML Version by Default
fa: نمایش نسخه HTML به طور پیش‌فرض

en: Show button in toolbar
fa: نمایش دکمه در نوار ابزار

en: Show fortunes at top of mailbox
fa: طالع روز را بالای فضای پیغام‌ها نمایش بده

en: Show time
fa: نمایش ساعت

en: Show time with seconds
fa: نمایش ساعت با ثانیه‌شمار

en: Show translation box
fa: نمایش فضای ترجمه

en: Show weekday and time
fa: نمایش روز هفته و ساعت

en: Sign Out
fa: خروج

en: Signature
fa: امضا

en: Signature Options
fa: تنظیمات امضاء

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
fa: فایل امضا، %s، قابل تهیه از نسخه موقت، %s، نمیباشد. لطفاً جهت رفع مشکل با مدیر سیستم تماس بگیرید.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
fa: فایل امضا، %s، قابل خواندن نمیباشد. لطفاً جهت رفع مشکل با مدیر سیستم تماس بگیرید.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
fa: فایل امضا، %s، قابل نوشتن نمیباشد. لطفاً جهت رفع مشکل با مدیر سیستم تماس بگیرید.

en: Signature is too big.
fa: امضا زیادی طولانی است.

en: Signout
fa: خروج

en: Since
fa: از

en: Size
fa: اندازه

en: Slovenian
fa: اسلوانیایی

en: Some or all of the help documents are not present!
fa: قسمتی از راهنما پیدا نمیشود!

en: Sort by Received Date
fa: ترتیب نامه‌های بر اساس زمان رسیدن باشد

en: Source
fa: منبع

en: Spam Filtering
fa: تنظیمات صافی هرزنامه‌ها

en: Spam Reporting Method:
fa: روش گزارش هرزنامه:

en: Spam is sent to %s.
fa: هرزنامه به %s ارسال شد

en: Spam reporting
fa: گزارش هرزنامه

en: Spam scan is limited to %s.
fa: پویش هرزنامه‌ها به %s محدود است.

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Special Folder Options
fa: تنظیمات خاص پوشه

en: SpellChecker Options
fa: تنظیمات غلط املایی یاب

en: Spellcheck completed. Commit changes?
fa: غلط املایی یاب کارش را به پایان رساند. تغییرات اعمال شود؟

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
fa: برنامه نتوانست ساختار پیغام را تشخیص دهد

en: SquirrelMail version %s
fa: SquirrelMail نسخه %s

en: SquirrelSpell Initiating
fa: در حال اجرای SquirrelSpell

en: SquirrelSpell Options Menu
fa: تنظیمات منوی غلط املایی یاب

en: SquirrelSpell Results
fa: نتایج غلط املایی یاب

en: SquirrelSpell is misconfigured.
fa: غلط املایی یاب تنظیم نشده است.

en: Start Bug Report Form
fa: نمایش فرم گزارش مشکلات

en: Start time:
fa: زمان شروع:

en: Store in Folder:
fa: ذخیره سازی در پوشه :

en: Subfolder
fa: زیرپوشه

en: Subject
fa: موضوع

en: Subject Contains
fa: موضوع شامل باشه:

en: Submit
fa: تایید

en: Subscribe
fa: اشتراک

en: Subscribe to:
fa: اشتراک در:

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
fa: اشتراک موفقیت‌آمیز نبود - پوشه وجود ندارد.

en: Successfully Saved Options
fa: تنظیمات با موفقیت ذخیره شد.

en: Suggestions
fa: پیشنهادات

en: Suggestions:
fa: پیشنهادات:

en: Summary
fa: جمع‌بندی

en: Sun
fa: ۱ش

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Swedish
fa: سوئدی

en: THIS FOLDER IS EMPTY
fa: این پوشه خالی میباشد!

en: TODAY
fa: امروز

en: Table of Contents
fa: فهرست

en: Test Sound
fa: آزمایش صدا

en: The help has not been translated to %s. It will be displayed in English instead.
fa: راهنما به زبان %s ترجمه نشده است و به زبان انگلیسی نمایش داده میشود.

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
fa: در این قسمت شما میتوانید ترتیب نمایش پیغام‌هایتان را تغییر دهید و یا ستونی برای نمایش جزئیات پیغام‌ها اضافه و یا حذف نمایید.

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
fa: فرستنده پیغام میخواهد از خواندن پیغام مطمئن شود. آیا شما با فرستادن رسید موافقید؟

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
fa: ترتیب نمایش نامه‌هایتان در لیست را میتوانید از این قسمت تغییر دهید.

en: The server couldn't find the message you requested.
fa: میزبان نتوانست پیغام مورد درخواست شما را بیابد.

en: Theme
fa: رنگ‌بندی

en: Themes
fa: رنگ‌بندی‌ها

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
fa: در این قسمت ساختار پوشه‌بندی خود را میتوانید تغییر دهید.

en: This bug involves
fa: این مشکل شامل

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
fa: در این قسمت میتوانید مشخص کنید که از چه میزبان‌های POP3 ای میخواهید پیغام‌هایتان دریافت شود.

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
fa: وقتی پیغام جدیدی میرسد با توجه به تنظیمات این قسمت صدایی پخش میشود و یا یک پنجره کوچک باز میشود.

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
fa: در این قسمت اطلاعاتی مانند نام و آدرس پست الکترونیکی خود را میتوانید مشخص کنید.

en: This external link will open in a new window
fa: این لینک خارج از سیستم در پنجره دیگری باز میگردد

en: This image has been removed for security reasons
fa: این تصویر به دلایل امنیتی حذف شده است

en: Thorough email-based reporting
fa: از طریق گزارش پست الکترونیکی

en: Thread View
fa: نمایش ریسمانی

en: Thu
fa: ۵ش

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Time:
fa: زمان:

en: Timezone Options
fa: تنظیمات زمانی‌مکانی

en: Title
fa: عنوان

en: Title & Org. / Dept.
fa: عنوان و سمت.

en: Title:
fa: موضوع:

en: To
fa: به

en: To or Cc
fa: به یا رونوشت

en: To: field
fa: فیلد «به»

en: Today's Fortune
fa: طالع امروز:

en: Toggle All
fa: همه گزینه‌ها را برعکس کن

en: Top
fa: بالا

en: Transform Selected Messages
fa: تغییر وضعیت پیغام‌های انتخاب شده

en: Translate
fa: ترجمه

en: Translate inside the SquirrelMail frames
fa: ترجمه در داخل فریم برنامه

en: Translation Options
fa: تنظیمات ترجمه‌گر

en: Translation Theme:
fa: نما ترجمه

en: Translation direction
fa: جهت ترجمه

en: Translator
fa: مترجم

en: Trash Folder
fa: پوشه سطل آشغال

en: Try
fa: سعی کن

en: Tue
fa: ۳ش

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Turkish
fa: ترکی

en: Unable to list addresses from %s
fa: ناتوان در لیست همه آدرس‌ها از %s

en: Unable to update
fa: ناتوان در بازنویسی

en: Undefined Function
fa: تابع تعریف نشده

en: Undelivered Message Headers
fa: سرآمدهای پیغام منتقل نشده

en: Unfold
fa: باز کن

en: Unknown Sender
fa: فرستنده ناشناس

en: Unknown date
fa: تاریخ نامعلوم

en: Unknown sender
fa: فرستنده ناشناس

en: Unknown user or password incorrect.
fa: کاربر وجود ندارد و یا گذرواژه نادرست وارد گشته است.

en: Unread
fa: خوانده‌نشده

en: Unread Message Notification Type
fa: نوع اعلام پیغام‌های نخوانده

en: Unread messages only
fa: فقط پیغام‌های خوانده نشده

en: Unseen and Total
fa: دیده‌نشده‌ها و مجموع

en: Unselect All
fa: انتخاب هیچ گزینه

en: Unsubscribe
fa: خروج از اشتراک

en: Unthread View
fa: نمایش غیرریسمانی

en: Up
fa: بالا

en: Update Event
fa: رویداد را به روز کن

en: Update address
fa: به‌روزسازی آدرس

en: Use Addresses
fa: از آدرس‌ها استفاده کن

en: Use Javascript
fa: استفاده از Javascript

en: Use Sent Subfolders
fa: از زیرپوشه ارسال‌شده‌ها استفاده کن

en: Use Signature
fa: استفاده از امضاء

en: User '%s' already exist
fa: کاربر '%s' وجود دارد

en: User '%s' does not exist
fa: کاربر '%s' وجود ندارد

en: User-Defined
fa: تعریف کاربر

en: User-Defined Citation End
fa: پایان&nbsp;نقل&nbsp;پیغام&nbsp;در&nbsp;تعریف&nbsp;کاربر

en: User-Defined Citation Start
fa: شروع&nbsp;نقل&nbsp;پیغام&nbsp;در&nbsp;تعریف&nbsp;کاربر

en: Username:
fa: نام کاربری

en: Using %s dictionary (system default) for spellcheck.
fa: استفاده از دیکشنری %s به عنوان دیکشنری اصلی جهت چک کردن نوشتار.

en: Verify New Password:
fa: تکرار کلمه‌عبور جدید:

en: View
fa: نمایش

en: View Business Card
fa: نمایش کارت کاری

en: View Full Header
fa: نمایش کامل سرآمد

en: View Message
fa: نمایش پیغام

en: View Message details
fa: نمایش جزئیات پیغام

en: View Printable Version
fa: نمایش نسخه قابل چاپ

en: View Unsafe Images
fa: نمایش تصاویر نا اَمن

en: View message
fa: نمایش پیغام

en: Viewing Full Header
fa: نمایش کامل سرآمد

en: Viewing Message: %s (%s total)
fa: نمایش پیغام %s (از مجموع %s پیغام)

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
fa: نمایش پیغام‌های %s تا %s (از مجموع %s پیغام)

en: Viewing a Business Card
fa: نمایش یک کارت کاری

en: Viewing a text attachment
fa: نمایش ضمیمه متنی

en: Viewing an image attachment
fa: نمایش ضمیمه تصویری

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
fa: هشدار! به مدیریت بگویید که متغیر %s را تنظیم کند

en: Warning,
fa: هشدار،

en: Was displayed on %s
fa: در %s نمایش داده شده

en: Web Page
fa: صفحه وب

en: Web-based form
fa: فرم تحت وب

en: Web-based reporting
fa: گزارش دهنده‌ی تحت وب

en: Wed
fa: ۴ش

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Welsh
fa: ولزی

en: What to Scan:
fa: چه چیزهایی پویش شوند:

en: When reading:
fa: هنگام خواندن:

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
fa: در صورت دریافت یک نامه به زبان خارجی از کدام مترجم باید استفاده شود؟

en: White
fa: سفید

en: Width of Compose Window
fa: طول پنجره پیغام جدید

en: Width of Editor Window
fa: طول پنجره ویرایشگر

en: Width of Folder List
fa: طول لیست پوشه‌ها

en: Work Phone
fa: شماره تلفن محل کار

en: Wrap Incoming Text At
fa: برش متن رسیده در

en: Write failed
fa: ناتوان در نوشتن

en: Write to addressbook failed
fa: ناتوان در نوشتن دفترچه‌آدرس

en: Yearly
fa: سالانه

en: Yes
fa: بله

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
fa: شما همچنین میتوانید در مورد نمایش داده شدن فضای ترجمه و مکان آن تصمیم بگیرید.

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
fa: شما میتوانید نمای ظاهری این برنامه را عوض کنید. مثلاً تغییر رنگ یا زبان.

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
fa: شما میتوانید دیکشنری خود را پاک کرده یا اینکه گذرواژه قدیمی خود را وارد کنید.

en: You can only edit one address at the time
fa: شما فقط یک آدرس را در یک زمان میتوانید ویرایش کنید.

en: You have %s new message | You have %s new messages
fa[0]: شما %s پیغام جدید دارید

en: You have %s new messages
fa: شما %s پیغام جدید دارید

en: You have been successfully signed out.
fa: شما با موفقیت از سیستم خارج شدید.

en: You have not filled in the "To:" field.
fa: شما قسمت "به:" را وارد نکردید.

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
fa: شما پوشه‌ای برای حذف انتخاب نکرده‌اید.

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
fa: شما پوشه‌ای را برای تغییر نام انتخاب نکرده‌اید

en: You must also type in your new password in the verify box.
fa: شما بایستی گذرواژه جدید را در جعبه تایید دوباره وارد نمایید.

en: You must be logged in to access this page.
fa: شما برای دسترسی به این صفحه ابتدا باید وارد سیستم شوید.

en: You must make a choice
fa: شما باید گزینه ای را انتخاب کنید

en: You must select a scan type.
fa: شما باید نوع پویش را مشخص کنید.

en: You must select a spam folder.
fa: شما باید یک پوشه برای هرزنامه‌ها انتخاب کنید.

en: You must type in a new password.
fa: شما بایستی یک گذرواژه جدید وارد کنید.

en: You must type in your current password.
fa: شما بایستی گذرواژه فعلی خود را وارد نمایید.

en: You need to have php4 installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
fa: میبایست php4 را با قابلیت رشته‌های چندبایتی نصب میکردید)از --enable-mbstring استفاده کنید(.

en: Your Message has been sent.
fa: پیغام شما فرستاده شد

en: Your current password is not correct.
fa: کاربر وجود ندارد و یا گذرواژه نادرست وارد گشته است.

en: Your current timezone
fa: منطقه زمانی فعلی

en: Your message
fa: پیغامتان

en: Your new password does not match the verify password.
fa: گذرواژه جدید شما با گذرواژه جعبه تایید یکسان نمیباشد.

en: Your personal dictionary was erased.
fa: دیکشنری شخصی شما پاک شد.

en: Your search failed with the following error(s)
fa: جستجوی شما با خطا روبرو شد

en: Your server options are as follows:
fa: تنظیمات میزبان شما بدین گونه میباشد:

en: a specific plugin
fa: یکی از متصل‌شونده‌ها

en: apop authentication failed
fa: apop تائید هویت انجام نشد

en: as a subfolder of
fa: به‌عنوان یک زیرپوشه از

en: authentication failed
fa: تائید هویت صورت نگرفت

en: connection does not exist
fa: اتصال وجود ندارد

en: connection not established
fa: اتصال برقرار نشده

en: delete
fa: حذف

en: down
fa: پایین

en: edit
fa: ویرایش

en: forget
fa: فراموش کن

en: from English
fa: از انگلیسی

en: in
fa: در

en: in the center
fa: وسط

en: less
fa: کمتر

en: mailbox
fa: فضای پست الکترونیکی

en: more
fa: بیشتر

en: no login ID submitted
fa: شناسه کاربری ارسال نشده

en: not available
fa: موجود نیست

en: not set yet
fa: هنوز تنظیم نشده

en: pixels
fa: پیکسل

en: quote
fa: نقل کرد

en: refresh folder list
fa: به‌روز رسانی لیست

en: remove
fa: حذف

en: requested
fa: درخواست شده

en: requires JavaScript to work
fa: به JavaScript جهت کار احتیاج است

en: save
fa: ذخیره کن

en: search
fa: جستجو

en: see below
fa: به پایین مراجعه کنید

en: sent
fa: فرستاده شد

en: sort by name
fa: ترتیب براساس نام

en: subject
fa: موضوع

en: the general program
fa: کلیت برنامه

en: the provided bodystructure by your imap-server
fa: ساختار ارائه شده توسط میزبان imap

en: to English
fa: به انگلیسی

en: to the left
fa: به سمت چپ

en: to the right
fa: به سمت راست

en: to:
fa: به:

en: up
fa: بالا

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
fa: vCard نسخه %s پشتیبانی نمیشود. بعضی از اطلاعات ممکن است به درستی تبدیل نشوند.

en: who
fa: شخص

en: with move option
fa: با امکان جابه‌جایی
