squirrelmail 1.4.4 - en to ro translation catalogue (881 entries)

en: %s Login
ro: Intrare %s

en: %s Logo
ro: Sigla %s

en: %s New Messages
ro: %s mesaje noi

en: %s should be writable by user %s
ro: %s ar trebui să poată fi scrisă de userul %s

en: %s to %s
ro: de la %s la %s

en: (discards changes made on this form so far)
ro: (anulare modificări făcute până acum)

en: (no subject)
ro: (nici un subiect)

en: 1 hr.
ro: 1 ora

en: 1.5 hr.
ro: 1,5 ore

en: 12-hour clock
ro: Ceas 12 ore

en: 2 hr.
ro: 2 ore

en: 2.5 hr.
ro: 2,5 ore

en: 24-hour clock
ro: Ceas 24 ore

en: 3 hr.
ro: 3 ore

en: 3.5 hr.
ro: 3,5 ore

en: 4 hr.
ro: 4 ore

en: 5 hr.
ro: 5 ore

en: 6 hr.
ro: 6 ore

en: A
ro: Un/o

en: ADD
ro: ADAUGĂ

en: ATTENTION:
ro: ATENŢIUNE:

en: AUTHOR Wrote
ro: AUTORUL a scris

en: Add
ro: Adaugă

en: Add Server
ro: Adăugare server

en: Add a New Identity
ro: Adăugare identitate nouă

en: Add address
ro: Adăugă adresa

en: Add this word to your personal dictionary
ro: Adauga acest cuvânt în dicţionarul personal

en: Add to %s
ro: Adăugare în %s

en: Add to Address Book
ro: Adăugare în agenda

en: Add to Addressbook
ro: Adăugare în agenda

en: Add to Dic
ro: Adăugare în dicţionar

en: Add to:
ro: Adăugare în %s

en: Additional info
ro: Informaţii suplimentare

en: Address
ro: Adresa

en: Address Book
ro: Agenda

en: Address Book Search
ro: Căutare agenda

en: Address book DSN
ro: Agenda DSN

en: Address book table
ro: Tabel agenda

en: Addressbook Display Format
ro: Format afişaj agenda

en: Addressbook is read-only
ro: Agenda doar în citire

en: Addresses
ro: Adrese

en: Administration
ro: Administrare

en: Advanced Identities
ro: Identitaţi avansate

en: After message body
ro: După corp mesaj

en: All
ro: Toate

en: All Folders
ro: Toate dosarele

en: All address books
ro: Toate agendele

en: All done!
ro: Totul făcut

en: All messages
ro: Toate mesajele

en: Allow editing of full name
ro: Permite editarea numelui

en: Allow editing of identities
ro: Permite editarea identitaţilor

en: Allow listing of global address book
ro: Permite afişarea agendei globale

en: Allow use of priority
ro: Permite utilizarea prioritaţii

en: Allow writing into global address book
ro: Permite scrierea agendei globale

en: Allow writing into global address book file
ro: Permite scrierea în fişierul agendei globale

en: Alternate Identity %d
ro: Identitate alternativă %d

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Always Show Full Date
ro: Întotdeauna afişează data completă

en: American date and time
ro: Ziua şi ora Americană

en: Append Signature before Reply/Forward Text
ro: Adăugare semnătura înainte de text răspuns/înaintare

en: April
ro: Aprilie

en: Are you sure you want to delete %s?
ro: Sunteţi sigur că vreţi să ştergeţi %s?

en: Attach:
ro: Ataşează:

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: Authentication failed
ro: Autentificarea a eşuat

en: Authentication required
ro: Este nevoie de autentificare

en: Auto Create Special Folders
ro: Auto creare dosare speciale

en: Auto Expunge
ro: Auto eliminare

en: Auto Refresh Folder List
ro: Autoîmprospătare lista dosare

en: Auto delete folders
ro: Auto ştergere dosare

en: Autodetect
ro: Autodetecţie

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
ro: Înapoi la &quot;Opţiuni Verificare Ortografie&quot; pagina

en: Bad request: %s
ro: Cerere greşită: %s

en: Base Sent Folder
ro: Dosar de bază Trimise

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
ro: După criterii stabilite, mesajele care vin pot avea culori de fundal diferite în lista de mesaje. Aceasta ajută la distingerea mai uşoara a sursei mesajelor, în special din listele de mail.

en: Before headers
ro: Înainte de antete

en: Between headers and message body
ro: Intre antete şi corp mesaj

en: Body
ro: Conţinut

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
ro: Eroare În aducere corp mesaj. Motivul cel mai probabil este că mesajul este corupt.

en: Brazilian Portuguese
ro: Portugheza braziliana

en: Bug Reports:
ro: Rapoarte Erori:

en: Bulgarian
ro: Bulgara

en: By default, move to sent
ro: Implicit mută în trimise

en: By default, move to trash
ro: Implicit mută în coş

en: By default, save as draft
ro: Implicit salvează ca şi ciornă

en: By the SquirrelMail Project Team
ro: De către echipa de dezvoltare SquirrelMail

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
ro: COMERCIAL - intrari RBL+ Blackhole.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
ro: COMERCIAL - intrari RBL+ Dial-up.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
ro: COMERCIAL - intrari RBL+ OpenRelay.

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
ro: COMERCIAL -Aceasta lista contine servere care trimit spam. Este o lista potrivita pentru a scana de spam.

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Cc
ro: CC

en: Cellular Phone
ro: Telefon mobil

en: Change All
ro: Modifică toate

en: Change Settings
ro: Schimbare setări

en: Change crypto settings
ro: Schimbare setări criptografice

en: Change this word
ro: Schimbă acest cuvânt

en: Change title on supported browsers
ro: Schimbă titlul în browserele suportate.

en: Change to:
ro: Schimbă înŞ

en: Check Spelling
ro: Verificare ortografie

en: Check all boxes, not just INBOX
ro: Selectare toate casuţele, nu doar INBOX

en: Check mail
ro: Verifică poşta

en: Check mail at folder refresh
ro: Verificare poşta la înnoirea dosarului

en: Check mail at login
ro: Verificare poşta la intrare

en: Checkbox
ro: Casuţa

en: Click here to go back
ro: Clic aici pentru întoarcere

en: Click here to log back in.
ro: Clic aici pentru reintrare.

en: Click here to return to %s
ro: Click aici pentru întoarcere la %s

en: Close
ro: Închide

en: Close Window
ro: Închidere fereastra

en: Close and Commit
ro: Închidere şi comite

en: Close this Window
ro: Inchide fereastra

en: Closing POP
ro: Închidere POP

en: Color
ro: Culoare

en: Command failed
ro: Comanda eşuată

en: Command not implemented
ro: Comanda neimplementată

en: Command:
ro: Comanda:

en: Compose
ro: Compune

en: Compose Messages in New Window
ro: Compunere mesaje în fereastra nouă

en: Config File Version
ro: Versiune fişier configurare

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
ro: Fişerul de configurari nu a putut fi deschis. Verificaţi config.php.

en: Configuration Administrator
ro: Administrator configurare

en: Confirm Delete
ro: Confirmare ştergere

en: Confirm Deletion of a Server
ro: Confirmare ştergere server

en: Confirm delete of selected server?
ro: Confirmare ştergere server selectat?

en: Contact Listowner
ro: Contactare posesor lista

en: Contains:
ro: Conţine:

en: Could not create hashed directory structure!
ro: Nu s-a putut crea structura de directoare!

en: Could not create initial preference file!
ro: Nu s-a putut crea fişierul de preferinţe iniţiale!

en: Could not lock datafile
ro: Nu se poate bloca fişierul de date

en: Could not move/copy file. File not attached
ro: Nu s-a putut muta/copia fişier. Fişier neataşat.

en: Could not open temporary file '%s'.
ro: Nu pot deschide fişierul temporar '%s'.

en: Could not write calendar file %s
ro: Nu pot scrie fişierul calendar %s

en: Count only messages that are RECENT
ro: Contorizează doar mesajele RECENTE

en: Courier IMAP server
ro: Server Courier IMAP

en: Create
ro: Crează

en: Create Folder
ro: Creare dosar

en: Created folder successfully.
ro: Dosar creat cu succes.

en: Croatian
ro: Croata

en: Current File:
ro: Fişier curent:

en: Current Folder
ro: Dosar curent

en: Current Search
ro: Căutarea curentă

en: Cursor Position when Replying
ro: Poziţia cursorul când se răspunde

en: Custom Stylesheet
ro: Schema de culori personalizată

en: Cute.
ro: Draguţ.

en: Cyrus IMAP server
ro: Server Cyrus IMAP

en: Czech
ro: Ceha

en: DEL
ro: ŞTERGE

en: Danish
ro: Daneza

en: Dark Blue
ro: Albastru închis

en: Dark Cyan
ro: Bleu închis

en: Dark Gray
ro: Cenuşiu înschis

en: Dark Green
ro: Verde închis

en: Dark Magenta
ro: Mov îinchis

en: Dark Yellow
ro: Galben închis

en: Data Directory
ro: Director date

en: Database
ro: Baza de date

en: Database error: %s
ro: Eroare baza de date: %s

en: Date
ro: Data

en: Date:
ro: Data:

en: Day View
ro: Vizualizare zi

en: December
ro: Decembrie

en: Decrypt my dictionary with my old password:
ro: Decripteaza dicţionarul cu vechea parolă:

en: Default
ro: Implicită

en: Default Charset
ro: Set caractere implicit

en: Default Folder Prefix
ro: Prefix implicit dosar

en: Default Identity
ro: Identitate implicită

en: Default Javascript Addressbook
ro: Agenda Javascript implicită

en: Default Language
ro: Limba implicită

en: Default Left Size
ro: Mărime implicită stânga

en: Default Sub. of INBOX
ro: Sub. implicit al INBOX

en: Default Unseen Notify
ro: Notificare implicită nevăzute

en: Default Unseen Type
ro: Tip implicit nevăzute

en: Default preference file not found or not readable!
ro: Fişierul implicit de preferinţe negăsit sau necitibil!

en: Default theme
ro: Tema implicită

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete & Next
ro: Şterge & Următor

en: Delete & Prev
ro: Şterge & Anterior

en: Delete Folder
ro: Ştergere dosar

en: Delete checked words
ro: Şterge cuvinte selectate

en: Delete failed:
ro: Ştergere eşuată:

en: Delete my dictionary and start a new one
ro: Şterge dicţionarul şi începe cu unul nou

en: Delete selected
ro: Şterge selectate

en: Delete selected attachments
ro: Ştergere ataşamente selectate

en: Delete spam when reported:
ro: Şterge spam când e raportat:

en: Delete/Move/Next Buttons:
ro: Butoane Ştergere/Mutare/Următor(are):

en: Deleted folder successfully.
ro: Dosar şters cu succes.

en: Deleting messages from server...
ro: Ştergere mesaje de pe server...

en: Delivery error report
ro: Raport erori livrare

en: Disable it
ro: Dezactivează

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Display Attached Images with Message
ro: Afişare imagini ataşate cu mesaj

en: Display Preferences
ro: Preferinţe afişaj

en: Display at bottom
ro: Afişare jos

en: Display at top
ro: Afişare sus

en: Do not use Drafts
ro: Nu utiliza Ciorne

en: Do not use Sent
ro: Nu utiliza Trimise

en: Do not use Trash
ro: Nu utiliza Coş

en: Do you really want to change this event from:
ro: Sigur vreţi să modificati acest eveniment din:

en: Do you really want to delete this event?
ro: Chiar vreţi sa ştergeti acest eveniment?

en: Done
ro: Finalizat

en: Down
ro: Jos

en: Download this as a file
ro: Salvează ca fişier

en: Draft Email Saved
ro: Ciornă email salvată

en: Draft Folder
ro: Ciorne

en: Draft Saved
ro: Ciornă salvată

en: Dutch
ro: Olandeza

en: E-Mail Address
ro: Adresa e-mail

en: E-mail address
ro: Adresa e-mail

en: E-mail address is missing
ro: Adresa e-mail lipseşte

en: EDIT
ro: MODIFICĂ

en: ERROR
ro: EROARE

en: ERROR: Bad or malformed request.
ro: EROARE: Cerere greţita sau corupta.

en: ERROR: Connection dropped by IMAP server.
ro: EROARE: Conexiune taiată de serverul IMAP.

en: ERROR: Could not append message to
ro: EROARE: Nu s-a putut adauga mesajul la

en: ERROR: Could not complete request.
ro: EROARE: Nu s-a putut finaliza cererea.

en: ERROR: Help files are not in the right format!
ro: Eroare: fişierele de ajutor nu sunt in format obişnuit!

en: ERROR: No available IMAP stream.
ro: EROARE: IMAP indisponibil

en: Edit
ro: Editare

en: Edit Advanced Identities
ro: Editare identitaţi avansate

en: Edit Message as New
ro: Editare mesaj ca nou

en: Edit selected
ro: Modifică selectate

en: Edit your Personal Dictionary
ro: Modifică dicţionarul personal

en: Edit your personal dictionary
ro: Modifică dicţionarul personal

en: Email Address
ro: Adresa email

en: Empty command string
ro: Şir de comenzi vid

en: Enable /NoSelect folder fix
ro: Activează /Neselectat dosar fix

en: Enable Alternating Row Colors
ro: Activare culori rânduri alternante

en: Enable Collapsable Folders
ro: Activare dosare cu restrângere

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
ro: Activare notificare cumulativă mesaje necitite

en: Enable Forward as Attachment
ro: Activare înaintare ca ataşament

en: Enable Mail Delivery Notification
ro: Activare Notificare livrare mail

en: Enable Mailer Display
ro: Activare afişaj mailer

en: Enable Media Playing
ro: Activare Media

en: Enable Page Selector
ro: Activare selector pagini

en: Enable Printer Friendly Clean Display
ro: Activare afişare versiune pentru tipărit

en: Enable Thread Sort by References Header
ro: Activare sortare fir după antetele referinţe

en: Enable Unread Message Notification
ro: Activare notificare mesaje necitite

en: Enable use of delivery receipts
ro: Activează utilizarea confirmărilor de primire

en: Enabled
ro: Activat

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
ro: Criptează sau decriptează dicţionarul personal

en: Encrypt passwords (informative only)
ro: Encripţie parole (doar informativ)

en: English
ro: Engleza

en: Entity
ro: Entitate

en: Error
ro: Eroare

en: Error Appending Message!
ro: Eroare la adăugare mesaj!

en: Error Decrypting Dictionary
ro: Eroare în decriptarea dicţionarului

en: Error connecting to IMAP server: %s.
ro: Eroare în conectarea la serverul IMAP: %s.

en: Error creating directory %s.
ro: Eroare la crearea directorului %s.

en: Error initializing LDAP server %s:
ro: Eroare la iniţializarea serverului LDAP %s:

en: Error initializing addressbook database.
ro: Eroare la iniţializarea bazei de date a agendei.

en: Error initializing global addressbook.
ro: Eroare la iniţializarea agendei globale.

en: Error opening %s
ro: Eroare la deschiderea %s

en: Error opening file %s
ro: Eroare la deschiderea fişierului %s

en: Error:
ro: EroareŞ

en: Error: Draft folder %s does not exist.
ro: Utilizatorul '%s' nu există

en: European date and time
ro: Ziua şi ora europeană

en: Event Has been added!
ro: Eveniment adăugat!

en: Event deleted!
ro: Eveniment şters!

en: Event updated!
ro: Eveniment înnoit

en: Everywhere
ro: Peste tot

en: Expunge
ro: Eliminare

en: FETCH line:
ro: Linie aducere:

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
ro: GRATUIT - Distributed Sender Boycott List - Relayuri M-stage confirmate

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
ro: GRATUIT - Distributed Sender Boycott List - Relayuri confirmate

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
ro: GRATUIT - Distributed Sender Boycott List - Relayuri confirmate UN

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
ro: GRATUIT - Dorkslayer pare sa includa doar openrelayurile cu adevarat periculoase din afara SUA pentru a evita actionarea in judecata. Destul de interesanta, pagina de web recomanda sa NU folositi serviciile lor.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Mailere in masa care nu au confirmare.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Liste Dialup - include IP-uri DSL.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Surse directe de SPAM.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Diferite alte servere

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Servere SPAM suport.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Servere stadiu singur

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - IP-uri formulare web.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
ro: GRATUIT - Leadmon Bulk Mailers - Mailere in masa care nu au nevoie de confirmare sau permit spammeri cunoscuti sa le devina clienti si sa abuzeze de servicii.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
ro: GRATUIT - Leadmon DUL - Inca o lista de Dialupuri sau alte IP-uri alocate dinamic.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
ro: GRATUIT - Leadmon Multi-stagiu - Open Relayuri Multi-Stage care nu sunt listate pe alte RBL-uri activesi au trimis spam la Leadmon.net.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
ro: GRATUIT - Leadmon Open Relays - Open Relayuri stagiu unic care nu sunt listate pe alte RBL-uri active.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
ro: GRATUIT - Leadmon SPAM Source - Lista de IP-uri Leadmon.net la care s-a primit in mod direct spam.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
ro: GRATUIT - Leadmon SpamBlock - Site-uri de pe acest listing au trimis in mod direct SPAM catre Leadmon.net dinspre IP-uri in care intregul bloc nu are mapari DNS. E o lista ale IP-urilor BLOCATE utilizate de persoane care au trimis SPAM catre Leadmon.net.

en: FREE - ORDB was born when ORBS went off the air. It seems to have fewer false positives than ORBS did though.
ro: Gratuit - ORDB s-a nascut cand ORBS a incetat activitatea. Se pare ca avem mai putine falsuri decat a avut ORBS.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
ro: GRATUIT -SPAMhaus - lista de binecunoscute surse de SPAM.

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
ro: GRATUIT - dev.null.dk - Nu exista informatii detaliate despre lista.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
ro: GRATUIT - visi.com - Relay Stop List. Lista OpenRelay conservatoare.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
ro: GRATUIT, deocamdata - Not Just Another Blacklist - Surse direct SPAM si Open Relayuri.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
ro: GRATUIT, deocamdata - Not Just Another Blacklist - Ip-uri Dial-up.

en: February
ro: Februarie

en: Fetch
ro: Aducere

en: Fetch Mail
ro: Aducere Mail

en: Fetching Servers
ro: Aducere servere

en: Fetching UIDL...
ro: Aducere UIDL...

en: Fetching from
ro: Aducere de la

en: Fetching message
ro: Aducere mesaj

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
ro: Filtrarea face ca mesajele sa fie filtrate automat după mai multe criterii in diferite foldere pentru o mai uşoară organizare.

en: Finnish
ro: Finlandeza

en: First name
ro: Prenume

en: Flags
ro: Marcaje

en: Folder List Options
ro: Opţiuni lista dosare

en: Folder Path
ro: Cale dosar

en: Folder Preferences
ro: Preferinţe dosar

en: Folder Selection Options
ro: Opţiuni selecţie dosar

en: Folder:
ro: Dosar:

en: Folders
ro: Dosare

en: Folders Defaults
ro: Setări implicite dosar

en: Forward
ro: Înaintează

en: Forward as Attachment
ro: Înaintare ca ataşament

en: French
ro: Franceza

en: Fri
ro: Vin

en: Friday
ro: Vineri

en: From
ro: De la

en: From:
ro: De la:

en: Full Name
ro: Nume întreg

en: General Display Options
ro: Opţiuni generale de afişaj

en: General Options
ro: Opţiuni generale

en: German
ro: Germana

en: Global address book
ro: Agenda globală

en: Global address book DSN
ro: DSN-ul agendei globale

en: Global address book file
ro: Fişierul agendei globale

en: Global address book table
ro: Tabela agendei globale

en: Go
ro: Du-te

en: Go to the login page
ro: Mergi la pagina de login

en: Greek
ro: Greaca

en: Hash Disabled
ro: Prezentare dezactivată

en: Hash Level
ro: Nivel prezentare

en: Header
ro: Antet

en: Height of Compose Window
ro: Înalţime fereastră compunere

en: Height of Editor Window
ro: Înălţime fereastra editor

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
ro: 12 limbaje, nici o limita cunoscută, powered by Systran

en: Help
ro: Ajutor

en: Help fight the battle against unsolicited email. SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to. Quite fast, really smart, and easy to use.
ro: Contribuiţi la lupta împotriva poştei nesolicitate. SpamCop citeste emailul spam si determină adresele corecte la care să se trimită plângeri. Destul de rapid, inteligent şi uşor de folosit.

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
ro: Aici puteţi seta modul în care este stocat dicţionarul personal, edita sau alege ce limbi vor fi disponibile pentru verificarea ortografiei.

en: Hide SM attributions
ro: Ascundere atribute SM

en: Hide Unsafe Images
ro: Ascunde imagini nesigure

en: High
ro: Mare

en: Home Phone
ro: Telefon acasă

en: Hour Format
ro: Format ora

en: Hungarian
ro: Maghiara

en: IMAP Authentication Type
ro: Tipul autentificării IMAP

en: IMAP Folder Delimiter
ro: Delimitator dosar IMAP

en: IMAP Server Address
ro: Adresa server IMAP

en: IMAP Server Port
ro: Port server IMAP

en: IMAP Server Type
ro: Tip server IMAP

en: IMAP login
ro: Login IMAP:

en: IMAP server information
ro: Informaţii server IMAP

en: Icelandic
ro: Islandeza

en: Identifying name
ro: Identificare nume

en: If %s contains %s then move to %s
ro: Dacă <b>%s</b> conţine <b>%s</b> atunci mută în <b>%s</b>

en: If you leave password empty, it will be asked when you fetch mail.
ro: Dacă lăsaţi parola vidă, va fi cerută când aduceţi poşta.

en: Ignore
ro: Ignora

en: Ignore All
ro: Ignoră toate

en: Illegal folder name. Please select a different name.
ro: Nume dosar invalid. Selectaţi un nume diferit.

en: Include CCs when Forwarding Messages
ro: Includere CC în înaintare mesaje

en: Include Me in CC when I Reply All
ro: Includere în CC când răspund la toate

en: Indented:
ro: Spaţiat:

en: Index Order
ro: Ordine index

en: Indonesian
ro: Indoneziană

en: Interface language
ro: Limba implicită

en: International date and time
ro: Ziua şi ora Internaţională

en: Invalid input data
ro: Date invalide introduse

en: Invert Time
ro: Timp inversat

en: Italian
ro: Italiana

en: Jan
ro: Ian

en: January
ro: Ianuarie

en: Japanese
ro: Japoneza

en: Jul
ro: Iul

en: July
ro: Iulie

en: Jun
ro: Iun

en: June
ro: Iunie

en: Korean
ro: Coreana

en: Language
ro: Limba

en: Language settings
ro: Setări limba

en: Last Refresh
ro: Ultima actualizare

en: Last name
ro: Nume

en: Latin
ro: Latina

en: Latin American Spanish
ro: Spaniola latin-americană

en: Leave Mail on Server
ro: Păstrează poşta pe server

en: Leave mail on server
ro: Lasă poşta pe server

en: Leaving mail on server...
ro: Lăsare mail pe server...

en: Left
ro: Stânga

en: Length:
ro: Lungime:

en: Let this folder contain subfolders
ro: Permite dosarului să conţină subdosare

en: Light Blue
ro: Albastru deschis

en: Light Cyan
ro: Bleu deschis

en: Light Gray
ro: Cenuşiu deschis

en: Light Green
ro: Verde deschis

en: Light Magenta
ro: Mov deschis

en: Light Yellow
ro: Galben deschis

en: List Archives
ro: Arhive lista

en: List Special Folders First
ro: Listare dosare speciale primele

en: List all
ro: Afişează toate

en: Loading the sound...
ro: Incărcare sunet...

en: Location of Buttons when Composing
ro: Locaţie butoane în compunere

en: Location of Folder List
ro: Locaţie lista dosare

en: Logging out from IMAP
ro: Ieşire din IMAP

en: Login
ro: Intrare

en: Login Failed:
ro: Intrare eşuată:

en: Login OK: Inbox EMPTY
ro: Intrare OK: Inbox VID

en: Login OK: Inbox contains %s messages
ro: Intrare OK: Inbox contine %s mesage

en: Login OK: No new messages
ro: Intrare OK: nici un mesaj nou

en: Low
ro: Mică

en: Mail Domain
ro: Domeniu mail

en: Mail Fetch Result:
ro: Rezultate aducere mail:

en: Mailbox Display Options
ro: Opţiuni afisşaj mailbox

en: Mailing List
ro: Lista discuţii

en: Mailinglist
ro: Lista discuţii

en: Make Default
ro: Fă implicit

en: March
ro: Martie

en: Match:
ro: Potrivire:

en: Matches
ro: Potriviri

en: Maximum Number of Pages to Show
ro: Număr maxim de pagini de afişat

en: Maximum of 150 words translated, powered by Systran
ro: 10 limbaje, maxim 25 kiloocteti traduşi, powered by Systran

en: May
ro: Mai

en: Medium
ro: Medie

en: Medium Gray
ro: Cenuşiu mediu

en: Memory Search
ro: Căutare în memorie

en: Message %d deleted from remote server!
ro:  Mesajul %d şters de pe server!

en: Message Details
ro: Detalii mesaj

en: Message Display and Composition
ro: Afişarea şi compunerea mesajelor

en: Message Filtering
ro: Filtrare mesaje

en: Message Filters
ro: Filtre mesaje

en: Message Highlighting
ro: Evidenţiere mesaj

en: Message List
ro: Lista mesaje

en: Message appended to mailbox
ro: Mesaj adăugat la mailbox

en: Message not printable
ro: Mesaj netiparibil

en: Message of the Day
ro: Mesajul zilei

en: Message:
ro: Mesaj:

en: Microsoft Exchange IMAP server
ro: Server IMAP Microsoft Exchange

en: Minute
ro: Minut

en: Minutes
ro: Minute

en: Moderate
ro: Moderată

en: Modify
ro: Modificare

en: Modify Server
ro: Modificare server

en: Mon
ro: Lun

en: Monday
ro: Luni

en: Month View
ro: Vizualizare lunară

en: Monthly
ro: Lunar

en: More information
ro: Mai multe informaţii

en: Move
ro: Mută

en: Move Selected To
ro: Mută selectate în

en: Move Up
ro: Mută sus

en: Move spam to:
ro: Mutare spam în:

en: Move to:
ro: Mutare în:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
ro: Mutarea spamului direct în coş nu e o idee prea bună, atata timp cât mesajele de la anumiţi prieteni sau liste de discuţii pot fi accidental marcate ca spam. Orice alt dosar aţi alege, asiguraţi-vă că se va goli periodic pentru a nu mări excesiv mailboxul.

en: Multiple Identities
ro: Identitaţi multiple

en: Must be unique
ro: Trebuie să fie unic(ă)

en: Name
ro: Nume

en: Name and Address Options
ro: Opţiuni nume şi adresa

en: Name is missing
ro: Numele lipseşte

en: Name:
ro: Nume:

en: Never
ro: Niciodată

en: New
ro: Nou

en: New Mail
ro: Mail nou

en: New Mail Notification
ro: Notificare mail nou

en: New name:
ro: Nume nou:

en: NewMail Options
ro: Opţiuni MailNou

en: Next
ro: Următor

en: Nickname
ro: Pseudonim

en: Nickname contains illegal characters
ro: Pseudonimul conţine caractere ilegale

en: No
ro: Nu

en: No Citation
ro: Fără citare

en: No Clock
ro: Fără ceas

en: No Messages Found
ro: Nici un mesaj găsit

en: No Notification
ro: Nici o notificare

en: No action requested.
ro: Nu a fost solicitată nici o acţiune

en: No changes requested.
ro: Nu au fost solicitate modificări

en: No changes were made.
ro: Nu au fost făcute modificări

en: No connection to server
ro: Nici o conexiune la server

en: No errors found
ro: Nu au fost gasite erori

en: No focus
ro: Fără focus

en: No folders found
ro: Nici un dosar găsit

en: No folders were found to subscribe to!
ro: Nici un dosar găsit pentru abonare!

en: No folders were found to unsubscribe from!
ro: Nici un dosar găsit pentru dezabonare!

en: No highlighting is defined
ro: Nici o evidenţiere definită

en: No known limits, powered by Systran
ro: 12 limbaje, nici o limita cunoscută, powered by Systran

en: No known limits, powered by Translation Experts' InterTran
ro: 767 limbaje, nici o limita cunoscută, powered by Translation Experts's InterTran

en: No login ID submitted
ro: Nici un ID de intrare trimis

en: No messages were selected.
ro: Nici un mesaj selectat

en: No msg number submitted
ro: Nici un număr de mesaj trimis

en: No password submitted
ro: Nici o parolă trimisa

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
ro: Nu e definită nici o agendă. Contactaţi administratorul.

en: No persons matching your search were found
ro: Nu s-a găsit nici o persoană potrivită căutării

en: No server banner
ro: Nici un banner de server

en: No server specified
ro: Nici un server specificat

en: No servers known.
ro: Nici un server cunoscut.

en: No sound specified
ro: Nici un sunet specificat

en: No such file or directory
ro: Nu exista fişierul sau directorul

en: No words in your personal dictionary.
ro: Nu sunt cuvinte în dicţionarul personal.

en: None
ro: Nici unul(una)

en: Norwegian
ro: Norvegiană

en: Not a file name
ro: Nu este nume de fişier

en: Not one of the above servers
ro: Nici unul din serverele de mai sus

en: Note
ro: Nota

en: Nothing to delete!
ro: Nimic de şters

en: November
ro: Noiembrie

en: Number of Messages per Page
ro: Număr de mesaje pe pagină

en: OFF
ro: Inactiv

en: ON
ro: Activ

en: October
ro: Octombrie

en: On Delivery
ro: La livrare

en: On Read
ro: În citire

en: Only INBOX
ro: Doar INBOX

en: Only Unseen
ro: Doar nevăzutele

en: Only unread messages
ro: Doar mesajele necitite

en: Open failed
ro: Deschidere eşuată

en: Opening IMAP server
ro: Deschidere server IMAP

en: Opening POP server
ro: Deschidere server POP

en: Option Type '%s' Not Found
ro: Opţiunea tip '%s' nu a fost găsită

en: Options
ro: Opţiuni

en: Organization / Department
ro: Organizaţie / Departament

en: Organization Logo
ro: Sigla organizaţie

en: Organization Logo Height
ro: Înalţime sigla organizaţie

en: Organization Logo Width
ro: Lăţime sigla organizaţie

en: Organization Name
ro: Nume organizaţie

en: Organization Preferences
ro: Preferinţe organizaţie

en: Organization Title
ro: Titlu organizaţie

en: Original Message
ro: Mesaj original

en: Other:
ro: Alta:

en: PHP Version
ro: Versiune PHP

en: PHP session name
ro: Numele sesiunii PHP

en: POP3 Fetch Mail
ro: Aducere poşta cu POP3

en: POP3 connect:
ro: Conectare POP3:

en: POP3 delete:
ro: POP3 ştergere:

en: POP3 login:
ro: Login POP3:

en: POP3 pass:
ro: Parola POP3:

en: POP3 user:
ro: Utilizator POP3:

en: Paginate
ro: Paginare

en: Password for
ro: Parola pentru

en: Password:
ro: Parola:

en: Personal Dictionary
ro: Dicţionar personal

en: Personal Information
ro: Informaţii personale

en: Personal address book
ro: Agenda personală

en: Please contact your system administrator and report this error.
ro: Contactaţi administratorul de reţea şi raportaţi aceasta eroare.

en: Plugins
ro: Pluginuri

en: Polish
ro: Poloneză

en: Portuguese
ro: Portugheza

en: Post to List
ro: Postare către listă

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
ro: Eroare baza de date preferinţe (%s). Ieşire anormală

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fişierul de preferinţe, %s, nu a putut fi copiat din fişierul temporar, %s. Contactaţi administratorul pentru rezolvarea acestei probleme.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fişierul de preferinţe, %s, nu a putut fi deschis. Contactaţi administratorul pentru rezolvarea acestei probleme.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fişierul de preferinţe %s nu a putut fi scris. Contactaţi administratorul pentru rezolvarea acestei probleme.

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
ro: Fişierul de preferinţe, %s, nu exista. Ieşiţi şi reintraţi pentru a crea un fişier implicit de preferinţe.

en: Preferences DSN
ro: Preferinţe DSN

en: Preferences key field
ro: Câmp preferinţe cheie

en: Preferences table
ro: Tabel preferinţe

en: Preferences username field
ro: Câmp preferinţe username

en: Preferences value field
ro: Câmp preferinţe valoare

en: Prefix Signature with '-- ' Line
ro: Prefixează semnatura cu linie '--'

en: Premature end of list
ro: Sfârşit de listă prematur

en: Previous
ro: Anterior

en: Print
ro: Tipăreşte

en: Printer Friendly
ro: Versiune pentru tiparire

en: Priority
ro: Prioritate

en: Priority:
ro: Prioritate:

en: Proceed
ro: Continuare

en: Provider Name
ro: Nume furnizor:

en: Purge
ro: Curăţă

en: Quarterly
ro: Trimestrial

en: Query:
ro: Chestionare:

en: Quote Who XML
ro: Citare cine XML

en: RFC822 Message body
ro: Corp mesaj RFC822

en: Read
ro: Citit(e)

en: Read data:
ro: Citire date:

en: Read receipt
ro: Confirmare de citire

en: Read:
ro: Citire:

en: Reason Given:
ro: Explicaţia dată:

en: Receipt
ro: Primire

en: Recent Searches
ro: Căutari recente

en: Reconnect from dead connection
ro: Reconectare din conexiune căzută

en: Refetching message
ro: Readucere mesaj

en: Refresh Folder List
ro: Actualizare lista dosare

en: Refresh Page
ro: Actualiare pagină

en: Remote POP server Fetching Mail
ro: Server POP pentru aducere mail remote

en: Remote POP server settings
ro: Setări server POP remote

en: Remove unneccessary messages from your folder and start with your Trash folder.
ro: Ştergere mesaje nenecesare din dosar şi începere cu dosarul Coş.

en: Rename
ro: Redenumire

en: Rename a Folder
ro: Redenumire dosar

en: Rename a folder
ro: Redenumire dosar

en: Renamed successfully.
ro: Redenumit cu succes.

en: Reply
ro: Răspunde

en: Reply All
ro: Răspunde la toţi

en: Reply Citation Options
ro: Opţiuni citare răspuns

en: Reply Citation Style
ro: Stil citare răspuns

en: Reply To
ro: Răspunde către

en: Reply to List
ro: Răspuns către listă

en: Report as Spam
ro: Raportează ca Spam

en: Response:
ro: Răspuns:

en: Resume Draft
ro: Continuă ciorna

en: Return
ro: Întoarcere

en: Return to options page
ro: Intoarcere la pagina de opţiuni

en: Right
ro: Dreapta

en: Romanian
ro: Română

en: Russian
ro: Rusa

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
ro: Traducere rusească, maxim 500 caractere traduse

en: SMTP Authentication Type
ro: Tipul autentificării SMTP

en: SMTP Server Address
ro: Adresa server SMTP

en: SMTP Server Port
ro: Port server SMTP

en: SPAM Filters
ro: Filtre SPAM

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
ro: Filtrele SPAM vă permit selectarea de liste negre din mai multe DNS-uri pentru detectarea de junk mail din INBOX si mutare în alt dosar (ex. coş).

en: Same as server
ro: La fel ca serverul

en: Sat
ro: Sâm

en: Saturday
ro: Sâmbata

en: Save
ro: Salvare

en: Save / Update
ro: Salvare/Actualizare

en: Save Draft
ro: Salvare ciornă

en: Save ID
ro: Salvează ID

en: Save Message
ro: Salvează mesaj

en: Saved Scan type
ro: Tip scanare salvat

en: Saved Translation Options
ro: Opţiuni translatare salvate

en: Saving UIDL
ro: Salvare UIDL

en: Search
ro: Caută

en: Search Results
ro: Rezultatele căutarii

en: Search for
ro: Căutare dupa

en: Seconds
ro: Secunde

en: Select %s to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
ro: Selectati %s pentru a porni un fişier media când exista poştă necitită în dosare. Dacă este activat, puteţi specifica fişierul media rulabil în casuţa de fişiere furnizată.

en: Select All
ro: Selectează toate

en: Select Server:
ro: Selectare server:

en: Select a folder
ro: Selectare dosar

en: Select body
ro: Selectează conţinut

en: Select server file
ro: Selectează fişier server:

en: Select your translator:
ro: Selectare translator:

en: Selected Server:
ro: Server selectat:

en: Selecting the %s option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript, and only works in IE but you won't see errors with other browsers). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
ro: Selectarea optiunii %s va schimba titlul în anumite browsere pentru a vă anunţa când aveţi mail nou (solicită JavaScript şi funcţionează doar în IE dar nu se vor observa erori cu alte browsere). Aceasta vă va anunţa când aveţi mail nou, chiar şi cu %s activat.

en: Selecting the %s option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
ro: Selectarea optiunii %s va activa afişarea ferestrei de popup când aveţi mail necitit în dosare (solicită JavaScript).

en: Selection List Style
ro: Stil lista selecţie

en: Send
ro: Trimite

en: Send Mail
ro: Trimitere Mail

en: Send Spam Report
ro: Trimite raportul spam

en: Send read receipt now
ro: Trimitere confirmare citire acum

en: Sendmail Path
ro: Cale sendmail

en: Sent Folder
ro: Trimise

en: Sent Subfolders Options
ro: Opţiuni subdosare Trimise

en: September
ro: Septembrie

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Server Name:
ro: Nume server:

en: Server Settings
ro: Setări server

en: Server does not support UIDL.
ro: Serverul nu permite UIDL.

en: Server error. Disconnect
ro: Eroare server. Deconectare

en: Server replied:
ro: Răspunsul serverului:

en: Server responded:
ro: Răspunsul serverului:

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.
ro: Sortare server-side nesuportata de serverul vostru IMAP.

en: Set Event
ro: Setare eveniment

en: Show 'Contain Sub.' Option
ro: Afişare opţiune 'Conţine Sub.'

en: Show All
ro: Afişează toate

en: Show Clock on Folders Panel
ro: Afişare ceas în panou dosare

en: Show Folder Prefix Option
ro: Afişare opţiuni prefix dosar

en: Show HTML Version by Default
ro: Afişare versiune HTML implicită

en: Show Special Folders Color
ro: Afişare culoare dosare speciale

en: Show button in toolbar
ro: AfiŞare buton În toolbar

en: Show popup window on new mail
ro: Afişare fereastră popup la mail nou

en: Show time
ro: Moment început:

en: Show time with seconds
ro: Afişează ora şi secundele

en: Show translation box
ro: Afişsare căsuţa traducere

en: Show weekday and time
ro: Afişează ziua săptămânii şi ora

en: Sign Out
ro: Ieşire

en: Signature
ro: Semnatură

en: Signature Options
ro: Opţiuni semnatură

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fişierul de semnatură, %s, nu a putut fi copiat din fişierul temporar, %s. Contactaţi administratorul pentru rezolvarea acestei probleme.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fişierul de semnaturş %s nu poate fi deschis. Contactaţi administratorul de reţea.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fişierul de semnatură %s nu a putut fi scris. Contactaţi administratorul de reţea.

en: Signature is too big.
ro: Semnatura este prea mare

en: Signout
ro: Ieşire

en: Signout Page
ro: Pagina ieşire

en: Size
ro: Mărime

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Solution:
ro: Soluţia:

en: Some or all of the help documents are not present!
ro: Anumite sau toate documentele de ajutor lipsesc!

en: Sort by Received Date
ro: Sortare după data recepţionării

en: Source
ro: Sursa

en: Spam Filtering
ro: Filtrare spam

en: Spam Reporting Method:
ro: Metoda de raportare spam

en: Spam is sent to %s.
ro: Spamul e trimis în <b>%s</b>

en: Spam reporting
ro: Raportare spam

en: Spam scan is limited to %s.
ro: Scanarea de spam e limitată la <b>%s</b>

en: SpamCop - Spam Reporting
ro: SpamCop - Raportare Spam

en: Spanish
ro: Spaniola

en: Special Folder Options
ro: Opţiuni dosar special

en: SpellChecker Options
ro: Opţiuni Verificare Ortografie

en: SquirrelMail Notice:
ro: Notificare SquirrelMail

en: SquirrelMail Version
ro: Versiune SquirrelMail

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
ro: SquirrelMail nu a putut decoda structura corpului mesajului

en: SquirrelMail version %s
ro: SquirrelMail versiunea %s

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this. If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
ro: SquirrelSpell nu a putut decripta dicţionarul personal. Aceasta este de obicei din cauza faptului că aţi schimbat parola la mailbox. Pentru a continua, va trebui să furinzaţi vechea parola pentru ca SquirrelSpell să decripteze dictionarul personal. Va fi reincriptat cu noua parolă după aceasta.<br>Dacă nu aţi incriptat dicţionarul, atunci acesta este corupt şi invalid. Va trebui să îl ştergeţi şi să porniţi unul nou. De asemenea poate fi şi din cauza că nu vă amitiţi vechea parolă -- fără ea, datele incriptate nu mai sunt accesibile.

en: Start Bug Report Form
ro: Deschide formularul de raportare erori:

en: Start time:
ro: Moment început:

en: Store in Folder:
ro: Stocare în dosar:

en: Style Sheet URL (css)
ro: URL Style Sheet (css)

en: Subfolder
ro: Subdosar

en: Subject
ro: Subiect

en: Submit
ro: Trimite

en: Submit a Bug Report
ro: Rapoartează eroare

en: Subscribe
ro: Abonare

en: Subscribe to:
ro: Abonare la:

en: Subscribed successfully.
ro: Abonat cu succes.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
ro: Abonare nereuşită - dosar inexistent.

en: Successful re-encryption
ro: Recriptare terminată cu succes

en: Successfully Saved Options
ro: Opţiuni salvate cu succes

en: Suggestions:
ro: Sugestie:

en: Sun
ro: Dum

en: Sunday
ro: Duminica

en: Swedish
ro: Suedeză

en: THIS FOLDER IS EMPTY
ro: ACEST DOSAR E GOL

en: TODAY
ro: AZI

en: Table of Contents
ro: Cuprins

en: Take Address
ro: Ia adresa

en: Temp Directory
ro: Director temporar

en: Temporary authentication failure
ro: Autentificare temporară eşuată

en: Test Configuration
ro: Configurarea test

en: Test Sound
ro: Test sunet

en: The %s option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
ro: Optiunea <b>%s</b> va verifica TOATE dosarele pentru poştal necitită, nu doar inbox-ul pentru notificare.

en: The bodystructure provided by your IMAP server:
ro: Structura de corp furnizată de serverul imap

en: The help has not been translated to %s. It will be displayed in English instead.
ro: Acest ajutor nu a fost tradus în %s. Va fi afişat în limba engleză.

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
ro: Ordine index este ordinea în care sunt aranjate coloanele în indexul de mesaje. Puteţi adăuga, şterge şi muta coloane după preferinţe în funcţie de nevoi.

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
ro: Expeditorul a solicitat un răspuns care să indice că aţi citit acest mesaj. Doriţi să trimiteţi o confirmare?

en: The more messages scanned, the longer it takes. It's recommended to scan unread messages only. If a change to the filters is made, it's recommended to set it to scan all messages, then go view the INBOX, then come back and set it to scan unread messages only. That way, the new spam filters will be applied and even the spam you didn't catch with the old filters will be scanned.
ro: Cu cat mai multe mesaje se scaneaza cu atât mai mult durează. Sugerăm să scanaţi doar mesajele noi. Dacă schimbaţi filtrele, este recomandată scanarea tuturor mesajelor, apoi vedeti în INBOX, apoi întoceţiva şi verificaţi doar mesajele noi. În acest fel, noile filtre de spam vor fi aplicate şi veti scana chiar şi spamul citit cu noile filtre.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
ro: Ordinea sortarii de mesaje poate fi schimbată pentru a conţine antete în ordine dorită.

en: Theme
ro: Tema

en: Theme Name
ro: Nume tema

en: Theme Path
ro: Cale tema

en: Themes
ro: Teme

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
ro: Aceste setări schimbă modul de afişare şi manipulare al dosarelor.

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
ro: Aceasta configurează setările pentru descărcarea poşteil din căsuţa POP3 în contul pe acest server.

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
ro: Aici se configurează setări pentru sunete şi/sau afişare ferestre popup când vine mail nou.

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
ro: Aici sunt informaţii personale despre dumneavoastră precum numele, adresa de email, etc.

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
ro: Acest modul permite administratorilor să schimbe principala configuraţie a SquirrelMail de la distanţa.

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a plain text format. Proceed?
ro: Aceasta va decripta dicţionarul personal şi îl va stoca în formatul text. Continuăm?

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
ro: Aceasta va şterge dicţionarul personal. Continuăm?

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
ro: Aceasta va cripta dicţionarul personal şi îl va stoca in format criptat. Continuăm?

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
ro: Aceasta va trimite un mesaj către %s cu cerere de ajutor pentru aceasta listă. Veţi primi un raspuns la adresa de mai jos.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
ro: Aceasta va trimite un mesaj către %s cu cerere de abonare la aceasta listă.Veţi fi abonat cu adresa de mai jos.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
ro: Aceasta va trimite un mesaj către %s cu cerere de dezabonare de la aceasta listă. Se va încerca dezabonarea adresei de mai jos.

en: Thread View
ro: Vizualizare fir

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.
ro: Sortarea fir nesuportata de serverul IMAP.

en: Thu
ro: Joi

en: Thursday
ro: Joi

en: Time:
ro: Ora:

en: Timezone Options
ro: Opţiuni fus orar

en: Title
ro: Titlu

en: Title & Org. / Dept.
ro: Titlu & Org. / Dept.

en: Title:
ro: Titlu:

en: To
ro: Către

en: To or Cc
ro: Către sau Cc

en: Toggle All
ro: Selectează toate

en: Top
ro: Început de pagină

en: Top Frame
ro: Cadrul de sus

en: Transaction failed
ro: Tranzacţia a eşuat

en: Transform Selected Messages
ro: Transformă mesaje selectate

en: Translate
ro: Traducere

en: Translate inside the SquirrelMail frames
ro: Traducere în frame-urile SquirrelMail

en: Translation Options
ro: Opţiuni traducere

en: Translation direction
ro: Opţiuni traducere

en: Translator
ro: Translator.

en: Trash Folder
ro: Coş

en: Try
ro: Incercare

en: Tue
ro: Mar

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Unable to list addresses from %s
ro: Nu se pot lista adresele din %s

en: Unable to update
ro: Reînnoire eşuată

en: Undefined Function
ro: Funcţie nedefinită

en: Undelivered Message Headers
ro: Headere mesaj nelivrat

en: University of Washington's IMAP server
ro: Server IMAP-Universitatea Washington

en: Unknown Sender
ro: Expeditor necunoscut

en: Unknown action: %s
ro: Acţiune necunoscută: %s

en: Unknown date
ro: Data necunoscută

en: Unknown error: %s
ro: Eroare necunoscută: %s

en: Unknown response
ro: Răspuns necunoscut

en: Unknown response from IMAP server:
ro: Răspuns necunoscut de la serverul IMAP:

en: Unknown sender
ro: Expeditor necunoscut

en: Unknown user or password incorrect.
ro: User necunoscut sau parola incorectă.

en: Unread
ro: Necitit(e)

en: Unread Message Notification Type
ro: Tip notificare mesaj necitit

en: Unread messages only
ro: Doar mesajele necitite

en: Unseen and Total
ro: Nevăzute şi total

en: Unselect All
ro: Deselectează toate

en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

en: Unsubscribed successfully.
ro: Dezabonat cu succes.

en: Unthread View
ro: Vizualizare fără fir

en: Up
ro: Sus

en: Update Event
ro: Înnoire eveniment

en: Update address
ro: Actualizare adresa

en: Use &quot;detect&quot; to auto-detect.
ro: Utilizează "detect" pentru auto-detecţie.

en: Use Addresses
ro: Foloseşte adresele

en: Use Javascript
ro: Folosire Javascript

en: Use Sendmail Binary
ro: Utilizează binarul sendmail

en: Use Sent Subfolders
ro: Utilizare Subdosare Trimise

en: Use Signature
ro: Utilizează semnatura

en: Use server-side thread sorting
ro: Utilizare sortarea pe server

en: Use the %s option to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet. This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
ro: Utilizati %s doar pentru verificare mesaje recente. Mesajele recente sunt acelea care au aparut recent şi care nu au fost "vizualizate" sau selectate înca. Aceasta previne notificarea poştei necitite prin sunete sau popup-uri care pot deveni plictisitoare.

en: User %s already exists
ro: Utilizatorul '%s' exista deja

en: User %s does not exist
ro: Utilizatorul '%s' nu exista

en: User-Defined
ro: Definit de utilizator

en: User-Defined Citation End
ro: Sfarşit citare definit de utilizator

en: User-Defined Citation Start
ro: Început citare definit de utilizator

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: Usernames in Lowercase
ro: Nume utilizatori în litere mici

en: View
ro: Vizualizare

en: View Full Header
ro: Vizualizare antet complet

en: View Message
ro: Vizualizare mesaj

en: View Message details
ro: Vizualizare detalii mesaj

en: View Printable Version
ro: Vizualizare versiune tiparibilă

en: View Unsafe Images
ro: Afişeaza imagini nesigure

en: View message
ro: Vizualizare mesaj

en: Viewing Full Header
ro: Vizualizare antet complet

en: Viewing a Business Card
ro: Vizualizare Business Card

en: Viewing a text attachment
ro: Vizualizare ataşament text

en: Viewing an image attachment
ro: Vizualizare ataşament imagine

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
ro: ATENŢIE! Spuneţi administratorului să seteze variabila %s.

en: Warning,
ro: Atenţie,

en: Was displayed on %s
ro: A fost afişat în %s

en: Web Page
ro: Pagina web

en: Wed
ro: Mie

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Welsh
ro: Galeză

en: What to Scan:
ro: Ce sa scanaţi:

en: When reading:
ro: În citire:

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
ro: Ce translator ar trebui utilizat când se primesc mesaje într-o limbă diferită?

en: White
ro: Alb

en: Width of Compose Window
ro: Lăţime fereastra compunere

en: Width of Editor Window
ro: Lăţime fereastra editor

en: Width of Folder List
ro: Lăţime lista dosare

en: Work Phone
ro: Telefon birou

en: Wrap Incoming Text At
ro: Fixare text sosit la

en: Write failed
ro: Scriere eşuată

en: Write to addressbook failed
ro: Scriere în agenda eşuată

en: Yearly
ro: Anual

en: Yes
ro: Da

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
ro: Hotărâţi de asemenea dacă doriţi afişare de căsuţa de traducere şi localizarea acesteia.

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
ro: Puteţi schimba modul in care arată şi va afişează informaţiile SquirrelMail precum culori, limbi sau alte setări.

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
ro: Puteţi sa ştergeţi dicţionarul ori sa introduceţi vechea parolă. Nu ambele.

en: You can only edit one address at the time
ro: Puteţi edita doar o adresă deodata

en: You have %s new message
ro: Aveti %s mesaj nou

en: You have %s new messages
ro: Aveti %s mesaje noi

en: You have been successfully signed out.
ro: Aţi ieşit cu succes.

en: You have not filled in the "To:" field.
ro: Nu aţi completat câmpul "Către:".

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
ro: Nu aţi selectat un dosar pentru ştergere. Vă rugăm selectaţi.

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
ro: Nu aţi selectat un dosar pentru redenumire. Vă rugam selectaţi.

en: You must be logged in to access this page.
ro: Trebuie sa fţi logaţi pentru a accesa această pagina.

en: You must make a choice
ro: Trebuie săa alegeţi ceva

en: You must select a scan type.
ro: Trebuie sa alegeti un tip de scan

en: You must select a spam folder.
ro: Trebuie sa alegeţi un dosar pentru spam

en: You need to have php4 installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
ro: Aveţi nevoie de php4 instalat cu funcţie şir multibyte activata (utilizând opţiunea de configurare --with-mbstring).

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure. However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
ro: Trebuie sa fiţi conştienţi că criptarea utilizată pentru reţinerea parolei nu este total sigură. Oricum, daca utilizati POP, nu exista nici o criptare. În plus, criptarea pe care o folosim pentru salvarea pe server poate fi spartă de un hacker care citeşte sursele acestui fişier.

en: Your current timezone
ro: Fusul orar curent

en: Your message
ro: Mesajul dumneavoastră

en: Your personal dictionary was erased.
ro: Dicţionarul personal a fost şters

en: Your search failed with the following error(s)
ro: Căutarea dumneavoastră a eşuat cu următoarea(le) eroare/erori

en: Your server options are as follows:
ro: Opţiunile serverului dumneavoastră sunt:

en: abort
ro: eşuare

en: apop authentication failed
ro: autentificare apop eşuată

en: as a subfolder of
ro: ca subdosar al

en: authentication failed
ro: autentificare eşuata

en: connection does not exist
ro: conexiune inexistentă

en: connection not established
ro: conexiune nerealizată

en: delete
ro: şterge

en: down
ro: jos

en: edit
ro: modifică

en: forget
ro: omitere

en: from English
ro: din Engleza

en: hMailServer IMAP server
ro: Server IMAP

en: in
ro: în

en: in the center
ro: în centru

en: less
ro: sumar

en: more
ro: detalii

en: no login ID submitted
ro: nici un ID de intrare trimis

en: not set yet
ro: [<i>nesetat înca</i>]

en: pixels
ro: pixeli

en: quote
ro: a citat

en: refresh folder list
ro: împrospătare lista dosare

en: remove
ro: şterge

en: requested
ro: solicitat(a)

en: requires JavaScript to work
ro: solicită JavaScript pentru funcţionare

en: save
ro: salvare

en: search
ro: caută

en: sent
ro: trimis

en: subject
ro: subiect

en: to English
ro: în Engleza

en: to the left
ro: în stanga

en: to the right
ro: în dreapta

en: to:
ro: către:

en: up
ro: sus

en: who
ro: cine

en: with move option
ro: cu opţiune de mutare
