SquirrelMail 1.4.13 - en to sv translation catalogue (1120 entries)

en: %s Login
sv: %s Logga in

en: %s Logo
sv: Logotyp för %s

en: %s New Message
sv: %s nytt brev

en: %s New Messages
sv: %s nya brev

en: %s dictionary
sv: %s ordlista

en: %s is not found.
sv: Hittade inte %s.

en: %s should be writable by user %s
sv: %s måste ha skrivrättigheter för användaren %s

en: %s to %s
sv: %s till %s

en: %s wrote:
sv: %s skrev:

en: (discards changes made on this form so far)
sv: (annullerar eventuella ändringar på denna sida)

en: (no subject)
sv: (ärende saknas)

en: (none)
sv: (ingen)

en: 0 min.
sv: 0 minuter

en: 1 hr.
sv: 1 timme

en: 1.5 hr.
sv: 1,5 timmar

en: 12-hour clock
sv: 12-timmarsvisning

en: 15 min.
sv: 15 minuter

en: 2 hr.
sv: 2 timmar

en: 2.5 hr.
sv: 2,5 timmar

en: 24-hour clock
sv: 24-timmarsvisning

en: 3 hr.
sv: 3 timmar

en: 3.5 hr.
sv: 3,5 timmar

en: 30 min.
sv: 30 minuter

en: 4 hr.
sv: 4 timmar

en: 45 min.
sv: 45 minuter

en: 5 hr.
sv: 5 timmar

en: 6 hr.
sv: 6 timmar

en: A
sv: B

en: A password transition is needed
sv: Lösenordet behöver bytas

en: ADD
sv: LÄGG TILL

en: ATTENTION:
sv: OBSERVERA:

en: AUTHOR Wrote
sv: AVSÄNDAREN skrev

en: About SpamCop
sv: Om SpamCop

en: Add
sv: Lägg till

en: Add International Dictionaries
sv: Lägg till internationella ordlistor

en: Add Server
sv: Lägg till server

en: Add a New Identity
sv: Lägg till identitet

en: Add address
sv: Lägg till adress

en: Add this word to your personal dictionary
sv: Lägg till detta ord i din personliga ordlista

en: Add to %s
sv: Lägg till i %s

en: Add to Dic
sv: Lägg till ordlistan

en: Add to address book
sv: Lägg till i adressboken

en: Add to:
sv: Lägg till:

en: Additional info
sv: Extra information

en: Address
sv: Adress

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Address Book Display Format
sv: Adressbokens utseende

en: Address Book Search
sv: Sök i adressbok

en: Address Book Take:
sv: Spara till adressboken:

en: Address Books
sv: Adressböcker

en: Address book DSN
sv: Adressboks-DSN

en: Address book entry is too big
sv: Adressboksposten är för stor

en: Address book is corrupted. Required fields are missing.
sv: Adressboken är korrupt. Nödvändiga fält saknas.

en: Address book is read-only
sv: Adressboken är skrivskyddad

en: Address book table
sv: Tabell för adressboken

en: Addresses
sv: Adresser

en: Advanced Identities
sv: Avancerade identiteter

en: After message body
sv: Efter brevtexten

en: All
sv: Alla

en: All Folders
sv: Alla mappar

en: All address books
sv: Alla adressböcker

en: All done!
sv: Färdig.

en: All messages
sv: Alla brev

en: Allow editing of full name
sv: Tillåt redigering av fullständigt namn

en: Allow editing of identities
sv: Tillåt redigering av användaruppgifter

en: Allow listing of global address book
sv: Tillåt att lista den globala adressboken

en: Allow server charset search
sv: Tillåt servern att söka teckenuppsättningar

en: Allow use of priority
sv: Tillåt användning av prioritet

en: Allow writing into global address book
sv: Tillåt att skriva i den globala adressboken

en: Allow writing into global address book file
sv: Tillåt att skriva i den globala adressboken

en: Also, the use of TLS may allow SquirrelMail to login.
sv: Dessutom kan det eventuellt fungera att använda TLS.

en: Alternate Identity %d
sv: Alternativ identitet %d

en: Always
sv: Alltid

en: Always Show Full Date
sv: Visa alltid hela datumet

en: American date and time
sv: Amerikanskt datum- och tidsformat

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Are you sure you want to delete %s?
sv: Är du säker på att du vill kasta %s?

en: Attach:
sv: Bifoga:

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Attachments:
sv: Bilagor:

en: August
sv: Augusti

en: Authentication failed
sv: Validering misslyckades

en: Authentication mechanism is too weak
sv: Valideringsfunktionen är för svag.

en: Authentication required
sv: Valideringen misslyckades

en: Auto Create Special Folders
sv: Skapa särskilda mappar automatiskt

en: Auto Expunge
sv: Kasta breven automatiskt

en: Auto Refresh Folder List
sv: Uppdatera mapplistan automatiskt

en: Auto delete folders
sv: Kasta mappar automatiskt

en: Autodetect
sv: Automatisk igenkänning

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
sv: Tillbaka

en: Bad request: %s
sv: Felaktig operation: %s

en: Bad sequence of commands
sv: Kommandona utförs i felaktig ordning

en: Base Sent Folder
sv: Mapp för skickade brev

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
sv: Brev kan markeras med färger baserat på t.ex. avsändarnamn, ärende eller liknande. Detta gör det enkelt att utskilja brev från t.ex. e-postlistor, eller brev som innehåller en särskild ärenderad.

en: Bcc
sv: Dold kopia

en: Bcc:
sv: Dold kopia:

en: Because PHP file uploads are turned off, you can not attach files to this message. Please see your system administrator for details.
sv: Eftersom möjligheten att ladda upp filer med hjälp av PHP är avstängd går det inte att bifoga filer. Kontakta systemadministratören för mer detaljerad information.

en: Before headers
sv: Före rubriker

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
sv: Gå igenom denna lista över vanliga problem innan du skickar in din felrapport.

en: Before you sign up, be warned
sv: Läs detta innan du anmäler dig

en: Between headers and message body
sv: Mellan rubriker och brevtext

en: Binc IMAP server
sv: Binc IMAP-server

en: Body
sv: Text

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
sv: Fel vid hämtning av innehåll. Anledningen till detta är antagligen att brevet är felaktigt utformat.

en: Bodystructure
sv: Struktur

en: Brazilian Portuguese
sv: Brasiliansk portugisiska

en: Bug
sv: Felrapportera

en: Bug Reports:
sv: Felrapporter:

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: By default, move to sent
sv: Förinställ flytt till mappen för skickade brev

en: By default, move to trash
sv: Förinställ flytt till mappen för kastade brev

en: By default, save as draft
sv: Förinställ flytt till mappen för sparade utkast

en: By the SquirrelMail Project Team
sv: Av SquirrelMails utvecklingsteam

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail. Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
sv: KOMMERSIELL - Modemanvändare filtreras ofta bort för att de borde använda sina ISP e-postservrar för att skicka post. Skräppostsändare skaffar sig ganska ofta ett uppringt konto och skickar skräppost direkt ifrån.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
sv: KOMMERSIELL - RBL+ Blackhole.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
sv: KOMMERSIELL - RBL+ Dial-up.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
sv: KOMMERSIELL - RBL+ OpenRelay.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this. Another good one to use.
sv: KOMMERSIELL - Servrar som är konfigurerade (eller felkonfigurerade) så att de släpper igenom skräppost. En annan bra lista att använda.

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
sv: KOMMERSIELL - Denna lista innehåller servrar som är konstaterade skräppostkällor. En ganska pålitlig lista för att skanna efter skräppost.

en: Calendar
sv: Kalender

en: Can't execute command '%s'.
sv: Kan inte exekvera kommandot '%s'.

en: Can't open SMTP stream.
sv: Kan inte öppna SMTP-strömmen.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel / Done
sv: Avbryt/klar

en: Cc
sv: Kopia

en: Cc:
sv: Kopia:

en: Cellular Phone
sv: Mobiltelefon

en: Change
sv: Byt

en: Change ALL occurances of this word
sv: Byt ut samtliga förekomster av detta ord

en: Change All
sv: Byt alla

en: Change Settings
sv: Ändra inställningar

en: Change crypto settings
sv: Ändra krypteringsinställningar

en: Change this word
sv: Byt ut detta ord

en: Change title on supported browsers
sv: Byt rubriken på webbläsare som stödjer detta

en: Change to:
sv: Byt till:

en: Check Spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Check all boxes, not just INBOX
sv: Kontrollera alla mappar, inte bara inkorgen

en: Check mail
sv: Uppdatera

en: Check mail at folder refresh
sv: Kontrollera om det finns nya brev vid uppdateringen av mappen

en: Check mail at login
sv: Kontrollera om det finns nya brev vid inloggning

en: Check to see if your bug is already listed in the %sBug List%s on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
sv: Kontrollera om felet redan är anmält till %sFelanmälningslistan%s på SourceForge. Om felet är anmält känner vi redan till det och försöker åtgärda det.

en: Checkbox
sv: Ruta för val

en: Chinese, Simplified
sv: Kinsiska, förenklad

en: Chinese, Traditional
sv: Kinesiska, traditionell

en: Choose &quot;no&quot; for SMTP
sv: Välj &quot;Nej&quot; för SMTP

en: Click here to change the sorting of the address list
sv: Ändra sorteringen av adresslistan

en: Click here to go back
sv: Klicka här för att gå tillbaka

en: Click here to log back in.
sv: Logga in igen

en: Click here to return to %s
sv: Klicka här för att gå tillbaka till %s

en: Close
sv: Stäng

en: Close Window
sv: Stäng fönstret

en: Close and Cancel
sv: Stäng och ångra

en: Close and Commit
sv: Stäng och utför

en: Close this Window
sv: Stäng detta fönster

en: Closing POP
sv: Avslutar POP

en: Color
sv: Färg

en: Command failed
sv: Kommandot misslyckades

en: Command not implemented
sv: Kommandot är inte implementerat

en: Command parameter not implemented
sv: Parametern är inte implementerad.

en: Command:
sv: Kommando:

en: Compose
sv: Nytt brev

en: Compose Messages in New Window
sv: Skriv brev i ett nytt fönster

en: Config File Version
sv: Version av inställningsfil

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
sv: Det går inte att skriva till &quot;config.php&quot;. Kontrollera rättigheterna.

en: Configuration Administrator
sv: Konfigurera SquirrelMail

en: Confirm Delete
sv: Bekräfta borttagning

en: Confirm Deletion of a Server
sv: Bekräfta borttagning av servern

en: Confirm delete of selected server?
sv: Bekräfta borttagning av den valda servern

en: Contact Listowner
sv: Kontakta listans ägare

en: Contains:
sv: Söksträng:

en: Content-Type
sv: Typ av innehåll

en: Could not create hashed directory structure!
sv: Kunde inte skapa katalogstruktur!

en: Could not create initial preference file!
sv: Kunde inte skapa en inställningsfil!

en: Could not include PEAR database functions required for the database backend.
sv: Det gick inte att använda nödvändiga PEAR databasfunktioner.

en: Could not lock datafile
sv: Kunde inte låsa datafilen

en: Could not move/copy file. File not attached
sv: Kunde inte flytta/kopiera filen. Filen bifogades inte.

en: Could not open temporary file '%s'.
sv: Kunde inte öppna den temporära filen '%s'.

en: Could not run the spellchecker command (%s).
sv: Stavningskontrollen kunde inte exekvera kommandot (%s).

en: Could not write calendar file %s
sv: Kunde inte spara kalenderfilen %s

en: Count only messages that are RECENT
sv: Kontrollera bara de nyaste breven

en: Courier IMAP server
sv: Courier IMAP-server

en: Create
sv: Skapa

en: Create Folder
sv: Skapa mapp

en: Created folder successfully.
sv: Mappen har skapats.

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Current File:
sv: Aktiv fil:

en: Current Folder
sv: Aktiv mapp

en: Current Search
sv: Aktuell sökning

en: Currently, the quick reporting just forwards the request to the thorough reporting. Also, it appears that this is for members (non-free) only. Hopefully this will change soon.
sv: För närvarande skickar snabbrapporteringen bara vidare till den grundliga rapporteringen. Dessutom verkar det som om detta endast är för medlemmar (ej gratis). Förhoppningsvis ändras detta snart.

en: Cursor Position when Replying
sv: Markörens position vid svar

en: Custom SMTP AUTH password
sv: Anpassat SMTP AUTH-lösenord

en: Custom SMTP AUTH username
sv: Anpassat SMTP AUTH-användarnamn

en: Custom Stylesheet
sv: Eget Stylesheet

en: Cyrus IMAP server
sv: Cyrus IMAP-server

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: D, F j, Y H:i
sv: D, Y-m-d, H:i

en: D, F j, Y g:i a
sv: D, Y-m-d, h:i a

en: D, g:i a
sv: D, h:i a

en: DEL
sv: TA BORT

en: Danish
sv: Danska

en: Dark Blue
sv: Mörkblå

en: Dark Cyan
sv: Mörk cyan

en: Dark Gray
sv: Mörkgrå

en: Dark Green
sv: Mörkgrön

en: Dark Magenta
sv: Mörk magenta

en: Dark Yellow
sv: Mörkgul

en: Data Directory
sv: Datamapp

en: Database
sv: Databas

en: Database error: %s
sv: Databasfel: %s

en: Date
sv: Datum

en: Date:
sv: Datum:

en: Day View
sv: Dagsvy

en: Decrypt my dictionary with my old password:
sv: Dekryptera min ordlista med mitt gamla lösenord:

en: Default
sv: Förval

en: Default Charset
sv: Förvald teckenuppsättning

en: Default Folder Prefix
sv: Förvalt prefix för mappar

en: Default Identity
sv: Förvald identitet

en: Default Javascript Addressbook
sv: Förvald javascriptadressbok

en: Default Language
sv: Förvalt språk

en: Default Left Size
sv: Förvald bredd till vänster

en: Default Sub. of INBOX
sv: Förvald undermapp till Inkorg

en: Default Unseen Notify
sv: Förvald avisering för olästa brev

en: Default Unseen Type
sv: Förvald typ för olästa brev

en: Default preference file not found or not readable!
sv: Filen med förvalda inställningar kunde inte hittas eller gick inte att läsa!

en: Default theme
sv: Förvalt tema

en: Delete
sv: Kasta

en: Delete &amp; Next
sv: Kasta och visa nästa

en: Delete &amp; Prev
sv: Kasta och visa föregående

en: Delete Folder
sv: Kasta mapp

en: Delete checked words
sv: Stryk valda ord

en: Delete failed:
sv: Radering misslyckades:

en: Delete my dictionary and start a new one
sv: Kasta min ordlista och skapa en ny

en: Delete selected
sv: Kasta valda

en: Delete selected attachments
sv: Kasta valda bilagor

en: Delete spam when reported:
sv: Kasta skräppost som rapporterats:

en: Delete/Move/Next Buttons:
sv: Knappar för Kasta/Flytta/Nästa:

en: Deleted folder successfully.
sv: Mappen har tagits bort.

en: Deleting messages from server...
sv: Kastar brev från servern...

en: Deleting the following entries from %s dictionary:
sv: Stryker följande ord från %s ordlista:

en: Delimited:
sv: Begränsad:

en: Delivery error report
sv: Rapport om leveransfel

en: Dictionary Erased
sv: Ordlistan kastad

en: Dictionary re-encrypted
sv: Ordlistan har krypterats

en: Disable it
sv: Inaktivera

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Display Attached Images with Message
sv: Visa bifogade bilder i brev

en: Display Preferences
sv: Utseende

en: Display at bottom
sv: Visa längst ned

en: Display at top
sv: Visa högst upp

en: Do not use Drafts
sv: Ingen

en: Do not use Sent
sv: Ingen

en: Do not use Trash
sv: Ingen

en: Do you really want to change this event from:
sv: Vill du verkligen ändra denna aktivitet från:

en: Do you really want to delete this event?
sv: Vill du verkligen ta bort denna aktivitet?

en: Done
sv: Klar

en: Dovecot IMAP server
sv: Dovecot IMAP-server

en: Down
sv: Ner

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download this as a file
sv: Ladda ner detta brev som en fil

en: Draft Email Saved
sv: Utkast sparat

en: Draft Folder
sv: Mapp för sparade utkast

en: Dutch
sv: Nederländska

en: E-Mail Address
sv: E-postadress

en: E-mail
sv: E-postadress

en: E-mail Address
sv: E-postadress

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: E-mail address is missing
sv: E-postadress saknas

en: EDIT
sv: REDIGERA

en: ERROR
sv: FEL

en: ERROR: Bad or malformed request.
sv: FEL: Felaktig eller felskriven operation.

en: ERROR: Connection dropped by IMAP server.
sv: FEL: IMAP-servern har avbrutit anslutningen.

en: ERROR: Could not append message to
sv: FEL: Kunde inte lägga till brevet till

en: ERROR: Could not complete request.
sv: FEL: Operationen misslyckades.

en: ERROR: Help files are not in the right format!
sv: FEL: Hjälpfilerna har inte rätt format!

en: ERROR: IMAP server closed the connection.
sv: FEL: IMAP-servern stängde förbindelsen.

en: ERROR: No available IMAP stream.
sv: FEL: Ingen IMAP-ström tillgänglig.

en: ERROR: Unknown IMAP response.
sv: FEL: Okänt svar från IMAP-servern.

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Advanced Identities
sv: Redigera extra identiteter

en: Edit Message as New
sv: Redigera som nytt brev

en: Edit selected
sv: Ändra vald

en: Edit your Personal Dictionary
sv: Redigera din personliga ordlista

en: Edit your personal dictionary
sv: Modifiera din personliga ordlista

en: Editing identities is disabled.
sv: Möjligheten att redigera identiteter är inaktiverad.

en: Email delivery error
sv: E-postleveransfel

en: Email-based reporting
sv: E-postbaserad rapportering

en: Empty command string
sv: Tom kommandosträng

en: Enable /NoSelect folder fix
sv: Aktivera /NoSelect fix för mappar

en: Enable Alternating Row Colors
sv: Använd alternativa färger på olika rader

en: Enable Collapsable Folders
sv: Tillåt att underliggande mappar döljs

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
sv: Aktivera avisering vid ökande antal olästa brev

en: Enable Forward as Attachment
sv: Aktivera vidarebefordran som bilaga

en: Enable Mail Delivery Notification
sv: Begär mottagningsbevis

en: Enable Mailer Display
sv: Visa avsändarens e-postprogram

en: Enable Media Playing
sv: Slå på mediauppspelning

en: Enable Page Selector
sv: Använd sidväljare

en: Enable Printer Friendly Clean Display
sv: Använd utskriftsvänlig visning

en: Enable Thread Sort by References Header
sv: Aktivera korrespondensvy baserad på brevhuvud

en: Enable Unread Message Notification
sv: Avisering av olästa brev

en: Enable it
sv: Aktivera

en: Enable lossy encoding
sv: Använd förstörande kodning

en: Enable use of delivery receipts
sv: Aktivera användning av mottagningsbevis

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Encoding
sv: Kodning

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
sv: Kryptera eller dekryptera din personliga ordlista

en: Encrypt passwords (informative only)
sv: Kryptera lösenord

en: Encryption required for requested authentication mechanism
sv: Kryptering krävs för den begärda valideringen

en: English
sv: Engelska

en: Entity
sv: Enhet

en: Error
sv: Fel

en: Error Appending Message!
sv: Fel när brevet bifogades!

en: Error Decrypting Dictionary
sv: Fel vid dekryptering av ordlista

en: Error connecting to IMAP server: %s.
sv: Kunde inte kontakta IMAP-servern: %s.

en: Error creating directory %s.
sv: Kunde inte skapa katalogen %s.

en: Error initializing LDAP server %s:
sv: Fel vid initiering av LDAP-servern %s:

en: Error initializing address book database.
sv: Fel vid initiering av adressboksdatabasen.

en: Error initializing global address book.
sv: Fel vid initiering av den globala adressboken.

en: Error opening %s
sv: Det uppstod ett fel när filen %s skulle öppnas

en: Error opening file %s
sv: Fel vid öppnandet av filen %s

en: Error opening timezone config, contact administrator.
sv: Fel vid inställning av tidszon. Kontakta administratören.

en: Error while writing to pipe.
sv: Det gick inte att skriva till rättstavningsprogrammet.

en: Error while writing to temporary file '%s'.
sv: Kunde inte skriva till den temporära filen '%s'.

en: Error(s) occurred while saving your options
sv: Fel uppstod när inställningarna sparades

en: Error:
sv: Fel:

en: Error: Draft folder %s does not exist.
sv: Fel: Katalogen &quot;%s&quot; för sparade utkast finns inte

en: European date and time
sv: Europeiskt datum- och tidsformat

en: Event Has been added!
sv: Aktiviteten har lags till!

en: Event deleted!
sv: Aktiviteten borttagen!

en: Event updated!
sv: Aktiviteten ändrad!

en: Everywhere
sv: Överallt

en: Ex: 63aa7f
sv: T.ex. 63aa7f

en: Expunge
sv: Töm papperskorgen

en: FETCH line:
sv: Hämta rad:

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
sv: FRI - Distributed Sender Boycott List - Bekräftade 'multi-stage-vidarebefordrare'

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
sv: FRI - Distributed Sender Boycott List - Bekräftade vidarebefordrare.

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
sv: FRI - Distributed Sender Boycott List - Obekräftade vidarebefordrare.

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
sv: FRI - Dorkslayers verkar endast innehålla riktigt öppna servrar utanför USA för att de skall slippa att bli åtalade. Intressant nog rekommenderar de att man inte skall använda deras tjänster.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
sv: FRI - Five-Ten-sg.com - Masspostare som inte frågar efter mottagarens godkännande.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
sv: FRI - Five-Ten-sg.com - Dial-up listor - inkluderar vissa DSL ISP.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
sv: FRI - Five-Ten-sg.com - Direkta skräppostkällor.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
sv: FRI - Five-Ten-sg.com - Andra ospecificerade servrar.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
sv: FRI - Five-Ten-sg.com - Servrar som stödjer skräppost.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
sv: FRI - Five-Ten-sg.com - Single Stage servrar.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
sv: FRI - Five-Ten-sg.com - Web Form-adresser.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
sv: FRI - Leadmon Bulk Mailers - Servrar som gör massutskick utan att kräva opt-in eller som är kända för att tillåta skräppostare att bli kunder och missbruka tjänsten.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
sv: FRI - Leadmon DUL - En lista med dynamiska IP-nummer för t.ex. uppringda internetanslutningar.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
sv: FRI - Leadmon Multi-stage - 'Multi-Stage Open Relays' som inte listas på andra aktiva RBL:er och som har skickat skräppost till Leadmon.net.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
sv: FRI - Leadmon Open Relays - 'Single Stage Open Relays' som inte listas på andra aktiva RBL:er.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
sv: FRI - Leadmon SPAM Source - Lista över de IP-nummer som Laedmon.net har fått skräppost direkt ifrån.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
sv: FRI - Leadmon SpamBlock - Dessa IP-nummer har skickat skräppost direkt till Leadmon.net från IP-nummerblock där hela blocket saknar DNS-uppslag.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
sv: FRI - SPAMhaus - En lista med välkända skräppostkällor.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
sv: FRI - ahbl.org Open Relays - En annan lista över öppna vidarebefordrare.

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
sv: FRI - ahbl.org SPAM ISPs - Lista över skräppostvänliga ISP:er.

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
sv: FRI - ahbl.org SPAM Source - Lista över kända skräppostkällor.

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
sv: FRI - dev.null.dk - Ingen detaljerad information om denna lista.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
sv: FRI - visi.com - Relay Stop List. Väldigt konservativ lista över vidarebefordrare.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
sv: FRI, för närvarande - Not Just Another Blacklist - Både öppna vidarebefordrare och direkta skräppostkällor.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
sv: FRI, för närvarande - Not Just Another Blacklist - IP-nummer för uppringda internetanslutningar.

en: FREE, for now - SpamCop - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
sv: FRI, än så länge - SpamCop - Intressant lösning som listar servrar som har mycket hög andel skräppost (85 procent eller mer).

en: February
sv: Februari

en: Fetch
sv: Hämta

en: Fetch Mail
sv: Hämta brev

en: Fetching Servers
sv: Hämtar servrar

en: Fetching UIDL...
sv: Hämtar UIDL...

en: Fetching from
sv: Hämtar från

en: Fetching message
sv: Hämtar brev

en: Filipino (Tagalog)
sv: Filippinska (Tagalog)

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
sv: Filtrering möjliggör automatisk regelbaserad flytt av brev till olika mappar för enklare organisering.

en: Finnish
sv: Finska

en: First name
sv: Förnamn

en: Flags
sv: Ikoner

en: Focus in body
sv: Textfältet

en: Folder
sv: Mapp

en: Folder List Options
sv: Mapplista

en: Folder Path
sv: Sökväg till mappar

en: Folder Preferences
sv: Mappar

en: Folder Selection Options
sv: Mappar

en: Folder:
sv: Mapp:

en: Folders
sv: Mappar

en: Folders Defaults
sv: Mappar

en: For more information about SpamCop, it's services, spam in general, and many related topics, try reading through SpamCop's %sHelp and Feedback%s section.
sv: För mer information om SpamCop, deras tjänster, skräppost i allmänhet och många relaterade ämnen, se SpamCops %sHelp and Feedback%s-sektion.

en: For some reason, chapter %s is not available.
sv: Av någon anledning är kapitel %s inte tillgängligt.

en: Format of Addresses Added From Address Book
sv: Format på adresser tillagda från adressboken

en: Fortunes:
sv: Spådomar:

en: Forward
sv: Vidarebefordra

en: Forward as Attachment
sv: Vidarebefordra som bilaga

en: Found %s errors
sv: Hittade %s fel

en: French
sv: Franska

en: Fri
sv: Fr

en: Friday
sv: Fredag

en: From
sv: Från

en: From:
sv: Från:

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Full name and address
sv: Fullständigt namn och adress

en: General Display Options
sv: Allmänt

en: General Options
sv: Allmänt

en: German
sv: Tyska

en: Global address book
sv: Global adressbok

en: Global address book DSN
sv: Global adressboks-DSN

en: Global address book file
sv: Global adressboksfil

en: Global address book table
sv: Global adressbokstabell

en: Go
sv: Kör

en: Go to the login page
sv: Gå till inloggningssidan

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hash Disabled
sv: Hash inaktiverad

en: Header
sv: Brevhuvud

en: Header Encryption Key
sv: Nyckel för kryptering av brevhuvuden

en: Height of Compose Window
sv: Höjd på redigeringsfönstret

en: Height of Editor Window
sv: Textfönstrets höjd

en: Height of popup window:
sv: Höjd på dialogrutan:

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
sv: Helleniska översättningar, inga kända begränsningar (använder Systran)

en: Help
sv: Hjälp

en: Help fight the battle against unsolicited email. SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to. Quite fast, really smart, and easy to use.
sv: Hjälp till att bekämpa oönskad e-post. SpamCop läser igenom oönskad e-post och tar fram rätt instans att klaga hos. Ganska snabbt, väldigt intelligent, och enkel att använda.

en: Help is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
sv: Hjälp finns tyvärr inte tillgänglig på det valda språket. Den kommer därför att visas på engelska istället.

en: Help is not available. Please contact your system administrator for assistance.
sv: Det finns inte någon hjälp tillgänglig. Kontakta systemadministratören för assistans.

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
sv: Här kan du välja hur din personliga ordlista sparas, ändra denna eller välja vilka språk som skall kontrolleras.

en: Hide SM attributions
sv: Dölj SM tillskrivningar

en: Hide Unsafe Images
sv: Dölj osäkra bilder

en: High
sv: Hög

en: Home Phone
sv: Hemtelefon

en: Hour Format
sv: 12/24-timmarsvisning

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: I tried to execute '%s', but it returned:
sv: Jag försökte exekvera '%s', men fick svaret:

en: IMAP Authentication Type
sv: Valideringstyp för IMAP-servern

en: IMAP Folder Delimiter
sv: Avgränsare för IMAP-mapp

en: IMAP Server Address
sv: Adress till IMAP-servern

en: IMAP Server Port
sv: Port för IMAP-servern

en: IMAP Server Type
sv: Typ av IMAP-server

en: IMAP login
sv: IMAP-inloggning

en: IMAP server information
sv: Information om IMAP-servern

en: INBOX
sv: Inkorg

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Identifying name
sv: Namn

en: If %s contains %s then move to %s
sv: Om %s innehåller %s, flytta till %s

en: If set to 0, reverts to default value
sv: Ange 0 för att använda det förinställda värdet

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the %s directory where SquirrelMail was installed.
sv: Om det visades varningar, försök att själv åtgärda dem. Läs guiden i SquirrelMail-installationens mapp %s.

en: If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.
sv: Om du väljer att kryptera din ordlista och glömmer ditt lösenord, du kan inte längre använda den utan måste skapa en ny. Om du eller systemadministratören byter ditt kontos lösenord kan du ange ditt gamla lösenord för att dekryptera ordlistan och sedan kryptera om den igen med det nya lösenordet.

en: If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.
sv: Om du glömmer ditt lösenord kommer du inte att kunna använda din personliga ordlista. Om du byter ditt kontos lösenord, märker SquirrelSpell det och frågar efter ditt gamla lösenord för att sedan kryptera om ordlistan med det nya lösenordet.

en: If you leave password empty, it will be asked when you fetch mail.
sv: Om du inte fyller i ett lösenord efterfrågas detta när du hämtar din post.

en: Ignore
sv: Hoppa över

en: Ignore ALL occurances this word
sv: Hoppa över detta ord överallt

en: Ignore All
sv: Hoppa över alla

en: Ignore this word
sv: Hoppa över detta ord

en: Illegal folder name. Please select a different name.
sv: Otillåtet mappnamn. Välj ett annat namn.

en: Include Me in CC when I Reply All
sv: Lägg till mig som mottagare när jag svarar alla

en: Indented:
sv: Indragen:

en: Index Order
sv: Indexeringsordning

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Info
sv: Information

en: Info:
sv: Information:

en: Interface language
sv: Språk för gränssnittet

en: International Dictionaries Preferences Updated
sv: Inställningar för internationell ordlista har uppdaterats

en: International date and time
sv: Internationellt datum- och tidsformat

en: Invalid URL
sv: Ogiltig URL

en: Invalid input data
sv: Ogiltigt data

en: Invalid mailbox name: %s
sv: Ogiltigt brevlådenamn: %s

en: Invert Time
sv: Invertera tid

en: Is PEAR installed, and is the include path set correctly to find %s?
sv: Är PEAR installerat och korrekt sökväg angiven till %s?

en: Italian
sv: Italienska

en: January
sv: Januari

en: Japanese
sv: Japanska

en: Javascript
sv: JavaScript

en: July
sv: Juli

en: June
sv: Juni

en: Korean
sv: Koreanska

en: Language
sv: Språk

en: Language settings
sv: Språk

en: Last Refresh
sv: Senast uppdaterad

en: Last name
sv: Efternamn

en: Latin American Spanish
sv: Latinamerikansk spanska

en: Leave Mail on Server
sv: Lämna brev på servern

en: Leave mail on server
sv: Lämna brev på servern

en: Leaving mail on server...
sv: Lämnar brev på servern...

en: Left
sv: Vänster

en: Length of From/To Field (0 for full)
sv: Längd på från-/till-fältet (0 för full längd)

en: Length of Subject Field (0 for full)
sv: Längd på ärendefältet (0 för full längd)

en: Length:
sv: Längd:

en: Let this folder contain subfolders
sv: Låt denna mapp innehålla undermappar

en: Light Blue
sv: Ljusblå

en: Light Cyan
sv: Ljus cyan

en: Light Gray
sv: Ljusgrå

en: Light Green
sv: Ljusgrön

en: Light Magenta
sv: Ljus magenta

en: Light Yellow
sv: Ljusgul

en: Line with an error:
sv: Rad med fel:

en: List Archives
sv: Listarkiv

en: List Special Folders First
sv: Lista särskilda mappar först

en: List all
sv: Visa alla

en: Loading the sound...
sv: Laddar ljud...

en: Location base
sv: Installationens baskatalog

en: Location of Buttons when Composing
sv: Knapparnas placering vid brevskrivning

en: Location of Folder List
sv: Placering av mapplistan

en: Logging out from IMAP
sv: Loggar ut från IMAP-servern

en: Login
sv: Logga in

en: Login (plain text)
sv: Inloggning (klartext)

en: Login Failed:
sv: Inloggningen misslyckades:

en: Login OK: Inbox EMPTY
sv: Inloggning OK: Inkorgen är tom

en: Login OK: Inbox contains %s messages
sv: Inloggning OK: Inkorgen innehåller %s brev

en: Login OK: No new messages
sv: Inloggning OK: Inga nya brev

en: Long:
sv: Lång:

en: Low
sv: Låg

en: M j, Y
sv: Y-m-d

en: Ma&#121;
sv: Maj

en: Mac OS X Mailserver
sv: Mac OS X e-postserver

en: Mail Domain
sv: Brevdomän

en: Mail Fetch Result:
sv: Resultat från hämtning av brev:

en: Mailbox Display Options
sv: Brevlådans utseende

en: Mailer
sv: Klient

en: Mailing List
sv: E-postlista

en: Mailinglist
sv: E-postlista

en: Make Default
sv: Använd som förval

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
sv: Säkerställ att du använder den senaste versionen av %s. Nu använder du version %s.

en: Make these changes
sv: Spara ändringarna

en: Make this dictionary my default selection:
sv: Använd denna ordlista som förval:

en: March
sv: Mars

en: Match:
sv: Sök i:

en: Matches
sv: Överensstämmer med

en: Maximum Number of Pages to Show
sv: Antal sidor att visa

en: Maximum of 150 words translated, powered by Systran
sv: Maximalt 150 översatta ord (använder Systran)

en: May
sv: Maj

en: Medium Gray
sv: Grå

en: Memory Search
sv: Sök i minnet

en: Mercury/32 IMAP server
sv: Mercury/32 IMAP-server

en: Message %d deleted from remote server!
sv: Brev %d har kastats från fjärrservern!

en: Message Details
sv: Brevets detaljer

en: Message Display and Composition
sv: Brevvisning och -skrivning

en: Message Filtering
sv: Filtrering av brev

en: Message Filters
sv: Brevfilter

en: Message Highlighting
sv: Färgmarkering av brev

en: Message List
sv: Index

en: Message appended to mailbox
sv: Brevet har lagts till i inkorgen

en: Message not printable
sv: Brevet går ej att skriva ut

en: Message not sent.
sv: Brevet skickades inte.

en: Message of the Day
sv: Dagens meddelande

en: Message:
sv: Brev:

en: Microsoft Exchange IMAP server
sv: Microsoft Exchange IMAP-server

en: Minute
sv: minut

en: Minutes
sv: minuter

en: Moderate
sv: Moderat

en: Modify
sv: Ändra

en: Modify Server
sv: Ändra server

en: Mon
sv: Må

en: Monday
sv: Måndag

en: Month View
sv: Månadsvy

en: Monthly
sv: Varje månad

en: More information
sv: Mer information

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
sv: Antagligen är listan med dina brev för gammal och brevet flyttat eller kastat (kanske av ett annat program som använder samma brevlåda).

en: Move
sv: Flytta

en: Move Selected To
sv: Flytta valda brev till

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move spam to:
sv: Flytta skräppost till:

en: Move to:
sv: Flytta till:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
sv: Att ange papperskorgen som mottagare för filtrerad skräppost rekommenderas inte, då vanliga brev ibland kan tolkas som skräppost av misstag. Gå igenom skräppostmappen med jämna mellanrum och kasta oönskade brev, så att de inte tar plats i onödan.

en: Multiple Identities
sv: Extra identiteter

en: Must be unique
sv: Måste vara unikt

en: Name
sv: Namn

en: Name and Address Options
sv: Namn och adress

en: Name is missing
sv: Namnet saknas

en: Name:
sv: Användarnamn:

en: Never
sv: Aldrig

en: New
sv: Ny

en: New Mail
sv: Nytt brev

en: New Mail Notification
sv: Avisering vid nya brev

en: New name:
sv: Nytt namn:

en: NewMail Options
sv: Avisering vid nyinkomna brev

en: Next
sv: Nästa

en: Nickname
sv: Kortnamn

en: Nickname and address
sv: Smeknamn och adress

en: Nickname contains illegal characters
sv: Kortnamnet innehåller otillåtna tecken

en: No
sv: Nej

en: No Citation
sv: Ingen citering

en: No Clock
sv: Ingen klocka

en: No Messages Found
sv: Inga brev hittades

en: No Notification
sv: Ingen avisering

en: No SMTP auth
sv: Ingen SMTP-validering

en: No action requested.
sv: Ingen åtgärd begärdes.

en: No changes requested.
sv: Inga ändringar begärdes.

en: No changes were made.
sv: Inga ändringar gjordes.

en: No connection to server
sv: Kunde inte kontakta servern

en: No errors found
sv: Inga fel funna

en: No focus
sv: Ingen förvald

en: No folders found
sv: Inga mappar hittades

en: No folders were found to subscribe to!
sv: Inga mappar att aktivera.

en: No folders were found to unsubscribe from!
sv: Inga mappar att avaktivera.

en: No highlighting is defined
sv: Inget definierat markeringssätt

en: No known limits, powered by Systran
sv: Inga kända begränsningar (använder Systran)

en: No known limits, powered by Translation Experts' InterTran
sv: Inga kända begränsningar (använder Translation Experts' InterTran)

en: No login ID submitted
sv: Inget användarnamn angivet

en: No messages were selected.
sv: Inga brev var valda.

en: No msg number submitted
sv: Inget brevnummer angivet

en: No password submitted
sv: Inget lösenord angivet

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
sv: Ingen personlig adressbok är angiven. Kontakta administratören.

en: No persons matching your search were found
sv: Hittade inga personer överensstämmande med din sökning

en: No prefix/Address only
sv: Inget prefix/endast adress

en: No server banner
sv: Ingen serversträng

en: No server specified
sv: Ingen server angiven

en: No servers known.
sv: Ingen server angiven.

en: No sound specified
sv: Inget ljud valt

en: No such file or directory
sv: Det finns ingen katalog eller fil med det namnet

en: No words in your personal dictionary.
sv: Din personliga ordlista är tom.

en: None
sv: Ingen

en: Norwegian
sv: Norska

en: Not a file name
sv: Ogiltigt filnamn

en: Not one of the above servers
sv: Ingen av ovanstående servrar

en: Note
sv: Notering

en: Note: it is recommended that you configure your system using conf.pl, and not this plugin. conf.pl contains additional information regarding the purpose of variables and appropriate values, as well as additional verification steps.
sv: OBS: Det är rekommenderat att du konfigurerar systemet med &quot;conf.pl&quot;, och inte med denna insticksmodul. &quot;conf.pl&quot; innehåller extra information om syftet med variabler och deras tillämpbara värden, såväl som extra verifikationsåtgärder.

en: Nothing to delete!
sv: Inget att ta bort!

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
sv: Vänta medan din personliga ordlista sparas.

en: Number of Messages per Page
sv: Antal brev per sida

en: Number of supported language pairs: %s
sv: Antal språkpar som stödjs: %s

en: Number of supported languages: %s
sv: Antal språk som stödjs: %s

en: OFF
sv: AV

en: ON
sv: PÅ

en: Occurs times:
sv: Hittades gånger:

en: Oct
sv: Okt

en: October
sv: Oktober

en: On %s, %s wrote:
sv: Den %s skrev %s:

en: On DATE, AUTHOR Wrote
sv: Den DATUMET skrev AVSÄNDAREN

en: On Delivery
sv: Vid leverans

en: On Read
sv: När brevet läses

en: Once you have signed up with SpamCop and have received your SpamCop authorization code, you need to enable this plugin by clicking the link above. Once enabled, you go about your normal life. If you encounter a spam message in your mailbox, just view it. On the right-hand side, near the top of where the message is displayed, you will see a link to report this message as spam. Clicking on it brings you to a confirmation page. Confirming that you want the spam report sent will do different things with different reporting methods.
sv: När du har anmält dig till SpamCop och fått din behörighetskod behöver du aktivera denna insticksmodul. Klicka bara på länken ovan. Sedan är det bara att använda din e-post som vanligt. När du stöter på ett skäppostbrev är det bara att öppna det. Uppe till höger kommer du att finna en länk för att rapportera brevet som skräppost. När du klickar på länken får du upp en sida för bekräftelse. När du bekräftar att rapporten ska skickas sker ett antal olika saker med hjälp av olika rapportmetoder.

en: Only INBOX
sv: Endast Inkorgen

en: Only Unseen
sv: Endast olästa

en: Only unread messages
sv: Bara olästa brev

en: Only works with email-based reporting
sv: Fungerar bara med e-postbaserad rapportering

en: Oops,
sv: Hoppsan,

en: Open failed
sv: Kunde inte öppna

en: Opening IMAP server
sv: Öppnar IMAP-servern

en: Opening POP server
sv: Öppnar POP-servern

en: Option Type '%s' Not Found
sv: Valet '%s' finns inte

en: Options
sv: Inställningar

en: Organization / Department
sv: Organisation/avdelning

en: Organization Logo
sv: Organisationslogotyp

en: Organization Logo Height
sv: Organisationslogtypens höjd

en: Organization Logo Width
sv: Organisationslogtypens bredd

en: Organization Name
sv: Organisationsnamn

en: Organization Preferences
sv: Organisation

en: Organization Title
sv: Organisationstitel

en: Original Message
sv: Ursprungligt brev

en: Other:
sv: Annat:

en: PHP Version
sv: PHP-version

en: PHP session name
sv: Sessionsnamn i PHP

en: POP3 Before SMTP?
sv: POP3 innan SMTP?

en: POP3 Fetch Mail
sv: Hämta från POP3-brevlåda

en: Paginate
sv: Sidbryt

en: Password for
sv: Lösenord för

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Personal Dictionary
sv: Personlig ordlista

en: Personal Dictionary Crypto Settings
sv: Krypteringsinställningar för personlig ordlista

en: Personal Dictionary Updated
sv: Personliga ordlistan har uppdaterats

en: Personal Information
sv: Personlig profil

en: Personal address book
sv: Personlig adressbok

en: Personal dictionary encryption options are not available
sv: Krypteringsinställningarna är inte tillgängliga

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
sv: Välj de internationella ordlistor som du vill använda vid stavningskontroll:

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
sv: Välj ord som skall tas bort från ordlistan.

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
sv: Välj vilken ordlista som skall användas för att kontrollera detta brev:

en: Please choose which options you wish to set up:
sv: Välj de inställningar som du vill konfigurera:

en: Please contact your system administrator and report this error.
sv: Rapportera detta fel till systemadministratören.

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
sv: Dekryptera min personliga ordlista och spara den i klartext.

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
sv: Kryptera min personliga ordlista och spara den i skyddat format.

en: Please enter something to search for
sv: Ange något att söka efter

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
sv: Var snäll och fyll i så mycket information som möjligt, så att du ger utvecklarna en chans att hitta och åtgärda felet. Genom att skicka in felrapporten kommer det inte automatiskt att synas på SourceForges lista, men någon som tar emot det kanske lägger till det åt dig.

en: Please make your selection first.
sv: Gör ditt val föst, tack.

en: Please select address that you want to edit
sv: Välj en adress att ändra

en: Please wait, communicating with the server...
sv: Vänta, kommunicerar med servern...

en: Plugin directory could not be found: %s
sv: Kunde inte hitta katalogen för insticksmoduler: %s

en: Plugin is disabled.
sv: Insticksmodulen är inaktiverad.

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Post to List
sv: Skicka till listan

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
sv: Fel i inställningsdatabas (%s). Avslutar programmet

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
sv: Det gick inte att kopiera inställningsfilen %s från den temporära filen %s. Rapportera detta fel till systemadministratören.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
sv: Inställningsfilen %s kunde inte öppnas. Rapportera detta fel till systemadministratören.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
sv: Det gick inte att skriva till inställningsfilen %s. Rapportera detta fel till systemadministratören.

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
sv: Inställningsfilen %s finns inte. Logga ut och in igen för att skapa en ny inställningsfil.

en: Preferences DSN
sv: Inställnings-DSN

en: Preferences key field
sv: Fält för nyckel

en: Preferences table
sv: Tabell för inställningar

en: Preferences username field
sv: Fält för användarnamn

en: Preferences value field
sv: Fält för värde

en: Prefix Signature with '-- ' Line
sv: Inled brevfoten med avskiljaren '---'

en: Prefix for Original Message when Replying
sv: Tecken som inleder citerade rader när brev besvaras

en: Premature end of list
sv: Listan är inte fullständig

en: Prepend Signature before Reply/Forward Text
sv: Lägg till en brevfot innan innehållet besvaras eller vidarebefordras

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
sv: När du trycker på knappen nedan kommer ett brev att skickas till utvecklarna av SquirrelMail. Brevet innehåller information om ditt system, din webbläsare, hur SquirrelMail är konfigurerat och din IMAP-server. Du kommer även att behöva fylla i viss information själv. Fyll i de översta sektionerna. Om du vill kan du bläddra ned och läsa vad som kommer att skickas.

en: Pressing the button forwards the message to the SpamCop service and will optionally delete the message. From there, you just need to go to your INBOX and quite soon a message should appear from SpamCop. (It gets sent to the account you registered with, so make sure that your mail forwarder works!) Open it up, click on the appropriate link at the top, and a new browser window will open.
sv: När du trycker på knappen skickas brevet till SpamCop och om så önskas kastas originalet. Relativt snart kommer ett brev från SpamCop till din inkorg. (Det skickas till den adress som du registrerade hos SpamCop, så se till att vidarebefordran fungerar som den ska.) När du öppnat brevet klickar du på tillämpbar länk, vilket öppnar ett nytt fönster.

en: Previous
sv: Föregående

en: Print
sv: Skriv ut

en: Printer Friendly
sv: Utskriftsvänligt

en: Priority
sv: Prioritet

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: Proceed
sv: Fortsätt

en: Provider Link URI
sv: URI för leverantörslänken

en: Provider Name
sv: Leverantörsnamn

en: Purge
sv: Töm

en: Quarterly
sv: Varje kvartal

en: Query:
sv: Fråga:

en: Quick email-based reporting
sv: Snabb e-postbaserad rapportering

en: Quote Who XML
sv: XML-citat

en: RFC822 Message body
sv: Källa (i RFC822-format)

en: Read
sv: Läst

en: Read data:
sv: Läs data:

en: Read receipt
sv: Mottagningsbevis

en: Read:
sv: Läst:

en: Reason Given:
sv: Orsak:

en: Receipt
sv: Mottagningsbevis

en: Recent Searches
sv: Senaste sökningarna

en: Reconnect from dead connection
sv: Återanslut till död anslutning

en: Refetching message
sv: Återhämtar brev

en: Refresh Folder List
sv: Uppdatera mapplistan

en: Refresh Page
sv: Ladda om sidan

en: Remote POP server Fetching Mail
sv: POP-servern hämtar brev

en: Remote POP server settings
sv: Inställningar för POP-server

en: Remove unneccessary messages from your folders. Start with your Trash folder.
sv: Kasta onödiga brev. Börja med brev i din papperskorg.

en: Remove username from headers
sv: Visa inte användarnamn i brevhuvudet

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename a Folder
sv: Byt namn på en mapp

en: Rename a folder
sv: Byt namn på en mapp

en: Renamed successfully.
sv: Mappens namn har ändrats.

en: Reply
sv: Svara

en: Reply All
sv: Svara alla

en: Reply Citation Options
sv: Svarscitat

en: Reply Citation Style
sv: Svarscitatsstil

en: Reply To
sv: Svarsadress

en: Reply to List
sv: Svara till listan

en: Report as Spam
sv: Anmäl som skräppost

en: Requested action aborted: error in processing
sv: Den begärda åtgärden avbröts p.g.a. ett fel i databehandlingen.

en: Requested action not taken: insufficient system storage
sv: Den begärda åtgärden utfördes ej p.g.a. otillräckligt lagringsutrymme.

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
sv: Den begärda åtgärden utfördes ej eftersom brevlådans namn inte är tillåtet

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
sv: Den begärda åtgärden utfördes ej eftersom brevlådan inte är tillgänglig.

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
sv: Den begärda åtgärden avbröts p.g.a. att lagringsutrymmet är överskridet.

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
sv: Den begärda åtgärden utfördes ej eftersom brevlådan inte är tillgänglig.

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
sv: Kräver PHP 4.3.x! Experimentell.

en: Response:
sv: Svar:

en: Resume Draft
sv: Redigera utkastet

en: Return
sv: Tillbaka

en: Return to options page
sv: Tillbaka

en: Right
sv: Höger

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Run or consult conf.pl should you run into difficulty with your configuration.
sv: Om du stöter på problem med konfigurationen, kör eller konsultera &quot;conf.pl&quot;.

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the SquirrelMail IMAP commands and your current SquirrelMail configuration. Custom command strings can be used.
sv: Exekverar några IMAP-kommandon som test, och visar både vilka kommandon som använts och resultatet av dem. Testen använder SquirrelMails IMAP-kommandon och dina nuvarande inställningar. Personligt utformade kommandosträngar kan användas.

en: Russian
sv: Ryska

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
sv: Ryska översättningar, maximalt 500 översatta tecken

en: SMTP Authentication Type
sv: Valideringstyp för SMPT-servern

en: SMTP Server Address
sv: Adress till SMTP-server

en: SMTP Server Port
sv: Port för SMTP-server

en: SPAM Filters
sv: Skräppostfilter

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
sv: Skräppostfilter tillåter dig att välja från olika DNS-baserade svartlistor så att du kan flytta skräppost till en annan mapp (t.ex. papperskorgen).

en: Same as server
sv: Samma som servern

en: Sat
sv: Lö

en: Saturday
sv: Lördag

en: Save
sv: Spara

en: Save / Update
sv: Spara/uppdatera

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: Save ID
sv: Spara ID

en: Save Message
sv: Spara brev

en: Save Method
sv: Spara metod

en: Saved Scan type
sv: Sparad skanningstyp

en: Saved Searches
sv: Sparade sökningar

en: Saved Translation Options
sv: Sparade översättningsinställningar

en: Saving UIDL
sv: Sparar UIDL

en: Search
sv: Sök

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search for
sv: Sök efter

en: Seconds
sv: sekunder

en: Select %s to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
sv: Välj %s för att spela upp ett ljud då du får nya brev. Du kan välja vilken mediafil som skall spelas.

en: Select All
sv: Välj alla

en: Select Server:
sv: Välj server:

en: Select a folder
sv: Välj en mapp

en: Select body
sv: Textfältet (markerat)

en: Select from the list of %s the media file to play when new mail arrives. If no file is specified, %s, no sound will be used.
sv: Välj den fil som ska spelas när ny post anländer, från listan %s. Om ingen fil väljs, %s, kommer inget ljud att användas.

en: Select server file
sv: Vald fil

en: Select your translator:
sv: Välj din översättare:

en: Selected Server:
sv: Vald server:

en: Selecting the %s option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript, and only works in IE but you won't see errors with other browsers). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
sv: Om du slår på %s kommer titelraden i vissa webbläsare att ändras då du har nya brev (kräver JavaScript, och fungerar bara med Internet Explorer men visar inga fel med andra webbläsare). Detta visar alltid om du har nyinkomna brev, även om du har valt %s.

en: Selecting the %s option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
sv: Slå på %s för att visa en dialogruta då du har olästa brev i dina mappar (kräver JavaScript).

en: Selection List Style
sv: Typ av lista

en: Send
sv: Skicka

en: Send Mail
sv: Skicka brev

en: Send Spam Report
sv: Skicka skräppostrapport

en: Send read receipt now
sv: Skicka mottagningsbevis nu

en: Sending this spam report will give you back a reply with URLs that you can click on to properly report this spam message to the proper authorities. This is a free service. By pressing the "Send Spam Report" button, you agree to follow SpamCop's rules/terms of service/etc.
sv: När du skickar in denna skräppostrapport kommer du att få tillbaka ett brev med länkar som du kan klicka på för att rapportera skräpposten till rätt instanser. Denna tjänst är gratis. Genom att klicka på knappen &quot;Skicka skräppostrapport&quot; går du med på SpamCops regler, villkor för tjänsten o.s.v.

en: Sendmail Arguments
sv: Sendmailparametrar

en: Sendmail Path
sv: Sökväg till Sendmail

en: Sent
sv: Skickat

en: Sent Folder
sv: Mapp för skickade brev

en: Sent Subfolders Options
sv: Arkivering av skickade brev

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Server Name:
sv: Servernamn:

en: Server Settings
sv: Server

en: Server does not support UIDL.
sv: Servern stödjer inte UIDL.

en: Server error. Disconnect
sv: Server-fel. Frånkopplas.

en: Server replied:
sv: Servern svarade:

en: Server responded:
sv: Servern svarade:

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.
sv: IMAP-servern stödjer inte sortering av brev.

en: Service not available, closing channel
sv: Tjänsten är inte tillgänglig. Stänger kanalen.

en: Service type option allows selecting which SpamCop services you are using. Member services use different web reporting forms and does not display nags. You can purchase these services, if you want to support SpamCop.
sv: Tjänstetypen tillåter dig att välja vilken tjänst du använder. Medlemstjänster använder andra webbrapporteringsformulär och visar inte irriterande meddelanden. Du kan köpa dessa tjänster om du vill stödja SpamCop.

en: Set Event
sv: Välj aktivitet

en: Set up international dictionaries
sv: Konfigurera internationella ordlistor

en: Settings adjusted to: %s with %s as default dictionary.
sv: Inställningarna justerade till: %s med %s som förvald ordlista

en: Show 'Contain Sub.' Option
sv: Visa valet &quot;Innehåll undermapp&quot;

en: Show All
sv: Visa alla

en: Show Clock on Folders Panel
sv: Visa klockan i mapplistan

en: Show Folder Prefix Option
sv: Visa mapparnas prefix

en: Show HTML Version by Default
sv: Visa HTML-versionen

en: Show Special Folders Color
sv: Visa de särskilda mapparnas färg

en: Show button in toolbar
sv: Visa knappen i knappraden

en: Show fortunes at top of mailbox
sv: Visa spådomar överst i brevlådan

en: Show popup window on new mail
sv: Visa en dialogruta när nya brev inkommer

en: Show time
sv: Visa klockslag

en: Show time with seconds
sv: Visa klockslag med sekunder

en: Show translation box
sv: Visa översättningsrutan

en: Show weekday and time
sv: Visa veckodag och klockslag

en: Sign Out
sv: Logga ut

en: Signature
sv: Brevfot

en: Signature Options
sv: Brevfötter

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
sv: Det gick inte att kopiera brevfotsfilen %s från den temporära filen %s.Rapportera detta fel till systemadministratören.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
sv: Brevfotsfilen %s gick inte att öppna. Rapportera detta fel till systemadministratören.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
sv: Det gick inte att skriva till brevfotsfilen %s. Rapportera detta fel till systemadministratören.

en: Signature is too big.
sv: Brevfoten är för stor.

en: Signout
sv: Utloggning

en: Signout Page
sv: Utloggningssida

en: Size
sv: Storlek

en: Size:
sv: Storlek:

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Solution:
sv: Lösning:

en: Some of your preference changes were not applied.
sv: En del av ändringarna kommer inte att tillämpas.

en: Some users have reported that the email addresses used with SpamCop find their way onto spam lists. To be safe, you can just create an email forwarding account and have all SpamCop reports get sent to there. Also, if it gets flooded with spam, you can then just delete that account with no worries about losing your real email address. Just go create an email forwarder somewhere (%s has a %slist of places%s) so that messages from system administrators and what not can be sent to you.
sv: En del användare har rapporterat att de e-postadresser de använt med SpamCop har dykt upp på skräppostlistor. Om du vill vara säker bör du skapa en ny adress med vidarebefordring som du låter SpamCop skicka sina rapporter till. Ifall du får en massa skräppost till denna adress kan du säga upp den utan risk för att bli av med din egentliga e-postadress. Skapa alltså en vidarebefordringsadress någonstans (%s har en %slista med ställen%s) så att brev från systemadministratörer m.m. kan skickas till dig.

en: Sort by Received Date
sv: Aktivera sortering på ankomstdatum

en: Source
sv: Källa

en: Spam Filtering
sv: Skräppostfiltrering

en: Spam Reporting Method:
sv: Skräppostrapporteringsmetod:

en: Spam is sent to %s.
sv: Skräppost skickas till %s.

en: Spam reporting
sv: Skräppostrapportering

en: Spam scan is limited to %s.
sv: Skräppostsökning begränsad till %s.

en: SpamCop - Spam Reporting
sv: SpamCop - Skräppostrapportering

en: SpamCop is a free service that greatly assists in finding the true source of the spam and helps in letting the proper people know about the abuse.
sv: SpamCop är en gratistjänst som är till stor hjälp när det gäller att hitta källan till skäppost och för att vidarebefordra detta till rätt instans.

en: SpamCop link is:
sv: Länken till SpamCop är:

en: SpamCop service type
sv: Typ av SpamCop-tjänst

en: Spanish
sv: Spanska

en: Special Folder Options
sv: Särskilda mappar

en: SpellChecker Options
sv: Inställningar för rättstavning

en: Spellcheck completed. Commit changes?
sv: Stavningskontrollen är avslutad. Vill du spara förändringarna?

en: SquirrelMail Notice:
sv: Avisering från SquirrelMail:

en: SquirrelMail Version
sv: Version av SquirrelMail

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
sv: Brevet har en struktur okänd för SquirrelMail.

en: SquirrelSpell Initiating
sv: Startar SquirrelSpell

en: SquirrelSpell Options Menu
sv: Inställningar för SquirrelSpell

en: SquirrelSpell Results
sv: SquirrelSpell-resultat

en: SquirrelSpell is misconfigured.
sv: SquirrelSpell är felkonfigurerat.

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this. If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
sv: SquirrelSpell kunde inte dekryptera din personliga ordlista. Det beror troligen på det att du har bytt ditt lösenord. För att fortsätta, ange ditt gamla lösenord så att SquirrelSpell kan dekryptera din personliga ordlista. Ordlistan kommer sedan att krypteras med ditt nya lösenord. Om du inte har bytt lösenordet så har din ordlista förmodligen blivit korrupt. I så fall måste du tyvärr kasta den och skapa en ny. Detta gäller också om du har glömt ditt gamla lösenord.

en: Start Bug Report Form
sv: Förbered felrapportsformuläret

en: Start time:
sv: Starttid:

en: Store in Folder:
sv: Spara i mappen:

en: Style Sheet URL (css)
sv: URL till CSS (Cascading Style Sheet)

en: Subfolder
sv: Undermapp

en: Subject
sv: Ärende

en: Subject:
sv: Ärende:

en: Submit
sv: Spara

en: Submit a Bug Report
sv: Skicka in en felrapport

en: Subscribe
sv: Aktivera

en: Subscribe to:
sv: Aktivera:

en: Subscribed successfully.
sv: Mappen har aktiverats.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
sv: Mappen har inte aktiverats, eftersom den inte existerar.

en: Successful re-encryption
sv: Kryptering lyckades

en: Successfully Saved Options
sv: Inställningarna sparades

en: Suggestions
sv: Förslag

en: Suggestions:
sv: Förslag:

en: Sun
sv: Sö

en: Sunday
sv: Söndag

en: Swedish
sv: Svenska

en: Syntax error in parameters or arguments
sv: Syntaxfel i parametrarna.

en: Syntax error; command not recognized
sv: Syntaxfel. Okänt kommando.

en: THIS FOLDER IS EMPTY
sv: DENNA MAPP ÄR TOM

en: TODAY
sv: IDAG

en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

en: Take Address
sv: Spara adress

en: Temp Directory
sv: Temporär mapp

en: Temporary authentication failure
sv: Temporär validering misslyckades

en: Test Configuration
sv: Testa konfigurering

en: Test Sound
sv: Testa ljud

en: The %s option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
sv: Slå på %s för att söka efter nya/olästa brev i ALLA mappar, inte bara inkorgen.

en: The IMAP server is reporting that plain text logins are disabled.
sv: IMAP-servern tillåter inte klartextsinloggningar.

en: The SpamCop service will display information as it finds it, so scroll down until you see a form button. It might pause a little while it is looking up information, so be a little patient. Read what it says, and submit the spam. Close the browser window. Press Cancel or click on the appropriate mail folder to see messages and/or delete the spam.
sv: SpamCop-tjänsten visar informationen som den fått den, så bläddra nedåt till dess du ser en knapp. Det kan ta ett tag medan informationen kontrolleras, så ha tålamod. Läs vad det står och skicka in rapporten. Stäng fönstret. Klicka på avbryt eller tillämpbar mapp för att se skräpposten och/eller kasta den.

en: The bodystructure provided by your IMAP server:
sv: Strukturen enligt IMAP-servern:

en: The function you requested is unknown.
sv: Den begärda funktionen är inte giltig.

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
sv: Indexeringsordning är ordningen på kolumnerna i index. Visa, dölj och flytta kolumnerna efter behov.

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
sv: Avsändaren har begärt ett mottagningsbevis för att se att du har läst detta brev. Vill du skicka ett mottagningsbevis?

en: The more messages scanned, the longer it takes. It's recommended to scan unread messages only. If a change to the filters is made, it's recommended to set it to scan all messages, then go view the INBOX, then come back and set it to scan unread messages only. That way, the new spam filters will be applied and even the spam you didn't catch with the old filters will be scanned.
sv: Ju fler brev som kontrolleras, desto längre tid tar det. Det rekommenderas att bara kontrollera nyinkomna brev. Om du gör förändringar i filtren, byt tillfälligt till att kontrollera samtliga brev, gå till inkorgen, och byt tillbaks till att bara kontrollera nyinkomna brev. På detta sätt genomsöks alla brev med de nya filterinställningarna.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
sv: Vilka kolumner som visas i index och ordningen på dessa.

en: The server couldn't find the message you requested.
sv: Servern kunde inte hitta brevet du begärde.

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
sv: Stavningskontrollen är inte färdig. Stäng och spara ändringar?

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
sv: Stavningskontrollen är inte färdig. Stäng och hoppa över ändringarna?

en: Theme
sv: Tema

en: Theme Name
sv: Temats namn

en: Theme Path
sv: Sökväg till teman

en: Themes
sv: Teman

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
sv: Hur mappar visas och hanteras.

en: This bug involves:
sv: Detta fel avser:

en: This chapter is missing
sv: Detta kapitel saknas

en: This chapter is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
sv: Detta kapitel finns tyvärr inte tillgängligt på det valda språket. Det kommer därför att visas på engelska istället.

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
sv: Det går att hämta brev från en POP3-brevlåda och spara dem på denna server.

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
sv: Aviseringen består av ett ljud och/eller en dialogruta när nya brev inkommer.

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
sv: Personlig information, t.ex. namn och e-postadress.

en: This external link will open in a new window
sv: Denna externa länk kommer att öppnas i ett nytt fönster

en: This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.
sv: Detta skyddar din personliga ordlista om webbpostsystemet utsätts för intrång och din ordlista blir stulen. Ordlistan är krypterad med ditt kontos lösenord. Detta gör det mycket svårt för andra att se vad som är sparat där.

en: This image has been removed for security reasons
sv: Av säkerhetsskäl är denna bild avlägsnad

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
sv: Denna modul tillåter administratörer att ändra SquirrelMails gemensamma konfiguration.

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a plain text format. Proceed?
sv: Vill du dekryptera din personliga ordlista och spara den i klartext?

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
sv: Vill du kasta din personliga ordlista?

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
sv: Vill du kryptera din personliga ordlista och spara den i ett skyddat format?

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
sv: Detta kommer att skicka ett brev till %s med begäran om hjälp för denna lista. Du kommer att få svar till adressen nedan.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
sv: Detta kommer att skicka ett brev till %s med begäran om att få prenumerera på denna lista. Adressen nedan kommer att användas som prenumerationsmottagare.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
sv: Detta kommer att skicka ett brev till %s med begäran om att säga upp prenumerationen på denna lista. Adressen nedan är den prenumerationsmottagare som avses.

en: Thorough email-based reporting
sv: Grundlig e-postbaserad rapportering

en: Thread View
sv: Korrespondensvy

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.
sv: IMAP-servern stödjer inte korrespondensvyer.

en: Thu
sv: To

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Time:
sv: Tid:

en: Timezone Options
sv: Tidszon

en: Title
sv: Titel

en: Title &amp; Org. / Dept.
sv: Titel och org./avd.

en: Title:
sv: Titel:

en: To
sv: Till

en: To or Cc
sv: Till eller Kopia

en: To use it, you must get a SpamCop authorization code. There is a free %ssign up page%s so you can use SpamCop.
sv: För att använda SpamCop måste du ha en behörighetskod. Det finns en %sanmälningssida%s så att du kan börja använda SpamCop.

en: To:
sv: Till:

en: To: field
sv: Tillfältet

en: Today's Fortune
sv: Dagens spådom

en: Toggle All
sv: Växla val

en: Top
sv: Upp

en: Top Frame
sv: Övre ram

en: Transaction failed
sv: Transaktionen misslyckades

en: Transform Selected Messages
sv: Ändra status på valda brev

en: Translate
sv: Översätt

en: Translate inside the SquirrelMail frames
sv: Översätt inom SquirrelMails ramar

en: Translation Options
sv: Översättningsinställningar

en: Translation direction
sv: Översättningsriktning

en: Translator
sv: Översättare

en: Trash Folder
sv: Mapp för kastade brev

en: Try
sv: Spela

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
sv: Försök säkerställa att du kan få felet att inträffa igen. Om felet uppstår sporadiskt, försök dokumentera vad du gjorde när det inträffade. Om det alltid uppstår när du läser ett specifikt brev, spara det brevet så att felsökarna kan få se det vid behov.

en: Try to verify addresses
sv: Försök att verifiera adresser

en: Tue
sv: Ti

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Type:
sv: Typ:

en: UID support
sv: Stöd för UID

en: Unable to list addresses from %s
sv: Det går inte att visa adresser från %s

en: Unable to update
sv: Kunde inte uppdatera

en: Undefined Function
sv: Odefinierad funktion

en: Undelivered Message Headers
sv: Brevhuvud för olevererade brev

en: University of Washington's IMAP server
sv: University of Washingtons IMAP-server

en: Unknown Sender
sv: Okänd avsändare

en: Unknown action: %s
sv: Okänd åtgärd: %s

en: Unknown date
sv: Okänt datum

en: Unknown error: %s
sv: Okänt fel: %s

en: Unknown response
sv: Okänt svar

en: Unknown response from IMAP server:
sv: Okänt svar från IMAP-servern:

en: Unknown sender
sv: Okänd avsändare

en: Unknown user or password incorrect.
sv: Felaktigt användarnamn eller lösenord.

en: Unread
sv: Oläst

en: Unread Message Notification Type
sv: Typ av avisering

en: Unread messages only
sv: Bara olästa brev

en: Unseen and Total
sv: Olästa och totalt antal

en: Unselect All
sv: Välj inga

en: Unsubscribe
sv: Avaktivera

en: Unsubscribed successfully.
sv: Mappen har avaktiverats.

en: Unthread View
sv: Normal vy

en: Up
sv: Upp

en: Update Event
sv: Uppdatera aktivitet

en: Update address
sv: Uppdatera adress

en: Use &quot;detect&quot; to auto-detect.
sv: Använd &quot;detect&quot; för autodetektering.

en: Use Addresses
sv: Använd adresser

en: Use Javascript
sv: Använd JavaScript

en: Use Sendmail Binary
sv: Använd Sendmail-programmet

en: Use Sent Subfolders
sv: Arkivera

en: Use Signature
sv: Använd brevfot

en: Use TLS for IMAP Connections
sv: Använd TLS för IMAP-anslutningar

en: Use TLS for SMTP Connections
sv: Använd TLS för SMTP-anslutningar

en: Use index number of theme
sv: Använd temats indexnummer

en: Use server-side sorting
sv: Använd sortering på server-sidan

en: Use server-side thread sorting
sv: Tillåt korrespondensvyer

en: Use the %s option to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet. This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
sv: Använd %s för att endast kontrollera senast inkomna brev. Detta förhindrar kontinuerliga påminnelser om olästa brev.

en: Used only when identities can't be modified
sv: Används bara när identiteterna inte kan ändras

en: User "%s" already exists
sv: Användaren "%s" finns redan

en: User "%s" does not exist
sv: Användaren "%s" finns inte

en: User '%s' already exist.
sv: Användaren "%s" finns redan.

en: User not local; please try forwarding
sv: Inte en lokal användare. Försök vidarebefordra.

en: User-Defined
sv: Användardefinierat

en: User-Defined Citation End
sv: Användardefinierat svarscitat, slut

en: User-Defined Citation Start
sv: Användardefinierat svarscitat, början

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Usernames in Lowercase
sv: Användarnamn i gemener

en: Using %s dictionary (system default) for spellcheck.
sv: Använder %s ordlista (systemstandard) för stavningskontroll.

en: Using CRAM-MD5 or DIGEST-MD5 authentication instead may work.
sv: Det kan fungera att använda CRAM-MD5 eller DIGEST-MD5 istället.

en: View
sv: Visa

en: View Business Card
sv: Visa visitkort

en: View Full Header
sv: Visa hela brevhuvudet

en: View Message
sv: Visa brev

en: View Message details
sv: Visa brevets detaljer

en: View Printable Version
sv: Visa utskriftsvänlig version

en: View Unsafe Images
sv: Visa osäkra bilder

en: View message
sv: Visa brev

en: Viewing Full Header
sv: Visar alla rubriker

en: Viewing Message: %s (%s total)
sv: Visar brev: %s (%s totalt)

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
sv: Visar brev: %s till %s (%s totalt)

en: Viewing a Business Card
sv: Visar ett visitkort

en: Viewing a text attachment
sv: Visar en bifogad text

en: Viewing an image attachment
sv: Visar en bifogad bild

en: WARNING! Header filters should be of the format &quot;Header: value&quot;
sv: VARNING! Filter baserade på rubriker i brevhuvudet ska ha formatet &quot;Rubrik: värde&quot;

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
sv: VARNING! Be administratören att sätta variabeln %s.

en: WARNING! You must enter something to search for.
sv: VARNING! Du måste ange något att söka efter.

en: Warning,
sv: Varning,

en: Was displayed on %s
sv: Visades %s

en: Web Page
sv: Webbsida

en: Web-based form
sv: Webbaserat formulär

en: Web-based reporting
sv: Webbaserad rapportering

en: Wed
sv: On

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Welsh
sv: Walesiska

en: What to Scan:
sv: Vad skall kontrolleras:

en: When reading:
sv: Vid läsning:

en: When you press the button on the confirmation page, this will pop open a new browser window and the SpamCop service should appear inside. The message will not be deleted (working on that part), but you won't need to wait for a response email to start the spam reporting.
sv: När du trycker på knappen på bekräftelsesidan öppnas ett nytt fönster, vari SpamCop-tjänsten visas. Brevet kommer inte att kastas (detta kommer i framtiden), men du behöver inte vänta på ett svar via e-post för att kunna rapportera skräppost.

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
sv: Vilken översättare skall användas om du får brev i ett annat språk?

en: White
sv: Vit

en: Width of Compose Window
sv: Bredd på redigeringsfönstret

en: Width of Editor Window
sv: Textfönstrets bredd

en: Width of Folder List
sv: Mapplistans bredd

en: Width of popup window:
sv: Bredd på dialogrutan:

en: Work Phone
sv: Arbetstelefon

en: Wrap Incoming Text At
sv: Radbryt mottagen text vid

en: Write failed
sv: Skrivning misslyckades

en: Write to address book failed
sv: Kunde inte skriva till adressboken

en: Yearly
sv: Varje år

en: Yes
sv: Ja

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
sv: Du kan också välja om översättningsrutan ska visas, och var den skall placeras.

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
sv: Omfattar bl.a. färger, språk och hur brev visas.

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
sv: Du kan antingen kasta din ordlista eller ange det gamla lösenordet. Inte både och.

en: You can only edit one address at the time
sv: Du kan bara ändra en adress åt gången

en: You can't select INBOX as Draft folder.
sv: Inkorgen kan inte användas som en mapp för sparade utkast.

en: You can't select INBOX as Sent folder.
sv: Inkorgen kan inte användas som en mapp för skickade brev.

en: You can't select INBOX as Trash folder.
sv: Inkorgen kan inte användas som en mapp för kastade brev.

en: You have %s new message
sv: Du har %s nytt brev

en: You have %s new messages
sv: Du har %s nya brev

en: You have been successfully signed out.
sv: Du har loggats ut.

en: You have not filled in the "To:" field.
sv: Du måste ange en mottagare.

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
sv: Du har inte valt vilken mapp som ska tas bort.

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
sv: Du har inte valt vilken mapp du vill byta namn på.

en: You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).
sv: Du kanske vill kryptera din personliga ordlista för att skydda den om webbpostsystemet blir utsatt för intrång och din ordlista blir stulen. I krypterad form är ordlistan oläsbar och svårforcerad utan en giltig nyckel (ditt lösenord).

en: You must be logged in to access this page.
sv: Du måste vara inloggad för att nå denna sida.

en: You must make a choice
sv: Du måste göra ett val

en: You must select a scan type.
sv: Välj typ av skanning.

en: You must select a spam folder.
sv: Välj en mapp för skräppost.

en: You need to have PHP installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
sv: Du måste ha PHP installerat med Multi-Byte String-funktionerna aktiverade (använd --enable-mbstring i konfigureringsskriptet).

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure. However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
sv: Du bör vara medveten om att den kryptering som används för att spara ditt lösenord inte är helt säker. Dessutom används den inte när lösenordet överförs till POP-servern. Krypteringen kan knäckas av en hacker som kommer åt källkoden till den här filen.

en: Your SpamCop authorization code:
sv: Din behörighetskod till SpamCop:

en: Your current timezone
sv: Din nuvarande tidszon

en: Your draft has been saved.
sv: Ditt utkast har sparats.

en: Your mail has been sent.
sv: Ditt brev har skickats.

en: Your message
sv: Ditt brev

en: Your personal dictionary has been decrypted and is now stored as plain text.
sv: Din personliga ordlista har dekrypterats och har sparats i klartext.

en: Your personal dictionary has been encrypted and is now stored in an encrypted format.
sv: Din personliga ordlista har krypterats och har sparats i krypterat format.

en: Your personal dictionary is currently encrypted.
sv: Din personliga ordlista är för närvarande krypterad.

en: Your personal dictionary is currently not encrypted.
sv: Din personliga ordlista är för närvarande okrypterad.

en: Your personal dictionary was erased.
sv: Din personliga ordlista har kastats.

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
sv: Din personliga ordlista har kastats. Stäng detta fönster och klicka på &quot;Kontrollera stavning&quot; för att starta stavningskontrollen.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
sv: Din personliga ordlista har krypterats. Gå tillbaka till &quot;Inställningar för rättstavning&quot; och bekräfta inställningarna.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
sv: Din personliga ordlista har krypterats. Stäng detta fönster och klicka på &quot;Kontrollera stavning&quot; för att starta stavningskontrollen.

en: Your search failed with the following error(s)
sv: Sökningen misslyckades med följande fel

en: Your server options are as follows:
sv: Dina serverinställningar är följande:

en: Your session has expired, but will be resumed after logging in again.
sv: Sessionen har gått ut men kommer att återupptas efter förnyad inloggning.

en: a specific plugin
sv: en specifik insticksmodul

en: abort
sv: avbryt

en: apop authentication failed
sv: apop-validering misslyckades

en: as a subfolder of
sv: som en undermapp till

en: connection does not exist
sv: uppkopplingen finns inte

en: connection not established
sv: uppkoppling ej genomförd

en: delete
sv: ta bort

en: down
sv: Ner

en: edit
sv: redigera

en: forget
sv: glöm

en: from English
sv: från Engelska

en: g:i a
sv: h:i a

en: hMailServer IMAP server
sv: hMailServer IMAP-server

en: in
sv: i

en: in the center
sv: i mitten

en: l, F j Y
sv: D, Y-m-d

en: less
sv: färre

en: m/d/Y
sv: Y-m-d

en: more
sv: fler

en: no login ID submitted
sv: inget användarnamn angivet

en: not set yet
sv: odefinierad

en: pixels
sv: pixlar

en: quote
sv: citat

en: refresh folder list
sv: uppdatera

en: remove
sv: Dölj

en: requested
sv: Begärt

en: requires JavaScript to work
sv: kräver JavaScript

en: save
sv: spara

en: search
sv: sök

en: sec_remove_eng.png
sv: sec_remove_sv_SE.png

en: see below
sv: se nedan

en: sent
sv: Skickat

en: sort by email
sv: Sortera efter e-postadress

en: sort by info
sv: Sortera efter information

en: sort by name
sv: Sortera efter namn

en: sort by nickname
sv: Sortera efter kortnamn

en: subject
sv: ärende

en: the general program
sv: SquirrelMail i allmänhet

en: to English
sv: till Engelska

en: to the left
sv: till vänster

en: to the right
sv: till höger

en: to:
sv: till:

en: up
sv: Upp

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
sv: vCard version %s stödjs inte. Viss information kanske inte konverteras korrekt.

en: who
sv: vem

en: with move option
sv: vid flyttmöjligheten
