SquirrelMail 1.5.2 - en to uk translation catalogue (1337 entries)

en: %s Login
uk: Вхід у: %s

en: %s Logo
uk: Логотип %s

en: %s New Messages
uk: Нових повідомлень: %s

en: %s dictionary
uk: Словник %s

en: %s is not found.
uk: %s не знайдений.

en: %s ms
uk: %s мс

en: %s should be writable by user %s
uk: %s вимагає права доступу для %s

en: %s to %s
uk: %s на %s

en: %s wrote:
uk: %s пише:

en: (Illegal date)
uk: (неприпустима дата)

en: (Missing argument)
uk: (відсутній аргумент)

en: (Spurious argument)
uk: (надмірний аргумент)

en: (Wrong date)
uk: (Неправильна дата)

en: (discards changes made on this form so far)
uk: (відхилити зміни та скинути форму)

en: (no subject)
uk: (без теми)

en: (none)
uk: (нічого)

en: 0 min.
uk: 0 хв.

en: 1 hr.
uk: 1 год.

en: 1.5 hr.
uk: 1.5 год.

en: 12-hour clock
uk: 12-годдиний час

en: 15 min.
uk: 15 хв.

en: 2 hr.
uk: 2 год.

en: 2.5 hr.
uk: 2.5 год.

en: 24-hour clock
uk: 24-годдиний час

en: 3 hr.
uk: 3 год.

en: 3.5 hr.
uk: 3.5 год.

en: 30 min.
uk: 30 хв.

en: 4 hr.
uk: 4 год.

en: 45 min.
uk: 45 хв.

en: 5 hr.
uk: 5 год.

en: 6 hr.
uk: 6 год.

en: A
uk: О

en: A password transition is needed
uk: Необхідна передача пароля

en: ADD
uk: ДОДАТИ

en: ATTENTION:
uk: Увага:

en: AUTHOR Wrote
uk: АВТОР пише

en: About SpamCop
uk: Про сервіс Spamcop

en: About SquirrelMail %s
uk: Про білку-поштаря (SquirrelMail) %s

en: Add
uk: Додати

en: Add International Dictionaries
uk: Додати іноземні словники

en: Add New Criteria
uk: Додати критерії

en: Add Server
uk: Додати сервер

en: Add a New Identity
uk: Додати новий профіль

en: Add address
uk: Додати адресу

en: Add this word to your personal dictionary
uk: Додати це слово в особистий словник

en: Add to %s
uk: Додати до %s

en: Add to Dic
uk: У словник

en: Add to address book
uk: Додати до адресної книги

en: Add to:
uk: Додати до:

en: Additional info
uk: Додаткова інформація

en: Address
uk: Адреса

en: Address Book
uk: Адресна книга

en: Address Book Search
uk: Пошук у адресній книзі

en: Address Book Take:
uk: Запис в адресну книгу

en: Address Books
uk: Адресна книга

en: Address book DSN
uk: DSN адресної книги

en: Address book table
uk: Таблиця адресної книги

en: Addressbook Display Format
uk: Формат адресної книги

en: Addressbook is read-only
uk: Адресна книга доступна лише для читання

en: Addresses
uk: Адреси

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Advanced Identities
uk: Додаткова ідентифікація

en: Advanced search
uk: Розширений пошук

en: After message body
uk: Після тіла листа

en: Alias:
uk: Псевдонім:

en: All
uk: Усе

en: All Folders
uk: Усі теки

en: All address books
uk: Усі адресні книги

en: All done!
uk: Все зроблено.

en: All messages
uk: Усі листи

en: Allow editing of full name
uk: Дозволити зміну повного імені

en: Allow editing of identities
uk: Дозволити зміну профілю

en: Allow listing of global address book
uk: Дозволити перегляд спільної адресної книги

en: Allow remote configuration test
uk: Вирішити перевірку конфігурації по мережі

en: Allow server charset search
uk: Дозволити пошук кодування на сервері

en: Allow use of priority
uk: Дозволити використання термінових повідомлень

en: Allow writing into global address book
uk: Дозволити вписування у спільну адресну книгу

en: Allow writing into global address book file
uk: Дозволити запис у спільний файл адресної книги

en: Also, the use of TLS may allow SquirrelMail to login.
uk: Можливо, TLS також працюватиме.

en: Alternate Identity %d
uk: Альтернативний профіль %d

en: Always
uk: Завжди

en: Always Show Full Date
uk: Показувати повну дату

en: American date and time
uk: Дата і час США

en: And
uk: Та

en: And In
uk: і в

en: Answered
uk: Відповіджені

en: Append Signature before Reply/Forward Text
uk: Додавати підпис у текст відповіді/пересилання

en: Apr
uk: Квітень

en: April
uk: Квітень

en: Are you sure you want to delete %s?
uk: Видалити %s?

en: As Attachment
uk: Як додаток

en: Attach:
uk: Приєднання:

en: Attachment
uk: Вкладення

en: Attachments
uk: Додатки

en: Attachments:
uk: Додатки:

en: Aug
uk: Серпень

en: August
uk: Серпень

en: Authentication failed
uk: Помилка входу

en: Authentication mechanism is too weak
uk: Механізм ідентифікації небезпечний

en: Authentication required
uk: Потрібна ідентифікація

en: Auto Create Special Folders
uk: Автоматично створювати спеціальні теки

en: Auto Expunge
uk: Автоматично очищати теки

en: Auto Refresh Folder List
uk: Автооновлювати список тек

en: Auto delete folders
uk: Автоматично видаляти теки

en: Autodetect
uk: Автовизначення

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
uk: Повернутися до &quot;Параметрів перевірки правопису&quot;

en: Bad request: %s
uk: Поганий запит: %s

en: Bad sequence of commands
uk: Неприпустима послідовність команд

en: Base Sent Folder
uk: Тека з відправленими листами (Відіслане/Sent)

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
uk: Листи у вашому ящику можуть підсвічуватися різними кольорами згідно вибраним умовам. Це дозволяє з легкістю відрізняти важливі листи від інших, особливо за наявності списків розсилки.

en: Bcc
uk: Прихована копія

en: Because PHP file uploads are turned off, you can not attach files to this message. Please see your system administrator for details.
uk: Завантаження файлів на сервер заборонене у параметрах PHP. Вкласти файл у лист неможливо. Зверніться до системного адміністратора.

en: Before
uk: До

en: Before headers
uk: Перед заголовками

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
uk: Перед відправкою повідомлення про помилку прочитайте наступну інформацію.

en: Before you sign up, be warned
uk: Перш ніж реєструватися, прочитайте наступну інформацію.

en: Between headers and message body
uk: Між заголовками та тілом листа

en: Binc IMAP server
uk: IMAP-сервер від Binc

en: Blowfish is not supported by webserver's system crypt library.
uk: Blowfish не підтримується бібліотекою шифрування веб-сервера.

en: Body
uk: Тіло

en: Bodystructure
uk: Структура тіла

en: Both search functions
uk: Обидва види пошуку

en: Brazilian Portuguese
uk: Португальський (Бразилія)

en: Bug
uk: Помилка

en: Bug Reports
uk: Відправка повідомлення про помилки:

en: Bug Reports:
uk: Відправка повідомлення про помилки:

en: Bulgarian
uk: Болгарська мова

en: By default, move to sent
uk: За умовчанням переміщати до теки "Відправлені"

en: By default, move to trash
uk: За умовчанням переміщати у смітник

en: By default, save as draft
uk: По замовчуванню записати як чернетку

en: By the SquirrelMail Project Team
uk: Розроблено групою проекту SquirrelMail

en: Bypass Trash
uk: Минуючи смітник

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail. Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
uk: ПЛАТНЕ - Деякі спамери використовують власних провайдерів для надсилання пошти. Спамери зазвичай отримують комутований обліковий запис і посилають нав'язливу рекламу безпосередньо звідти.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
uk: ПЛАТНЕ - RBL+ Blackhole список спамерів.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
uk: ПЛАТНЕ - RBL+ список модемних спамерів.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
uk: ПЛАТНЕ - RBL+ список серверних спамерів.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this. Another good one to use.
uk: ПЛАТНЕ - Поштові сервери які настроєні (зумисно чи помилково) для передачі комерційних повідомлень (спаму).

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
uk: ПЛАТНЕ - цей список включає в собі поштові сервери, що розсилають рекламні помідомлення (спам). Його бажано використовувати.

en: Calendar
uk: Календар

en: Can't execute command '%s'.
uk: Не вдається виконати командну '%s'.

en: Cancel
uk: Відміна

en: Cancel / Done
uk: Відміна / зроблено

en: Cannot change password!
uk: Пароль не був змінений.

en: Cannot change password! (Is user 'Self Configurable User' ?) (401)
uk: Не вдається змінити пароль. Перевірте, чи дозволено це. (401)

en: Cannot connect to Database Server, please try later!
uk: Не вдалося з'єднатися з сервером бази даних. Спробуйте ще раз.

en: Category:
uk: Категорія:

en: Cc
uk: Копія

en: Cellular Phone
uk: Мобільний телефон

en: Change
uk: Змінити

en: Change ALL occurances of this word
uk: Змінити ВСІ слова з цією помилкою

en: Change All
uk: Змінити все

en: Change Password
uk: Зміна паролю

en: Change Settings
uk: Змінити параметри

en: Change crypto settings
uk: Змінити параметри захисту

en: Change this word
uk: Змінити це слово

en: Change title on supported browsers
uk: Змінювати заголовок вікна браузера.

en: Change to:
uk: Змінити на:

en: Check Spelling
uk: Перевірити правопис

en: Check all boxes, not just INBOX
uk: Перевіряти усі теки, а не тільки 'ВХІДНІ'

en: Check mail
uk: Перевірити пошту

en: Check mail at folder refresh
uk: Перевіряти пошту при оновленні списку з теками

en: Check mail at login
uk: Перевіряти пошту при вході в Squirrelmail

en: Check to see if your bug is already listed in the %sBug List%s on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
uk: Перевірте, чи не входить вже ця помилка в %sСписок помилок%s на Sourceforge. Якщо так, то над її виправленням вже ведеться робота.

en: Checkbox
uk: Маркер

en: Chinese, Simplified
uk: Китайська мова, спрощена

en: Chinese, Traditional
uk: Китайська мова, традиційна

en: Choose &quot;no&quot; for SMTP
uk: Виберіть &quot;ні&quot; для SMTP

en: Click here to change the sorting of the address list
uk: Клацніть тут, щоб змінити порядок сортування адрес

en: Click here to change the sorting of the message list
uk: Клацніть тут, щоб змінити сортування списку листів

en: Click here to go back
uk: Клацніть тут, щоб вернутися

en: Click here to go to the options page.
uk: Клацніть тут, щоб перейти до сторінки параметрів.

en: Click here to log back in.
uk: Клацніть тут щоб увійти.

en: Click here to return to %s
uk: Натисніть тут щоб повернутись до %s

en: Close
uk: Закрити

en: Close Window
uk: Закрити вікно

en: Close and Cancel
uk: Закрити і відхилити

en: Close and Commit
uk: Закрити і зберегти

en: Close this Window
uk: Закрити вікно

en: Closing Connection
uk: Закриття з'єднання

en: Closing POP
uk: Закриття POP-сеансу

en: Color
uk: Колір

en: Command failed
uk: Помилка при виконанні команди

en: Command failed
uk: Помилка при виконанні команди

en: Command not implemented
uk: Команда не підтримується

en: Command parameter not implemented
uk: Параметр команди не підтримується

en: Command:
uk: Команда:

en: Compose
uk: Створити

en: Compose Messages in New Window
uk: Редагувати листи у новому вікні

en: Compose Preferences
uk: Налаштування редагування

en: Config File Version
uk: Версія файлу конфігурації

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
uk: Файл конфігурації недоступний. Перевірте config.php.

en: Configuration Administrator
uk: Адміністратор настройки

en: Confirm Delete
uk: Видалити

en: Confirm Deletion of a Server
uk: Confirm видалення сервера

en: Confirm delete of selected server?
uk: Видалити вибраний сервер?

en: Connecting to Password Server
uk: З'єднання з парольним сервером

en: Connection error: %s
uk: Помилка з'єднання: %s

en: Contact Listowner
uk: Зв'язатися з координатором списку

en: Contains:
uk: Містить:

en: Content-Type
uk: Тип (Content-Type)

en: Control the behaviour and layout of writing new mail messages, replying to and forwarding messages.
uk: Тут настроюється зовнішній вигляд і макет нових повідомлень, відповіді і пересилка листів.

en: Could not create hashed directory structure!
uk: Помилка створення хеш-теки!

en: Could not create initial preference file!
uk: Неможливо створити початковий файл налаштувань

en: Could not include PEAR database functions required for the database backend.
uk: Не вдалося підключити функції PEAR для роботи з сервером баз даних.

en: Could not lock datafile
uk: Не вдалося заблокувати файл з даними

en: Could not move/copy file. File not attached
uk: Неможливо перемісити чи скопіювати файл. Файл не приєднано

en: Could not open temporary file '%s'.
uk: Не вдається відкрити тимчасовий файл '%s'.

en: Could not run the spellchecker command (%s).
uk: Не вдається запустити команду перевірки орфографії (%s).

en: Could not write calendar file %s
uk: Не вдається записати календарний файл %s

en: Count only messages that are RECENT
uk: Тільки нові повідомлення

en: Courier IMAP server
uk: IMAP-сервер від Courier

en: Create
uk: Створити

en: Create Folder
uk: Створити теку

en: Created folder successfully.
uk: Тека створена успішно.

en: Croatian
uk: Хорватський

en: Current File:
uk: Вибраний файл:

en: Current Folder
uk: Поточна тека

en: Current PHP LDAP extension does not allow use of ldap_set_option() function.
uk: У даній версії PHP розширення LDAP не допускає виклик функції ldap_set_option().

en: Current Password:
uk: Поточний пароль:

en: Current Search
uk: Поточний пошук

en: Current configuration requires LDAP support in PHP.
uk: Поточна конфігурація вимагає підтримки LDAP в PHP.

en: Currently, the quick reporting just forwards the request to the thorough reporting. Also, it appears that this is for members (non-free) only. Hopefully this will change soon.
uk: В даний час повідомлення без подробиць тільки перенаправляють на повідомлення з подробицями. Крім того, мабуть, це не безкоштовний сервіс.

en: Cursor Position when Replying
uk: Позиція курсора при відповіді

en: Custom Stylesheet
uk: Особливий стиль

en: Cute.
uk: Привабливо.

en: Cyrus IMAP server
uk: IMAP-сервер від Cyrus

en: Czech
uk: Чеська мова

en: D, F j, Y H:i
uk: D, d M Y, H:i

en: D, F j, Y g:i a
uk: D, d M Y, H:i

en: D, g:i a
uk: D, H:i

en: DEL
uk: ВИДАЛИТИ

en: Danish
uk: Данська мова

en: Dark Blue
uk: Темно синій

en: Dark Cyan
uk: Темний ціан

en: Dark Gray
uk: Темно-сірий

en: Dark Green
uk: Темно зелений

en: Dark Magenta
uk: Темний червоно-аніліновий

en: Dark Yellow
uk: Темно жовтий

en: Data Directory
uk: Тека з параметрами користувачів

en: Database
uk: База даних

en: Database error: %s
uk: Помилка бази данних: %s

en: Database not found on server
uk: Не знайдена база даних на сервері

en: Date
uk: Дата

en: Date:
uk: Дата:

en: Day View
uk: Відкрити день

en: Dec
uk: Грудень

en: December
uk: Грудень

en: Decrypt my dictionary with my old password:
uk: Розшифрувати словник за допомогою старого пароля:

en: Default
uk: По умовчанню

en: Default Charset
uk: Кодування за умовчанням

en: Default Folder Prefix
uk: Префікс за умовчанням (для тек)

en: Default Identity
uk: Ідентифікація по умовчанню

en: Default Javascript Addressbook
uk: Використовувати адресну книгу з Javascript за умовчанням

en: Default Language
uk: Мова за умовчанням

en: Default Left Size
uk: Розмір лівого кадру

en: Default Sub. of INBOX
uk: За умовчанням всі теки створюються як підтеки у 'ВХІДНИХ' (INBOX)

en: Default Unseen Notify
uk: За умовчанням оповіщати про непрочитані листи

en: Default Unseen Type
uk: Тип непрочитаних листів за умовчанням

en: Default font set
uk: Шрифтовий набір по умовчанню

en: Default font size
uk: Розмір шрифту за умовчанням

en: Default font style
uk: Стиль шрифту за умовчанням

en: Default preference file not found or not readable!
uk: Заданий по умовчанню файл налаштувань не знайдений або ж не вдається прочитати!

en: Default template
uk: Заданий по умовчанню шаблон

en: Default theme
uk: Задана по умовчанню тема

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete & Next
uk: Видалити і далі

en: Delete & Prev
uk: Видалити і назад

en: Delete Folder
uk: Видалити теку

en: Delete checked words
uk: Видалити виділені слова

en: Delete failed:
uk: Лист не був видалений:

en: Delete my dictionary and start a new one
uk: Видалити особистий словник і почати новий

en: Delete selected
uk: Видалити вибране

en: Delete selected attachments
uk: Видалити вибрані додатки

en: Delete spam when reported:
uk: Видалити спам після відправки звіту:

en: Delete/Move/Next Buttons:
uk: Кнопки Видалити/Перемістити/Далі:

en: Deleted
uk: Видалено

en: Deleted folder successfully.
uk: Тека видалена успішно.

en: Deleting messages from server...
uk: Видалення повідомлень з сервера...

en: Deleting the following entries from %s dictionary:
uk: Видалення наступних слів із словника %s:

en: Delimited:
uk: Відмежовано:

en: Delivery error report
uk: Повідомлення про помилку при доставці

en: Dictionary Erased
uk: Словник видалений

en: Dictionary re-encrypted
uk: Словник захищений

en: Disable it
uk: Відключити це

en: Disable server-side sorting
uk: Відключити серверне сортування

en: Disable server-side thread sorting
uk: Відключити серверне ниткоподібне сортування

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Display Attached Images with Message
uk: Показувати вкладені зображення

en: Display Preferences
uk: Налаштування відображення

en: Display at bottom
uk: показувати знизу

en: Display at top
uk: Показувати вгорі

en: Do not use Drafts
uk: Не використовувати чернетки

en: Do not use Sent
uk: Не копіювати лист у теку Відправлені (Sent)

en: Do not use Trash
uk: Не використовувати смітник

en: Do you really want to change this event from:
uk: Змінити цю пам'ятку з:

en: Do you really want to delete this event?
uk: Видалити цю пам'ятку?

en: Done
uk: Зроблено

en: Down
uk: Нижче

en: Download
uk: Завантаження

en: Download this as a file
uk: Зберегти це як файл

en: Draft
uk: Чернетка

en: Draft Email Saved
uk: Чернетка листа збережена

en: Draft Folder
uk: Тека чернеток

en: Draft Saved
uk: Чернетка збережена

en: Duplicate login entries detected, cannot change password!
uk: Пароль не був змінений. Знайдені співпадаючі імена користувачів.

en: Dutch
uk: Голландська мова

en: E-Mail Address
uk: Адреса e-mail

en: E-mail Address
uk: Адреса електронної пошти

en: E-mail address
uk: Адреса електронної пошти

en: E-mail address is missing
uk: Адреса електронної пошти відсутня

en: EDIT
uk: ЗМІНИТИ

en: ERROR
uk: ПОМИЛКА

en: ERROR: Bad function call.
uk: ПОМИЛКА: Невірний виклик функції.

en: ERROR: Bad or malformed request.
uk: ПОМИЛКА: Поганий чи несформований запит.

en: ERROR: Connection dropped by IMAP server.
uk: ПОМИЛКА: Пропущене підключення до IMAP-сервера.

en: ERROR: Could not append message to
uk: ПОМИЛКА: Не вдалося доповнити лист до

en: ERROR: Could not complete request.
uk: ПОМИЛКА: Не вдалося завершити запит.

en: ERROR: Help files are not in the right format!
uk: ПОМИЛКА: невірний формат файлів довідки.

en: ERROR: IMAP server closed the connection.
uk: ПОМИЛКА: Сервер IMAP закрив з'єднання.

en: ERROR: No available IMAP stream.
uk: ПОМИЛКА: Дані IMAP недоступні.

en: ERROR: Unknown IMAP response.
uk: ПОМИЛКА: Невідома відповідь сервера IMAP.

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit Advanced Identities
uk: Змінити додаткові профілі

en: Edit Message as New
uk: Редагувати лист як новий

en: Edit selected
uk: Змінити вибране

en: Edit your Personal Dictionary
uk: Редагувати особистий словник

en: Edit your personal dictionary
uk: Редагувати особистий словник

en: Email delivery error
uk: Помилка доставки електронної пошти

en: Email-based reporting
uk: По електронній пошті

en: Empty command string
uk: Порожня команда

en: Empty domain
uk: Порожній домен

en: Empty domain password
uk: Порожній пароль домена

en: Empty new password
uk: Порожній новий пароль

en: Empty username
uk: Порожнє ім'я користувача

en: Enable /NoSelect folder fix
uk: Виправляти помилку /NoSelect

en: Enable Alternating Row Colors
uk: Використовувати чергуючі кольори рядків

en: Enable Collapsable Folders
uk: Використовувати теки, що згортаються

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
uk: Ввімкнути повідомлення про блок непрочитаних листів

en: Enable Fancy Row Mouseover Highlighting
uk: Підсвічувати рядки при наведенні миші

en: Enable Forward as Attachment
uk: Включити перенаправлення вкладенням

en: Enable Mail Delivery Notification
uk: Ввімкнути повідомлення про доставку

en: Enable Mailer Display
uk: Показувати поштову програму

en: Enable Media Playing
uk: Програвати звук

en: Enable Page Selector
uk: Дозволити вибір сторінок

en: Enable Printer Friendly Clean Display
uk: Вклячити, зручне для друку, очищення сторінки

en: Enable Unread Message Notification
uk: Ввімкнути повідомлення про читання

en: Enable aggressive decoding
uk: Дозволити агресивне декодування

en: Enable it
uk: Включити

en: Enable lossy encoding
uk: Дозволити кодування з втратами символів

en: Enable use of delivery receipts
uk: Дозволити використання розписки про доставку

en: Enabled
uk: Включено

en: Encoding
uk: Кодування

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
uk: Зашифрувати або розшифрувати особистий словник

en: Encrypt passwords (informative only)
uk: Шифрувати паролі (слабке шифрування)

en: Encryption required for requested authentication mechanism
uk: Запитаний механізм ідентифікації вимагає шифрування

en: English
uk: Англійська мова

en: Entity
uk: Частина

en: Error
uk: Помилка

en: Error
uk: Помилка

en: Error Appending Message!
uk: Помилка при записі листа!

en: Error Decrypting Dictionary
uk: Помилка при розшифровці словника

en: Error connecting to IMAP server: %s.
uk: Помилка з'єднання з IMAP-сервером: %s.

en: Error creating directory %s.
uk: Помилка створення теки %s.

en: Error in criteria argument
uk: Помилка в аргументах критерію

en: Error initializing LDAP server %s:
uk: Помилка ініціалізації LDAP-сервера %s:

en: Error initializing addressbook database.
uk: Помилка ініціалізації бази даних для адресної книги.

en: Error initializing global addressbook.
uk: Помилка ініціалізації спільної адресної книги.

en: Error opening %s
uk: Помилка відкриття %s

en: Error opening file %s
uk: Помилка відкриття файлу %s

en: Error opening timezone config, contact administrator.
uk: Помилка при визначенні часової зони. Зв'яжіться з системним адміністратором.

en: Error while writing to pipe.
uk: Помилка запису в канал.

en: Error while writing to temporary file '%s'.
uk: Не вдається записати в тимчасовий файл '%s'.

en: Error(s) occurred while saving your options
uk: Помилка при збереженні параметрів

en: Error:
uk: Помилка:

en: Error: %s
uk: Помилка: %s

en: Error: Draft folder %s does not exist.
uk: Помилка: тека чернеток %s не існує.

en: European date and time
uk: Європейська дата і час

en: Event Has been added!
uk: Пам'ятка збережена!

en: Event deleted!
uk: Пам'ятка видалена!

en: Event updated!
uk: Пам'ятка збережена!

en: Everywhere
uk: Усюди

en: Ex: 63aa7f
uk: Приклад: 63aa7f

en: Exclude Criteria:
uk: Критерії, що виключаються:

en: Execution time:
uk: Тривалість виконання:

en: Expunge
uk: Очистити

en: Extended DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
uk: Розширений DES не підтримується бібліотекою шифрування веб-сервера.

en: FETCH line:
uk: Команда FETCH:

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
uk: БЕЗКОШТОВНО - Distributed Sender Boycott List - багатостадійні пересилальники

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
uk: БЕЗКОШТОВНО - Distributed Sender Boycott List - пересилальники

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
uk: БЕЗКОШТОВНО - Dorkslayers надають список основних спам-серверов і відкритих пересильщиків за межами США. На своєму сайті вони не рекомендують користуватися їх фільтрами.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
uk: БЕЗКОШТОВНО - Five-ten-sg.com - сервери розсилки, які підписують, не питаючи дозволу.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
uk: БЕЗКОШТОВНО - Five-ten-sg.com - список спам-серверов дозвону, включаючи деякі адреси IP на DSL.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
uk: БЕЗКОШТОВНО - Five-ten-sg.com - список серверів, що розсилають спам.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
uk: БЕЗКОШТОВНО - Five-ten-sg.com - інші сервера, такі, що мають відношення до спаму.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
uk: БЕЗКОШТОВНО - Five-ten-sg.com - сервери, що підтримують розсилки спаму.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
uk: БЕЗКОШТОВНО - Five-ten-sg.com - сервери, що посилають спам безпосередньо.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
uk: БЕЗКОШТОВНО - Five-ten-sg.com - Містить список IP-адрес, на яких діють веб-форми.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
uk: БЕЗКОШТОВНО - Leadmon Bulk Mailers - Сервери, що посилають масові повідомлення без згоди на те підписчиків.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
uk: БЕЗКОШТОВНО - Leadmon DUL - Ще один список діалапщиків і інших адрес, що динамічно призначаються.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
uk: БЕЗКОШТОВНО - Leadmon Multi-stage - Ще один список відкритих серверів, що розсилають спам.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
uk: БЕЗКОШТОВНО - Leadmon Open Relays - Список серверів пересилки, які не вказані на інших спам-фільтрах.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
uk: БЕЗКОШТОВНО - Leadmon SPAM Source - Список IP-адрес, з яких Leadmon.net отримував спам.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
uk: БЕЗКОШТОВНО - Leadmon Spamblock - список блоків IP-адрес, що відправили спам на Leadmon.net.

en: FREE - ORDB was born when ORBS went off the air. It seems to have fewer false positives than ORBS did though.
uk: БЕЗКОШТОВНО - ORDB - це заміна серверу ORBS, що пішов в небуття. Іноді працює навіть краще ORBS.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
uk: FREE - Spamhaus - список загальновідомих джерел спаму.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
uk: БЕЗКОШТОВНО - ahbl.com Open Relays - інший список пересилальників.

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
uk: БЕЗКОШТОВНО - ahbl.com SPAM ISP - список провайдерів, що підтримують спам.

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
uk: БЕЗКОШТОВНО - ahbl.com SPAM Source - список розсилальників спаму.

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
uk: БЕЗКОШТОВНО - dev.null.dk - недостатньо інформації.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
uk: БЕЗКОШТОВНО - visi.com - список пересилальників. Дуже консервативний.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
uk: БЕЗКОШТОВНО (наразі) - Not Just Another Blacklist - список як рассильщиков, так і пересильщиков спаму.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
uk: БЕЗКОШТОВНО - Not Just Another Blacklist - Діалап-адреси, що розсилають спам.

en: FREE, for now - SpamCop - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
uk: БЕЗКОШТОВНО (на теперішній момент) - Spamcop - фільтруються більшість серверів, через які спаммери намагаються розсилати листи.

en: Fax
uk: Факс

en: Feb
uk: Лютий

en: February
uk: Лютий

en: Fetch
uk: Забрати пошту

en: Fetch Mail
uk: Завантажити пошту

en: Fetching Servers
uk: Отримання пошти з серверів

en: Fetching UIDL...
uk: Отримання UIDL...

en: Fetching from
uk: Завантаження пошти з

en: Fetching message
uk: Отримання листа

en: Filipino (Tagalog)
uk: Філіппінський (Тагалог)

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
uk: Фільтри листів слугують для забезпечення зручної роботи з листами. Листи, співпадаючі з тими або іншими умовами, автоматично переміщатимуться у відповідні теки.

en: Finnish
uk: Фінська мова

en: First name
uk: Ім'я

en: Flag
uk: Відзначити

en: Flagged
uk: Відмічені

en: Flags
uk: Прапорці

en: Focus in body
uk: У тілі листа

en: Fold
uk: Згорнути

en: Folder
uk: Тека

en: Folder List
uk: Список тек

en: Folder List Options
uk: Параметри списку тек

en: Folder Path
uk: Шлях до тек

en: Folder Preferences
uk: Налаштування теки

en: Folder Selection Options
uk: Параметри вибору теки

en: Folder:
uk: Тека:

en: Folders
uk: Теки

en: Folders Defaults
uk: Параметри тек за умовчанням

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Font style
uk: Стиль шрифту

en: For more information about SpamCop, it's services, spam in general, and many related topics, try reading through SpamCop's %sHelp and Feedback%s section.
uk: Докладніше про Spamcop і його служби, про спам в цілому і багато чому іншому прочитатйте на веб-сайті Spamcop в розділі %sHelp and Feedback%s.

en: For more information about SquirrelMail and the SquirrelMail Project Team, see %sthe SquirrelMail website%s.
uk: Додаткова інофрмация про Squirrelmail і розробників проекту доступна на %sсайте Squirrelmail%s.

en: Forward
uk: Переслати

en: Forward as Attachment
uk: Переслати як додаток

en: Found %s errors
uk: Знайдено помилок: %s

en: Free reporting
uk: Безкоштовно

en: French
uk: Французька мова

en: Fri
uk: П'ятниця

en: Friday
uk: П'тниця

en: From
uk: Від

en: From:
uk: Від:

en: Full Name
uk: Повне ім'я

en: General Display Options
uk: Загальні параметри відображення

en: General Message Composition
uk: Параметри нового листа

en: General Options
uk: Загальні параметри

en: German
uk: Німецька мова

en: Global address book
uk: Спільна адресна книга

en: Global address book DSN
uk: Спільна адресна книга DSN

en: Global address book file
uk: Спільний файл адресної книги

en: Global address book table
uk: Спільна таблиця адресної книги

en: Go
uk: Далі

en: Go to the login page
uk: Перейти на сторінку входу

en: Greek
uk: Грецький

en: Hash Disabled
uk: Не використовувати підтеки

en: Hash Level
uk: Рівень хэш-підтек

en: Header
uk: Заголовок

en: Header Encryption Key
uk: Ключ кодування заголовку

en: Header Field
uk: Заголовок

en: Header and Body
uk: Заголовок і тіло

en: Height of Compose Window
uk: Висота вікна редагування

en: Height of Editor Window
uk: Висота вікна редактора

en: Height of popup window:
uk: Висота спливаючого вікна:

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
uk: Грецькі переклади, без обмежень, система Systran

en: Help
uk: Довідка

en: Help fight the battle against unsolicited email. SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to. Quite fast, really smart, and easy to use.
uk: Боротьба з рекламними листами.  Spamcop читає заголовки повідомлень і визначає, куди перенаправляти повідомлення про спам.  Швидко, зручно і правильно.

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
uk: Тут ви можете налаштувати функції перевірки правопису: налаштувати ваш особистий словничок, або вказати, які мови зробити доступними при перевірці.

en: Hide SM attributions
uk: Не додавати атрибути білки-поштаря (Squiirelmail) до повідомлень

en: Hide Unsafe Images
uk: Приховувати небезпечні малюнки

en: High
uk: Високий

en: Home Phone
uk: Домашній телефон

en: Hour Format
uk: Формат часу

en: Hungarian
uk: Угорська мова

en: I tried to execute '%s', but it returned:
uk: При спробі виконати '%s' отриманий результат:

en: IMAP Authentication Type
uk: Механізм ідентифікації IMAP

en: IMAP Folder Delimiter
uk: Обмежувач IMAP-тек

en: IMAP Server Address
uk: Адреса IMAP-сервера

en: IMAP Server Port
uk: Порт IMAP-сервера

en: IMAP Server Type
uk: Тип IMAP-сервера

en: IMAP command string
uk: Команда IMAP

en: IMAP login
uk: Логін IMAP

en: IMAP server closed the connection.
uk: Сервер IMAP закрив з'єднання.

en: IMAP server information
uk: Інформація про IMAP-сервер

en: INBOX
uk: ВХІДНІ

en: Icelandic
uk: Ісландська мова

en: Icon Theme
uk: Тема іконок

en: Identifying name
uk: Ідентифікація імені

en: If %s contains %s then move to %s
uk: Якщо %s містить %s, то перемістити лист до теки %s

en: If set to 0, reverts to default value
uk: Якщо рівно 0, використовується значення за умовчанням

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the %s directory where SquirrelMail was installed.
uk: Якщо на сторінці показані попередження, спочатку спробуйте усунути ці попередження. Прочитайте керівництво в каталозі %s установки білки-поштаря (Squirrelmail).

en: If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.
uk: Якщо ви вирішите зашифрувати словник, то повинні пам'ятати, що він &quot;кодуєтьсяя&quot; вашим поштовим паролем.  Якщо ви забудете поштовий пароль або адміністратор змінить його на новий, то особистий словник буде загублений, і його доведеться почати наново. У випадку якщо ви зміните пароль, але пам'ятатимете старий, то можна буде перекодувати словник з новим паролем.

en: If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.
uk: Якщо ви забудете пароль, то словник стане недоступним, оскільки його не можна буде більш розшифрувати. Якщо поштовий пароль був змінений, то Squirrelspell виявить цю ситуацію і запропонує ввести старий пароль, щоб розшифрувати словник і знов його зашифрувати за допомогою нового пароля.

en: If you have questions about or problems with your mail account, passwords, abuse etc, please refer to your system administrator or provider%s.
uk: Питання про свій обліковий запис пошти, паролі, зловживання і ін. адресуйте своєму системному адміністраторові або провайдеру%s.

en: If you leave password empty, it will be asked when you fetch mail.
uk: Якщо не вказати пароль, то він запрошуватиметься кожного разу.

en: Ignore
uk: Пропустити

en: Ignore ALL occurances this word
uk: Пропустити ВСІ слова з цією помилкою

en: Ignore All
uk: Пропустити все

en: Ignore this word
uk: Пропустити це слово

en: Illegal folder name.
uk: Неприпустиме ім'я теки.

en: Illegal folder name. Please select a different name.
uk: Неправильна назва теки. Будь-ласка виберіть інше ім'я.

en: In
uk: У

en: Include CCs when Forwarding Messages
uk: Додавати поле " Копія" при пересиланні листів

en: Include Me in CC when I Reply All
uk: Додавати мене у поле "копія" коли я "відповідаю всім"

en: Incorrect LDAP connection option: %s
uk: Неприпустима опція з'єднання LDAP: %s

en: Incorrent path to vmail.inc file.
uk: Невірний шлях до файлу vmail.inc.

en: Indented:
uk: З відступом:

en: Index Order
uk: Порядок індексації

en: Indonesian
uk: Індонезійський

en: Info
uk: Інформація

en: Info:
uk: Інформація:

en: Interface language
uk: Мова інтерфейсу

en: International Dictionaries Preferences Updated
uk: Параметри іноземних словників оновлені

en: International date and time
uk: Міжнародна дата та час

en: Invalid SquirrelSpell module.
uk: Непрацездатний модуль SquirrelSpell.

en: Invalid URL
uk: Неправильний URL

en: Invalid domain field
uk: Недійсне доменне поле

en: Invalid input data
uk: Помилкові вхідні дані

en: Invalid or corrupted vmail.inc file.
uk: Файл vmail.inc пошкоджений.

en: Invalid password field
uk: Недійсне поле пароля

en: Invalid uid field.
uk: Недійсний користувач.

en: Invalid user.
uk: Недійсний користувач.

en: Invert Time
uk: Використовувати зворотний формат для часу

en: Is PEAR installed, and is the include path set correctly to find %s?
uk: Перевірте, чи встановлений PEAR та чи вірно вказаний шлях пошуку %s.

en: Italian
uk: Італійський

en: Jan
uk: Січень

en: January
uk: Січень

en: Japanese
uk: Японська мова

en: Jul
uk: Липень

en: July
uk: Липень

en: Jun
uk: Червень

en: June
uk: Червень

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: Korean
uk: Корейська мова

en: LDAP server uses different attribute to store user's password.
uk: Сервер LDAP використовує інший атрибут для зберігання призначеного для користувача пароля.

en: Language
uk: Мова

en: Language settings
uk: Налаштування мови

en: Larger Than
uk: Більш ніж

en: Last Refresh
uk: Останнє оновлення

en: Last name
uk: Прізвище

en: Latin
uk: Латинська мова

en: Latin American Spanish
uk: Латиноамериканська іспанська мова

en: Leave Mail on Server
uk: Залишати пошту на сервері

en: Leave mail on server
uk: Залишати пошту на сервері

en: Leaving mail on server...
uk: Пошта залишається на сервері...

en: Left
uk: Зліва

en: Length of From/To Field (0 for full)
uk: Довжина полів 'Від' та 'Кому' (0 - без обмежень)

en: Length of Subject Field (0 for full)
uk: Довжина поля 'Тема' (0 - без обмежень)

en: Length:
uk: Розмір:

en: Let this folder contain subfolders
uk: Дозволити цій теці мати підтеки

en: Light Blue
uk: Світло синій

en: Light Cyan
uk: Світлий ціан

en: Light Gray
uk: Світло-сірий

en: Light Green
uk: Світло зелений

en: Light Magenta
uk: Світлий червоно-аніліновий

en: Light Yellow
uk: Світло жовтий

en: Line with an error:
uk: Рядок з помилкою:

en: List Archives
uk: Архів повідомлень

en: List Special Folders First
uk: Показувати спеціальні теки першими в списку

en: List all
uk: Скласти список усього

en: Loading the sound...
uk: Завантаження звуку...

en: Location of Buttons when Composing
uk: Розташування кнопок при створенні

en: Location of Folder List
uk: Розташуваня списку тек

en: Logging out from IMAP
uk: Відключення від IMAP

en: Login
uk: Вхід

en: Login (plain text)
uk: Логін (чистий текст)

en: Login Failed:
uk: Помилка входу:

en: Login OK: Inbox EMPTY
uk: Вхід на сервер: ящик порожній

en: Login OK: Inbox contains %s messages
uk: Вхід на сервер. Всього повідомлень: %s

en: Login OK: No new messages
uk: Вхід на сервер: немає нових листів

en: Long:
uk: Детально:

en: Low
uk: Низький

en: M j, Y
uk: j M Y

en: MD5 is not supported by webserver's system crypt library.
uk: Md5 не підтримується бібліотекою шифрування веб-сервера.

en: Ma&#121;
uk: Травень

en: Mac OS X Mailserver
uk: Поштовий сервер ОС Mac X

en: Mail Domain
uk: Поштовий домен

en: Mail Fetch Result:
uk: Результати завантаження пошти:

en: Mailbox Display Options
uk: Параметри відображення скриньки

en: Mailer
uk: Поштовик

en: Mailing List
uk: Список розсилки

en: Mailinglist
uk: Список розсилки

en: Make Default
uk: Використовувати за умовчанням

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
uk: Переконаєтеся, що встановлена остання версія %s. Поточна використовувана версія - %s.

en: Make these changes
uk: Зберегти зміни

en: Make this dictionary my default selection:
uk: Використовувати цей словник за умовчанням:

en: Mar
uk: Березень

en: March
uk: Березень

en: Match:
uk: Область пошуку:

en: Matches
uk: Співпадіння

en: Maximum Number of Pages to Show
uk: Максимальна кількість сторінок для відображення

en: Maximum of 150 words translated, powered by Systran
uk: Максимум 150 слів, система Systran

en: Maximum of 25 kilobytes translated, powered by Systran
uk: Максимум 25 кбайт, система Systran

en: May
uk: Травень

en: Media file %s will be removed, if you upload other media file.
uk: Якщо завантажити новий звуковий файл %s буде видалений.

en: Medium
uk: Середній рівень

en: Medium Gray
uk: Середньо-сірий

en: Member services
uk: Потрібна реєстрація

en: Memory Search
uk: Пошук у пам'яті

en: Message %d deleted from remote server!
uk: Лист %d видалено зі сервера!

en: Message Body
uk: Тіло листа

en: Message Details
uk: Деталі листа

en: Message Display Options
uk: Параметри відображення листа

en: Message Display and Composition
uk: Складання листа

en: Message Filtering
uk: Фільтри листів

en: Message Filters
uk: Фільтри листів

en: Message Flags
uk: Прапорці листа

en: Message Highlighting
uk: Підсвічування листів

en: Message List
uk: Список листів

en: Message appended to mailbox
uk: Лист додано у теку

en: Message not printable
uk: Невидрукований лист

en: Message of the Day
uk: Повідомлення дня

en: Message:
uk: Лист:

en: Microsoft Exchange IMAP server
uk: IMAP-сервер від Microsoft Exchange

en: Minute
uk: Хвилина

en: Minutes
uk: Хвилин

en: Missing
uk: Відсутній

en: Moderate
uk: Небагато

en: Modify
uk: Змінити

en: Modify Server
uk: Змінити сервер

en: Mon
uk: Понеділок

en: Monday
uk: Понеділок

en: Month View
uk: Відкрити місяць

en: Monthly
uk: Щомісячно

en: More info:
uk: Більше інформації:

en: More information
uk: Більше інформації

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
uk: Можливо, список повідомлень застарілий, а саме повідомлення було переміщене або видалене (наприклад, іншою програмою, що має доступ до даної поштової скриньки).

en: Move
uk: Перемістити

en: Move Selected To
uk: Перемістити вибране до:

en: Move Up
uk: Підняти догори

en: Move spam to:
uk: Переміщати спам до:

en: Move to:
uk: Перемістити в:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
uk: Не варто переміщати весь спам відразу в корзину, хоч це і спокусливо, тому що іноді спам-сервера помиляються і позначають звичайні повідомлення як спам. Краще відвести спеціальну теку для цього роду повідомлень і час від часу її проглядати на випадок, якщо туди потрапить невірно відфільтроване повідомлення.

en: Multiple Identities
uk: Декілька профілів

en: Multiple userid matches found.
uk: Знайдено декілька співпадаючих userid.

en: Must be unique
uk: Повинно бути унікальне

en: Name
uk: Ім'я

en: Name and Address Options
uk: Опції імен та адрес

en: Name is missing
uk: Відсутнє ім'я

en: Name:
uk: Ім'я:

en: Never
uk: Ніколи

en: New
uk: Нове правило

en: New Mail
uk: Нова пошта

en: New Mail Notification
uk: Сповіщення про нові листи

en: New Password:
uk: Новий пароль:

en: New name:
uk: Нове ім'я:

en: NewMail Options
uk: Настройка сповіщень

en: Next
uk: Наступне

en: Nickname
uk: Прізвисько

en: Nickname contains illegal characters
uk: Прізвисько містить заборонені символи

en: No
uk: Ні

en: No Citation
uk: Не цитувати

en: No Clock
uk: Без годинника

en: No Messages Found
uk: Повідомлень не знайдено

en: No Notification
uk: Немає повідомлень

en: No POP3 servers configured yet.
uk: Сервери Pop3 не настроєні.

en: No SMTP auth
uk: Не використовувати механізм ідентифікації SMTP

en: No action requested.
uk: Немає запитаної дії.

en: No changes requested.
uk: Ніяких змін не запитано.

en: No changes were made.
uk: Ніяких змін не проведено.

en: No connection to server
uk: Спроба зв'язку з сервером не вдалася

en: No errors found
uk: Помилок не знайдено

en: No focus
uk: Фокус не заданий

en: No folders found
uk: Тек не знайдено

en: No folders were found to subscribe to!
uk: Не знайдено тек для підписки!

en: No folders were found to subscribe to.
uk: Немає тек, на які можна підписатися.

en: No folders were found to unsubscribe from!
uk: Не знайдено тек для відписки!

en: No folders were found to unsubscribe from.
uk: Немає підписаних тек.

en: No highlighting is defined
uk: Жодного підсвічування не означено

en: No known limits, powered by GPLTrans (free, open source)
uk: Без обмежень, система Gpltrans (відкритий код)

en: No known limits, powered by Systran
uk: Без обмежень, система Systran

en: No known limits, powered by Translation Experts' InterTran
uk: Без обмежень, система Translation Experts' Intertran

en: No login ID submitted
uk: Не вказано ім'я

en: No messages were selected.
uk: Не вибрано жодного листа.

en: No msg number submitted
uk: Не заданий номер повідомлення

en: No password submitted
uk: Пароль не вказаний

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
uk: Не знайдено особисту адресну книгу. Зверніться до адміністратора.

en: No persons matching your search were found
uk: За заданими умовами пошуку нічого не знайдено

en: No server banner
uk: Немає серверного банера

en: No server specified
uk: Не вибраний жоден сервер.

en: No servers known.
uk: Немає серверів.

en: No sound specified
uk: Звук не вказаний

en: No such file or directory
uk: Не знайдено файл чи теку

en: No valid backend defined.
uk: Не вказана базова програма.

en: No words in your personal dictionary.
uk: У особистому словнику немає записів.

en: None
uk: Немає

en: Normal
uk: Нормальний

en: Norwegian
uk: Норвезька мова

en: Not
uk: Ні

en: Not a file name
uk: Не ім'я файлу

en: Not one of the above servers
uk: Жоден з вищезгаданих серверів

en: Not yet functional, currently does nothing
uk: Дана функція ще не реалізована

en: Note
uk: Примітка

en: Note: it is recommended that you configure your system using conf.pl, and not this plugin. conf.pl contains additional information regarding the purpose of variables and appropriate values, as well as additional verification steps.
uk: Примітка: рекомендується використовувати conf.pl замість цього модуля. У conf.pl входить додаткова інформація про призначення змінних і їх можливі значення, а також процедури перевірки.

en: Nothing to delete!
uk: Нічого видаляти!

en: Nov
uk: Листопад

en: November
uk: Листопад

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
uk: Запис особистого словника на диск. Почекайте...

en: Number of Messages per Page
uk: Кількість листів на сторінку

en: Number of supported language pairs: %s
uk: Число підтримуваних мовних пар: %s

en: Number of supported languages: %s
uk: Число підтримуваних мов: %s

en: OFF
uk: Викл

en: ON
uk: Вкл

en: Occurs times:
uk: Знайдено раз:

en: Oct
uk: Жовтень

en: October
uk: Жовтень

en: Old
uk: Застарілі

en: On
uk: Дата

en: On %s, %s wrote:
uk: У листі від %s %s пише:

en: On DATE, AUTHOR Wrote
uk: У листі від DATE, AUTHOR пише

en: On Delivery
uk: отримання

en: On Read
uk: прочитання

en: Once you have signed up with SpamCop and have received your SpamCop authorization code, you need to enable this plugin by clicking the link above. Once enabled, you go about your normal life. If you encounter a spam message in your mailbox, just view it. On the right-hand side, near the top of where the message is displayed, you will see a link to report this message as spam. Clicking on it brings you to a confirmation page. Confirming that you want the spam report sent will do different things with different reporting methods.
uk: Зареєструвавшись в Spamcop і отримавши код користувача Spamcop, включіть плаґін, клацнувши на посиланні вгорі. Після цього можна працювати звичайним способом. При отриманні спаму відкрийте його. Праворуч від тексту листа буде показано посилання, яке служить для відправки повідомлень про спам. При клацанні на посиланні відкриється діалог підтвердження. Якщо ви підтверджуєте відправку повідомлення про спам, то наступні дії залежать від того, який метод відправки звітів про спам використовується.

en: Only INBOX
uk: Лише ВХІДНІ

en: Only Unseen
uk: Тільки непрочитані

en: Only advanced search
uk: Тільки розширений пошук

en: Only basic search
uk: Тільки простий пошук

en: Only unread messages
uk: Непрочитані листи

en: Only works with email-based reporting
uk: Працює тільки з відправкою звітів по ел. пошті.

en: Oops,
uk: Помилка,

en: Open failed
uk: Не вдалося відкрити

en: Opening IMAP server
uk: З'єднання з сервером IMAP

en: Opening POP server
uk: З'єднання з сервером POP

en: Option Type '%s' Not Found
uk: Параметр '%s' не знайдений

en: Options
uk: Параметри

en: Or
uk: Або

en: Or In
uk: або в

en: Organization / Department
uk: Організація / відділ

en: Organization Logo
uk: Логотип організації

en: Organization Logo Height
uk: Висота логотипу організації (у пікселях)

en: Organization Logo Width
uk: Ширина логотипу організації (у пікселях)

en: Organization Name
uk: Ім'я організації

en: Organization Preferences
uk: Параметри організації

en: Organization Title
uk: Назва організації

en: Original Message
uk: Вихідний лист

en: Other:
uk: Інший:

en: PHP Curl extension is NOT available! Unable to change password!
uk: Модуль curl PHP не знайдений. Зміна пароля неможлива.

en: PHP Version
uk: Версія PHP

en: PHP install does not have LDAP support.
uk: У PHP відсутня підтримка LDAP.

en: PHP session name
uk: Ім'я сеансу PHP

en: POP3 Before SMTP?
uk: POP3 перед SMTP?

en: POP3 Fetch Mail
uk: Ящики Pop3

en: POP3 connect:
uk: Підключення до поштової скриньки Pop3:

en: POP3 login:
uk: Вхідне ім'я Pop3:

en: POP3 pass:
uk: Пароль Pop3:

en: POP3 user:
uk: Вхідне ім'я Pop3:

en: Paginate
uk: Розбити на сторінки

en: Password change was not successful!
uk: Пароль не був змінений.

en: Password for
uk: Пароль для

en: Password:
uk: Пароль:

en: Personal Dictionary
uk: Особистий словник

en: Personal Dictionary Crypto Settings
uk: Параметри захисту особистого словника

en: Personal Dictionary Updated
uk: Особистий словник оновлений

en: Personal Information
uk: Особиста інформація

en: Personal address book
uk: Особиста адресна книга

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
uk: Виберіть будь-які з доступних словників, які потрібно використовувати при перевірці правопису:

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
uk: Відзначте слова, які потрібно видалити із словника.

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
uk: Виберіть, який словник використовувати для перевірки цього повідомлення:

en: Please choose which options you wish to set up:
uk: Виберіть, що саме потрібно налаштувати:

en: Please contact your system administrator and report this error.
uk: Будь-ласка зверніться до Вашого системного адміністратора та повідомте про цю помилку.

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
uk: Розшифрувати особистий словник і зберігати його в незашифрованому вигляді.

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
uk: Захистити словник і зберігати його в зашифрованому вигляді.

en: Please enter something to search for
uk: Введіть рядок для пошуку

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
uk: Чим докладнішу інформацію ви вкажете, тим легше буде знайти і виправити помилку. При відправці повідомлення воно не буде додано в список помилок на Sourceforge, але спочатку його проглянуть розробники, і вони самі додадуть туди цю помилку, якщо це буде потрібно.

en: Please make your selection first.
uk: Спочатку виберіть опцію.

en: Please select a different name.
uk: Будь-ласка виберіть інше ім'я.

en: Please select address that you want to edit
uk: Виберіть адресу для зміни

en: Please wait, communicating with the server...
uk: З'єднання з сервером. Почекайте...

en: Plugin directory could not be found: %s
uk: Каталог з плаґінами не знайдений: %s

en: Plugin is disabled.
uk: Плаґін вимкнений.

en: Plugin is not configured correctly.
uk: Плаґін працює з помилками.

en: Plugins
uk: Плаґіни

en: Polish
uk: Польська мова

en: Port:
uk: Порт:

en: Portuguese
uk: Португальський

en: Possible reason:
uk: Можлива причина:

en: Post to List
uk: Відправити до розсилки

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
uk: Помилка налаштувань бази данних (%s). Вихід через помилку

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
uk: Не вдається скопіювати файл параметрів %s з тимчасового файлу %s. Зв'яжіться з системним адміністратором.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
uk: Файл налаштувань, %s, не вдається відкрити. Зверніться до Вашого системного адміністратора, щоб вирішити цю проблему.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
uk: Файл налаштувань, %s, не вдається записати. Зверніться до Вашого системного адміністратора, щоб вирішити цю проблему.

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
uk: Файл налаштувань %s не існує. Вийдіть та зайдіть щоб створити файл налаштувань по умовчанню.

en: Preferences DSN
uk: DSN параметрів

en: Preferences key field
uk: Поле ключа в таблиці параметрів

en: Preferences table
uk: Таблиця параметрів

en: Preferences username field
uk: Поле імені в таблиці параметрів

en: Preferences value field
uk: Поле значення в таблиці параметрів

en: Prefix Signature with '-- ' Line
uk: Передувати підпис рискою '-- '?

en: Prefix for Original Message when Replying
uk: Стиль цитування при відповіді

en: Premature end of list
uk: Передчасне завершення списку

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
uk: При натисненні кнопки програма почне складання листа, яке буде відправлено розробникам білки-поштаря (Squirrelmail). До нього увійдуть докладні відомості про систему, версію браузера, параметри Squirrelmail і сервера IMAP. Якісь відомості будуть запитані у вас. Заповніть поля вверху сторінки і перегорніть її до кінця, щоб проглянути всю інформацію, що відправляється.

en: Pressing the button forwards the message to the SpamCop service and will optionally delete the message. From there, you just need to go to your INBOX and quite soon a message should appear from SpamCop. (It gets sent to the account you registered with, so make sure that your mail forwarder works!) Open it up, click on the appropriate link at the top, and a new browser window will open.
uk: При натисненні цієї кнопки повідомлення буде переслано в Spamcop і видалене (якщо це вказано). Поверніться в теку 'ВХІДНІ'. Швидше за все, там вже буде повідомлення від служби Spamcop, яке було відправлено на зареєстровану адресу (якщо це адреса пересилки, перевірте, що він працює). Відкрийте повідомлення і клацніть на посиланні вверху листа. Відкриється нове вікно браузера.

en: Previous
uk: Попереднє

en: Print
uk: Друк

en: Printer Friendly
uk: Версія для друку

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Priority:
uk: Терміновість:

en: Proceed
uk: Далі

en: Provider Link URI
uk: Адреса провайдера

en: Provider Name
uk: Ім'я провайдера

en: Purge
uk: Очистити

en: Quarterly
uk: Щокварталу

en: Query failed: %s
uk: Запит невдався: %s

en: Query:
uk: Запит:

en: Quick email-based reporting
uk: По ел. пошті (без подробиць)

en: Quote Who XML
uk: Цитувати в XML-стилі

en: RFC822 Message body
uk: Тіло листа за RFC822

en: Read
uk: Прочитане

en: Read data:
uk: Читання даних:

en: Read receipt
uk: Повідомлення про читання

en: Read:
uk: Прочитано:

en: Reason Given:
uk: Причина:

en: Reason:
uk: Причина:

en: Receipt
uk: Підтвердження

en: Received
uk: Отримано

en: Recent
uk: Недавній

en: Recent Searches
uk: Недавні пошуки

en: Reconnect from dead connection
uk: З'єднатися повторно

en: Refetching message
uk: Повторне завантаження листа

en: Refresh Folder List
uk: Оновити список тек

en: Refresh Page
uk: Оновити сторінку

en: Remote POP server Fetching Mail
uk: Завантаження пошти з віддаленого POP-сервера

en: Remote POP server settings
uk: Параметри сервера POP

en: Remove All Criteria
uk: Видалити всі критерії

en: Remove Excluded Criteria
uk: Видалити виключаючі

en: Remove unneccessary messages from your folder and start with your Trash folder.
uk: Видаліть непотрібні повідомлення з теки та почніть роботу з теки смітника (trash).

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Rename a Folder
uk: Перейменувати теку

en: Rename a folder
uk: Перейменувати теку

en: Renamed successfully.
uk: Перейменовано успішно.

en: Reply
uk: Відповісти

en: Reply All
uk: Відповісти всім

en: Reply Citation Options
uk: Параметри цитування у відповідь

en: Reply Citation Style
uk: Стиль цитування у відповідь

en: Reply To
uk: Адреса для відповідей

en: Reply to List
uk: Відповісти в розсилку

en: Replying and Forwarding Messages
uk: Відповіді і пересилка

en: Report as Spam
uk: Повідомити про спам

en: Request:
uk: Запит:

en: Requested action aborted: error in processing
uk: Запит перерваний: помилка при виконанні

en: Requested action not taken: insufficient system storage
uk: Запит не виконаний: недостатньо місця на диску

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
uk: Запит не виконаний: неприпустиме ім'я поштової скриньки

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
uk: Запит не виконаний: поштова скринька недоступна

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
uk: Запит не виконаний: перевищена квота зберігання

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
uk: Запит не виконаний: поштова скринька недоступна

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
uk: Потрібний PHP 4.3.x. Недостатньо протестовано.

en: Response:
uk: Відповідь:

en: Resume Draft
uk: Продовжити чернетку

en: Return
uk: Повернутися

en: Return to options page
uk: Повернутись до сторінки з параметрами

en: Right
uk: Справа

en: Romanian
uk: Румунський

en: Run or consult conf.pl should you run into difficulty with your configuration.
uk: При виникненні проблем з настройкою запустите conf.pl.

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the SquirrelMail IMAP commands and your current SquirrelMail configuration. Custom command strings can be used.
uk: Виконання деяких команд IMAP, з виведенням як самих команд, так і результату їх роботи. У тестах використовуються команди IMAP Squirrelmail і поточні параметри Squirrelmail. Можна використовувати і інші команди.

en: Russian
uk: Російська мова

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
uk: Російські переклади, максимум 500 символів

en: SMTP Authentication Type
uk: Механізм ідентифікації SMTP

en: SMTP Server Address
uk: Адреса сервера SMTP

en: SMTP Server Port
uk: Порт сервера SMTP

en: SPAM Filters
uk: СПАМ-фільтри

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
uk: СПАМ-фільтри використовують послуги спеціальних серверів для розпізнавання спаму і дозволяють автоматично переміщати ці повідомлення в різні теки (наприклад, до смітника).

en: SQL call failed, try again later.
uk: Помилка запиту SQL. Повторіть спробу пізніше.

en: Same as server
uk: Як на сервері

en: Sat
uk: Субота

en: Saturday
uk: Субота

en: Save
uk: Зберегти

en: Save / Update
uk: Зберегти / оновити

en: Save Draft
uk: Зберегти чернетку

en: Save ID
uk: Зберегти ідентифікатор (ID)

en: Save Message
uk: Зберегти лист

en: Save Method
uk: Метод збереження

en: Save Replies with Original Message
uk: Зберігати відповіді разом з оригінальним листом

en: Save Service Type
uk: Зберегти тип служби

en: Save folder tree
uk: Зберегти дерево тек

en: Saved Scan type
uk: Параметри перевірки повідомлень успішно збережені

en: Saved Searches
uk: Збережені пошуки

en: Saved Translation Options
uk: Збережені параметри перекладача

en: Saving UIDL
uk: Збереження UIDL

en: Search
uk: Пошук

en: Search Criteria
uk: Пошукові критерії

en: Search Results
uk: Результат пошуку

en: Search error.
uk: Помилка пошуку.

en: Search for
uk: Шукати за

en: Search functions
uk: Пошук функцій

en: Seconds
uk: Секунд

en: Seen
uk: Побачено

en: Select
uk: Вибрати

en: Select %s to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
uk: Виберіть опцію %s, щоб при приході нової пошти відтворювався звук. Можна вказати, який звук при цьому використовувати.

en: Select All
uk: Вибрати усе

en: Select Server:
uk: Виберіть сервер:

en: Select a folder
uk: Вибрати теку

en: Select body
uk: Вибрати тіло

en: Select from the list of %s the media file to play when new mail arrives. If no file is specified, %s, no sound will be used.
uk: Виберіть із списку "%s", яким звуком оповіщати про прихід нової пошти. Якщо жоден файл не вибраний (опція "%s"), звук не програватиметься.

en: Select server file
uk: Виберіть серверний файл

en: Select your translator:
uk: Виберіть перекладача:

en: Selected Server:
uk: Вибраний сервер:

en: Selected translation engine is disabled. Please update your translation preferences.
uk: Вибрана система перекладу вимкнена. Відновите параметри перекладу.

en: Selecting the %s option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript, and only works in IE but you won't see errors with other browsers). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
uk: Опція %s мінятиме заголовок браузера при приході нової пошти (вимагає підтримки Javascript і працює тільки в IE). Показуватиметься загальна кількість непрочитаних повідомлень, навіть якщо вибрана опція %s.

en: Selecting the %s option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
uk: При виборі опції %s відкриватиметься нове вікно, якщо прийшла нова пошта (потрібен Javascript).

en: Selection List Style
uk: Стиль списку вибору

en: Send
uk: Відправити

en: Send Mail
uk: Відправити листа

en: Send Spam Report
uk: Повідомити про спам

en: Send read receipt now
uk: Відправити зараз повідомлення про читання

en: Sending this spam report will give you back a reply with URLs that you can click on to properly report this spam message to the proper authorities. This is a free service. By pressing the "Send Spam Report" button, you agree to follow SpamCop's rules/terms of service/etc.
uk: При відправці звіту про спам буде прислана відповідь з посиланням, на якому потрібно буде клацнути, щоб підтвердити відправку повідомлення про спам. Це безкоштовна служба. Натискаючи кнопку "Повідомити про спам", ви підтверджуєте свою згоду з умовами використання служби Spamcop.

en: Sendmail Arguments
uk: Параметри Sendmail

en: Sendmail Path
uk: Шлях до Sendmail

en: Sent
uk: Відправлено

en: Sent Before
uk: Відправлені до

en: Sent By
uk: Відправлено

en: Sent Folder
uk: Тека відправлених

en: Sent On
uk: Відправлені тоді-то

en: Sent Since
uk: Відправлені після

en: Sent Subfolders Options
uk: Налаштування підтек теки 'Відіслано' ('Sent')

en: Sent To
uk: Відправлені кому

en: Sep
uk: Вересень

en: September
uk: Вересень

en: Serbian
uk: Сербська мова

en: Server Capability response:
uk: Можливості сервера:

en: Server Name:
uk: Ім'я сервера:

en: Server Settings
uk: Налаштування сервера

en: Server does not support UIDL.
uk: Сервер не підтримує UIDL.

en: Server error. Disconnect
uk: Помилка сервера. Завершення з'єднання

en: Server replied:
uk: Відповідь сервера:

en: Server replied: %s
uk: Сервер відповів: %s

en: Server responded:
uk: Відповідь сервера:

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.
uk: Сортування на сервері не підтримується сервером IMAP.

en: Server:
uk: Сервер:

en: Service not available, closing channel
uk: Сервіс недоступний, завершення з'єднання

en: Service type option allows selecting which SpamCop services you are using. Member services use different web reporting forms and does not display nags. You can purchase these services, if you want to support SpamCop.
uk: Виберіть тип служби Spamcop. Зареєстровані користувачі працюють із зручнішими формами відправки повідомлень. Якщо ви хочете підтримати Spamcop, скористайтеся платним сервісом.

en: Set Event
uk: Зберегти пам'ятку

en: Set up international dictionaries
uk: Налаштувати іноземні словники

en: Setting of LDAP connection option %s to value %s failed.
uk: Не вдалося задати опцію LDAP %s рівною %s.

en: Settings adjusted to: %s with %s as default dictionary.
uk: Параметри змінені: використовуватиметься %s і словник %s за умовчанням.

en: Show 'Contain Sub.' Option
uk: Показувати опцію "містить підтеки"

en: Show 'Delete & Prev/Next' Links
uk: Показати посилання 'Видалити і назад/далі'

en: Show All
uk: Показати усе

en: Show Clock on Folders Panel
uk: Показувати годинник на панелі тек

en: Show Flag / Unflag Buttons
uk: Показати кнопки відмітки / зняття

en: Show Folder Prefix Option
uk: Включити опцію вибору префікса

en: Show HTML Version by Default
uk: Відображати HTML-версію по умовчанню

en: Show Special Folders Color
uk: Показувати спеціальні теки іншим кольором

en: Show System Specifications
uk: Показати відомості про систему

en: Show alternative language names
uk: Показувати альтернативні назви мов

en: Show button in toolbar
uk: Показувати кнопку в меню

en: Show only subscribed folders
uk: Показати тільки підписані теки

en: Show popup window on new mail
uk: Показувати спливаюче вікно при приході пошти

en: Show time
uk: Показувати час

en: Show time with seconds
uk: Показувати секунди

en: Show translation box
uk: Показувати опцію перекладу

en: Show weekday and time
uk: Показувати день тижня і час

en: Sign Out
uk: Завершити сеанс

en: Signature
uk: Підпис

en: Signature Options
uk: Параметри підпису

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
uk: Не вдається скопіювати файл підпису %s з тимчасового файлу %s. Зв'яжіться з системним адміністратором.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
uk: Файл підпису, %s, не вдалося відкрити. Зверніться до Вашого системного адміністратора, щоб вирішити цю проблему.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
uk: Файл підпису, %s, не вдалося записати. Зверніться до Вашого системного адміністратора, щоб вирішити цю проблему.

en: Signature is too big.
uk: Підпис занадто великий.

en: Signout
uk: Вийти

en: Signout Page
uk: Сторінка виходу

en: Since
uk: Після

en: Size
uk: Розмір

en: Size:
uk: Розмір:

en: Slovenian
uk: Словенська мова

en: Smaller Than
uk: Менше ніж

en: Solution:
uk: Рішення:

en: Some of your preference changes were not applied.
uk: Деякі зі внесених змін не вступили в силу.

en: Some or all of the help documents are not present!
uk: Деякі чи всі документи довідки відсутні!

en: Some users have reported that the email addresses used with SpamCop find their way onto spam lists. To be safe, you can just create an email forwarding account and have all SpamCop reports get sent to there. Also, if it gets flooded with spam, you can then just delete that account with no worries about losing your real email address. Just go create an email forwarder somewhere (%s has a %slist of places%s) so that messages from system administrators and what not can be sent to you.
uk: Деякі користувачі повідомляють, що адреси зареєстрованих користувачів Spamcop стають відомими розсилальникам спаму. Щоб уникнути будь-яких неприємностей заведіть собі поштову адресу, яка використовуватиметься тільки для пересилки листів, і отримуйте всі звіти Spamcop тільки на цю адресу. Якщо на нього приходитиме дуже багато спам, його можна буде закрити, зберігши свою справжню поштову адресу. Отже, перш за все створіть ящик для пересилки таких листів. Зайдіть на %s, щоб ознайомитися з %sсписком таких служб%s.

en: Sort by Received Date
uk: Сортування за датою отримання

en: Source
uk: Від кого

en: Spam Filtering
uk: СПАМ-фільтри

en: Spam Reporting Method:
uk: Метод відправки звіту:

en: Spam Service Type:
uk: Тип служби боротьби із спамом:

en: Spam is sent to %s.
uk: Пересилати спам до %s.

en: Spam reporting
uk: Повідомлення про спам

en: Spam scan is limited to %s.
uk: Перевіряти на спам %s.

en: SpamCop - Spam Reporting
uk: Spamcop - служба боротьби із спамом

en: SpamCop is a free service that greatly assists in finding the true source of the spam and helps in letting the proper people know about the abuse.
uk: Spamcop - це безкоштовна служба виявлення справжніх джерел спаму і боротьби з розсилальниками спаму.

en: SpamCop link is:
uk: Посилання Spamcop:

en: SpamCop reporting
uk: Звіт Spamcop

en: SpamCop service type
uk: Тип служби Spamcop

en: Spanish
uk: Іспанська мова

en: Special Folder Options
uk: Налаштування спеціальних тек

en: SpellChecker Options
uk: Параметри перевірки правопису

en: Spellcheck completed. Commit changes?
uk: Перевірка орфографії закінчена. Зберегти зміни?

en: SquirrelMail Notice:
uk: Повідомлення від Squirrelmail:

en: SquirrelMail Version
uk: Версія білки-поштаря (SquirrelMail)

en: SquirrelMail Webmail Application
uk: Білка-поштар (SquirrelMail) - програма веб-пошти

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
uk: Не вдається розкодувати структуру тіла листа.

en: SquirrelMail is a feature rich, standards compliant webmail application written in PHP. It was made by a group of volunteers united in the SquirrelMail Project Team and is released as open source, free software under the %sGNU General Public License%s.
uk: Squirrelmail - це повнофункціональний і такий, що відповідає стандартам пакет веб-пошти, написаний на PHP. Група розробників Squirrelmail розвиває цей проект програмного забезпечення з відкритими початковими кодами і випускає його на умовах ліцензії %sGNU General Public License%s.

en: SquirrelMail is the name of the program that provides access to your email via the web.
uk: Squirrelmail (Білка-Поштар) - це назва програми, за допомогою якої Ви працюєте зі своєю поштою у браузері.

en: SquirrelMail version %s
uk: Версія білки-поштаря (SquirrelMail) %s

en: SquirrelSpell Initiating
uk: Ініціалізація системи перевірки правопису

en: SquirrelSpell Options Menu
uk: Настройка системи правопису

en: SquirrelSpell Results
uk: Результати перевірки

en: SquirrelSpell is misconfigured.
uk: Перевірка орфографії не настроєна.

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this. If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
uk: Система перевірки правопису Squirrelspell не змогла відкрити ваш особистий словник. Швидше за все це відбулося через те, що ви змінили пароль. Для того, щоб відновити і розшифрувати словник, необхідно ввести старий пароль. Після цього словник буде зашифрований наново за допомогою нового пароля. Якщо ви не зашифровували словник, означає щось трапилося з файлом, і система не в змозі його прочитати. В цьому випадку словник доведеться видалити і створити наново. Також доведеться поступити, якщо старий пароль загублений - без нього розшифрувати словник неможливо.

en: Standard DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
uk: Стандартний DES не підтримується бібліотекою шифрування веб-сервера.

en: Standard search
uk: Простий пошук

en: Start Bug Report Form
uk: Повідомлення про помилку

en: Start time:
uk: Початок:

en: Store in Folder:
uk: Зберігати лист у теці:

en: Strict time zones
uk: Строгі часові пояси

en: Strip signature when replying
uk: Видаляти підпис у відповідях

en: Style Sheet URL (css)
uk: URL сторінки з css-стилями

en: Subfolder
uk: Підтека

en: Subject
uk: Тема

en: Subject Contains
uk: Тема містить

en: Submit
uk: Задіяти

en: Submit a Bug Report
uk: Відправити повідомлення про помилку

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Subscribe to:
uk: Підпишіться на:

en: Subscribed successfully.
uk: Підписка здійснена вдало.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
uk: Помилка при підписці: тека не існує.

en: Successful re-encryption
uk: Успішне повторне кодування

en: Successfully Saved Options
uk: Параметри успішно збережені

en: Suggestions
uk: Підказки

en: Suggestions:
uk: Підказки:

en: Sun
uk: Неділя

en: Sunday
uk: Неділя

en: Swedish
uk: Шведська мова

en: Syntax error in parameters or arguments
uk: Синтаксична помилка в параметрах або аргументах

en: Syntax error; command not recognized
uk: Синтаксична помилка: команда не розпізнана

en: System crypt library doesn't have Blowfish support.
uk: Бібліотека crypt не підтримує шифр Blowfish.

en: System crypt library doesn't have MD5 support.
uk: Бібліотека crypt не підтримує шифр Md5.

en: System crypt library doesn't support extended DES crypt.
uk: Бібліотека crypt не підтримує розширений шифр DES.

en: System crypt library doesn't support standard DES crypt.
uk: Бібліотека crypt не підтримує стандартний шифр DES.

en: System information
uk: Системна інформація

en: THIS FOLDER IS EMPTY
uk: ЦЯ ТЕКА ПОРОЖНЯ

en: TLS is enabled, but this version of PHP does not support TLS sockets, or is missing the openssl extension.
uk: TLS включений, але або дана версія PHP не підтримує сокети TLS, або не включений модуль openssl.

en: TODAY
uk: СЬОГОДНІ

en: Table of Contents
uk: Таблиця змісту

en: Take Address
uk: Взяти адресу

en: Temp Directory
uk: Тека для тимчасових файлів

en: Template
uk: Шаблон

en: Template Default
uk: Шаблон по умовчанню

en: Templates
uk: Шаблони

en: Temporary authentication failure
uk: Ідентифікація не виконана

en: Test Configuration
uk: Перевірити конфігурацію

en: Test Name
uk: Випробувальне ім'я

en: Test Sound
uk: Перевірити звук

en: The %s option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
uk: У режимі %s ви дізнаватиметеся про прихід нових повідомлень в будь-яку теку, а не тільки у "Вхідні".

en: The IMAP server is reporting that plain text logins are disabled.
uk: Сервер IMAP повідомляє, що ідентифікація з незашифрованим паролем заборонена.

en: The SpamCop service will display information as it finds it, so scroll down until you see a form button. It might pause a little while it is looking up information, so be a little patient. Read what it says, and submit the spam. Close the browser window. Press Cancel or click on the appropriate mail folder to see messages and/or delete the spam.
uk: Робота служби Spamcop займає якийсь час. Перегорніть сторінку і знайдіть кнопку відправки форми. Прочитайте інформацію і відправте повідомлення. Після цього поверніться до роботи з поштою і видаліть спам.

en: The administrator installed the following plugins:
uk: Адміністратор включив наступні плаґіни:

en: The function you requested is unknown.
uk: Запитана невідома функція.

en: The help has not been translated to the selected language. It will be displayed in English instead.
uk: Ця допомога не перекладена на вибрану мову. Натомість буде відображитись англійською.

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
uk: Порядок індексації - це порядок, в якому листи відображаються у теці. Стовпці можна додавати, видаляти або переміщати на свій розсуд.

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
uk: Відправник листа просить дати знати про те, що Ви читали його лист. Чи Ви б хотіли відправити йому таку звістку?

en: The more messages scanned, the longer it takes. It's recommended to scan unread messages only. If a change to the filters is made, it's recommended to set it to scan all messages, then go view the INBOX, then come back and set it to scan unread messages only. That way, the new spam filters will be applied and even the spam you didn't catch with the old filters will be scanned.
uk: Чим більше повідомлень ви скануєте, тим довше це займає часу. Краще налаштувати фільтри так, щоб вони сканували тільки нові повідомлення. Якщо ви тільки що поміняли параметри фільтрів і хочете обробити всі старі повідомлення, то виберіть опцію "сканувати усі листи", потім поверніться в теку 'ВХІДНІ' (INBOX). Всі старі повідомлення будуть відфільтровані наново. Після цього поміняйте опцію назад на "сканувати тільки непрочитані", щоб витрачати менше часу при відкритті теки.

en: The name may not contain any of the following: %s
uk: Наступні символи недопустимі в імені: %s

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
uk: Тут можна налаштувати розташування заголовків у таблиці листів.

en: The server couldn't find the message you requested.
uk: Запитане повідомлення не знайдене сервером.

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
uk: Перевірка правопису не закінчена. Закрити і зберегти зміни?

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
uk: Перевірка правопису не закінчена. Закрити і відхилити всі зміни?

en: Theme
uk: Тема

en: Theme Name
uk: Ім'я теми

en: Theme Path
uk: Розташування теми

en: Themes
uk: Теми

en: There must be at least one criteria to search for
uk: Слід вказати хоч би один критерій пошуку

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
uk: Тут можна налаштувати параметри різних тек.

en: They can assist you adequately with these issues. The SquirrelMail Project Team cannot help you with that. The %shelp system%s provides answers to frequently asked questions.
uk: Саме вони повинні цим займатися. Розробники Squirrelmail не можуть допомогти з цим. Відповіді на багато питань приведені в %sдовідковій системі%s.

en: This bug involves:
uk: Помилка відноситься до

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
uk: Параметри завантаження пошти по Pop3 з іншого сервера.

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
uk: Тут можна налаштувати тип сповіщень про прихід нових повідомлень.

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
uk: Тут міститься Ваша особиста інформація, така як, Ваше ім'я, адреса електронної пошти та інше.

en: This external link will open in a new window
uk: Зовнішнє посилання буде відкрито у новому вікні

en: This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.
uk: Шифрування особистого словника служить для його захисту при зломі сервера і несанкціонованому доступі до інформації. Словник буде зашифрований за допомогою пароля, використовуваного для доступу до пошти, і прочитати його стороннім буде складно.

en: This image has been removed for security reasons
uk: Небезпечні зображення не показані.

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
uk: Цей модуль дозволяє адміністраторам змінювати параметри білки-поштаря (Squirrelmail) дистанційно.

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a plain text format. Proceed?
uk: Особистий словник буде не захищений паролем і збережений на диску в незашифрованом форматі. Продовжити?

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
uk: Цю дію видалить ваш особистий словник. Продовжити?

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
uk: Особистий словник буде захищений паролем і збережений на диску в зашифрованом форматі. Продовжити?

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
uk: Відправка листа за адресою %s з проханням прислати інструкції по роботі з даним списком розсилки. Відповідь прийде на вказану нижче адресу.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
uk: Відправка листа за адресою %s із запитом на підписку на дану розсилку. Для розсилки використовуватиметься адреса, вказана нижче.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
uk: Відправка листа за адресою %s із запитом на видалення вашої адреси з розсилки. Для цього буде використана адреса, вказана нижче.

en: Thorough email-based reporting
uk: По ел. пошті (з подробицями)

en: Thread View
uk: Сортувати за темами

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.
uk: Сортування по темах не підтримується сервером IMAP.

en: Thu
uk: Четвер

en: Thursday
uk: Четвер

en: Time Zone Configuration
uk: Параметри часового поясу

en: Time:
uk: Час:

en: Timezone Options
uk: Параметри часового поясу

en: Tip:
uk: Порада:

en: Title
uk: Заголовок

en: Title & Org. / Dept.
uk: Заголовок та організація / відділ

en: Title:
uk: Заголовок:

en: To
uk: До

en: To or Cc
uk: кому чи копія

en: To use it, you must get a SpamCop authorization code. There is a free %ssign up page%s so you can use SpamCop.
uk: Для того, щоб використовувати Spamcop, потрібно отримати код користувача. Реєстрація користувачів здійснюється безкоштовно на %sсторінці реєстрації%s Spamcop.

en: To: field
uk: У полі 'Кому':

en: Today's Fortune
uk: Що чутно сьогодні?

en: Toggle All
uk: Перемкнути усе

en: Top
uk: Верх

en: Top Frame
uk: Верхній кадр

en: Transaction failed
uk: Помилка транзакції

en: Transform Selected Messages
uk: Перетворити вибрані листи

en: Translate
uk: Перекласти

en: Translate inside the SquirrelMail frames
uk: Переводити усередині інтерфейсу Squirrelmail

en: Translation Options
uk: Параметри перекладу

en: Translation Preferences
uk: Налаштування перекладу

en: Translation Theme:
uk: Тема перекладу:

en: Translation direction
uk: Напрям перекладу

en: Translator
uk: Перекладач

en: Transliterate unknown words:
uk: Замінювати незнайомі слова транслітерацией:

en: Trash Folder
uk: Тека смітника

en: Try
uk: Тест

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
uk: Перевірте, чи виникає ця помилка регулярно. Якщо вона виникає від випадку до випадку, запишіть, в якій ситуації вона виникла. Якщо вона завжди виникає при прогляданні конкретного повідомлення, збережете це повідомлення, щоб передати його розробникам, якщо в цьому виникне необхідність.

en: Try to verify addresses
uk: Перевірити адреси

en: Tue
uk: Вівторок

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Turkish
uk: Турецька мова

en: Tweaks
uk: Спеціальні можливості

en: Type:
uk: Тип:

en: UID support
uk: Підтримка UID

en: Unable to bind to LDAP server.
uk: Не вдається зв'язатися з сервером LDAP.

en: Unable to connect to LDAP server.
uk: Не вдається з'єднатися з LDAP-сервером.

en: Unable to encrypt new password.
uk: Неможливо закодувати новий пароль.

en: Unable to find user's DN.
uk: Не вдається знайти DN користувача.

en: Unable to find user's password attribute.
uk: Атрибут призначеного для користувача пароля не знайдений.

en: Unable to list addresses from %s
uk: Неможливо створити список адрес зі %s

en: Unable to rebind to LDAP server.
uk: Не вдається повторно зв'язатися з сервером LDAP.

en: Unable to set new password: %s
uk: Неможливо встановити новий пароль: %s

en: Unable to start TLS.
uk: Неможливо запустити TLS.

en: Unable to update
uk: Не вдається оновити

en: Unable to use LDAP TLS in current setup.
uk: У поточній конфігурації TLS для LDAP не підтримується.

en: Unable to use TLS.
uk: Не вдається працювати з TLS.

en: Unable to validate user's password.
uk: Не вдається перевірити пароль користувача.

en: Undefined Function
uk: Невизначена функція

en: Undelete
uk: Відновити видалення

en: Undelivered Message Headers
uk: Заголовки недоставленого повідомлення

en: Unflag
uk: Зняти відмітку

en: Unfold
uk: Розгорнути

en: University of Washington's IMAP server
uk: IMAP-сервер від Вашингтонського університету

en: Unknown Sender
uk: Невідомий відправник

en: Unknown action: %s
uk: Невідома дія: %s

en: Unknown date
uk: Невідома дата

en: Unknown error: %s
uk: Невідома помилка: %s

en: Unknown recipient
uk: Невідомий одержувач

en: Unknown response
uk: Невідома відповідь

en: Unknown response from IMAP server:
uk: Невідома відповідь від IMAP-сервера:

en: Unknown sender
uk: Невідомий відправник

en: Unknown user or password incorrect.
uk: Невідомий користувач чи ж пароль помилковий.

en: Unread
uk: Непрочитане

en: Unread Message Notification Type
uk: Тип повідомлення про непрочитані повідомлення

en: Unread messages only
uk: Лише непрочитані листи

en: Unseen and Total
uk: Непрочитані та загалом

en: Unselect All
uk: Скасувати вибір усього

en: Unsubscribe
uk: Відписатися

en: Unsubscribed successfully.
uk: Підписка анульована успішно.

en: Unsupported crypto: %s
uk: Невідомий шифр: %s

en: Unthread View
uk: Прибрати сортування по темах

en: Up
uk: Вище

en: Update Event
uk: Змінити пам'ятку

en: Update address
uk: Оновити адресу

en: Upload Media File:
uk: Завантажити звуковий файл:

en: Uploaded Media File:
uk: Завантажений звуковий файл:

en: Use &quot;detect&quot; to auto-detect.
uk: Використовуйте &quot;detect&quot; для автоматичного визначення.

en: Use Addresses
uk: Викорстовувати адресу

en: Use Compact Page Selector
uk: Використовувати компактний вибір сторінки

en: Use Javascript
uk: Використовувати Java-скрипти

en: Use PHP iconv functions
uk: Використовувати функцію iconv PHP

en: Use PHP recode functions
uk: Використовувати функцію recode PHP

en: Use Sendmail Binary
uk: Использовать Sendmail

en: Use Sent Subfolders
uk: Використовувати підтеки відісланих

en: Use Signature
uk: Використовувати підпис

en: Use TLS for IMAP Connections
uk: Використовувати TLS для з'єднань IMAP

en: Use TLS for SMTP Connections
uk: Використовувати TLS для SMTP

en: Use advanced tree folder listing
uk: Використовувати новий вигляд списку тек

en: Use icons
uk: Використовувати іконки

en: Use index number of theme
uk: Використовувати номер індексу теми

en: Use server-side sorting
uk: Використовувати сортування на сервері

en: Use server-side thread sorting
uk: Використовувати потокове сортування на стороні сервера

en: Use the %s option to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet. This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
uk: Опція %s дозволяє обмежитися тільки новими повідомленнями, інакше приходитимуть сповіщення про загальну кількість непрочитаних повідомлень, що може швидко набриднути.

en: Use this to change your email password.
uk: Тут можна змінити пароль електронної пошти.

en: User "%s" already exists
uk: Користувач "%s" вже існує

en: User "%s" does not exist
uk: Користувач "%s" не існує

en: User not local; please try forwarding
uk: Користувач не на локальному сервері; використовуйте пересилання

en: User's Password
uk: Пароль користувача

en: User-Defined
uk: Інакше

en: User-Defined Citation End
uk: В кінці цитати

en: User-Defined Citation Start
uk: На початку цитати

en: Username:
uk: Вхідне ім'я:

en: Usernames in Lowercase
uk: Ім'я користувача в нижньому регістрі

en: Using %s dictionary (system default) for spellcheck.
uk: Використовується словник %s (системний за умовчанням).

en: Using CRAM-MD5 or DIGEST-MD5 authentication instead may work.
uk: Спробуйте вказати механізм ідентифікації Cram-md5 або Digest-md5.

en: Verify New Password:
uk: Перевірте новий пароль:

en: View
uk: Перегляд

en: View Business Card
uk: Перегляд візитки

en: View Full Header
uk: Показати повний заголовок

en: View Message
uk: Перегляд листа

en: View Message details
uk: Подивитись деталі листа

en: View Printable Version
uk: Переглянути версію, зручну для друку

en: View Unsafe Images
uk: Показувати небезпечні малюнки

en: View as HTML
uk: Перегляд як HTML

en: View message
uk: Перегляд листа

en: Viewing Full Header
uk: Перегляд повного заголовка

en: Viewing Message: %s (%s total)
uk: Перегляд листа: %s (%s усього)

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
uk: Перегляд листів: з %s по %s (%s усього)

en: Viewing a Business Card
uk: Перегляд візитки

en: Viewing a text attachment
uk: Перегляд текстового додатку

en: Viewing an image attachment
uk: Перегляд причепленого малюнку

en: WARNING! Header filters should be of the format &quot;Header: value&quot;
uk: Попередження: фільтри заголовків повинні мати формат &quot;Заголовок: значення&quot;

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
uk: УВАГА! Попросіть адміністратора налаштувати змінну %s.

en: WARNING! You must enter something to search for.
uk: Попередження: Введіть рядок для пошуку.

en: Warning
uk: Увага

en: Warning,
uk: Увага,

en: Warning:
uk: Попередження:

en: Was displayed on %s
uk: Відображався на %s

en: Web Page
uk: Веб-сторінка

en: Web-based form
uk: Форма на веб-сторінці

en: Web-based reporting
uk: Форма веб-сторінки

en: Wed
uk: Середа

en: Wednesday
uk: Середа

en: Welsh
uk: Уельський

en: What to Scan:
uk: Перевіряти:

en: When composing:
uk: При написанні:

en: When reading:
uk: При читанні:

en: When you press the button on the confirmation page, this will pop open a new browser window and the SpamCop service should appear inside. The message will not be deleted (working on that part), but you won't need to wait for a response email to start the spam reporting.
uk: При натисненні кнопки підтвердження відкриється нове вікно браузера на сторінці служби Spamcop. У цьому вікні можна відразу відправити звіт про спам.

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
uk: Який перекладач використовувати, коли приходить повідомлення на іншій мові?

en: White
uk: Білий

en: Width of Compose Window
uk: Ширина вікно редагування

en: Width of Editor Window
uk: Ширина вікна редактора

en: Width of Folder List
uk: Ширина списку тек

en: Width of popup window:
uk: Ширина спливаючого вікна:

en: Work Phone
uk: Робочий телефон

en: Wrap Incoming Text At
uk: Переносити текстові рядки через

en: Write failed
uk: Помилка запису

en: Write to addressbook failed
uk: Невдалося записати до адресної книги

en: Yearly
uk: Щорічно

en: Yes
uk: Так

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
uk: Показ/приховання вікна перекладу і його розміщення на сторінці.

en: You are using SquirrelMail version: %s
uk: Ви використовуєте %s версію білки-поштаря (SquirrelMail)

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
uk: Ви також можете змінити те, як білка-поштар (SquirrelMail) виглядає та відображає інформацію для Вас, таку як кольори, мова та інші налаштування.

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
uk: Можна видалити старий словник або ввести пароль для розшифровки, але не і те, і інше одночасне.

en: You can only edit one address at the time
uk: Можна редагувати лише одну адресу одночасно

en: You have %s new messages
uk: Ви маєте нових листів: %s

en: You have been successfully signed out.
uk: Сеанс роботи закінчений.

en: You have not filled in the "To:" field.
uk: Ви не заповнили поле "Кому:".

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
uk: Ви не вибрали теку для видалення. Будь-ласка зробіть це.

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
uk: Ви не вибрали теку для перейменування. Будь-ласка зробіть це.

en: You have not selected a folder to subscribe. Please do so.
uk: Ви не вибрали теку для підписання. Будь-ласка зробіть це.

en: You have not selected a folder to unsubscribe. Please do so.
uk: Ви не вибрали теку, щоб анулювати підписку. Будь-ласка зробіть це.

en: You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).
uk: Якщо це необхідно, можна зашифрувати словник. Шифрування особистого словника служить для його захисту при зломі сервера і несанкціонованому доступі до інформації. Словник зашифрований за допомогою пароля, використовуваного для доступу до пошти, і прочитати його стороннім буде складно.

en: You must also type in your new password in the verify box.
uk: Введіть новий пароль в поле повтору пароля.

en: You must be logged in to access this page.
uk: Ви повинні ввійти, щоб мати доступ до цієї сторінки.

en: You must make a choice
uk: Будь ласка, зробіть вибір

en: You must select a scan type.
uk: Ви повинні вибрати тип сканування.

en: You must select a spam folder.
uk: Ви повинні вибрати теку нав'язливої реклами-спаму.

en: You must type in a new password.
uk: Введіть новий пароль.

en: You must type in your current password.
uk: Введіть поточний пароль.

en: You need to have PHP installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
uk: Потрібна установка PHP з підтримкою модуля многобайтних рядків (з опцією configure --with-mbstring).

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure. However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
uk: Зберігаючи пароль на сервері, майте на увазі, що він буде збережений в слабо зашифрованому вигляді (втім, при використанні POP пароль і так не зашифрований, коли він подорожує по мережі). Ключ, використовуваний для збереження вашого пароля, може бути легко підібраний будь-яким хакером.

en: Your Message has been sent.
uk: Ваш лист відправлено.

en: Your SpamCop authorization code:
uk: Код користувача Spamcop:

en: Your current password is not correct.
uk: Ваш поточний пароль не правильний.

en: Your current timezone
uk: Ваш часовий пояс

en: Your mailbox is not located at this server. Try a different server or consult your system administrator
uk: Поштова скринька не знайдена на цьому сервері. Вкажіть інший сервер або зверніться до системного адміністратора.

en: Your message
uk: Ваш лист

en: Your new password contains invalid characters.
uk: Ваш новий пароль містить заборонені символи.

en: Your new password does not match the verify password.
uk: Паролі не співпадають.

en: Your new password should be %s to %s characters long.
uk: Новий пароль містити від %s до %s символів.

en: Your personal dictionary has been decrypted and is now stored as plain text.
uk: Особистий словник був розшифрований і тепер зберігається в незашифрованому вигляді.

en: Your personal dictionary has been encrypted and is now stored in an encrypted format.
uk: Особистий словник був зашифрований і тепер зберігається в закодованому вигляді.

en: Your personal dictionary is currently encrypted.
uk: Особистий словник зашифрований.

en: Your personal dictionary is currently not encrypted.
uk: Особистий словник незашифрований.

en: Your personal dictionary was erased.
uk: Особистий словник був видалений.

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
uk: Особистий словник був видалений. Закрийте це вікно і натисніть "Перевірка правопису" знову, щоб закінчити перевірку.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
uk: Особистий словник був зашифрований новим паролем. Поверніться на сторінку з &quot;Параметрами перевірки правопису&quot; і виберіть його ще раз.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
uk: Особистий словник був успішно захищений новим паролем. Закрийте це вікно і натисніть кнопку "Перевірити правопис" знову, щоб відновити перевірку.

en: Your search failed with the following error(s)
uk: Ваш пошук не вдався у зв'язку з наступними помилками

en: Your server options are as follows:
uk: Параметри серверів:

en: a specific plugin
uk: окремому плаґіну

en: abort
uk: перервати

en: and&nbsp;subfolders:
uk: і&nbsp;підтеки:

en: apop authentication failed
uk: ідентифікація apop не виконана

en: as a subfolder of
uk: як підтеку від

en: connection does not exist
uk: з'єднання не встановлене

en: connection not established
uk: з'єднання не встановлене

en: delete
uk: видалити

en: down
uk: вниз

en: edit
uk: редагувати

en: forget
uk: забути

en: from English
uk: з англійської мови

en: g:i a
uk: H:i

en: hMailServer IMAP server
uk: IMAP-сервер hMailServer

en: in
uk: у

en: in the center
uk: по центру

en: ldap_get_dn error.
uk: Помилка ldap_get_dn.

en: less
uk: менше

en: mailbox
uk: скринька

en: more
uk: більше

en: my email account
uk: мій поштовий обліковий запис

en: no login ID submitted
uk: не вказано вхідне ім'я

en: none
uk: Немає

en: none installed
uk: немає

en: not set yet
uk: щн не встановлено

en: pixels
uk: пікселі

en: quote
uk: цитата

en: refresh folder list
uk: оновити список тек

en: remove
uk: видалити

en: requested
uk: запитано

en: requires JavaScript to work
uk: вимагає Javascript для роботи

en: save
uk: зберегти

en: search
uk: пошук

en: sec_remove_eng.png
uk: sec_remove_uk_UA.png

en: see below
uk: див. нижче

en: sent
uk: послано

en: sort by email
uk: сортувати за електронною поштою

en: sort by info
uk: сортувати за інформацією

en: sort by name
uk: сортувати за іменем

en: sort by nickname
uk: сортувати за прізвиськами

en: subject
uk: тема

en: the general program
uk: програмі в цілому

en: to English
uk: до англійської мови

en: to the left
uk: зліва

en: to the right
uk: справа

en: to:
uk: на:

en: unavailable
uk: недійсний

en: unknown
uk: (невідомо)

en: up
uk: догори

en: uploaded media file
uk: завантажений звуковий файл:

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
uk: Версія vcard %s не підтримується. Можливо, частина інформації була перетворена з помилками.

en: who
uk: хто

en: with move option
uk: з опцією переміщення в іншу теку
